Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 109


498 raspunsuri la acest subiect

#491
carla1982

carla1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 15:31

Buna fetele. Desi sunt pe alta pagina, va intreb pe voi ca aveti mai multa experienta..;) urmeaza sa fac FET in mai la dr. Albu si dupa cum toate care ati fost la dansul toate schemele premergatoare et sau fet incep cu luna de mycrogynon.. Bun.. In februarie cand am luat prima data inainte de tratam pt punctie a fost ok. Acum tb sa iau iar pt ca nu am putut face et.. Progesteron 1.6 inainte de et:( . Acum am inceput din nou ac pr 22 aprilie... Menstruatia este in floare:( nu atat de abundenta ca de obicei..mai mult maro decat rosu dar nu se opreste deloc.. Si sunt la jumatatea foliei.. Pls help.. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Afecteaza la fet?

#492
mony2015

mony2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 15:08

Buna fetelor, bine v-am gasit!

 

E primul meu mesaj pe forum, dar v-am mai citit.Inca sunt la inceput cu forumul si sper sa nu va deranjez cu intrebare la care s-a mai raspuns, dar inca nu am descoperit pe unde sa caut..ce as vrea sa va rog e sa imi spuneti ce ati facut voi inainte de lunile de tratament pt fiv in vederea imbunatatirii calitatii ovocitare. Eu ma gandesc la acupunctura, dar cam atat, alte idei nu am..acum ma documentez.Ceva sugestii?

 

Multumesc si bafta tuturor!!



#493
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 16:27

     Bine ai venit mony si sedere cat mai scurta.Asa scurt si la obiect:eliminat carbo,dulciuri,cofeina,alcool,tutun,bauturi dulci carbo,mezeluri cumparate...papa fara hormoni de preferintza,legume,fructe...Daca optezi pt medicamentoase coenzima Q10 mai luau fetele dar in ce cantitati nu stiu,eu merg pe papa sanatos.

     Pup babutzele si moshu



#494
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 17:56

Buna Mony, bine ai venit. Nu cred ca acupunctura poate ameliora calitatea ovocitelor. Eu nu cred ca nimic poate ameliora calitatea lor, pentru ca ne nastem cu ele, le cam bombarbam cu chimicale toata viata pana la fiv. Schimbarea alimentatiei sau luarea de medicamente nu stiu cat ajuta.
Insa reteta pe care ti-a scris-o Dea este buna inainte de fiv.
DHEA am mai vazut ca iau fetele, pe mine m-a ajutat Inositol-ul.

#495
mony2015

mony2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 18:42

Dea, Gaby, multumesc mult pentru raspuns.Asa este, nici eu nu cred ca se poate imbunatati fundamental calitatea lor, dar mai incerc si eu una alta. De inositol nu stiam, m-am uitat acum pe net si mi se pare o idee buna, multumesc.



#496
anxiao

anxiao

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.293 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 20:01

Bun venit Moni! Nici eu nu cred ca poti spori calitatea ovocitelor, ele sunt programate altfel pt fiecare organism dar regimul Deei sigur iti va " curata" organismul pt a primi bebeul in gazda:))) succes!

#497
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 20:48

    Multam gaby&anxiao de "galerie".Mony eu am inceput sa pap sanatos cam de un an,dar dupa fiv  in toamna mai pusesem vreo 5,5kg.Din decembrie am eliminat 70%din ce-am scris acolo,mai am de eliminat tutunul,l-am subtiat bine dar inca mai e si am slabit 8,5kg,ma simt superbine,nu mai sunt terminata fizic ca inainte si multe alte efecte benefice pe care daca vrei le voi insira intr-o zi,dar la calitatea ovocitelor nu stiu ce s-a imbunatatit,important e ca am facut "culcusul" mai sanatos si mai echilibrat.

   Conteaza mult si starea noastra,sanatatea fizica si mintala:))).

   O seara faina tuturor

   Si am uitat,scrie repede inca 9 mesaje scurte ca sa nu mai fii moderata si sa-ti apara tarziu mesajele


Editat de dea78, 02 aprilie 2015 - 20:50 .


#498
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 21:58

carla eu nu am patit-o asa ca nu stiu ce sa iti spun.

mony "stiintific 100%" nu a demonstrat nimeni. Poti sa ai un FIV cu rezultate mai bune dupa anumite tratamente, dar nu ai de unde sa stii ce anume a functionat sau daca nu cumva a fost pura intamplare si s-au intalnit atunci un ovocit super-truper si un gigel fortos. Cert este ca anumite lucruri pot ajuta si aici intra inclusiv stilul de viata si alimentatia care au o influenta considerabila asupra fertilitatii cuplului. 

Pentru un ovocit sănătos este nevoie ca hormonul potrivit să fie prezent la nivelul potrivit în momentul potrivit al ciclului menstrual. De asemenea, este nevoie ca organismul femeii să asigure: un nivel echilibrat al glucozei în sange, o bună circulaţie sanguină, mai mulţi antioxidanţi şi mai puţini radicali liberi, o gamă largă de nutrienţi, inclusiv coenzima Q10 (un antioxidant liposolubil esenţial pentru producţia de energie), vitaminele din complexul B, inclusiv acidul folic (pentru sănătatea nucleului ovocitului, metabolismul lui şi producţia de ADN), grăsimi esenţiale Omega-3 şi fosfolipide pentru o membrană celulară sănătoasă. Mai mult, ovocitul este înconjurat de lichid folicular, care trebuie de asemenea să fie bogat în anumiţi nutrienţi, inclusiv vitamina D, betacaroten si mioinozitol.

Acupunctura poate si ea ajuta prin echilibrarea organismului, iar daca lucrurile se aseaza pe fagasul normal, atunci si productia de hormoni se regleaza si ... tocmai ce ziceam mai sus de ceea ce ii trebuie unui ovocit ca sa fie sanatos. Numai ca, ca toate acestea sa se intample, lucrurile nu se fac pe ultima suta de metri. Eu recomand inceperea pregatirii cuplului cu 6 luni, min 3, inainte de procedura FIV. 

Babuta Dea, cel mai cuminte si ascultator "cobai" al meu, tu stii cat ma bucur de realizarile tale, cand o sa reusesti sa renunti de tot si la fumat dau petrecere pt tine  [fiesta]


Editat de QiaoBing, 02 aprilie 2015 - 22:06 .


#499
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 22:39

v-a crosetat babuta un locusor placut




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -