Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

sotie..sau menajera?


195 raspunsuri la acest subiect

#31
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 18:20

Mik, am spus clar: FARA CHIRIE. Adaug si FARA RATE.

 

Fara chirie si fara rate posibil sa iti ajunga si mai putin de 1.500 de lei. In provincie.

 

Dar cand se pune problema de independenta financiara care presupune chirie sau rata, in provincie - de Bucuresti nu discut - 1.500 de lei pot foarte bine sa nu-ti ajunga. Mai ales mama fiind, cu copil mic dupa tine.

 

Si mama mea are salariul sub 1.500 de lei si locuieste in provincie, in apartament mare. Se descurca. Dar... nu are de platit nici chirie, nici rate.

 

In cazul ipotetic in care sotul mi-ar da un sut in dos si-ar trebui sa devin independenta financiar cu copilul dupa mine, 1.500 de lei nu mi-ar ajunge.


Editat de Selene_Bunny, 25 februarie 2015 - 18:23 .


#32
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 18:23

eu nu sfatuiesc pe nimeni sa stea acasa pt tot restul vietii, mai ales in situatii dificile,normal cca nu.

 

dar isi da seama dupa 2 luni...daca isi permite sau nu sa stea acasa...doar sa incerce.astfel ii demonstreaza si lui ca nu cistiga sufficient sa isi permita ca sotia sa stea acassa, asa cum se lauda.



#33
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 18:27

michelle, presupunand ca ea e angajata undeva, tu zici sa-si dea demisia? Ca sa incerce 2 luni statul acasa? Ca nu vad ce motive ar putea invoca in fata angajatorului pentru a-si lua concediu 2 luni...



#34
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 18:31

 

Si nu toate femeile viseaza cu ochii deschisi ca stea acasa pe cuptor.

 

 

mik, nici eu nu am visat sa stau acasa pe cuptor . thank you!

 

este ceva ce nu am crezut vreodata ca voi face, este o adevarata binecuvvintare sa imi permit.

 

a fost o decizie personala, care am luat-o dupa ce l-am nascut pe William.am vrut sa il vad crescind sa ma bucur de fiecare zi petrecuta impreuna.

 

daca voi allege sa lucrez in viitor...iar nu se stie...poate da, poate nu...asta nu ma facesa ma simt ca  o femeie normala, conform standardelor  si nu-mi va aduce satisfactii deosebite



#35
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 18:33

michelle, presupunand ca ea e angajata undeva, tu zici sa-si dea demisia? Ca sa incerce 2 luni statul acasa? Ca nu vad ce motive ar putea invoca in fata angajatorului pentru a-si lua concediu 2 luni...

pai cce job e ala daca mucnceste 14 ore si tot ce cistiga da la bona??? pleaca de acasa doar ca sa aiba de unde venii. ce independent financiara ii poate aduce?

oare cit de greu e sa gasesti din nou un astfel dde job?



#36
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 18:34

treb sa fug...miercurea am bible studies...revin



#37
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 03:03

Tu n ai idee cat de greu e sa gasesti un job , sa iei sigur salarul in data x , sa fii angajat cu acte in regula , sa ai salarul declarat , sa fie firma ok dpdv legal si fiscal , etc ...

 

Copiii cresc, merg la gradi, la scoala, la activitati. Cand au 2 ani si stau lipiti de tine e totul justificat, dar cand au 4,6,10,12 ... ce faci ? Unde te angajezi dupa 10 ani de pauza, la 40 de ani ? Concret, Michelle, unde ?



#38
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 09:16

Michelle, sunt multe fete care si-ar permite sa stea acasa pe cuptor si nu o fac. Din varii motive. Si nici nu e lauda cu "bible studies".

 

Eu am incercat si "binecuvintarea" de casnica si cu personal in casa sa-mi faca menajul si sa se ocupe de copii si nu era ceva care as fi facut multa vreme (asta era in Mexic acum citiva ani). Am preferat sa-mi regasesc un post intr-o universitate locala si sa lucrez, salariul era mic in comparatie cu ce aveam in Franta, insa era un job pasionant si am avut ocazia sa invat foarte multe.



#39
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 09:44

Nu prea stiu de ce va contraziceti pe statul ala acasa, de parca chiar credeti ca are cineva dreptate. Cine sta acasa sau se duce la servici o face pentru ca asa vrea, asa poate, asa isi permite, asa convine cu sotul/sotia (in beneficiul familiei), etc.

Am o gramada de argumente pro si contra mersului la servici sau statului acasa. Cum credeti ca se potriveste oricui o reteta sau alta?

Femei care stau acasa, blazate si la mana sotului sau femei care pleaca dimineata si vin seara, ca asa le cere cariera pentru care au invatat, muncit...iar copilul de la 6 luni sta cu bona...vi se pare vreo ipostaza atragatoare?



#40
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 10:18

Ceea ce spune Michelle e foarte Logic. Aici nu se vorbeste despre o mama ce lucreaza cateva ore intr-o universitate si face asta pentru ca simte o implinire si pentru ca jobul este 'pasionant" chiar daca  vorbim de putini bani. Asta este o cu totul si cu totul alta situatie.

Aici se vorbeste despre o mama ce isi lasa ore foarte multe copilul cu altcineva pentru a merge la o slujba ce nu ii aduce nici o satisfactie pe un salariu pe care il da tot bonei.

Deci, situatii total diferite.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -