Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)-CAP.6

capsunele iunie 2015 sarcina burtici

479 raspunsuri la acest subiect

#21
Taspic

Taspic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 15:04

Swan, eu nu cred ca are ce sa nu-i placa lu bebe, mai ales ca am inteles ca pentru ei poate fi un soc trecerea de la spatiul stramt din burtica in ditamai patutul. Cred ca e si motivul pt care exista acele reductoare astfel incat sa se faca trecerea treptat. In plus de asa il poti si legana f usor fara sa-l tii in brate ceea ce-ti va fi foarte util dupa cezariana...oare sa le sugerez prietenilor ce cadou mi-ar placea??!?!! [:-)))]



#22
bitza037

bitza037

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.468 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 15:29

hello, ce fac fetele??? [flo2]

 

Swan mi se pare super tare hamacul ala, si eu subscriu unei vorbe romanesti: ”calul de dar nu se cauta la dinti”. Pune-l pe bebe si el poate sa-ti spuna mai exact daca ii place sau nu.... [pk]

 

multumesc de urarile pentru nepoteleul meu, este atata de mic si de scump, ca nu ne mai vine sa ne dezlipim de el [il]  [il]  [il]  [il]  [il]

 

am vazut ca discutati despre nastere naturala sau ceza: cea mai proaspata experienta este cu cumnata mea care 9 luni a mers categoric pe ideea de nastere naturala si dupa 12 ore de travaliu, a trebuit sa-i faca cezariana de urgenta ca se oprise copilul intre oase si in loc sa fie cu capul in barbie(sper ca am inteles bine) era cu capul pe spate....ce sa mai ???ne-au trecut toate caldurile, bine ca sunt amandoi bine.....la fel si eu ...eram convinsa ca vreau si o sa nasc natural,si tot la cezariana de urgenta am ajuns, eu nu aveam nici macar 1 cm dilatatie la contractii de max 5 min, cu toate eforturile depuse de medic, care pana la urma a hotarat ca este cel mai bine ceza, si asa am facut spre binele copilului...

sigur ca exista si situatii in care mamele isi propun nastere naturala si reusesc.....pana la urma improtant ca amandoi si mama si copilul sa fie bine.



#23
lucianadml

lucianadml

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 16:02

Primavara frumoasa fetelor, eu intru mai rar ca nu prea am timp ca e cel mic(cel mare peste cateva luni) bolnav.
E super hamacul , cred ca o sa iti fie de folos  si bebeilor chiar le trebuie un spatiu cat mai mic , pt ca ei sunt obisnuiti sa atinga peretii uterului .
Eu din cate stiu in saptamana 28 intram in luna 7 si la 32 se incheie cele 7 luni si intram in luna 8 . Deabia astept sa trec de 28 de sapt, pt mine data de 19 martie e primul target :) .
De acum bebei nostrii o sa ia f mult in greutate .
 
Mai este vreo burtica cu RH negativ  ? eu nu am apucat sa va citesc de la inceput .

Am vazut ca ati vorbit de nastere ... eu primul copil l-am nascut natural intr-o ora .. nu am avut travaliu, nu am avut dureri .. m-am refacut f repede cu toate ca am ramas cu o hernie epigastrica din cauza ca m-au apasat cu coatele pe burta sa il scoata pe bebe. Nu stiu cat de bine e sa faceti epidurala pt ca nu mai simtiti contractiile si nu stiti cand sa impingeti .
Adevarul este ca nasterea naturala in spitalele de stat la noi in tara este destul de periculoasa. Nimeni nu iti verifica tensiunea, nu iti fac ecograf inainte sa vada cum e asezat bebele, in timpul travaliului nu masoara bataile inimii bebelusului , doctorii nu au chef sa stea 10 ore langa tine sa te supravegheze, iarasi ce nu imi place ca in sala de travaliu sunt 10 paturi ( cel putin asa e la noi in oras) si dupa ce ca te chinui tu trebuie sa mai vezi si pe altcineva. Eu nu aveam dureri, dar cand auzeam colegele de "camera" cum urla ma durea si pe mine si ma speriam foarte rau .
De cezariana nu stiu ce sa zic doar ca eu nu prea as vrea sa fac asa ceva pt ca este o operatie si te chinui mai mult dupa cezariana decat dupa nasterea naturala.

Cat despre alaptat .. mie mi-a venit laptele dupa o luna de la nastere, am avut o mare ambitie , m-am muls in gol timp de o luna si pana la urma am reusit sa ii dau doar lapte de la mine. Nu exista " nu am lapte " sau " am lapte putin si nu se satura" .Laptele vine in functie de necesitatea copilului..... Crema Garmastan chiar face minuni e un " must have " .

Editat de lucianadml, 03 martie 2015 - 16:34 .


#24
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 20:52

ionuta, Octavia...cum sunteti? Totul este bine? Dati si voi un semn de viata sa stim cum sunteti!



#25
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 22:22

ionuta, Octavia...cum sunteti? Totul este bine? Dati si voi un semn de viata sa stim cum sunteti!

:)))) supeer tare poza Simo...Initial am crezut ca avem o membra noua...:P



#26
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 22:23

Janin tinem puminii si te asteptam cu vesti!



#27
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 22:26

Fetelor, eu de 2 zile am o durere de burta ca o usturime, insotita de un disconfort, cam ca la CM. N-am avut asa ceva pana acum, asa ca i-am scris doctoritei, care mi-a raspuns sa iau timp de 7 zile Arefam (2x200 / zi) si No Spa de 80 (3 buc/zi). Oare sa ma ingrijorez, de la ce ar putea aparea durerile astea? Nu sunt intense, dar le simt... :(



#28
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 22:26

Azi am  cam exagerat cu treaba prin casa si se resimte....Maine dimineata voi merge si eu sa fac analizele la sange si sumarul de urina...va puup de noapte buna dragele mele! [|)]



#29
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 22:28

Fetelor, eu de 2 zile am o durere de burta ca o usturime, insotita de un disconfort, cam ca la CM. N-am avut asa ceva pana acum, asa ca i-am scris doctoritei, care mi-a raspuns sa iau timp de 7 zile Arefam (2x200 / zi) si No Spa de 80 (3 buc/zi). Oare sa ma ingrijorez, de la ce ar putea aparea durerile astea? Nu sunt intense, dar le simt... :(

Ai facut efort Swan? Eu tocmai am scris legat de asta...cand fac efort (mancare, dat cu aspiratorul nu neaparat sa ridic greutati) resimt durere de burta si spate...



#30
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 22:32

Dar daca iau un NO SPA (de 40 mi-a recomandat mie) si stau in pat cateva ore imi trece...Eu am 2 zile de cand ma simt adormita asa..ma trezesc dimineata fresh , dar pe la 12 bateriile imi sunt descarcate...mi-e somn, astazi spre ex chiar am si dormit nitel...si acum de abia stau [|)]





Etichetat si cu capsunele, iunie 2015, sarcina, burtici

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -