Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Felicitaari Eyna! Soparlici! Ade! ^v^ Hai Nicol, Alynutza, Ana! - Bulgarasi februarie 2015 (14)


388 raspunsuri la acest subiect

#291
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 18:39

Carmen, tu cum o adormi pe Emma? 

 

Aceeasi intrebare pt toate mamicile: cum ii adormiti pe piticei?

 

Noi astazi am avut o zi mai dificila. E. a refuzat sa doarma mai toata ziua si l-a tot durut burtica rau de tot. Oare colici? Oare a papat prea mult? No idea...

 

Voi ce faceti? Cum v-a fost ziua?



#292
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 20:39

Pup fete,

 

Miha ai un baietel superb! Nu doar ca e un mare luptator dar e si un copil senin si dulce, cu trasaturi frumoase! Sa va ajute Dumnezeu sa treceti peste hopul asteparii iar rezultatul sa fie singurul ok, benign. Meritati sa va bucurati unii de altii in tihna, prea ati fost zbuciumati! [flo2]

 

Simplysoru ce fetitaaa minunata!!! E frumoasa tare, super conturata si cu niste ochisori f expresivi. Si seamanaaaaa cu Broscul, mai ales in poza cu fesul pe ochi asa. [il]  Ah, felicitari Broscului pt dintisorul pierdut! A venit zana? [:)] ( p.s. mi-ai adus zambetul pe fata, tata imi zice "vitamina eL").

 

Doamna Soparlici-oripilatoarea-de-soacra, si cum mai??? N-a racit bucutza Puturosului de la lasat putin fara pampers??? Senzational! [:-)))] Tu cand ni-l prezinti pe pretios, ha??? [soricel]

 

Mamicile ce faceti? Cum e acasa cu minunile? O vorbulita si o poza, o maslina si-o atentie si pentru noi? Bai mare austeritate, zau [:-)))]  Hai, invrednicirea!

 

Iuli pumnii stransi de maine! Eu zic ca va fi chiar mai bine, pentru ca abia cand vei fi pusa in fata situatiei si nevoita sa te descurci singa-singurica, abia atunci vei gasi solutiile la orice si vei redescoperi pe Iuli cea puternica! O sa fie bine! [flo2]

Probabil vin colicii, nu-ti mai tin prelegeri, stii tu ce si cum, skin-on-skin, etc etc.

Cu adormitul la noi e asa: eu merg cu marmotel in dormitor, citim poveste (eu una lunga, ea una scurta), stingel lumina, ne iubim, spunem rugaciunea si ea adoarme la mine in brate! Stau cu ea pana adoarme si apoi plec. In timpul asta Leya este hranita de taticul ei (inainte sa plec la dormitor o si alaptez) cu un biberon cu ce reusesc sa scot in timpul zilei (manual, ca nu am pompa si nu vreau sa cumpar), undeva in jur de 100-120 ml. O gasesc dormind cand vin eu in living, pt ca tati are ceva somnifer in brate [il] . Apoi, dupa ce stam si noi la filme, la vorbe, la imbratisari si etc [il] , ne imprastiem: el merge si doarme cu marmotel, eu cu pitica si pisica. [:)]  Inca 2-3 luni, pana cand Ley va dormi chiar toata noaptea, vom functiona asa, pentru ca marmotel trebuie sa se odihneasca, sa poata functiona la scoala! Si dormind tati cu ea, nu simte nici "ambii parinti dorm cu surioara mea si eu singura" si mai ales ca tati e eroul ei, se uita la el ca la soare iar pentru el ea este minunea lumii.

 

Andreuta noi avem apa de musetel si apa de trandafiri, naturale, produse de prietenul nostru bulgar si sunt panaceu universal (ca si la Ana cu uleiul de musetel). In lipsa lor, functioneaza foarte bine sudocrem, chiar daca e crema de fundulet, merge pt orice "zgaiba" (marmotelei ii mai dau cand se zgarie adanc). Sa ne spui cum mai e Steful cu bubita! Si sigur ca va asteptam peste 18 ani  [:D]

 

Carmenel ai doua fetite superbe si delicioase! Emma e asa un copil solar! [pup]

 

Noi ok. Am incercat sa pun poze noi pe drive si nu merge de nici o culoare, poate maine. O sa ma plang la googleishti [:D] . Altfel suntem in regula, a fost nurse azi sa ne vada iar, a luat 200 gr intr-o sapt si 2 cm, e in plin puseu de 3 sapt si se vede. La finalul sapt viitoare avem vaccinul bcg si pana atunci ne edificam si cu varicela, ca stau cu un ghimpe in suflet.

 

V-am citit si stiu tot dar sunt asa pe fuga si asa am tot fost, imi ajut oamenii cu un mega proiect si cand nu fac asta sunt ba la cumparaturi, ba curatenie, ba recuperat de marmot de la scoala. Macar astazi a venit iubi cu un "babasling", l-am probat, sta f bine piticot in el, asa ca o sa am 2 maini libere. (astazi trebuia aspirat livingul inainte sa vina nurse, pitica vroia la san, asa ca am aspirat cu ea in mana stanga sugand si eu manuind ditamai aspiratorul cu mana dreapta  [:D] )

 

Ma opresc. Seara buna sa aveti! Puuupici! [pup]



#293
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 21:26

Hei fete dragi

 

Iuli, la noi dormitul Emmei e foarte usor. Noi urcam cu ambele fete sus in jur de 18.30-19 (maxim). Intai eu cu Emma o pregatim pe Vera, ii pregatim baita, o dezbracam, pregatim pijamaluta, etc. Apoi o ducem pe Vera la baita. Dupa baita Verei tati o preia pe Emma, ii face dus, se duc in dormitor, tati citeste povestea, apoi vine Emma sa ne pupe pe mine si pe Vera (eu sunt la alaptat), o punem in patut, ne uram noapte buna si asta a fost. Nu am mai adormit-o pe Emma de pe la 3 luni (adoarme singurica, daca stam cu ea din contra, nu adoarme).

S-a intamplat ca Vera sa manance repede repede si atunci m-am dus eu si am citit povestea si am pus-o pe Emma in patul ei, dar de cand o avem pe Vera cred ca s-a intamplat asta cam o data pe saptamana. Dar nu e o problema pentru ca si Emma ca si Marmotel e "fata lu' tata", e eroul ei si e inebunita dupa el, e eroul ei, il iubeste si e favoritul ei, asa ca nu ma plange pe mine.

 

Vera cel mai adesea adoarme imediat dupa ce mananca, la san si atunci o infas in paturica si o asez in pat. Daca nu doarme dupa ce a mancat e cel mai adesea asa intre, si de asemenea o infas, o asez in patut, o mangai pe capusor, ii spun ca o iubesc si ies din camera. Cel mai adesea adoarme. Picoteste un pic dar apoi adoarme. Daca o aud ca nu doarme si se frichineste, maraie (ca de plans nu plange inca) ma duc la ea, o iau in brate si cel mai adesea de la caldura mea plus mangaiat pe frunte, adoarme.

 

Lory, astept cu drag sa vad poze!

 

Da Andreea, confirm, Sudocrem merge la orice, am remarcat si eu. La bube, iritatii si alte alea. 

 

Noi azi nu am facut cam nimic deosebit, Emma a fost la cresa, Vera a dormit iar destul de mult (v-am spus ca a luat in ultima saptamana 300 gr?), am facut o plimbare cu Vera, ceva curatenie si m-am apucat de tricotat bluzita aia frumoasa recomandata de Ana ;). Acum seara tre' sa pun pompa, abia astept sa vad cu reactioneaza piticoata la biberon, va povestesc maine. Apoi ne uitam la un "House of cards" si apoi somnici iar.

 

Pup fete dragi



#294
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 08:26

Neata, fetele si multumesc de sfaturi. Sa speram ca trece repede. Nu se vede infectie. Este o brobonica rosiatica langa unghiuta.
Apropo de sudocrem, la voi e ok pt fundulet? Stef s-a iritat cam tare de la ea. Mai tare decat la bepanthen. Ma surpinde caci este foarte recomandat de medicii pediatrii si neonato si de mamici. Oare fac eu ceva gresit? De ieri i-am luat si Weleda. Sa vedem cum rezolvam caci n-as vrea sa ajungem la iritatii urate. Imi imaginez cat de incomod trebuie sa fie pt ei, asa ca incerc sa gasesc ceva potrivit pt funduletul pretios.

Noi in linii mari suntem bine, ceva mai bine cu burtica, ceva mai asezati in materie de program, foarte curiosi, foarte miscaciosi si super dulci. Ma topeste puiul mic pe zi ce trece.
Maine mergem la eco. Cred ca va fi bine. Bebe nu mai da afara la fel de mult lapte ca in perioada aia nasoala, a revenit la cantitatile de dinainte, care seamana mai degraba cu un surplus. Vedem maine. Doamne ajuta.

Voi ce stiti, Infacolul poate fi administrat pe perioade mai lungi? Noi luam fara pauza de mai bine de o saptamana. Luam cate o pipeta de 0.5ml inainte de fiecare masa.

Ce vreme mohorata e aici si ploua, ploua, ploua.
Poate totusi se va opri ca sa nu sarim peste plimbarea de la pranz. In ultima vreme bebe a fost afara zilnic si vad ca ne ajuta la somnel.

va pup fetelor. Sa aveti o zi frumoasa!

PS: Iuli, nu uita! Esti minunata si esti cea mai buna mama pentru copiii tai minunati! Have fun together :)

#295
eyna

eyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 10:09

Buna mamici!
Am tot citit dar nu mi-am facut timp sa va mai scriu...noi suntem acasa de o saptamana( am stat in spital mai mult ca a avut bebe o infectie neonatala la stomacel) acum suntem bine dar au inceput durerile de burtica la bebe si se chinuie...luam espumisan recomandat de dr dar nu prea vad vreun efect.
Am tot citit si am ajuns la concluzia ca nu prea am ce face sa ii treaca durerea.
Va pooop mamici !

#296
eyna

eyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 10:13

Atasez o poza cu bebe ca pe drive nu am reusit...

#297
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 10:41

Buna dimineata fete dragi

 

Eyna ma bucur ca sunteti acasa :). Iar pentru burtica, asa cum spun si fetele, sunt mici treburi pe care le poti face, contactul piele pe piele ajuta, mangaiat burtica circular, infacol inainte de masa iar poate ajuta. Bebe papa exclusiv san sau si formula? Nu se vede poza sa stii!

 

Lory, felicitari draga mea pentru cele 200 gr din ultima saptamana. Creste Leya foarte repede. Faci laptic bun :).

 

Andreea, noi nu am facut iritatii la fundulet inca la Vera iar cu Emma am facut o singura data, cand am fost in Romania la botez si avea Emma 4 luni dar era foarte cald. Dar eu nu am folosit nici sudocrem nici b-panthene pt fundulet, ci crema clasica de galbenele. Am introdus-o si la prietene din Olanda care o folosesc si sunt foarte incantate. Pentru iritatii poti sa incerci o crema de farmacie (eu atunci am mers la farmacie si mi-au facut una la laborator, speciala pentru iritatii, a trecut foarte repede). Stiu ca mai e foarte buna crema de fundulet de la uriage (au si crema si spray, e destul de scumpa dar pentru o data cand e iritat, merge zic eu), mai ales daca e iritat Stef. Mult succes la eco, si eu zic ca o sa fie bine, ma bucur sa citesc ca v-ati revenit.

 

Iuli, succes azi draga mea. Socul e mare cand esti dintr-o data singurica cu 2, cel putin la mine a fost, dar te obisnuiesti repede. Totul e sa stabilesti prioritati. Si clar ca o sa se lase cu plans din partea unuia sau altuia sau din partea ta ;). Ieri seara cand a venit tati nostru acasa, eu urcasem deja cu fetele, ca a ajuns el mai tarzior, si eram deja la baita cu Vera, plangeau amandoua, habar nu am de ce, si eu eram gata sa incep si eu sa plang.... Dar astea sunt momente trecatoare.

 

Fetelor, dau o cana de lapte si o placinta cu mere, ca azi facem o luna! Uraaaaaaaa! Habar nu am cand a trecut timpul asta!

 

Alina, Alinutz, voi nu mai spuneti nimic? Alinutz cum e acasa? Hai spune-ne ceva de Celine draga noastra.

 

Restul mamicilor, asteptam vesti si de la voi. 

 

Adwyna, a venit bebe?

 

Va pup fetele, revin mai incolo, ma apuc de crosetat. Vera e in tarc se uita incantata la carusel, poate adoarme sper eu.



#298
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 11:20

La multe lunite frumoase, Vera! Si la multi, multi anisori fericiti!
Carmen, nici eu nu inteleg de ce s-a intamplat asa. Ii schimb scutecul des, uneori si inainte si dupa masa, il curat bine, il dau cu crema de fiecare data. Dar i-a aparut roseata pe fundulet cam de marimea unei mingi de ping-pong. Asta de 2 zile cu sudocrem.De aseara am trecut pe weleda cu galbenele, musetel si altea din astea din natura. Cu bepanthen, la fel ca si cu sudocrem, am avut cateva zile cu roseata cat un banut. Sa vedem cum va fi cu noua crema.

#299
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 12:11

Iuli, pana acum cateva zile Stef adormea doar la tzi-tzi. Acum reusesc sa-l adorm si fara tzi-tzi. Direct la el in patut cu ajutorul caruselului sau pe perne mari la noi in pat, usor leganat. Dar daca lui nu ii este somn sau pur si simplu nu vrea sa doarma, n-am nicio sansa sa il adorm. Oricum, mi se pare ca ne indreptam catre un program, parca ne mai asezam un pic. Baiat mare, ce sa-i faci? Vineri face 6 saptamani :)

#300
eyna

eyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 12:37

Carmen ..doar la san il pun ca am lapte destul.
Scriu de pe telefon si cred ca nu vrea sa puna poze;))
Durerea de burtica e de dimineata si seara . nu plange rau dar se agita si se chinuie... Sper sa treaca repede.
Fetele cu cezariana mai simtiti dureri la operatie? Pe mine nu ma mai durea deloc si de doua zile a revenit o durere care nu stiu daca e normala.
O zi frumoasa alaturi de bebelinii vostri!!!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -