Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Ghiveci de pinguini pe ghetar


732 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 12:49

Am deschis subiect. Oricum, cum suntem pe diverse vartelnite orare, unii dorm cand altii merg la munca si tot asa. Si in cinstea primaverii, gradinarelii si a talmes-balmesului de subiecte, va tratez cu un ghiveci proaspat. (si acum cand scriam tocmai a venit seful-inlocuitor sa ma intrebe ceva...) 

 

Rezumat la ultimile patzanii:

 

Aqai face statistici cu mosi cheliosi care miros a priveghi si ne da pe la nas cu marimile USA care sunt dintr-o cifra si te fac sa te simti slab; ea vrea musafiri dar nu ii are

 

Bella, gradinareste cu spor. A refacut toata partea de nord a gradinii si ne zgandara cu 60 de metri de flori imbietoare. Sta cu o ureche pe performantele don'soarei la vioara si ii tinem pumnii ptr recitalul de sambata.

 

Buflea a scapat de soareci dar a constatat ca va avea musafiri auto-invitati in doua ture, iunie si iulie si incearca finut sa le zica pas – poate un pic prea finut; pinguinii o incurajeaza si cativa (Kari si cu mine) se autoinvita pentru la anu’; Si promite sa vina ferchezuita la intalnirea din august

 

Carolyne e pe baricade la munca ptr ca i-a plecat o colega in concediu si se bucura ca puicuta ei de pinguin a scapat de stomach flu care s-a jucat cu ei de-a 'uite apendicita, nu e apendicita!'

 

Corina e ametita de la aroma de usturoi a postasului de la munca si ne provoaca la teste de inteligenta si Danielag recunoaste ca era sa nu ia carnetul din cauza ca a raspuns la un astfel de test in 2 meri

 

Denisa are copii harnici cu sportul si ea e harnica cu gradina dar ea sta mai rau cu sanatatea

 

Ella vrea musafiri, max 1 sapt ca asa ii poate plimba si se poate ocupa de ei; maine puiul ei de pinguin va zbura spre Ro – puiul e chillaxed, Ella are fluturi si face bagaje pe ultima suta de metri. Intre timp ne arata cum va fi casa de vis a parintilor ei, construita de un singur nene foarte meticulous, pe terasa careia va bea o bere peste 2 luni

 

Kariguld si Jullia vor musafiri anuntati si pe termen scurt

 

Laura25 a fost in plimbari  

 

Laura78 face transhumanta hainelor

 

Mariana se sisifeste cu diverse amenajari de dormitor si o soacra pe inventor si ne ameninta cu poze de la bucatele de Pasti; Vrea musafiri pe termen scurt

 

Mianna se invita la Otiliav care o asteapta cu copii galagiosi, lapovita si polei si este invitata de/la Denisa la vara; intre timp ar vrea si in Spania

 

Michelle ne povesteste despre perceptia crestina de la grupul de studiu asupra cartilor fantasy si asteapta sa vada daca William a trecut testul de matematica clasa 7. A returnat salteaua torturoasa si acums e lupta cu un sarpe si masina de rufe

 

Mihaela_s il astepata vineri pe consort acasa si se bucura de prieteni descurcareti si de nadejde. Ne da si un teaser cu ea, sa ghicim cine e mai pinguin din poza cu colegii.

 

Nasuc vrea sa isi cumpere apartament si cere sfatul nemtoaicelor, intre timp insa s-ar duce in vizita la Ella si ne pune poze superbe cu pomi infloriti din curtea ei

 

Otilia a citit manualul de la dacia, deci daca aveti probleme cu masina poate sa va dea un sfat competent

 

Rall pune poze cu umbre ca sa ne starneasca imaginatia si creativitatea si mai arunca cate o ‘soparla’

 

Viviana face ciorba cu lentil/e si pinguinii ochelaristi isi dau cu parerea ref la ramele invizibile (adica alea care au doar brate si saua peste nas). Intre timp are incredere in Nasparlia in ceea ce priveste lecturile extrascolare si efectele lor

 

Xio se bate cu noi in marimi (sa zic micimi, ca la ea sunt de-ale acu 36) de haine si ii ia apararea doamnei de 65 de ani care nu e baba. Ne pune carcel la limba cu shtoierberatar si creierii pe moatze cu finantele

 

Ziki se bucura ca Flavia a intrat in scoala noua ca in branza si astepata sa vina Felix sa ii zica: mam , d'fhoghlaim mé gaelach inniu ar scoil

 

Am cazut de accord ca parintii nu sunt musafiri, ca toti (din ce s-a povestit) vin sa ajute;

 

Inca se trimit felicitari, vrajitoare, plicuri rosii

 

Cautam raspunsuri la magia din carti – asteptam replica Michellinei – ptr ca ne-am dat seama ca sunt multe povesti cu magie si literatura fantastica pentru copii si adolescenti. A plecat de la Harry Potter, prin Narnia si a ajuns la Fata babei si fata mosului. Am aflat de pinguini care s-au crezut Mary Poppins si au incercat sa sara cu umbrella de la balcon sau Spiderman si au ajuns cu galeria de la fereastra in cap si incercam sa vedem unde tragem linia intre imaginatie – pericol – necredinta – viata reala.

 

Dezbatem si despre doamna (baba) de 65 de ani care face copii nr 14, 15, 16 si 17, ca 13 erau cam putini.

 

Absenti nemotivat sau care scriu cu zgarcenie:

Rufus, Strumphitza, Alinuk, Fleurdelise, eumada, Mikkkky, ica, Simonna, Helbi, Bombi, carolinah, Yagmur

 

Absenti motivat:

Letitia care are audit si chestii grele la munca

Roxana care degusta frumusetile orasului Praga, inclusiv pe cele cu hamei si orzoaica.

 

Edit: am mai adaugat absenti


Editat de Ioana_Pos, 18 aprilie 2015 - 15:02 .


#2
MarianaPop

MarianaPop

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.884 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 12:59

Ioana, super tare recenzia ... [pup]

 

Mihaela_s, e casuta de vis   [il] ...important este ca ai tai sunt implicati 100% astfel mutarea la noua locuinta e mult mai usoara. S-aveti spor!



#3
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:08

Ioana, ce rezumat grozav!  Mi-am sters jumatate din mascara din pricina de ras cu lacrimi :)) 

 

Simonna pe unde mai e?



#4
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:15

Ioana, super recenzia ta! Mi-a placut tare!!!!

 

mariana, carolinah, tre' sa ne luam de mana si sa formam liga mironositelor anti- miros. Stati, ce zic, liga pro-parfumuri fine:D asta pt ca in curand mi se epuizeaz parfumurile si tre' sa fac o investitie in domeniu. Dar, cu siguranta nu se termina inainte de a merge la ny.

 

mai zic si in capitolul nou multumec vivianei si mihaelei de felicitare/ vedere si de ganduri bune si de bucuria produsa!

 

pe denisa o voi suna chiar azi sa-i tin morala sa o ia mai incet. Am zis.

 

cu astea spuse pe moment, dar nu toate, ma duc sa trezesc armata.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:15

avem si alti absenti nemotivati : eumada, mickyyy, ica.

fetelor, pe unde sunteti, e totul in regula la voi ?



#6
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:28

Coooming!!

 

8c2211cdaeb55da4bdf7e9b8830955c0.jpg


Editat de rall, 16 aprilie 2015 - 13:29 .


#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:29

Da, Aqai, asta este inca o dovada ca uneori sar peste pagini sau postari fara sa vreau.

 

Ioana, daca as avea puterea ti-as da doctoratul in rezumate. Dar, oricum ti-l ofer. Chiar daca nu am puterea.

==

Despre tanara de 65 de ani cu copiii nr. 14,15,16,17 nu stiu ce sa zic. Mi se pare asa fortat ce a facut.

Dar daca i-a placut sa tot faca copii, sa dea ortu' popii dupa 10-15 ani  si sa le lase niste griji pe cap (4 griji) alorlalti 13 copii, care poate isi doresc si ei o viata a lor, copiii lor nu copiii mamei si viata mamei, ce pot eu sa mai spun?

Pot eu sa spun ca as ingradi legal procreerea dupa o anumita varsta? Da. Pot.

Ca a stiut ea doamna Natura de ce ne ia ovulele pe la 50 si ceva de ani.



#8
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:30

Am adaugat absentii. Ma bucur ca va place rezumatul (ce am rezumat a fost scris in ultimile 2-3 zile!!!)

 

Sa zic de ochelarii fara rama - ii iubesc. Viviana, esti tu regula si eu exceptia sau invers?  [:)]  Din 2006 am avut 3 perechi, le-am schimbat numai cand au crescut dioptriile si am vrut sa arate si ramele nou-noute daca tot aveam lentile noi. Primii au fost cu brate (rama) de titan si a costat rama 20 de lei  [pk] . Au rezistat cu stoicism chiar si cand am calcat pe ei si s-au aplatizat, adica lentilele si bratele erau in acelasi plan plat  [batcap]  [batcap]

Ce gasesc neplacut este ca daca stau cu ei pe cap cand citesc intinsa in pat, se stramba bratul respectiv de la greutatea capatzanii mele, dar B il aduce pe calea cea dreapta,  [soricel]



#9
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:36

tanti de 65 de ani - sincer mi se pare ca a vrut sa fie in centrul atentiei. Adica, daca pe ultima a facut-o la 56 (inteleg ca are acum 9 ani) si mai dorea sa ii faca inca un frate/ sora desi mai avea 12 frate si surori.  [alcool]  [alcool]  [alcool] O fi superstitioasa si nu vrea sa aiba 13 copii?

 

In rest sunt de acord cu Viviana, cand va deceda doamna, copiii astia ultimii vor fi crescuti de cei mari. Si chiar daca vor avea 20-25 de ani, pot sa fie maturi si pe picioarele lor sau sa fie cum eram eu la 20-25, garofita plutitoare prin lume, fara idei prea clare ce vrea sa faca cu viata ei.



#10
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 13:39

Bravo Ioana! chiar aveam nevoie de un rezumat cand suntem pe fuga. Ce ne facem oare cand vei naste.

 

Si de bine ce am citit manualul acela acum aproape 30 de ani pe cel de acum de la masina tot aman sa-l citesc. Si nu-i bine. Dar nu-i bai, am vazut si altii luand manualul de la masina in brate cand au vazut ca nu pot urca pe zapada un deal. Si vorba aceea, oameni seriosi, si mai ales barbati.

 

Si apropo de masini. Pe aici se schimba rotile de iarna ca a trecut o saptamana de la pastele lor. Daca au tinte e musai pana la 1 mai. Zilele trecute era in ziar articol despre o masina ca i-a sarit roata. Chiar le-am aratat si fetelor acasa poza. Azi de dimineata insa am vazut pe drum o masina fara o roata. Ce treaba de mantuiala se face .. fereasca. Se pare ca-i anul rotilor plecate singure la plimbare.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -