Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Aprilie 2015(Buburuze de Aprilie 2015) Capitolul 7 Pentru burtici hotarate si fortoase!

gravida 20015 buburuze aptilie

590 raspunsuri la acest subiect

#101
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 09:01

Neatza ...
Cristi stai linistita totul o sa fie bine !!! Dat iti zic cu as fi facut eu in locul tau ; as fi mers la un ECO măcar asa pt liniștea mea .
Sunshineee felicitari la mai multe sap , zile !!!!
Diarom nu te mai baga in cerealele omului , nu ai voie ...bataita!
Alinanda unde esti cv vesti? Sau nu am vazut eu si a scris...?!!!
Eu mam trezit rauu :((( desi nu vad sa am o burta imensa ma ridic greu din pat noaptea sa merg la baie , ma trezesc amorțită cu dureri se picioare de mor ... Si ma trezesc cu sete mare eeee desi toata noaptea ma trezesc si beau circa doi litri de apa.
Va pup pe toate sa aveti o zi frumușica .

#102
alinanda

alinanda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 09:24

neatza
sunt aici si stau cuminte...va urmaresc zilnic insa nu am noutati...stam cuminti in pat, ne uitam la filme, ne mai sfatuim ca fetele si cam atat

#103
Cristi76

Cristi76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 09:42

Mimi, eu acum mi-am dat seama ca daca ma duc la Fundeni peste 2 saptamani trebuie sa ma duc cu ecografie de biometrie si fluxuri, deci o sa o intreb astazi pe dr. mea la ce medic sa imi fac programare pt ecografie, ca si dr care imi facea ecografiile este plecat.

Si eu abia ma misc desi nu mi se pare ca am o burta prea mare. Ma trezesc noaptea de 2-3 ori sa merg la baie si uneori beau si apa.

Acum  mi-a spus dr. Uscatescu contra arsurilor sa beau zilnic 1l de apa cu o lingura de bicarbonat.



#104
julieee

julieee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 10:04

Buna dimineata burtici, pana se raceste cafeaua va scriu si eu. In primul rand, pupici tuturor. Sunshine, felicitari pentru implinirea a 34 de saptamani! Incep sa am ceva emotii citind cum trec saptamanile si realizand ca ne apropiem de termene...
Deea si eu ma trezesc noaptea fix ca tine, intre 3 si 4 si nu mai pot sa adorm decat greu, apoi spre dimineata nu m.as mai da jos din pat...
Mimi, asa e, ne ingreunam si ne miscam tot mai anevoie ... Eu mai nou am inceput sa am febra musculara la muschii din jurul burtii...probabil se suprasolicita de la susti erea greutatii..hihi e funny, ca si cum as fi facut abdomene :):)
Stati cumintele!! O zi faina!

Editat de julieee, 25 februarie 2015 - 10:04 .


#105
cristina_nic

cristina_nic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 10:13

Neata fetelor!

 hai ca ma bucur ca am citit aproape numai vesti bune, bebei grasi si frumosi(felicitari!!) si gemeni care incep sapt 34,deci ce ne putem dori mai mult! suntem pe drumul cel bun!

 

Cristi, eu am luat cetebe 300 cu zn de 2 ori pe zi vreo cateva luni si mi-a zis ca e ok si Viorica asistenta si ginecologul deci poti lua linistita.. mai nasol e ca si eu as fi vrut ca astia sa nu scoata de pe piata Cetebe 500, nu stiu de ce l-au scos

 acum am gasit pe www.suplimente.ro Calivita Vit C 500mg tot cu eliberare prelungita si iau din asta de vreo luna...

http://www.procali.r...blete-calivita/

 

 

dar de ce ti-a scos upsavitul oare?

 bucura-te macar ca nu te-a bagat pe clexane daca tot ti-a scos aspenterul!:))


Editat de cristina_nic, 25 februarie 2015 - 10:20 .


#106
gogosika

gogosika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 10:16

Buna dimineata burtici

 

Cristi desi cred ca doctoral tau e sigur ca totul e bine ca sa-ti zica ca nu ai nevoie de alt control nu cred ca s-ar supara daca tu simti nevoia sa faci eco pt. linistea ta si a bebelului.

 

Sunshine ti-am mai spus esti o puternica, felicitari ai vazut cum trece timpul. Numai Sanatate.

 

Diarom tu esti o scumpa care se gandeste la toate mereu.

 

Alianda ne bucuram ca si voi sunteti bine.

 

Si noi ne miscam din ce in ce mai greu, cu somnul nu avem problem serioase deocamdata in afara ca sigur mergem si noi in general de 2-3 ori la baie si mai des uneori si apa multa desigur si noi. Mici ameteli avem dar nimic grav credca e normal. Si pe noi ne dor coastele, creste bebica si se intinde.

 

Va pupam si noi pe toate, sa aveti o zi cat mai insorita si plina de bucurii. [flo2]  [pup]  [flo]  [floare3]



#107
Cristi76

Cristi76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 10:49

Cristina_nic, cred ca mi-a scos Upsavitul pt ca e 1gr de vit.C si practic mi-a micsorat doza la jumatate. Asta daca il gaseam pe cel de 500mg, asa probabil voi lua 2/zi - una dimineata si cealalta seara, o sa fie 600mgvitC/zi dar asta este ce sa fac. Daca ma apuc sa comand de pe siteuri pana vine trece o saptamana si eu peste 2 ma duc la control.

Acuma nu stiu daca sa ma bucur ca nu mi-a dat nimic in loc de Aspenter. Nu eram deloc incantata sa il iau in trimestrul 3 dar nici acum fara nici un medicament pt trombofilie nu ma simt prea bine, dar ma gandesc ca o fi stiind doctorita mai bine decat mine. Macar nu mai stau stresata ca daca ma apuca nasterea din senin eu sunt pe anticoagulante si am risc mare de hemoragie.



#108
pinkypink

pinkypink

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 12:39

Felicitări gemenasilor pt. cele 34 de săptămâni! Sa stati acolo cumintei, sa cresteti mari!

Cristi76, cred ca mersul la Fundeni e cel mai bun pretext pt a nu supara pe nimeni ccu inca o ecografie. Si eu as proceda la fel daca as fi in locul tau, la vârsta asta a sarcinii mi se pare prea mult timp sa nu mergi la dr. 4 săptămâni.
Si eu abia am mai găsit cetebe-ul de 500 la o farmacie Catena, mi-au dat o cutie desfăcuta. Oricum, chiar daca nu mai iei Aspenterul, sa stii ca si vit. C te ajuta, fiindcă subtiaza sangele.

Diarom, stai fara grija cu pupicii, eu oricum nu am învățat numele tuturor fetelor, iar cum eu intru de pe telefon, imi e imposibil sa menționez pe toata lumea. :)

Eu m-am trezit aseară cu mâinile umflate, nu mi s-a mai întâmplat pana acum. Picioarele erau ok, apa bausem suficienta, tensiunea era ok...ati patit asta pana acum?
O zi liniștita sa aveți!

#109
cristina_nic

cristina_nic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 14:07

sa va mai destindeti nitel

 am ras de am lesinat:))))

 

 http://www.cronicipe...ate-ma-de-aici/



#110
Roxy_llizzy

Roxy_llizzy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 15:52

Buna fetelor!

Ieri am fost la doctor pentru control..toate bune si frumoase..a aparut in discutie subiectul "nastere". Bineinteles ca eu, desi sunt foarte speriata, i-am zis ca as vrea sa nasc natural, pentru ca asa e cel mai bine si pentru bebe si pentru mama. El nu m-a contrazis, a avut bunul simt sa fie sincer, macar dpdv medical..l-am intrebat daca o sa fie in zona la momentul "x" si a zis ca asa obisnuia sa faca in Bucuresti, cand o nastere normala era cat o cezariana aici,  dar in orasul asta e o alta cutuma, plus ca are alte 20 de paciente pe care le urmareste, ce sa mai, mi-a taiat-o scurt..dar avem moase cu facultate, zicea el...ce bine, noroc cu ele  [smulgpar] Mi-a mai zis cineva ca in orasul asta nasc natural numai tigancile si femeile sarace, cucoanele respectabile fac cezariana  [batcap] Pe scurt, mi-a lasat un gust amar toata conversatia de ieri..si am simtit nevoia sa ma descarc aici, nu stiu de ce ma mai mira astfel de lucruri..





Etichetat si cu gravida, 20015, buburuze, aptilie

Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - Ieri, 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - Astăzi, 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - Astăzi, 09:26

  • Ultimele zile cu burtica ❤️

    Ioone
    - Astăzi, 07:55

  • Pregatiri de Paste È™i emotii

    FloreClau
    - Astăzi, 00:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -