Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Felicitaari Eyna! Soparlici! Ade! ^v^ Hai Nicol, Alynutza, Ana! - Bulgarasi februarie 2015 (14)


388 raspunsuri la acest subiect

#371
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 20:21

Pup fetele, 

 

Multumesc din inima, dragelor! Sunteti niste prietene pe cinste! Cred ca si datorita voua, am avut un examen reusit, cu inspiratie multa! Intr-o saptamana voi avea rezultatul dar va fi unul pozitiv cu siguranta!

 

Carmenus ce zi ati avut ieri, ooof! Si chiar ii povesteam lui iubi despre Emma si Vera, cand eram la restaurant si de similaritatile dintre noi asa. Cum mai e bolnavioara? Sa stii ca si la noi cred ca Marmotul a avut ceva virus stomacal atunci, ea s-a rezolvat in noaptea aia (asa face mereu, se imbolnaveste raaaaaar si o tine o zi dupa care ne-o paseaza noua) si apoi eu si bubi am tot vizitat toaleta. La fel si tu, ziceai chiar inainte de raul Emmei, ca ai indigestie...de fapt tot un stomach bug ati avut si l-ati share-uit. Sper ca sunteti mai bine si ca macar Vera a dormit bine si lung, la soare! [pup]

 

p.s mi-ai facut pofta de shaorma  [:D]

 

Alinel bucura-te de Mihaiul tau, caruia ii zic bravo pt ca e asa un musafir delicios [pup] La bebelusi achizitiile astea nu se fac in acelasi timp, cu aceeasi intensitate. Unii sunt mai grabiti, cum pare al tau, altii nu. Oricum, bucura-te pentru fiecare progres si intipareste-le pe retina...stii cat de repede trece timpul?

A noastra zice nei-nei cand are un gaz mai naravas..serios, asa ii iese si in rest aaa si baaaa. Zambeste deja cu adresa (si zgomotos in somn), si da, cand am vazut asta si eu si iubi ne-am uitat unul la altul si am oftat...pentru ca, desi e minunat, stim ca asta e inceputul unui carusel...incep achizitiile pe banda si uite asa ne creste si bebelusa asta! Asa ca bucura-te! [pup]

 

Alinutz sper sa functioneze gelul acela! In rest, tine-o cu burtica goala pe burta ta, pune-i cald pe burtica, scoate-i bine gazele, plimb-o si ai rabdare....o sa treaca! [flo]  Si da, recomand swaddle me de la mothercare dar merge si paturica sau sac de dormit, in functie de preferinte! Hai ca o sa va descurcati voi doua si ce echipa frumoasa veti face! [flo]  [pup]

 

Iuli bravo pt progresele Lucosului! I knew it! [pup]  Iar tie calm, rabdare si putere! Ti se vor aranja toate, o sa vezi! Meriti! [pup]

 

Andreut bravo super bebelinului, creste ca fat-frumos! Le-a impresionat pe bunici cu floricele? Oricum el e cel mai drag martisor al lor! [pup]

 

Miha ceva vesti? Ce mai faceti? Cum mai e ochisorul? Luptatorul nostru? [pup]

 

Despre ingrasat...in club si eu, cu voi. Mananc precum sparta dar altfel zau ca scade laptele, pe verificatelea. Asa ca pana la 12 sapt, cand se normalizeaza cererea-oferta, mananc asa mult. Apoi o sa incerc sa las carbohidratii si sa reintroduc mai multe fructe si legume crude, gratare, bla bla. Panaa atunci... [grasa]

 

Apropos de mancare...i-am lasat cam putin lapte, examenul s-a prelungit f mult si a fost nevoit sa apeleze la una din sticlutele de aptamil, ce ni le-au dat de la spital. Sunt cam trista dar ce sa facem....

 

Ah, ieri soacra a vazut albumele de poze cu junioara. Si i-a zis mamei, foarte mirata: ai vazut cuscra ce seamana intre ele, surioarele? si amandoua cu taica-su!

Deci zau fetelor, nu-i asa ca voi n-ati mai pomenit surori care sa semene? Da, nici eu, sunt ale mele unicat  [}:)]  [:-)))]

 

Mamicileeeee? Un randulet mic acolo, por favor!

 

Pup fetele apasat! Merg si eu sa mananc niste ciulama, a facut iubi. [il]



#372
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 20:41

Hello!!

 

Lory, azi am tinut pumnii, sper ca a iesit asa cum ti-ai dorit!

 

Carmen, chiar ca suna a gastroenterita, Luca face cam de 2 ori pe an si slabeste cam 2kg/sesiune - asa isi mentine el silueta! Sanatate multa Emmei si hidratare si mai multa!

 

Alinutza, noi dormim cu galusca in pat (cu Luca nu am putut, muream de frica), in patut nu vrea decat ziua, noaptea nici sa nu auda! E bine, abia se frichineste cand ii e foame, ca o si mufez. De remarcat e faptul ca se deplaseaza prin pat, nu stiu cum reuseste, ca rama, cate 1 mm, se tot apropie de om, daca ajunge sa doarma si cu capul pe vreo tzatza de-a mea (fara sa suga), e cea mai fericita :)).

Nu suge mai des, dimpotriva, doarme tun si cate 5 ore (in general mananca la 3 ore). Doar ca au aparut durerile de burtica seara, abia dupa 2 noaptea se culca (apoi doaaarme, toata noaptea si toata ziua), pana atunci, program artistic. Avem si buba la fundulet, ca am schimbat scutecele, avem si un ochi umflat (si eu, si Luca, si Irene), pe care il spalam cu ser si apoi il calmam cu o urma de ulei de musetel, sa vedem cum evolueaza mai departe. Cam asta.

 

Maine am si eu intalnire cu moasa.

 

Pupam fetele (si pt zua de ieri) si bebeii, frumuseii! [pup]  [pup]



#373
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 20:43

Loricico felicitari pt exam. Stiam eu ca va fi bine.

Of, un sfat dragi mamici. Bebe are nas infundat, am scos cu pompita si ceva mucisori, am pus si ser si apa cu cateva picatele de menta in casa dar il vad ca respira horcaind si de abia maine la 2 mergem la medic. Ce ii mai pot face in seara asta ca sa respire si el bine?

Voi ce mai faceti in rest?

#374
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 21:14

E bun un refresh din cand in cand.

 

Lory, felicitari si la mai mare!!! [artif]

 

Alina, altceva decat mult ser in nasuc si umiditate suficienta in casa (eventual faci abur in baie si il tii pe bebe acolo o vreme), nu stiu ce sa zic. Sanatate multa!



#375
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 23:00

Fetele multumesc de sfaturi si incurajari.

 

Intai si inati Lory bravo! Stiam eu.

 

Va scriu scurt ca sunt intr-un iures de nu ma vad. Dupa ce toata ziua ale mele amandoua au dormit, acu' seara a fost mai putin calma. Emma avea la 5 dupa amiaza febra 39.9, iar la 7 facuse 40.5 (dupa paracetamol). In timp ce o culcam pe Vera, Emma a inceput sa faca si diaree, asa de 2 ori, da-i plans si agitatie, ca s-a speriat de viteza si furia cu care a facut. Ce o fi facut nu stiu, ca de mancat a mancat vreo trei lingurite de fructe pasate ca doar asa a vrut si  vreo 100 g de iaurt. In rest s-a hidratat ok. Asa ca tati a spalat-o, a curatat-o si apoi am preluat-o eu pentru ca fiind bolnavioara voia doar sa stea la mine. Noroc ca Vera a adormit repede, asa ca am luat-o pe Emma, am stat cu ea in brate in patul nostru (pentru ca nu aveam unde in alta parte ca ea doarme inca in patut mic cu gratii). Acum doarme inca in patul nostru, are inca temperatura, i-am mai pus un paracetamol, i-am pus sosete cu otet, sa vedem daca functioneaza. Am adus patul de voiaj pe care l-am pus in camera noastra, ca sa pot sa o tin sub observatie.

 

Asa ca sa vedem ce ne aduce noaptea. Oricum e ingrozitor sa o vad bolnava, mi se rupe sufletul si as face orice sa ii iau durerea. Asa ca emotional sunt cam la pamant dupa ziua de azi, dar ma duc in pat, sa o pup un pic pe fata mea cea  mare si frumoasa, si sa ma culc. 

 

Pup fetele



#376
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 11:24

Carmenus pt febra, usturoiul face minuni. Piseaza cativa graunti, pune nitel ulei si pune-i pe talpi Enmei si apoi sosetute. La Luca intr-o ora se duce febra. Multa sanatate frumoasei!

Lory, felicitari pt examen!! Luca e un high need toddler, la el se aplica lucrurile cu un dram mare de sare. Ca si high need baby a fost un mic-mare cosmar. Ieri seara s-a trezit de 5x tipand dupa mine si ultima data a adormit dupa 1h45min, am zis ca lesin de nesomn. Aseara a dormit mai bine dar nu a dormit E de la 2 la 5 de burtica asa ca zombie cu durere de cap scrie pe mine.

Sper ca si restul mamicilor sunt bine si bebeii frumosi la fel. Poate astazi fac mutarea casutei dar nu promit. Ca tzuc!

#377
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 12:34

[hia]

 

Ce fac fetele ? Noi suntem bine, cu program incarcat MAXIM  [:-)))]  Numai pana scot 3 copii afara  [alcool] S-au mai rarit un pic colicii , au luat bine in greutate , joi le pun cercei.

Sper ca ati avut un 8 Martie fericit anul acesta  [flo2]

 

Imi pare rau ca nu pot tine pasul cu voi .... [batcap]

Miniaturi atasate

  • DSCN8840.JPG


#378
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 13:27

Buna mamici,

Scuzati linistea. Suntem in crize mari de colici. Aseara am ajuns la camera de garda. De trei zile urla fara oprire si nu doarme deloc ziua. Doar la plimbare, acasa deloc. A si ragusit de atata plans. Nimic nu functioneaza. In schimb, noaptea e bine, doarme bine.

Mai vin cand ne mai linistim. Suntem chiauni.
Va pup.

#379
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 14:09

Andreiut draga, tare rau imi pare de scumpul tau. La noi a functionat tare bine pernuta cu samburi de struguri incalzita si pusa nu pe burtica ci pe spate. Nu stiu ce pana mea i-a facut la spate, dar cand ii puneam pernuta tacea instant. Se linistea, nu se mai chircea si dormea dus. In rest, masaj, Espumisan, Bonisan, solutie preparata in farmacie si pozitii specifice de le gasesti si pe net. Aaaa si muzica turceasca pentru copii, musai. Ca numai din asta i-am cantat toata sarcina si acum e linistit numai daca ii cant Elmanin Yarisi (zice sotul ca daca o sa vorbeasca si el turca ca mine cand va fi mare, pleaca de acasa. Lui ii ajunge o turcoaica, nu-i mai trebuie si turc:)) Multa rabdare insa.

 

Gabitule, ce minuni ai tu acolo! Superbi! Vad ca un bebe e linistit si altul e gura sparta. Bravo pentru ce ai realizat! Mi se pare greu cu unul, d-apoi cu doi! Felicitari si multa rabdare.

 

Noi suntem cu mucii la purtator, dr din pacate nu ne poate vedea ca ii naste fata azi. Dar m-a indrumat prin telefon asa ca ramanem la pompita, menta in camera, ceapa taiata (pute a ceapa in toata casa) si ser. IN rest, traiasca mucii in nas si gura! SI biberonul!

 

Eu sunt chiar ok azi, ma gandesc sa ma reapuc de blog si deja vreau sa dau comanda de invitatii de botez si marturii. A-pros-pros, am gasit o super idee de marturie: borcanel de 30ml cu miere personalizar cu eticheta. Ce parere aveti?

 

Va pup si va las cu niste nuci cu miere!



#380
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 14:25

Buna si de la noi fetele :)

 

Ce minuni ai tu acolo Gabitzule :). Frumoase tare! Dar tu esti obosita rau mami, se vede si in poza. Ooooofff, nici nu vreau sa ma gandesc cat de greu e cu trei, din care 2 bebelusi. Multa forta draga mea si rabdare! Dar si cand s-or face mari, cine o sa te ajute pe tine intr-una, he? Sa vezi atunci ce huzur pe tine  [flo2] .

 

Andreea, imi pare tare rau ca Stef sufera atat de mult de la colici. Dar totusi e mai bine ca e ziua si nu noaptea, eu stiu ca foarte dez copii plang mult noaptea de la colici. Daca zici ca doarme afara, nu poti eventual sa il scoti pe balcon? Si la mine Vera doarme bine afara (si Emma de altfel tot afara dormea perfect), asa ca in zilele cand nu pot iesi afara, o scot in curte. O imbrac ca de iesit afara, si tup cu caruciorul in curte. Doarme bine. Sau in fine, cel putin ieri si azi in prima parte a zilei.

 

Multumesc de sfaturi dragele mele. Ce sa va spun, am avut o noapte minunata, Emma a mai facut de vreo 2 ori diaree, tot asa de am intrat cu tot in dus, cu spalat si schimbat pat si tot restul. Avea si febra, in fine, de dormit a dormit, de baut lichide a baut, refuza solutia de rehidratare, asa ca bea doar sirop (apa si pe asta o refuza). Azi dimineata nu mai avea febra insa, slava Domnului, avea 37.7 si a mancat un pic de iaurt, singurul lucru pe care l-a vrut. S-a culcat iar pe la 11.30, sa vedem cand se scoala cum e.

 

Vera a fost cumintica tare, s-a sculat o data la 5, a mancat repede si s-a culcat la loc si s-a mai sculat o data la 8.15. Eu sunt ametita de cap, ca noaptea mi-a cam fost bucatita si nu am reusit sa dorm mare lucru. 

 

Cam asta de la noi, ma duc sa mananc ceva si apoi cat dorm amandoua sa fug la niste cumparaturi (honey a ramas sa lucreze de acasa si azi, din fericire a putut.

 

Fetele am o intrebare, cum scot mirosul de voma de pe covor? Am incercat cu solutie de curatat covoarele dar inca miroase, bine toata casa miroase a voma si a caca....e o feerie la noi. Mi s-a dus pe apa sambetei tot feng-shui-ul meu....

 

Va pup




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -