Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2015 (Bobocei de Octombrie 2015)

sarcina gravida bobocei 2015 octombrie

79 raspunsuri la acest subiect

#21
mikkaa

mikkaa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 17 martie 2015 - 13:48

Buna fetelor!
 

Ce mai faceti?
V-ati programat pentru bitest?

Au incetat greturile?

A inceput sa va creasca burtica?

 



#22
lavander10

lavander10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 17 martie 2015 - 16:28

Buna. Ma alatur si eu mamicilor de octombrie 2015 :) Povestea mea: Ciclu neregulat si ovare cu aspect polichistic, tratament cu anticonceptionale. Dupa nunta din septembrie 2014, ne hotaram sa ne incercam sansele la o sarcina naturala. Pe 5 februarie primul test de sarcina pozitiv, ultimul CM 5 ianuarie. Pe 13 februarie am avut primul consult cu trimitere la maternitate. Vizualizare sac gestational mic fara embrion, varsta gestationala 4 -5 saptamani, dupa ultimul CM ar fi trebuit sa am 6 saptamani. Suspecta sarcina oprita in evolutie, se cere analiza Free Beta-Hcg. Pe 16 februarie primesc rezultatul valoare 12.17 ui/l. Din proprie initiativa mai fac o recoltare pentru analiza Beta hcg total. Seara ma intorc la cabinetul doctoritei cu rezultatul la free beta hcg si confirma sarcina oprita in evolutie de mai mult de o saptamana, progamandu-ma a doua zi dimineata la chiuretaj. Dupa o ora de plansete primesc si rezultatul la beta hcg care era de 24826 mUI/ml valoare normala pentru saptamana 6 de sarcina. Nu ma prezint la chiuretaj si hotarasc sa refac beta hcg la 48 de ore si sa vad alt medic. Beta hcg pe 18 februarie 39411 cea ce imi spunea ca sarcina mea evolua. Merg seara la Medlife - si toate rugaciunile mele au fost ascultate. Aud primele batai de inima ale puiutului meu [pk] . Varsta gestationala conform ecografului este 5 saptamani si patru zile. De atunci am mai avut o consultatie pe 11 martie, bebe evolueaza bine, inima ii bate cu 155 bpm si are 24.6 mm. DPN 17.10.2015 Acum avem 9 saptamani si 3 zile. Eu ma simt bine, nu am greturi, doar balonarea imi da de furca si din cand in cand dureri de burtica de la uterul care se mareste. Mi s-a recomansat o consultatie la cardiologie, programata maine.Peste trei saptamani avem programare la bitest. 

Cam asta este povestea mea. 

Va urez la toate sarcina usoara si bebei sanatosi! [flo2]



#23
lavander10

lavander10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 09:40

Salut. Am fost ieri la cardiologie: ekg normal, tensinea cam mare 13 cu 8. Mi s-a recomandat monitorizare zilnica, si daca ajung la 14 cu 9 voi incepe tratament cu metildopa si regim fara sare. Voi ce tensiune aveti? Stiti ceva despre probleme de tensiune si cum as putea sa o controlez?



#24
sunshine4u

sunshine4u

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 18:58

Buna mamici,felicitari Lavander,sarcina usoara iti doresc.Eu am programarea pe 31 martie la Biotest l.La mine nu au incetat greturile,sunt balonata si burtica pare mai mare :)eu cand am fost la control la inceput aveam tensiune 140 cu 7 parca dar eram f emotionata si poate de asta,nu stiu exact cum e cu tensiunea :)dar parca asa am vazut ca era si mi-o luat tensiunea si la sfarsitul controlului si era tot mare,dar tocmai ii auzisem inimioara si eram si mai emotionata :)

#25
ndaniela

ndaniela
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 20:06

      Buna fetele.Si eu am facut analizele  care sunt ok, in mare....ureaplasma a iesit pozitiv dar a spus d-nul doctor ca nu e grav ,pastilute si poate rezolvam...acum luni asteptam ecograful ,acolo emotii....Lavander si eu am tensiunea la fel ca a ta,iar mie mi-a spus ca este in regula. Cand am avut-o 14 in schimb mi s-a spus sa reduc cafeaua ( in cazul meu nesul).

       In rest inca sper sa scap de greturile astea,cat mai curand.App daca prima zi a ultimului CM este 26 decembrie in cate saptamani sunt??doctorul mia calculat 10 sapt si 1 zi alaltaieri(eu speram 11 +4),nu de alta dar speram sa scap de greturi mai repede.... 

     O seara placuta la toate mamicile si aveti grija de voi .



#26
lavander10

lavander10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 10:02

Multumesc, sunshine! Si burtica mea pare mai mare datorita balonarii :) Greturi nu am avut deloc, seaman cu mama mea, nici ea nu a avut la nici o sarcina.

Daniela, dupa data ultimului ciclu si eu am calculat 11 sapt si 4 zile, acum depinde daca ai un ciclu regulat sau nu. Doctorul ti-a spus saptamana de sarcina dupa datele de la ecograf sau a calculat dupa calendar? In general Ecograful are o eroare de 1 saptamana in trim I, 2 saptamani in trim II si 3 saptamani in trim III.

O zi frumoasa fetele!



#27
sunshine4u

sunshine4u

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 22 martie 2015 - 19:12

Buna viitoare mamici,Lavander esti binecuvantata :) ndaniela ar trebui sa dispara greturile din trimestru ll sau mama si soacra-mea zic ca dispar greturile cand incepe bebe sa miste :)

Editat de sunshine4u, 22 martie 2015 - 19:15 .


#28
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 00:41

Fetele si eu stau cam prost cu tensiunea. Mi-a curs de doua ori sange din nas si simt in cap presiune si fosnait un urechi. Nu in fiecare zi, dar de vreo saptamana si ceva au aparut simptomele astea. Doctorita a spus ca e ori de la tensiune, ori din cauza ca o vena e mai sensibila pe sarcina si poate sangera usor. Totusi nu sunt linistita in privinta asta. Am dureri de burtica si de spate, iau no-spa de 40 cate 2 pe zi si arefam ovule de 200 cate unul pe seara. Astazi am fost la dublu test, avem 12 saptamani si 2 zile, 45,1 mm si totul este ok dupa spusele doctoritei. Citisem comentariile voastre si am vazut ca era destul de mare bebele. Mi-a spus ca a crescut normal. Al vostru ce dimensiune are? Greturile mi-au trecut, insomniile inca ma termina si cica si asta ar fi o cauza a presiunii din cap, poftele din pacate si ele au cam trecut, tare rau imi pare :(. Analizele au iesit perfecte si maine dam sange pentru dublu test si torch. Abia astept rezultatul care sper sa fie cat mai bun. Cu toate ca la torch ma asteptam la ceva inneregula pentru ca am herpes genital si am inteles ca iese. De cand sunt pe sarcina nu a aparut, dar inainte m-a chinuit de vreo 3 ori. Daniela, la mine ultimul ciclu a fost pe 27 decembrie, deci ar trebui sa ai cu o zi mai mult ca mine, adica 12 saptamani si 3 zile din punct de vedere cronologic. Astept sa-mi spuneti dimensiunile bebelului vostru! Va pup si va doresc sarcina usoara, fara dureri si probleme si multa sanatate voua si copilului! Bucurati-va de greturi si oboseala ca e mai bine cu ele decat cu dureri si alte probleme!:(



#29
lavander10

lavander10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 12:41

La 8s+4z bebe avea 24.6 mm, programarea pentru dublu test o am martea viitoare, cand vom avea 11s+3z. Am inteles ca in perioada asta bebe creste cu aprox. 1 mm pe zi. Eu imi monitorizez tensiunea zilnic cu un aparat digital de brat. A scazut un pic si s-a stabilizat la 12 cu 7, doar cand depun efort sau sunt agitata urca la 13 cu 8. In schimb am dureri de cap aproape saptamanal. Si inainte de sarcina aveam migrene, dar atunci puteam lua ceva. Acum iau antalgin, pe baza de plante si se mai atenueaza. Multa sanatate fetele si zile cat mai usoare, fara probleme!



#30
graty_85

graty_85
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 10:10

Buna, mamici de octombrie!

Se pare ca si eu voi fi mamica de inceput de octombrie.

Am un baietel de 5 ani si jumatate si ne dorim tare tare mult si o fetita. Anul trecut in aprilie am pierdut o sarcina (oprita din evolutie la 4-5 saptamani dar eu am aflat la 8 saptamani) si acum sunt insarcinata in 11-12 saptamani.

Prima sarcina a fost cu greturi mari, varsaturi la ordinea zilei, dureri de cap etc... aceasta  se pare ca este mai usoara (am greturi mai mici,somnolenta, dupa amiaza isi fac aparitia greturile, pirozis-ul si nu prea mai pot manca decat poate un fruct). L-am tot intrebat pe dr. meu cand vin greturile, cand vine raul ca nu prea venea... mi-a spus sa nu mi-l doresc....imi faceam griji mari, fizic sunt bine dar psihic sunt...varza..paranoica chiar. Din cauza pierderii de anul trecut stau frica in san...sper sa fie totul bine asa cum a fost si pana acum.

Sa dea Domnul sa fim toate ok si copilasii sanatosi!  [bib]





Etichetat si cu sarcina, gravida, bobocei, 2015, octombrie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -