Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atentat asupra viitorului tarii

examenul de capacitate si bac

23 raspunsuri la acest subiect

#11
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 17:55

Inainte de a minimaliza importanta acestui semnal de alarma al parlamentarului nostru, sa ne intrebam daca numai elevii sunt vinovati pt esecurile la examene.

 

Eu vad in manualele fie-mii cat de grele sunt materiile si cat de greoi si alambicat sunt explicate. Langa mine nu a stat niciunul dintre parinti sa ma ajute sa inteleg abecedarul sau problemele de matematica, pt simplul fapt ca erau explicate la nivelul varstei.

Se trece pe repede inainte peste lectii, se preda mult si prost. Cine nu isi permite sa plateasca meditatori, se multumeste cu atat cat poate copilul sa inteleaga din ciorba predata de profesori.

Sunt alaturi de fie-mea zi de zi, explicandu-i acolo unde nu intelege si, din ce imi povesteste, este o diferenta intre nivelul ei de cunostinte si al celor al caror parinti nu au timp.

 

Faptul ca fiecare materie in parte a devenit atat de greu de asimilat de elevi, nu inseamna ca ei sunt prosti sau nu invata, ci cca invatamantul romanesc se duce de rapa. Oare in ce scop ?  De ce se hotaraste numai in defavoarea elevilor si cine sunt responsabilii pt tot acest dezastru ?



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 18:17

Înainte de a teoretiza, nu vrei totuși să vezi cu ochii tăi subiectele respective? Domnul în cauză zice că dacă masteranzi la mate și română n-au putut face subiectele alea, e grav. E grav, adevărat, însă doar pentru masteranzii respectivi, pentru că subiectele nu sunt grele. Deloc.

 

Nu neg că materia e stufoasă și prezentată aiurea. Dar subiectele sunt abordabile pentru nivelul clasei a VIII-a, eu așa le văd.



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 18:22

Invatamantul romanesc se duce de rapa. Nu e o conspiratie si nici un scop in sine.

E prostie curata.

Prostie in forma cea mai pura.

Ministri prosti. Consilieri slab pregatiti. Secretari de stat sub  nivelul minim admis.

Toti alesi politic. Toti doctori.

Toti urcati acolo sarind peste etapele normale ale studiului. Asta este exemplul pe care acesti martafoi ai invatamantului romanesc il dau copiilor nostri.



#14
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 18:49

Înainte de a teoretiza, nu vrei totuși să vezi cu ochii tăi subiectele respective? Domnul în cauză zice că dacă masteranzi la mate și română n-au putut face subiectele alea, e grav. E grav, adevărat, însă doar pentru masteranzii respectivi, pentru că subiectele nu sunt grele. Deloc.

 

Nu neg că materia e stufoasă și prezentată aiurea. Dar subiectele sunt abordabile pentru nivelul clasei a VIII-a, eu așa le văd.

 

M-am uitat, cat de cat, si nu par grele. Daaar, problema este urmatoarea : de ce elevii nu sunt capabili sa rezolve aceste probleme sau exercitii ? Cine se face vinovat de faptul ca un numar atat de mare de elevi nu le pot rezolva ? Aruncati vina pe elevi si, atat. Cine scrie manualele, cine le aproba si cine le preda ? 



#15
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 18:54

Invatamantul romanesc se duce de rapa. Nu e o conspiratie si nici un scop in sine.

E prostie curata.

Prostie in forma cea mai pura.

Ministri prosti. Consilieri slab pregatiti. Secretari de stat sub  nivelul minim admis.

Toti alesi politic. Toti doctori.

Toti urcati acolo sarind peste etapele normale ale studiului. Asta este exemplul pe care acesti martafoi ai invatamantului romanesc il dau copiilor nostri.

 

Intrebarea este : de ce se alege pe asemenea principii gresite, pe termen lung ? De ce nu se gandeste nimeni ca acesti copii sunt viitorul tarii ? Ce se urmareste cu toata aceasta suprasolicitare peste nivelul de varsta al copiilor, la toate materiile ? E clar ca geniile sunt putine, majoritatea avand inteligenta medie.



#16
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 09:55

Recunosc, nu am incercat sa rezolv subiectele. Insa obisnuiesc sa urmesc dezbaterile din emisiunile TV, dupa ce se anunta rezultatele. Parerea profesorilor este ca sunt prea usoare (eg. matematica la capacitate), ca asta ii dezavantajeaza pe elevii buni. In conditiile astea, daca notele obtinute sunt mici, e grav. Si nu-i greu de dedus cauza... 

 

Vestea proasta e ca, si acolo unde se incearca sa se schimbe cate ceva, lucrurile nu par sa mearga in directia buna. Ori cel putin astea sunt primele impresii (o spun invatatorii, o resimt copiii si parintii). Programele noi (pana la clasa a II-a) nu au rezolvat problema timpului alocat pt consolidarea cunostintelor (ba dimpotriva, informatiile se succed mult mai rapid). Se merge probabil pe ideea ca unele dintre ele se vor relua in anii urmatori. Nu stim inca cum va arata programa pt gimnaziu (nu pare sa exista o strategie, de abia au reusit sa le publice pe cele pt clasa a III-a si a IV-a) si daca pe termen lung se va vedea o schimbare in bine.


Editat de Adriana mica, 26 martie 2015 - 10:10 .


#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 11:16

Recunosc, nu am incercat sa rezolv subiectele. Insa obisnuiesc sa urmesc dezbaterile din emisiunile TV, dupa ce se anunta rezultatele. Parerea profesorilor este ca sunt prea usoare (eg. matematica la capacitate), ca asta ii dezavantajeaza pe elevii buni. In conditiile astea, daca notele obtinute sunt mici, e grav. Si nu-i greu de dedus cauza... 

Nu cunsoc detalii...ins ava rog s ava hotariti...ori sunt prea usoare-conform acestui mesaj,ori sunt prea dificile si se atenteaza la viitorul tarii?????? [fri]



#18
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 11:41

Andacos, banuiesc ca depinde de an si de materie, nici eu nu am detalii concrete (de aceea am mentionat ca sunt impresii desprinse din mass-media).

 

Aproape de fiecare data, mi s-au parut mai aprinse dezbaterile referitoare la limba romana (pe marginea unor subiecte ce s-ar fi putut interpreta diferit), in schimb pt matematica am auzit mai degraba reactii de genul celor mentionate de mine.


Editat de Adriana mica, 26 martie 2015 - 11:48 .


#19
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 12:07

Paragraful in care spune ca  "Am trimis aceleaşi subiecte de matematică unor şcoli din Statele Unite, Austria şi Germania, unde au fost folosite ca examene extracuriculare pentru elevi de aceeaşi vârstă"

 arata clar cat de obiectiv e omul. [:)]

Cum mai, chiar asa? Fara sa iei n aprobari de la reprezentantii ce urmaresc programa si desfasuratorul in functie cu ea in statele respective  a orelor la clasa ai gasit tu, domnul X din Romania peste tot in  tarile astea profesori dispusi sa-si riste postul punand copiii sa piarda 4 ore de curs pentru a rezolva  subiectele romanesti? Ma indoiesc sincer.

Le-a si trimis in  germana si engleza presupun  omul sau oare le-o fi trimis in romana  ca doar e matematica :)

Si "de aceeasi varsta " oare pe unde i-o fi gasit impreuna ca prin tarile respective la varsta asta ar cam fi prin universitar copiii dar poate a vrut sa spuna " de acelasi grad".

O fi aruncat omul un ochi pe la subiecte de grade 12 mathematics macar pe internet sa vada cam despre ce vorbim? Nu cred,  dar oricum da bine daca bagi in discutie si cateva "strainataturi".


Editat de mamica11, 26 martie 2015 - 12:20 .


#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 12:23

Subiectele de la evaluare sunt facute in asa fel incat un copil care invata, este atent la ore, fara meditatii poate obtine nota 7. Si la mate si la romana.

==

La clasele V-VIII materiile sunt concepute greoi, materia e stufoasa, au materii inutile, da' inutile! Educatia tehnologica e una dintre ele.

Fizica la V-VIII e mai grea decat matematica. In clasa VII fii-mea studia ce am facut eu in clasa IX. 

Chimia asijderea. 

Biologia si ea e grea, partea de anatomie si fiziologie a sistemul nervos este incredibil de bine facuta si cine da la medicina si invata dupa manualul asta gimnazial nu greseste.

 

si exemplele pot continua...

 

Daca acuma publicam  un sondaj in care punem o singura intrebare: vreti sa se schimbe invatamantul romanesc? O sa fie 100% de da.

Dar daca acuma in momentul asta noi facem aici un plan de invatamant si  din fiecare manual propunem punctual sa se scoata chestiile inutile, fara rost cel putin 60% dintre parinti nu or sa fie de acord pentru ca le e frica sa nu ramana copiii lor neinvatati. Vor despica firu-n 4, daca chestiile inuttile nu sunt chiar asa de inutile?

 

Daca eu vin cu propunerea ca elevii I-IV sa stea la scoala pana la ora 14.30, cu pazua de masa, o jumatate de ora, si dupa ora 12, munca independenta, invatat poezii in cor, recitat in cor tabla inmultirii, diverse concursuri, teme. Si cand ajunge acasa NIMIC. 

Pai stai ca nu se poate, ca nu e loc, ca e greu, ca invatatorii ca .....

 

A doua chestiune: un plan pe termen lung in invatamant nu inseamna 15-20 ani cum tot s-a facut la noi. Inseamna 40-60 de ani de proiectie in viitor.

 

Niciodata nu am avut un ministru cu destule c....e, siguranta si profesional f. bun care sa fie de neclintit care sa nu se mai uite in gura sindicatelor si a parintilor.

Copilul cu multe moase ramane cu buricul netaiat.

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -