Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)...Au mai ramas mai putin de 3 luni...-CAP.7

sarcina iunie 2015 burtici

573 raspunsuri la acest subiect

#491
Taspic

Taspic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 10:34

Eu pana la urma o sa recoltez doar ca nu stiu cu ce companie. Intr-adevar transplantul autolog nu este pruima optiune in caz de leucemii pentru ca riscul de recidiva este foarte mare si de aceea doctorii recomanda transplant alogen de la donator neinrudit. Dar sunt totusi boli hemotologice si limfoame care pot fi tratate cu celule stem (Doamne fereste!) iar cercetarile in domeniu evolueaza pe zi ce trece. Acum singura mea nedumerire e cu cine sa recoltez si daca sa platesc tot pachetul odata sau sa alerg varianta cu plata anuala care pare a fi ceva mai sigura in caz ca intra in insolventa sau dau faliment. Deocamdata m-am uitat la CryoSave, Stem Sure si Stem Cells Bank. Ma mai gandesc ca peste ani poate o fi posibil si la noi sa le putem dona in sistemul public si astfel sa avem acces la o banca de celule stem europeana sau chiar internationala. In Italia am citit ca e interzis prin lege sa stochezi celule stem in sistem privat. 



#492
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 10:49

Hellloo ..pff noapte grea fetelor [|)]

Cred ca am sa ma transform in bufnita in ritmul asta..este deja a 3 a noapte de cand nu ma ma odihnesc cum trebuie..

 

 

CATA, TASPIC cand povesteati de kilogramele alea multeee ma gandeam ca aratati intr-un anumit fel [grasa]  [:D] Dar pozele arata cu totul altceva..Sunteti super ok...

 

BITZA multumim pt tratatie si "La muuulti ani fericiti si binecuvantati alaturi de frumoasa familie! [flor] Asteptam impresii, pareri despre Disney..si poate o pozica cu o burticuta cumva...

 

Nu ma poate ajuta nimeni cu un site complet pt mama si bebe  cu preturi cat de cat ok? Sa pot comanda in sistem ramburs?

 

Eheee inca ceva..asta e mai     "cu perdea " asa [barfa]

 

Ne-am pregatit si noi pt controlul din seara asta..

.Pfff greaa munca fetelor [:D]

 

 Am obosit la propriu si tot nu sunt convinsa ca facui treaba buna...

 

.M-am asezat in toate pozitiile posibile...strategic pt o vizibilitate cat mai buna  [bang]  

Voi cum va descurcati cu epilatul "dansei"?

Si cand ma gandesc ca avem abia 32 de sapt...ma apuca jalea..

 

 

SWAN, MmBerry, Aerver, Ionuta si restul burticutelor voi nu mai spuneti nimic?



#493
Cata04

Cata04

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 10:51

La multi ani Bitza!

In legatura cu nr de kg cred ca dr meu e mai restrictiv ca sa ma stimuleze ca am grija de mine. Eu stiu fete care au luat si 25, 30 chiar 40 de kg si tot au scapat de ele. Nu mananc mult si am grija ce mananc sa fie cat mai natural si sanatos. De foame nu pot sa stau sa sufar ca ii fac rau lui bebe. Degeaba iau vitamine si fier daca nu mananc.



#494
L4baby

L4baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:08

Taspic  cand alegi firma asigura-te ca ei separa celulele si le stocheaza ca atare si nu doar stocheaza sange ombilical. Din sangele stocat se pierd chiar si 50% din celule.

Anca, eu nu mai caut pozitii de ceva vreme ca tot nu ajung si nu vad nimic. Asa ca rog sotul sa ia cu masina de tuns in asa fel incat sa arate ingrijit.

Nu va plangeti de kg ca eu am aproape 22 :)))) ce ziceti de asta? Vor trece greu ultimele 5 saptamani....

Eu am toate cumparaturile facute si am inceput bagajele, al meu si al lui bb



#495
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:13

Buna fetelor,

 

Noi nu o sa recoltam celule stem. Stiu ca sunt pareri si pareri, dar am tot citit si pana la urma am hotarat sa nu recoltam.

 

Anca, imi pare rau ca nu te pot ajuta, eu am comadat de la bebetei. Sa stii ca nu sunt probleme cu plata, platesti cu cardul si iti vine acasa comanda.



#496
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:20

Taspic  cand alegi firma asigura-te ca ei separa celulele si le stocheaza ca atare si nu doar stocheaza sange ombilical. Din sangele stocat se pierd chiar si 50% din celule.

Anca, eu nu mai caut pozitii de ceva vreme ca tot nu ajung si nu vad nimic. Asa ca rog sotul sa ia cu masina de tuns in asa fel incat sa arate ingrijit.

Nu va plangeti de kg ca eu am aproape 22 :)))) ce ziceti de asta? Vor trece greu ultimele 5 saptamani....

Eu am toate cumparaturile facute si am inceput bagajele, al meu si al lui bb

[:)] ultima varianta :sotul!



#497
Taspic

Taspic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:23

Asa e, Cata! Mie acum de cand cu sarcina mi se face rau daca mi-e foame. Inainte simteam o jena la stomac dar nu era bai, o puteam ignora; acum parca ma ia cu lesin si culmea greata. Problema la mine sunt dulciurile. Cred ca as fi scapat cu mai putine kilograme daca reuseam sa ma abtin de la dulciuri pentru ca in rest am mancat destul de sanatos cu mici exceptii pofticioase.

 

Spunea cineva la un moment dat ca a comandat lenjeria de patut de pe nichiduta.ro. Sunt ok produsele? Eu nu sunt inca sigura daca sa le comand gata cusute sau sa cumpar finet ori bumbac si sa le cos la croitoreasa, mai ales ca am niste paturici la care nu stiu daca s-ar potrivi dimensiunile standard din comert. S-apoi oricum nu cred ca o sa-l invelesc pe bebe cu pilota/paturica. Ma gandeam sa-i cumpar un sac de dormit de vara pentru acu si unu de iarna de la 6 luni incolo, desi la mine in apartament e cald mai tot timpul.

 

Cat despre epilat, Anca, inainte obisnuiam sa ma fac singura cu ceara acasa. De pe la 5 luni nu am mai reusit asa ca ma duc la un salon unde am vazut ca nu refolosesc ceara, nici spatulele si pare totul foarte igienic. Problema mea ca nu o sa pot sa ma sincronizez cu momentul nasterii ncat sa fiu in regula deci tot va trebui sa ma ajustez acasa. Probabil voi incerca cu lama si cu diverse oglinzi ca nu-mi imaginez ducandu-ma la salon dupa ce se declanseaza travaliul  [pk] Si-asa mi se pare din ce in ce mai dureros, probabil am devenit mai sensibila.



#498
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:23

Buna fetelor,

 

Noi nu o sa recoltam celule stem. Stiu ca sunt pareri si pareri, dar am tot citit si pana la urma am hotarat sa nu recoltam.

 

Anca, imi pare rau ca nu te pot ajuta, eu am comadat de la bebetei. Sa stii ca nu sunt probleme cu plata, platesti cu cardul si iti vine acasa comanda.

Janin iti multumesc si eu tot catre bebetei m-am indreptat(la recomandarea lui Swan) , dar din pacate nu dispun de fonduri pe card momentan si as fi vrut sa nu mai aman ...



#499
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:27

Asa e, Cata! Mie acum de cand cu sarcina mi se face rau daca mi-e foame. Inainte simteam o jena la stomac dar nu era bai, o puteam ignora; acum parca ma ia cu lesin si culmea greata. Problema la mine sunt dulciurile. Cred ca as fi scapat cu mai putine kilograme daca reuseam sa ma abtin de la dulciuri pentru ca in rest am mancat destul de sanatos cu mici exceptii pofticioase.

 

Spunea cineva la un moment dat ca a comandat lenjeria de patut de pe nichiduta.ro. Sunt ok produsele? Eu nu sunt inca sigura daca sa le comand gata cusute sau sa cumpar finet ori bumbac si sa le cos la croitoreasa, mai ales ca am niste paturici la care nu stiu daca s-ar potrivi dimensiunile standard din comert. S-apoi oricum nu cred ca o sa-l invelesc pe bebe cu pilota/paturica. Ma gandeam sa-i cumpar un sac de dormit de vara pentru acu si unu de iarna de la 6 luni incolo, desi la mine in apartament e cald mai tot timpul.

 

Cat despre epilat, Anca, inainte obisnuiam sa ma fac singura cu ceara acasa. De pe la 5 luni nu am mai reusit asa ca ma duc la un salon unde am vazut ca nu refolosesc ceara, nici spatulele si pare totul foarte igienic. Problema mea ca nu o sa pot sa ma sincronizez cu momentul nasterii ncat sa fiu in regula deci tot va trebui sa ma ajustez acasa. Probabil voi incerca cu lama si cu diverse oglinzi ca nu-mi imaginez ducandu-ma la salon dupa ce se declanseaza travaliul  [pk] Si-asa mi se pare din ce in ce mai dureros, probabil am devenit mai sensibila.

TASPIC eu de cum am ramas insarcinata la recomandarea dr-lui am renuntat la ceara de atunci bicul e sfant..

Pana acum o luna nu a fost problema, dar vad ca de acum se ingroasa gluma :))

 

M-au trecut toate transpiratiile posibile, am adunat toate oglinjoarele de prin casa, m-am dotat cu bicuri etc. 



#500
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:32

Cata si la Iasi vremea e inchisa..numai nu ploua...

 

Chiar ma gandeam referitor la pozele postate cu burticutele..toate lumea in colanti.

.Cu alte cuvinte "colantii sunt la putere"!

Si-au meritat toti banii..cel putin in cazul meu! 





Etichetat si cu sarcina, iunie 2015, burtici

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -