Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sila de acest Parlament

parlament sila

61 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 18:02

mI-E absolut sila de aceste Parlament ... care NU a fost de acord sa dea incuviintare de cercetare acestui jenant de Vosganian ....!!!

 

Macar Elena Udrea nu a plans ...

 

jenant



#2
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 18:08

e adevarat ca a avut si matanii?????

nu stiu zau de ce te apuca sila abia acum



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 18:11

e sila reloaded ...



#4
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 13 februarie 2015 - 12:51

Parlamentul a avut o prestatie consecventa si respectabila in cazul lui Vosganian!

Vosganian este atacat pentru ca probabil are sanse la un post in conducerea PNL, si asta ii incomodeaza pe unii cu aspiratii.

Este atacat asa cum a fost si M Diaconu, si probabil va beneficia de simpatia cetatenilor si de capital electoral.

Sa nu uitam ca a fost la un moment dat propus pentru Bruxelles si ai nostrii l-au "lucrat" cum ca ar fi facut declaratii extremiste, ca sa-si trimita omul lor.

 

Ca sa nu fiti manipulati cititi si explicatiile pe care le-a prezentat in parlament, nu doar manipularile din presa ostila lui.

Pe cei care sunt supăraţi pe mine pentru că nu iau parte la “spectacol” şi în zilele următoare, îi rog să citească, totuşi, discursul meu din Senat


Editat de Deceneus, 13 februarie 2015 - 12:56 .


#5
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 13 februarie 2015 - 13:24

e sila reloaded ...

E continuously sila ... enhanced :)



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 februarie 2015 - 15:31

Parlamentul a avut o prestatie consecventa si respectabila in cazul lui Vosganian!

Vosganian este atacat pentru ca probabil are sanse la un post in conducerea PNL, si asta ii incomodeaza pe unii cu aspiratii.

Este atacat asa cum a fost si M Diaconu, si probabil va beneficia de simpatia cetatenilor si de capital electoral.

Sa nu uitam ca a fost la un moment dat propus pentru Bruxelles si ai nostrii l-au "lucrat" cum ca ar fi facut declaratii extremiste, ca sa-si trimita omul lor.

 

Ca sa nu fiti manipulati cititi si explicatiile pe care le-a prezentat in parlament, nu doar manipularile din presa ostila lui.

Pe cei care sunt supăraţi pe mine pentru că nu iau parte la “spectacol” şi în zilele următoare, îi rog să citească, totuşi, discursul meu din Senat

Procuratura nu se bazeaza in actvitatea jurisdictionala pe inscrisuri din ziare. Exista material probator altfel nu ar fi solicitat incuviintarea urmaririi penale. Insa (din nefericire) asemeni si altor gesturi facute in repetate randuri de parlamentari se aplica regula "corb la corb nu-si scoate ochiul". Vosganian este perfect constient de ce este acuzat, este perfect constient ca in cazul in care nu va mai fi protejat va fi judecat si nu numai el. 



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 februarie 2015 - 15:44

Din cate inteleg eu, Vosganian este banuit ca a permis vanzarea de energie electrica la pret mai mic pentru clienti alesi dupa diverse criterii, cum ar fi spaga data.

Este cu totul altceva cazul lui Deaconu, care este acuzat ca avea doua functii publice in acelasi timp.

Deci...nici o legatura. Daca chiar este nevinovat, n-ar trebui sa-i fie frica de cercetare...dar el nu se vrea cercetat : "În al treilea rând, trebuie să vă spun, stimaţi colegi, că mersul la Parchet nu este un simpozion pentru aflarea adevărului. Persoana cercetată iese, practic din viaţa publică destinul lui şi, implicit, a familiei lui se supune unor privaţiuni şi rigori pe care le presupune procedura penală. Chiar în cel mai bun caz, în care eşti achitat, asta se întâmplă după mulţi ani, nu poţi cere statului niciun fel de daună morală iar răspunderea magistraţilor nu este prevăzută în legea română."

 

Dupa cum vedem in ultimul timp, absolut nici un politician nu poate dormi linistit.

Va imaginati dimensiunea reala a coruptiei?

E de neimaginat!

Vosganian este doar un gaozar, vorba unui celebru citat, care se ascunde in spatele unei imunitati prost intelese, legiferate si aplicate.

Daca este vinovat, tot la puscarie ajunge.

Intre timp se acopera de dispretul unanim.

Nu ca i-ar pasa...



#8
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 13 februarie 2015 - 17:56

Referitor la imunitate Vosganiana afirma ca:

Soluția constituțională actuală nu este o inovație a legiuitorului constituant post-comunist, ci este o permanență în Constituțiile democratice românești, ea regăsindu-se în Constituţia din 1866, precum şi în Constituţia din 1923. În plus, nu este nici o inovaţie românească, caracterul special, derogatoriu de la dreptul comun, al răspunderii penale a membrilor Guvernului, pentru fapte săvârșite în exercitarea mandatului ministerial, regăsindu-se şi în celelalte sisteme constituționale democratice actuale.
....
Această chestiune constituie, în prezent, o proecupare a întregii Europe. La 28 iunie 2013, Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei a adoptat Rezoluția 1950 privind Menținerea separate a răspunderii politice și penale. Parag. 1 din Rezoluție consideră că democrația și statul de drept reclamă ca oamenii politici să fie protejați în mod efectiv de acuzații penale bazate pe deciziile lor politice. Deciziile politice trebuie să fie subiect numai al răspunderii politice, judecătorii ultimi fiind alegătorii.
Conform parag. 3.1., procedurile penale nu trebuie utilizate pentru a penaliza divergențe politice. Iar paragrafele următoare solicită ca în evaluarea răspunderii, să se aibă în vedere inclusiv criterii precum intenția de câștig personal. Ceea ce, precum vedeţi, nu este cazul în situaţia mea.
În concret, faptele care sunt reținute în sarcina mea prin referatul procurorului constituie exclusiv decizii politice în domeniul economic, potrivit atribuțiilor mele de la acea dată, de ministru al Economiei şi Finanţelor. Acele decizii au fost politice, luate cu susţinerea integrală a Guvernului, și, prin urmare, indiferent dacă ar fi fost corecte sau eronate, ele nu au nici un fel de dimensiune penală, nu pot fi calificate infracțiuni și, în consecință, nu pot constitui temei pentru o cerere de urmărire penală.

 
Pe de alta parte contractele de vanzare de energie electrica pentru ALRO au favorizat o firma ruseasca si nimeni nu a deschis dosar penal pentru daune produse de o proasta gestiune.
DNA-ul a demonstrat cat de obiectiv este cand nu a fost de acord cu evaluarea de 300 mil de dolari a piederilor din vanzarea flotei, si a acceptata o expertiza cu zero prejudiciu.
Contractul incheiat de Vosganian a fost prelungit de Boc. De ce acolo nu este prejudiciu?
 

A fost o decizie din care toată lumea a avut de câştigat:
 
Romgaz a înregistrat un profit brut suplimentar de 80 de milioane de lei în 2008 faţă de 2007 şi creşterea cu trei procente a ratei corespunzătoare a profitului brut, până la 26%. De asemenea, profitul net a crescut de la 509 milioane lei la 537 milioane lei, ajungând la 16,4% (peste programul stabilit, de 15%).
- Combinatele au plătit facturilor curente şi ROMGAZ a recuperat mare parte a restanţelor pe care combinatele de îngrăşăminte chimice le aveau; atunci când, în octombrie 2008 unul dintre befeciari, INTERAGRO, a început din nou să-şi crească datoriile nu a mai primit discountul.
- Cantitatea de îngrăşăminte chimice livrată către producătorii agricoli a crescut cu 50% şi preţul lor a fost menţinut. – cele peste 9.000 de locuri de muncă au fost păstrate;
- Numeroase IMM-uri, furnizoare de sevicii pentru industria de îngrăşăminte şi-au continuat activitatea, ceea ce dublează numărul locurilor de muncă protejate prin această măsură, iar capacităţile de transport pentru gazele naturale şi pentru îngrăşăminte au fost utilizate integral.
- Bugetul naţional a primit de la combinate venituri de peste 180 milioane USD, potrivit datelor oferite de MF în 2009;
- S-au redeschis combinatele chimice de la Făgăraş şi Săvineşti;
- Au demarat investiţii care, începând cu anul 2008, au cumulat, potrivit concluziilor întâlnirii cu patronatele din industria chimică, în cadrul elaborării Strategiei de reindustrializare a României, peste 600 de mlioane de lei.
Faţă de discountul acordat în cele şase luni pe care le-am solicitat, de cca 1,4% din cifra de afaceri a ROMGAZ, avantajele pentru ROMGAZ şi pentru economia naţională au fost considerabile. Riscul închiderii combinatelor, măcar pentru o lună, putea crea pagube mult mai mari, mai ales ROMGAZ, ca să nu mai vorbim de gravele probleme sociale în oraşe monoindustriale.
 
Menţionez că în toată perioada aceasta nu a existat nicio poziţie contrară din partea UE, a ANRE şi am avut, aşa cum de altfel domnul Călin Popescu Tăriceanu a exprimat şi în faţa dumneavoastră la dezbaterile anterioare, susţinerea totală a Guvernului, lucru pe care l-ar fi dovedit şi Parchetul dacă ar fi publicat integral stenogramele şedinţelor de Guvern şi nu doar extrase convenabile. De asemenea, nu am fost avertizat prin nicio notă pe tot parcursul anului 2008 de SRI în legătură cu acest discount, aşa cum lasă să se înţeleagă Parchetul, dar fără să prezinte vreo dovadă în acest sens.


Editat de Deceneus, 13 februarie 2015 - 18:00 .


#9
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 13 februarie 2015 - 18:10

Din cate inteleg eu, Vosganian este banuit ca a permis vanzarea de energie electrica la pret mai mic pentru clienti alesi dupa diverse criterii, cum ar fi spaga data.

...

 

Dupa cum vedem in ultimul timp, absolut nici un politician nu poate dormi linistit.

Va imaginati dimensiunea reala a coruptiei?

E de neimaginat!

Vosganian este doar un gaozar, vorba unui celebru citat, care se ascunde in spatele unei imunitati prost intelese, legiferate si aplicate.

Daca este vinovat, tot la puscarie ajunge.

Intre timp se acopera de dispretul unanim.

Nu ca i-ar pasa...

Nu cred ca am auzit vorbindu-se de spaga sau de conturi cu sume nejustificate!

Asta cu spaga este o speculatie.

 

Faptul ca la multi le este frica este o realitate care ne costa pe noi.

Sunt posturi vacante in ministerul de finante, unele scoase la concurs altele nu, si fie nu sunt amatori fie sefii ierarhici nu agreeaza sa le ocupe cu oameni in care nu au incredere.

Intr-o tara unde legislatia este interpretabila si institutiille de forta SRI si DNA sunt stat in stat si nu raspund de nimic, oamenii evita sa-si asume responsabilitati si ne ducem la fund incet si sigur.

O economie nu se conduce prin teroare.

Nu poti conduce o tara cu justitie obedienta. Trebuie sa oferi certitudinea ca justitia este indempendenta, si responsabila, ori cele doua nu sunt credibile in Romania.



#10
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 13 februarie 2015 - 18:40

Astept ziua in care Turcescus se va spovedi pe forum.

Pana atunci mai am dubii doar in ce priveste locul de munca.





Etichetat si cu parlament, sila

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -