Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atentat asupra viitorului tarii

examenul de capacitate si bac

23 raspunsuri la acest subiect

#1
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 09:30

In sfarsit, un parlamentar roman a luat atitudine fata de ceea ce se intampla la examenele de capacitate si bacalaureat, unde subiectele sunt cu mult peste nivelul de cunostinte ale elevilor, la acel moment.

Este o bataie de joc la adresa romanilor si sper ca lucrurile sa fie puse in miscare si sa se cerceteze ce se petrece si cine este in spatele acestor masinatiuni.

 


”Vă rog să luaţi aminte încă de la început că prezenta declaraţie politică o consider a fi o atenţionare asupra unui fapt de o gravitate politică deosebită, poate chiar un atentat îndreptat împotriva viitorului Ţării, asupra copiilor ce mâine vor duce numele României mai departe în istoria încă nescrisă a Neamului nostru.

În România există o alcătuire care, prin modul de a-şi proteja membrii şi felul în care evită orice responsabilitate, aş putea s-o numesc ca fiind ocultă, dar mă voi limita numai să subliniez latura distructivă şi toxică pe termen lung a acţiunilor ei.

Sub o pălărie elegantă, cu ţeluri şi proiecte minunate privind sistemul educaţional autohton, numitul Centrul National de Evaluare şi Examinare ( CNEE ) funcţionează, într-un con de umbră protector o anumită comisie despre care se ştie numai că se ocupă cu elaborarea subiectelor pentru examenele de Capacitate, respectiv Bacalaureat. Presupunând că ai vrea să ştii cine sunt cei ce alcătuiesc aceste importante teste, nu vei afla nimic, nici ce fac cu exactitate şi în ce domenii, nici dacă primesc subvenţii financiare şi din alte surse decât cele guvernamentale, nici măcar care sunt procedurile sau medodologia conform căreia elaborează respectivele subiecte. Mai mult, fiind o emanaţie a unui organism de stat, ar trebui afişate undeva, public, CV-urile onorabililor, declaraţiile lor de avere şi de interese poate chiar răspunsuri ale unor întrebări ce se repetă an de an.

Nu veţi găsi nicăieri aceste simple informaţii. Sunt mai spioni decât spionii... Am putea crede că avem de a face cu o congregaţie secretă, un soi de sectă cu iz educaţional, o frăţie-fantomă, despre a cărei alcătuire cunosc numai câţiva aleşi. Adică, tocmai pe dos conform cerinţelor unei societăţi democratice. Acesta este un lucru scandalos, dar este numai primul.

De când am început să fac câteva demersuri pentru a afla cum să scot la iveala aceste capacităţi intelectuale care influenţează definitiv destinele copiilor români, am primit informatii interesante despre diverse lucruri. Spre exemplu, unii dintre ei sunt abonaţi permanent la diverse contracte de cercetare, unele finanţate din bani publici, altele din bani europeni. Păi, n-ar trebui să ştim şi noi asta? De ce atâta secret?

Despre alţii, am mai auzit că ar face parte din ceva ONG-uri cu finanţare de afară, că sunt consultanţi pe ici, pe colo şi, cea mai gravă acuzaţie, că s-a reusit, prin influenţe de diferite feluri, implementarea unei reguli universale, aceea că la respectivele teste sau examene, trebuie dovedită proasta pregatire a elevilor români.

Bun, iată o acuzaţie grea, deci cui mă adresez , ca să fiu sigur că nu este deloc aşa? Mister, stăpânii subiectelor sunt invizibili. Ceea ce consider că este o palmă dată oricărui parlamentar interesat de bunul mers al Ţării, de viitorul ei.

Toate cele prezentate mai sus le aduc în atenţia dumneavoastră pentru că, numai după simulările examenului de Capacitate, din luna februarie, pentru elevii de clasa 8-a, mi-au fost sesizate situaţii intolerabile pe care vi le împărtăşesc acum, chiar de la această tribună. Am fost informat că:

- 1) subiectelor le-a fost alocat prea puţin timp pentru rezolvare sau invers, rezolvarea subiectelor necesită mai mult timp. Se ştie, în occident, circulă o lege nescrisă care spune că pentru rezolvarea unei probleme, un elev are nevoie de patru ori mai mult timp decât profesorul sau
- 2) subiectele de la matematică ar fi fost, în proporţie covârşitoare, extrase sau aidoma celor din culegerile de specialitate şi nicidecum mai apropiate exemplelor din manuale. Atenţie, era vorba de o simulare la Capacitate, nu o competiţie de tipul cinstitelor Olimpiade...
- 3) legat tot de matematici, vechea practică a depunctării elevilor ce folosesc alte căi de rezolvare a problemelor decât cea agreeată este încă în vigoare, lucru de nepermis într-un sistem de învăţământ sănătos

În esenţă, la acestea se adaugă spiritul în care sunt concepute subiectele, spirit care este foarte indepărtat de ţelul declarat, acela de a evalua consolidarea cunoştinţelor de bază la diverse materii.

Dragi colegi, pentru că nu puteam lua aceste acuzaţii de bune, am întreprins, la rândul meu, câteva investigaţii. Şi ce-am aflat nu mi-a plăcut câtuşi de puţin.

Astfel,
- am strâns la un loc mai mulţi studenţi şi masteranzi de la Matematică-Informatică şi le-am cerut să rezolve problemele date elevilor de clasa 8-a, la materia specifică. Puţini dintre ei au rezolvat testul integral şi de nota 10, dar ATENŢIE, şi aceştia în 4 ore şi nicidecum în cele 3 ore alocate elevilor. Deci cum să facă faţă, onorabil, un copil de numai 14 ani ?
- am repetat exact aceeaşi procedură cu testul de la limba română, tot de la Capacitate, unde am folosit studenţi şi masteranzi de la litere şi filozofie. Rezultatul a fost, în mare acelaşi, şi a dovedit că timpul alocat nu este suficient pentru a preda o lucrare de nota 10.
- Am mers mai departe . Am trimis aceleaşi subiecte de matematică unor şcoli din Statele Unite, Austria şi Germania, unde au fost folosite ca examene extracuriculare pentru elevi de aceeaşi vârstă. Rezultatele au fost dezastruoase: nici unul dintre copii nu ar fi luat nota şase!
Desigur, am mai primit şi informaţia că materia care se preda la noi în clasa a 8-a, în Austria se studiază tocmai in clasa a 11-a. "
 
 
 
Articolul complet, aici :
 

 


Editat de Alizee, 25 martie 2015 - 09:40 .


#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 10:42

Am citit, o sa recitesc pentru a putea comenta in cunostiinta de cauza.

 

momentan nu pot spune decat ca la examenul de evaluare la matematica se puncteaza si celelalte abordari daca sunt corecte cat si calculele intermediare si se acorda puncte chiar daca nu s-a ajuns la rezultat.

 

La evaluare subiectele la mate nu sunt foarte grele, cum sunt descrise, si exista multe note de 10 si le ajunge si timpul.

Nu stiu de ce a spus ca studenti la mate nu pot rezolva subiectele ca nu e adevarat.

 

Aici sunt subiectele de la matematica de la simulare. Subiectul 1 are 30 puncte. Daca e rezolvat integral are nota 4. Este atat de usor incat se poate obtine fluierand acel 4. Daca mai faci si primele 2 subpuncte de la Subiectul 2, deja ai luat un 5.

 

 

 

La simulari oricum e altceva, copiii isi cam baga picioarele si nu le acorda importanta dorita.

===

 

Nu "greutatea" subiectelor la evaluari si bac sunt problemele invatamantului romanesc.

 

Am trecut prin simulari si evaluari. Altele sunt problemele.



#3
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 10:44

M-am uitat pe subiectele de matematică. În primul rând timpul alocat este de 2 ore, nu 3, cum zice domnul revoltat în mesajul de mai sus.

 

Am făcut primele 2 subiecte în cca 10 minute, pe subiectul 3 doar m-am uitat (că n-am timp acum), dar sunt noțiuni de geometrie relativ de bază (așa mi se pare acum).

 

Subiectele le-am luat de aici: http://www.realitate...to_1433830.html

 

Dacă un masterand de Matematică a rezolvat subiectul ăsta în 4 ore, mi se face frică.



#4
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 10:54

Alizee, tu ai încercat să rezolvi subiectele de la simulare? Văd că ești revoltată că ”subiectele sunt cu mult peste nivelul de cunostinte ale elevilor”. Ți se par grele?

 

M-am uitat în diagonală și pe subiectul de limba română. Nu e nimic complicat acolo. Nu înțeleg revolta, sincer.



#5
maia66

maia66

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 10:58

M-am uitat pe subiectele de matematică. În primul rând timpul alocat este de 2 ore, nu 3, cum zice domnul revoltat în mesajul de mai sus.

 

Am făcut primele 2 subiecte în cca 10 minute, pe subiectul 3 doar m-am uitat (că n-am timp acum), dar sunt noțiuni de geometrie relativ de bază (așa mi se pare acum).

 

Subiectele le-am luat de aici: http://www.realitate...to_1433830.html

 

Dacă un masterand de Matematică a rezolvat subiectul ăsta în 4 ore, mi se face frică.

si eu sunt de acord, am terminat clasa a 8-a acum 35 ani, dar cred ca, cu putina concentrare, as reusi sa le rezolv integral



#6
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 11:50

Alizee, tu ai încercat să rezolvi subiectele de la simulare? Văd că ești revoltată că ”subiectele sunt cu mult peste nivelul de cunostinte ale elevilor”. Ți se par grele?

 

M-am uitat în diagonală și pe subiectul de limba română. Nu e nimic complicat acolo. Nu înțeleg revolta, sincer.

 

Nu am vazut subiectele, dar tinand cont de promovabilitatea slaba a bacalaureatului, banuiesc ca totusi sunt probleme in modul de abordare a materiilor scolare.



#7
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 11:54

La matematica nu ma pricep, nu m-am uitat, insa anii trecuti la geografie si istorie luai fluierand 7 daca erai atent la cerinte. La geogra daca stii harta Europei este imposibil sa nu iei nota mare, la istorie la fel, text la prima vedere, sa raspunzi la intrebari cu raspunsul aflat in text este elementar.

Elevii nu invata, d'aia nu iau bac-ul!



#8
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 15:43

Ce nu se precizeaza este ca masteranzii la matematica, ca de altfel masteranzii de la oricare alta specialitate, sunt in majoritatea lor praf si pulbere.

Nici nu puteau fi altfel, fiind rodul unui proces de invatamant putred si intr-o dezagregare constanta de peste 20 de ani de zile.

 

Sperietoarea cu care unii profesori ii baga in priza pentru examen pe studentii lor este ca daca nu se pun serios pe treaba vor primi ... cate unul din subiectele de bacalaureat. Din cele 100, cate unul diferit pentru fiecare student!



#9
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 15:49

Mai adaug ca situatia e si mai dramatica in cazul multora dintre cei cu doctorat. [:D]

Unii mai degraba vor face uz de ordonanta lui Ponta pentru a renunta la titlu, decat sa fie pusi in situatia jenanta de a nu putea rezolva acele subiecte, chiar si intr-un timp nelimitat.



#10
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 16:08

Căpcăune, aici e vorba că masteranzii ăia la matematică și limba română au rezolvat în 4 ore (și nu au rezolvat toți de nota 10) subiectele de la simularea de capacitate din clasa a VIII-a [:D]. Deci amenințarea cu subiectele de BAC ar fi chiar un coșmar pentru ei, dacă nu pot rezolva subiecte de examene de clasa a VIII-a...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -