Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

sotie..sau menajera?


195 raspunsuri la acest subiect

#41
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 10:27

Ceea ce spune Michelle e foarte Logic. Aici nu se vorbeste despre o mama ce lucreaza cateva ore intr-o universitate si face asta pentru ca simte o implinire si pentru ca jobul este 'pasionant" chiar daca  vorbim de putini bani. Asta este o cu totul si cu totul alta situatie.

Aici se vorbeste despre o mama ce isi lasa ore foarte multe copilul cu altcineva pentru a merge la o slujba ce nu ii aduce nici o satisfactie pe un salariu pe care il da tot bonei.

Deci, situatii total diferite.

 

  Nu cred deloc ca autoare subiectului ar fi scris asa ceva, e interpretarea ta.



#42
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 10:39

Da, asa e. Nu spune ea, am recitit.

La mine in cap insa nu intra satisfactia in ecuatia unui job de 13-14 ore pe zi pana dupa 10 seara  pe 'salariu mic" ....dar cine mai stie doar suntem atat de diferiti.

 

Lucram cate 13-14 ore pe zi, veneam la 10 seara acasa, spalam, faceam doua feluri de mancare, spalam copilul, calcam pentru a doua zi, salariul, mic, il dadeam aproape pe tot bonei, pentru ca  parintii nu ma ajuta cu nimic, doar reprosuri.!


Editat de mamica11, 26 februarie 2015 - 10:43 .


#43
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 10:48

Poate ca e medic stagiar (sau cum s-o chema in Ro), la asta te-ai gindit ?

Sau ca poate are garzi de facut prin vreun spital sau altceva.

 

(multe din profesiile si pozitiile  bine platite incep de la salarii mici si program de lucru extins).



#44
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 10:50

Ceea ce spune Michelle e foarte Logic. Aici nu se vorbeste despre o mama ce lucreaza cateva ore intr-o universitate si face asta pentru ca simte o implinire si pentru ca jobul este 'pasionant" chiar daca  vorbim de putini bani. Asta este o cu totul si cu totul alta situatie.

Aici se vorbeste despre o mama ce isi lasa ore foarte multe copilul cu altcineva pentru a merge la o slujba ce nu ii aduce nici o satisfactie pe un salariu pe care il da tot bonei.

Deci, situatii total diferite.

 

Nu. Aici si-a spus oful o femeie pe care sotul nu o ajuta deloc cu treburile din gospodarie. O femeie care isi doreste, pe langa a fi mama, sa mai faca si altceva, cum ar fi sa mearga la serviciu. Nu cred ca are vreo importanta de ce vrea asta. Vrea pur si simplu. Si ar putea foarte bine sa fie si mama si sotie si angajata/carierista/etc, daca ar avea parte de putina sustinere din partea sotului.

Iar sotul nu doar ca nu o ajuta cu treburile casnice dar nici macar nu face un minim de effort sa incerce sa ii inteleaga dorinta ei de a avea un job. Ok, nu face treaba acasa ca e oboist, dar afirmatii de genul "eu fac bani si tu te ocupi de casa" sunt demne de Evul Mediu.Pai daca tot faci bani, apoi fa destui cat sa-ti permita si sa angajezi o persoana care sa se ocupe de treburile casnice. Nu-ti transforma nevasta in menajera doar pentru ca asa e mai comod pentru tine.

 

Pentru autoare:

 

Personal cred ca incerci sa faci prea multe. Sincer, nu am inteles de ce era nevoie, cand lucrai, sa te apuci la 10 seara sa faci cate 2 feluri de mancare si sa calci si nu stiu mai ce. Tocmai pentru ca faceai toate astea, sotului tau I se parea mai mult decat normal si firesc sa te ocupi numai tu de casa si de tot ce implica asta.

 

Eu in locul tau mi-as cauta job, l-as anunta pe sot ca mi-am gasit job si ca, mai departe trebuie sa gasim solutii la restul problemelor, as face treburile casnice atat cat mi-ar permite timpul (adica ceva de mancare, curatenie- strictul necesar), as elimina/amana tot ce nu e absolut necesar (cum ar fi calcat rufe la miezul noptii, dupa 10 ore de job). Nu cred ca are rost sa astepti sa se intample o minune  si sa vina sotul dintr-odata sa-ti valideze dorinta ta de a mai face si altceva pe langa treburi casnice.



#45
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 14:46

Corect. Simplifica-ti viata. Ca si cum sotul nu ar exista. O sa strambe din nas .. si cam atat. Daca vrea ceva e liber sa-si faca.



#46
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 15:28

Adevarul ca ne este usor sa sfatuim sa renunte sa faca atatea...cand ei ii este frica de efect si nici nu doreste sa raspunda cu moneda asta.

Deci pentru ea e greu.



#47
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 15:47

Adevarul ca ne este usor sa sfatuim sa renunte sa faca atatea...cand ei ii este frica de efect si nici nu doreste sa raspunda cu moneda asta.

Deci pentru ea e greu.

 

Bineinteles ca pentru ea e greu.

 

Ea isi doreste in monetul acesta ca sotul sa ii inteleaga nevoia de a avea un service si de a beneficia de ajutor din partea lui.

 

Doar ca, din cum a prezentat ea situatia si atitudinea sotului, nu prea cred ca acest lucru se va intampla de la sine.

 

Alternativa ar fi sa continuie doar  sa viseze la un job si sa sufere in tacere, sa planga noaptea si ce a mai spus ea ca face in present. Doar ca in felul acesta nu se va schimba nimic. Atata timp cat se va limita doar la a-si dori, fara sa faca nimic concret, ma indoiesc ca sotul ei va lua in serios dorintele si doleantele ei.

Atata timp cat el va avea in permanenta mancare gatita la timp, rufe curate, casa curata, copil ingrijit, fara sa miste vreun deget pentru asta, nu prea cred ca va veni intr-o zi si va spune, asa din senin, "nevasta da mai du-te si tu la vreun job, ceva, ca poate te-ai fi plictisit de atatea treburi casnice".



#48
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 16:00


 nu prea cred ca va veni intr-o zi si va spune, asa din senin, "nevasta da mai du-te si tu la vreun job, ceva, ca poate te-ai fi plictisit de atatea treburi casnice".

 

In schimb, crezi ca dupa ce nu va avea mancare decat cand se poate, menaj cat se poate o sa zica: baaaiiiii...mi-am dat seama nevasta ca nu le poti face pe toate, hai sa te ajut si eu.

Nu? [:)]



#49
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 16:22

Pai, daca n-o s-o ajute si ea n-o sa mai suporte situatia, ce-o sa se intimple pina la urma?



#50
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 16:26

Poate ca, in loc sa planga in perna de suparare, va pune problema mai transant si-l va determina sa discute, altceva decat "sunt obosit, de ce nu intelegi?"




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -