Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)-CAP.6

capsunele iunie 2015 sarcina burtici

479 raspunsuri la acest subiect

#451
Cata04

Cata04

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 13:48

[:)] La faza cu kg cred ca intentia dr a fost mai mult sa te puna un picut pe jar..in sensul ca din cate am mai auzit si eu "greul" cu kg abia de acum vine...in astea aprox 3 luni care urmeaza ar trebui sa fim mult mai atente la alimentatie..
Nu pune la suflet chiar toate cele Cata.. [pup]

Eu mai am doar 2 luni. Ieri eram foarte dezamagita mai ales pentru ca nu am fost vreodata vreo slabuta. I-am zis ceva de "dulce", ieri, in gand, si gata. O sa fiu mai atenta la mancare si gata. Cred ca kg in plus sunt de la dulciuri, pentru ca inainte eu nu mancam deloc. Nu-i problema, nu mai mananac dulce.
Ms de incurajari!

#452
Cata04

Cata04

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 13:48

[:)] La faza cu kg cred ca intentia dr a fost mai mult sa te puna un picut pe jar..in sensul ca din cate am mai auzit si eu "greul" cu kg abia de acum vine...in astea aprox 3 luni care urmeaza ar trebui sa fim mult mai atente la alimentatie..
Nu pune la suflet chiar toate cele Cata.. [pup]

Eu mai am doar 2 luni. Ieri eram foarte dezamagita mai ales pentru ca nu am fost vreodata vreo slabuta. I-am zis ceva de "dulce", ieri, in gand, si gata. O sa fiu mai atenta la mancare si gata. Cred ca kg in plus sunt de la dulciuri, pentru ca inainte eu nu mancam deloc. Nu-i problema, nu mai mananac dulce.
Ms de incurajari!

#453
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 14:21

cata04, ai postat acelasi mesaj de vreo 10 ori...poti sa intri si sa il editezi cred...verifica sa nu ti se fi blocat tastatura!



#454
Mmm_Berry

Mmm_Berry

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 14:46

Bitza, e foarte ciudat ce spune dr ta. Nu mai ai zile de concediu de odihna pe care sa le iei pana la prenatal? Eu mai aveam peste 20 de zile si mi-am luat 15 acum si imi mai las cateva pentru anul viitor.

 

Ai putea totusi sa ai o discutie fata in fata cu dr de familie si sa calculati impreuna cu extrasul de lege in fata. Poate asa o convingi.



#455
Mmm_Berry

Mmm_Berry

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 14:52

Eu mai am doar 2 luni. Ieri eram foarte dezamagita mai ales pentru ca nu am fost vreodata vreo slabuta. I-am zis ceva de "dulce", ieri, in gand, si gata. O sa fiu mai atenta la mancare si gata. Cred ca kg in plus sunt de la dulciuri, pentru ca inainte eu nu mancam deloc. Nu-i problema, nu mai mananac dulce.
Ms de incurajari!

Cata, sunt aproximativ in aceeasi situatie ca tine :(. Am luat pana acum 15 kg si dr a spus ca e cam multicel, desi pana acum nu a fost interesat de aspectul asta. Oricum, indiferent cum te-a facut sa te simti discutia, sa stii ca are dreptate medicul. Dc sunt prea multe kg acumulate e mai greu si in timpul nasterii si perioada de recuperare de dupa. In plus, va fi mai greu sa ajngi la greutatea de dinainte de sarcina. Eu in ultimele 10 zile am stagnat.am incercat sa imi controlez poftele si am facut ceva mai multa miscare, profitand si de zilele mai calduroase. In timpul iernii am fost mai mult decat sedentar, insa acum profit de orice drum pe jos pe care il pot face. Cu siguranta ajuta.

 

Capul sus! Nu e un capat de drum, ci doar trebuie sa fim putin mai atente ce mancam si cum dozam eforturile dupa ca sa compensam cumva :).



#456
L4baby

L4baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 15:12

Bitza, eu te sfatuiesc sa iti iei primul concediu prenatal de la ginecolog, eu asa am facut, apoi in con tinuare iti da dr familie sau tot ginecologul. Dar trebuie parafat de medicul de fam de fiecare data.



#457
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 16:56

L4baby eu fac clexane si as vrea sa nasc natural, asa m-au sfătuit si ginecologul si hematoloaga. La prima nastere oricum durează mult travaliu si efectul clexanului trece dupa 12 ore. In cel mai rau caz nu o sa fac anestezie ca la asta conteaza mai mult cate ore au trecut, pericolul de sangerare nu e chiar asa mare la nastere normala. Oricum e nasol daca trebuie cezariana si intri in travaliu inainte de programare si oprirea clexanului. Pana la urma e un risc orice am alege.
Cata sa stii ca unei prietene i s-a intors bebe in pozitia buna abia in saptamana 33, dar spre ghinionul ei in saptamana 37 iarăsi s-a intors cu capul în sus. Ideea e ca nu trebuie sa ne stresăm, ei mai au inca loc sa se tot întoarcă. In greutate am luat si eu deja 12 kg si incerc sa nu mai mănânc dulce, sa vad cat mai iau pana la final.
Swan sa stii ca nici pe mine nu ma încântă invelisul gen Always, dar nici n-as purta absorbante refolosibile :D

Editat de carla_cluj, 01 aprilie 2015 - 16:58 .


#458
L4baby

L4baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 17:11

Mi se pare interesant subiectul asta cu nasterea din moment ce se apropie. Si eu m-am gandit ca daca intru in travaliu inainte de cezariana la rece, daca nu e timp sa se incerce la cald as incerca sa nasc natural fara anestezice fara nimic. Sper ca coloana sa ma ajute ca e stramba rau.
Mulțumesc de raspuns Carla, Simo

Editat de L4baby, 01 aprilie 2015 - 17:12 .


#459
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 17:20

L4baby sunt pe mobil si scriu f greu, dar maine intru si iti zic mai pe larg ce sfaturi am primit de la medici si cum m-am gandit eu sa fac.

#460
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 17:45

Swan si pe mine ma bate gandul sa incerc scutecele textile, am citit pe net detalii despre marca pampers si m-am speriat nitel..

Dar am inteles de la alte mamici care au folosit ca e o munca asidua cu ele si ca nici eficiente nu ar fi...

Acum ce sa zic..

 

As incerca totusi o marca de scutece cu invelis din textil si nu plastic..eu ca si abosrbante folosesc NATRACARE, o marca "bio" ca sa zic asa...fata de Always despre care citisem la un moment dat pe net ca ar contine nu stiu ce chimicale care sa stimuleze practic hemoragia sa faca ei vanzare ..

 

Fetelor  (Taspic, Bitza)eu la "origini " nu sunt blonda [batcap] 

Nuanta mea naturala e un saten..si Bitza nu ma ajuta deloc vopseaua fara amoniac ca nu decoloreaza absolut deloc..

.Mi-am taiat varfurile pt ca se despicaseara si nu mai aratau deloc bine si mi-am cump vopsea...

 

Si la IASI a fost superb azi..pacat ca obosesc prea rpd , colind 2,3 magazine si deeja sunt cu "limba scoasa" asta in conditiile in care inainte faceam cate o zi de shopping si la final nu ma plangeam deloc...





Etichetat si cu capsunele, iunie 2015, sarcina, burtici

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • CELE MAI FRUMOASE BATAI DE INIMIOARE

    Andrevvv
    - Astăzi, 20:24

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -