Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 109


498 raspunsuri la acest subiect

#151
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 01 martie 2015 - 22:09

Vad ca ignorati antiviralul. Si sotia mea a luat antibiotice de cateva ori de-a lungul ultimilor ani si n-a functionat. Cand am adaugat si antiviral atunci s-a intamplat.

Profilul imunologic normal ce se face la noi e slabut rau de tot. In afara analizeaza si agresivitatea nk-urilor si nivelurile de citotoxicitate... ceva gen IL17, IL4, IL10, etc.
La noi vedem nk-uri totale si cam atat. Ce fac ele acolo... asta doar putem banui.
Surprinzator e ca avem si nk-uri uterine ce se fac la Wellborn.

Pai mecanismul de control e tocmai cortizonul. Deficitul lui duce la exagerare in inflamari si in reactii exagerate (gen alergii) ale sistemului imunitar. Eu asa inteleg.

Editat de AndrewD, 01 martie 2015 - 22:11 .


#152
loli1776

loli1776

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 01 martie 2015 - 22:13

Eu am Nk 8% și toate celelalte în procente normale. Astea 8% ori fi supercelule care ataca orice te pomenești:)).
Soțul meu crede ca noi nu suntem compatibili genetic, cine știe ce combinații de gene s-ar produce din care ar rezulta vreunul de distruge planeta:)))! Ori ar găsi formula pentru tinerețea fără bătrânețe.
Noroc ca nu sta supraviețuirea speciei în noi doi ca rămânea pământul pustiu:)

#153
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 01 martie 2015 - 22:36

Va reamintesc profilul imunologic al lui dellya86: nk-uri in sangele periferic 9.5%, iar in uter i-au iesit 30%. Dr. Tayfun a bagat-o direct pe intralipid si tacrolimus. Implantarea a avut loc, dar de la o vreme nu a mai venit cu noutati...

#154
loli1776

loli1776

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 01 martie 2015 - 23:17

Andrew eu nu ignor antiviralul ziceam ca la unele fete doar antibioticul a funcționat și nu mă număr printre ele.
Da, la Dellya a funcționat dar e prea puțin sa putem trage o concluzie valida. În plus eu am dubii ca se știe exact ce procent de Nk e normal sa ai în endometru odată ce nici ce fac ele pe acolo nu se știe prea bine. Și iară revenim la nivelul global care ,ca și în sânge, s-ar putea sa nu fie așa de semnificativ. O sa caut articolul cu nidatia de care va spuneam și pun link ul Când intru de pe calc. Și nemții studiază muuuult mai multe din endometru iar concluzia v-am zis-o.
Cu cortizonul și eu înțeleg la fel.
Offff vorba Samirei as fi vrut sa nu îmi mai bat capul cu toate astea , sa stau doar cu picioarele în sus și hop minunea!!!

Editat de loli1776, 01 martie 2015 - 23:18 .


#155
loli1776

loli1776

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 00:03

Uite dacă vreți : humupud.oxfordjournals.org

Am găsit altceva....:).Și cică e simplu sa faci copii:).

#156
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 01:19

Link-ul nu merge... bis...

In domeniul asta nu prea putem trage concluzii valide, putem face insa speculatii si putem incerca una alta... atat timp cat avem o siguranta decenta ca nu face rau.

Editat de AndrewD, 02 martie 2015 - 01:21 .


#157
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 09:57

neata

 

 

loli  [pup]  cand ati luat azitrox?inainte de punctie?

 

in legatura cu valtrexul,m-am tot gandit,sa iau,sa nu iau...si n-am mai luat.m-am gandit ca fiind pt herpres,pe mine nu m-ajuta.poate am gandit prost.



#158
andradam

andradam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 10:22

Neata si o primavara frumoasa tuturor!

Eu ma tot intreb daca exista o varianta naturala pentru cortizonul acesta... nu am putea sa avem in dieta/sa luam ceva suplimente cu efect asemanator cu al prednisonului? Pentru ca pe termen lung si cu o trompa posibil blocata (spun posibil pentru ca se pare ca fix pe ea am ramas, desi la HSG a reiesit blocata) nu prea cred ca pot sa iau.

 

Mie la clinica unde merg mi-a spus ca dupa 2 sarcini pierdute se presupune oricum problema imunologica, dar ei dau medrol si nu prednison, din cauza de efecte secundare mai putine. Dar asta la FIV si in unele cazuri la IA.

 

Pe de alta parte, o prietena a avut tratament cu medrol pentru ceva autoimun (lichen plan, ceva de genul) si s-a chinuit de fiecare data cu o multime de efecte secundare, ramanand cu lichenii. Culmea e ca, in ciuda lor, a ramas relativ usor gravida (a doua oara un pic mai greu, dupa un an) si nu a avut vreun tratament de sustinere.



#159
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 10:56

velvet: 

 

Valtrex - rau nu face. Bine o face ? Cine stie ? Mecanismul prin care functioneaza nu e prea clar in infertilitate, e mai mult la plezneala. Ca idee generala totusi antiviralul actioneaza ca un stimulator al sistemului imunitar, a partii bune din el, adica a celulelor t helper care ajuta nk-urile sa-si aleaga tintele mai inteligent si mai selectiv. Astfel ajunge sa fie atacat virusul herpetic.

 

In studiul pe care l-am tot prezentat, antiviralul a functionat si la femei care nu aveau herpes si nici o infectie din cele testate.

 

Cine stie cum functioneaza de fapt ?

 

Stii cum gandesc eu: daca nu face rau, nu e scump si exista macar 1% sanse sa conteze, atunci merita incercat.



#160
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 11:05

velvet "inceputul procedurii" inseamna de la inceput [soricel] De cand am inceput tratamentul/stimularea.


Editat de QiaoBing, 02 martie 2015 - 11:06 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -