Sari la conținut

Sari la conținut


Postul intermitent


69 raspunsuri la acest subiect

#61
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 05 mai 2023 - 08:14

Acum putin pe tema postului,am observat ca sunt fel de fel de tabere,aici,in Romania,in fel de fel de locatii unde se tine post cu apa,cateva zile iar lumea plateste cateva sute de euro pentru a bea apa si a se plimba in padure.

Si mai ridicol e ca, un individ tine in fiecare vineri,sesiuni de meditatie cu un bol tibetan , de seara pana dimineata cu mic dejun inclus la 3 - 400 de lei o sedinta.

Chiar lumea,a innebunit de tot,nu cel care se hotaraste sa faca o asemena afacere brilianta,in care investitia e minima,si profitul maxim de cateva ori,

Normal,ca ,lumea nu mai vrea la scoala,daca poti face bani asa , din aer si apa,la o adica,de ce sa stai la pensiune de 3 stele,cand foarte usor poti sta in natura,la cort.

Ma ingrozesc si zic - nu mai zic nimic sa nu spuna cineva ca sunt geloasa,nu e exclus ca cineva,chiar aici,pe forum ,sa aiba asemenea afaceri - tot respectul!

In paranteza fie spus,eu mi-am cumparat un teren in Ozunca-Bai,unde imi doresc sa fac ceva Wow - tot asa pe , post,aer,sauna,masaj,plimbari pe jos :) in aerul ozonat al Harghitei,cu excursii la Tusnad,Lacu Rosu,salina samd dar la preturi care sa reflecte realitatea.

Acum cu fondurile europene e chiar usor, am facut chiar un curs de accesare ale acestor fonduri varianta Manager de Proiect,care acopera inclusiv urmatorii 3 ani dupa ce fondurile au fost aprobate.

Oricum , cand va fi functionala,va amintesc,nu stiu,3-6 ani,cam asa ceva,dar mai bine,incet,decat deloc.


Editat de Luna75, 05 mai 2023 - 08:15 .


#62
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 05 mai 2023 - 08:55

Hai ca citesc si eu in premiera despre werewolf diet :-) 

"The moon diet, also known as the lunar diet or the werewolf diet, involves fasting according to the lunar phases — by aligning the day of the new moon or full moon with a juice fast. The moon diet claims to boost an individual's ability to lose weight — it is claimed that one can lose six pounds in 26 hours."



#63
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.886 mesaje

Postat 05 mai 2023 - 10:04

 

Pe TikTok am la favorit un chinez care face Tai-chi, nu stiu daca e acelasi cu qi gong dar probabil,pe acelasi sistem.

 

https://www.cnn.com/...ness/index.html

Tai chi se pare ca este o forma mai complexa de qi gong.

 

Eu mai fac uneori streching separat, nu legat de antrenament/alergare. 15-20 min seara la televizor. De ex  [:D]

 

Un curs de yoga nu am cum sa l mai integrez in program. Noi avem antrenamente sapte zile din sapte, in diferite combinatii.  [aerob]



#64
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.886 mesaje

Postat 05 mai 2023 - 10:13

 

In paranteza fie spus,eu mi-am cumparat un teren in Ozunca-Bai,unde imi doresc sa fac ceva Wow - tot asa pe , post,aer,sauna,masaj,plimbari pe jos :) in aerul ozonat al Harghitei,cu excursii la Tusnad,Lacu Rosu,salina samd dar la preturi care sa reflecte realitatea.

 

Luna , felicitari pt idee si investitie. [flo2] 
 

Si pe aici in padurea neagra sunt niste centre din astea. Ofera cazare, cura cu supa/ceaiuri, plimbari, spa, gimnastica.
Cred ca ideea este ca e mai usor de tinut daca te rupi de abundenta de mancare din fast fooduri/supermarket, care uneori sunt la tot pasul. 
Si dupa aer curat si randonee in padure , cred ca adormi mai bine.  [:)]



#65
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 05 mai 2023 - 11:44

Hai ca citesc si eu in premiera despre werewolf diet :-) 

"The moon diet, also known as the lunar diet or the werewolf diet, involves fasting according to the lunar phases — by aligning the day of the new moon or full moon with a juice fast. The moon diet claims to boost an individual's ability to lose weight — it is claimed that one can lose six pounds in 26 hours."

 

Ei , nici werewolf diet nu mai e ce a fost.

In varianta initiala nu se vorbea de sucuri , dar fiecare si-l adapteaza dupa necesitati.

Eu,va recomand cu mare drag pagina mea de Facebook,acolo gasiti incepand cu ziua de azi recomandari pentru alimentatie sanatoasa si nu numai in concordanta cu fazele lunii,planetelor si vibratia zilei.

La baza,este o pagina de literatura,dar se stie,ca in Ro.lumea nu e interesata de asa ceva asa ca trebuie sa ma adaptez vremurilor pe care le traim.

Nu stiu,daca ati observat dar si Facebookul nu mai e ce era .

Lumea de calitate s-a cam evaporat , tinerii chiar de tot.



#66
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 05 mai 2023 - 11:52

Ei , nici werewolf diet nu mai e ce a fost.

In varianta initiala nu se vorbea de sucuri , dar fiecare si-l adapteaza dupa necesitati.

Eu,va recomand cu mare drag pagina mea de Facebook,acolo gasiti incepand cu ziua de azi recomandari pentru alimentatie sanatoasa si nu numai in concordanta cu fazele lunii,planetelor si vibratia zilei.

La baza,este o pagina de literatura,dar se stie,ca in Ro.lumea nu e interesata de asa ceva asa ca trebuie sa ma adaptez vremurilor pe care le traim.

Nu stiu,daca ati observat dar si Facebookul nu mai e ce era .

Lumea de calitate s-a cam evaporat , tinerii chiar de tot.

Si cum te gasesc pt FB ? [flo]


Editat de szivarvany, 05 mai 2023 - 11:52 .


#67
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 05 mai 2023 - 11:53

Luna , felicitari pt idee si investitie. [flo2] 
 

 

 Ideea e mai veche,de pe vremea cand nu existau centre din acestea in Romania,dar pe atunci nu erau nici fondurile europene si fara,ajutor nu ai cum sa incepi.

Ideea de a imprumuta de la banca ,poate fi o solutie,dar , nu imi place sa dau vrabia din mana,pe cioara de pe gard.

Oricat de bun ar fi un plan de afaceri , in domeniul serviciilor,te poti astepta la orice.

Cand am cumparat pamantul , in 2007 imi doream o cabana pentru familie,dar nu am mai apucat sa construim pe el si spre norocul meu are exact 1000 mp.cerinta vitala pentru a construi ceva in domeniul turismului.

Mai pot sa cumpar si teren,cred ca si acum e la pretul de atunci.



#68
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 05 mai 2023 - 11:53

Luna , felicitari pt idee si investitie. [flo2] 
 

 

 Ideea e mai veche,de pe vremea cand nu existau centre din acestea in Romania,dar pe atunci nu erau nici fondurile europene si fara,ajutor nu ai cum sa incepi.

Ideea de a imprumuta de la banca ,poate fi o solutie,dar , nu imi place sa dau vrabia din mana,pe cioara de pe gard.

Oricat de bun ar fi un plan de afaceri , in domeniul serviciilor,te poti astepta la orice.

Cand am cumparat pamantul , in 2007 imi doream o cabana pentru familie,dar nu am mai apucat sa construim pe el si spre norocul meu are exact 1000 mp.cerinta vitala pentru a construi ceva in domeniul turismului.

Mai pot sa cumpar si teren,cred ca si acum e la pretul de atunci.



#69
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 06 mai 2023 - 12:37

 Revenind la post , dupa 26 de ore doar cu apa , am inceput cu o supa crema de rosii,mai tarziu legume la abur , iar spre seara ies la un restaurant si mananc acolo bine.

 

In urmatoarele doua saptamani fiin faza de descrestere a lunii se poate manca mai cu pofta,caci nu prea se depune ,ba mai mult ,se zice ca in semnul Taurului dietele nici nu sunt recomandate deoarece acesta este un gurmand si dieta ar crea un stres major.

In schimb dupa 20 mai ,cu intrarea in Gemeni,se pot scapa rapid de kg.

 

In paranteza ,daca cineva vrea totusi sa se apuce de dieta,azi si maine este foarte bine ,de preferat Sambata dar nu incepeti niciodata luni , stiu asa faceam si eu,mananc si apoi LUNI dar sansele de reusite sunt destul de mici pentru ca deja miercuri te poti trezi ca tie pofta de ceva si intri in cercul cunoscut .

Luni e guvernata de Luna , care , e schimbatoare,pretentioasa si prin urmare si dieta va aduce un extra stres organismului + sentimentul de esec e greu de dus.



#70
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.886 mesaje

Postat 08 mai 2023 - 10:22

 

In paranteza ,daca cineva vrea totusi sa se apuce de dieta,azi si maine este foarte bine ,de preferat Sambata dar nu incepeti niciodata luni , stiu asa faceam si eu,mananc si apoi LUNI dar sansele de reusite sunt destul de mici pentru ca deja miercuri te poti trezi ca tie pofta de ceva si intri in cercul cunoscut .

Luni e guvernata de Luna , care , e schimbatoare,pretentioasa si prin urmare si dieta va aduce un extra stres organismului 

Interesant,

eu tineam ziua de post lunea, tocmai ca sa incep saptamana si dupa care sa scap.  [:D] Si fiind la munca sau cu alte activitati, trece mai repede.

Ideea este ca dupa o astefl de zi, sa nu mananci dublu, ca sa recuoerezi. Cum scrii tu, o supa sau legume sunt cele mai indicate.

 

Si un video depre coleralea postului cu miscarea.

 

https://youtu.be/T6XNdl-jKKA




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -