Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2015 (Bobocei de Octombrie 2015)

sarcina gravida bobocei 2015 octombrie

79 raspunsuri la acest subiect

#31
lavander10

lavander10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 15:22

Bine ai venit printre noi, graty_85! Sarcina usoara iti doresc. Adevarul e ca si eu sunt cam paranoica, dupa ce initial mi s-a zis ca ar fi sarcina oprita in evolutie. As fi in stare sa fac eco in fiecare zi doar sa il vad eu ca e bine. De abia astept sa creasca si sa ii simt miscarile in fiecare zi :) Dar trebuie sa fim optimiste si relaxate pentru ei, sa nu-i impovaram cu emotiile noastre negative! Totul va fi bine!



#32
mikkaa

mikkaa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 13:10

Buna, 

 

In seara acesta am si eu ecografia pentru bitest si deja ma gandesc doar acolo...

Imi doresc mult sa fie bine.

Rau nu imi mai este de la 8 saptamani, dar uneori parca as vrea sa  imi fie ca sa cred eu ca e bebe bine.

Ma bucur pentru voi, cele  care ati trecut de emotiile ecografiei pentru bitest.

:)



#33
ndaniela

ndaniela
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 15:06

Buna fetele.Sunshine asa mi s-a zis si mie cand va misca bebe atunci dispar greturile.Inca 3-4 saptamani cred,fiind prima sarcina...

     Ivone asa mi-am calculat si eu si la eco la fel mi-a dat plus ca bebe avea masurile pt 12 s si 5 zile ,deci 2 zile in avans(fata de eco de la 5 sapt cand era cu 4 zile in urma)

Si eu astept bitestul analizele de la sange, cred ca sapt viitoare vor iesi iar la eco scrie asa:sac gestational:intrauterin,GSD 8,4cm,FL9,1mm;embrion:CRL6,25cm,semne viabile prezente,translucenta nucala 1,7mm,os nazal prezent,DBP-2,1cm Concluzii sarcina 12 sapt(+5zile),desi dupa UM trebuia 12+3 in evolutia.

    Bebe era cam ingramadit dar a zis sa nu-mi fac probleme, se misca in continuu se juca cu cordonul ,a fost fantastic fetele sincer.....un sentiment unic, inca nu-mi vine sa cred stau si ma uit mereu la pozici cat a crescut chiar daca burtica nu se vede....

In afara de greturi am niste ameteli teribile ,si mie mi-a curs sange din nas o singura data ,dar nici nu mai conteaza dc bebe e ok

   Va pup pe toate!Si astept noutati din partea voastra.



#34
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 15:24

Am trecut de emotiile dublului test, dar acum am emotii pentru torch si pentru interpretarea dublului test. A iesit totul ok, risc scazul, dar beta hcg e 46.2 ng/ml cu mom 1.15 si paap-a 2.03 miu/ml cu mom 0.46 . Valorile de referinta nu mie le da, dar am cautat pe net si ma incadrez. Mie totusi mi se pare mici si avand in vedere ca mi-e atat de rau si tensiunea se joaca cu mine intr-una, ma face sa cred ca ceva nu e in regula deloc :( . 

Nu ma asteptam sa fiu atat de ingrijorata si stresata. Le tin oricum pentru mine, nu am zis nimanui decat aici... Stau cu emotii pana ajung la doctorita sa le vada si de aseara mi-e atat de rau incat nu am dormit si mi-a curs sange din nas, capul m-a terminat si spatele... Si astazi daca nu trece am sa merg la spital. Sper sa fie bebe bine :( precizez ca sunt in saptamana a12-a si 6 zile iar dublul test l-am facut la 12 si 4 zile. 

Multa sanatate mamici si sarcina usoara!



#35
AndreeaSorinaD

AndreeaSorinaD
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 16:00

Buna mămicilor!

 

Intru cu drag in grupul mămicilor de octombrie.

Pe scurt, ultima zi de ciclu 05 ian, sunt in 10 săptămâni si 3 zile.

Am avut grețuri, aproximativ 2 săptămâni. Acum sunt bine, analize sunt ok.

D-na doctor mi-a recomandat decât acid folic, si am voie sa mănânc orice.

Pe 03.04.2015 sunt programata la dublu test.

Sunt relaxata dar sunt curioasa ce voi avea, fata sau băiat. Nu am preferințe, sa fie sănătos/sănătoasă.

Voi ce spuneți, când putem afla ???

 

Sarcina ușoara!



#36
lavander10

lavander10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 28 martie 2015 - 10:17

Bine ati venit mikkaa si AndreeaSorinaD! Sarcina usoara sa aveti! La mine s-a amanat eco de dublu test de pe 31.03 pe 07.04 cand voi avea 12s+3 zile. Pana atunci sper sa mi se elibereze si cardul de abonat la Medlife ca sa nu mai platesc asa mult.

Si la mine la eco de 8s+4z bebe avea 4 zile avans, deci varsta calculata de eco 9s+1z.

AndreeaSorinaD si eu am avut ultimul CM pe 5 ian si cu toate ca am ovulat tarziu si varsta sarcinii a fost recalculata dupa prima ecografie cu ritm cardiac, astazi am implinit 11 saptamani. Tu cum ai calculat?



#37
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 00:18

Daniela chiar daca bebe e bine, trebuie si tu sa fii bine pe tot parcursul sarcinii. Eu nu am lasat-o asa sangerarea aia. Am avut o saptamana in care m-a terminat tensiune si de la asta si ameteli si rau. Am monitorizat-o jar acum, de vreo cateva zile e ok. Sper sa nu reapara si sa fi fost doar episodic din cauza ca nu beam apa cata trebuie. E f periculoasa tensiunea pe sarcina fetele. Orice simptom, nu-l lasati asa. Nu ca as fi eu o panicata, dar prefer sa fiu precauta si sa stiu ca si eu cat si minunea mea suntem bine.
acum sunt putin suparata ca ne-am despartit de tati si am avut un weekend de cosmar in care am ajuns la urgente, dar am revenit acasa la mama si o sa fie ok de acum. Ma gandesc cu groaza la cum va crest bebe, dar nu am ce face :(( multa sanatate fetele si bebei sanatosi! Va pup

#38
ndaniela

ndaniela
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 09:30

Ivone sangerarile din nas pot fii din cauza maririi volumului de sange din timpul sarcinii,plus ca episodul nu s-a repetat, ce-i drept m-am si stresat in ziua aceea,iar tensiunea doctora a spus ca este ok,ametelile le am din cauza ca nu pot inca manca ,decat foarte putin...Acum astept rezultatele la sange la bitest sa vedem ce zice domnul doctor.

Imi pare rau mami Ivone ca treci printr-o perioada  dificila,sper sa se rezolve cumva.capul sus!

Fetele la cat credeti ca putem afla ce sex are bebe?Cele care mai aveti bebei ne puteti ajuta cu informatii. Va pup pe toate si va imbratisez.



#39
AndreeaSorinaD

AndreeaSorinaD
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 09:02

lavander10 eu astăzi am 11 săptămâni. La ultimul control pe 12.03 doctorul mi-a comunicat vârsta sarcinii (8 săptămâni) .Pe 14.04 mă duc la control din nou iar vineri (03.04) mă duc la dublu test.

 

Cu ce va tratați daca sunteţi răcite?Eu merg pe lămâie. miere si kiwi. Altceva?

Si acum o întrebare grea, v-ați "împlinit", daca da cat????

!!!! Ce bine ca am cu cine discuta. [:)]

 

 Sarcina ușoara.



#40
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 23:35

Eu mananc normal si pana acum nu am pus kilograme. Burtica incepe sa creasca... Sunt tare suparata si stresata fetelor. Lui nu ii pasa deloc de nimic, ne-a lasat cand a eam mai multa nevoie, mama imi tot spune ca nu am sa ii pot oferi nimic copilului si ca nu isi inchipuie ce vom face... Parca nici nu mai am pofta de mancare, nu pot dormi, ma doare spatele din ce in ce mai tare din cauza ca nu stau in pat... Mi-e tare frica de cum va fi. Nu am nici un venit, inca studiez... Termin acusi niste cursuri de mqnichiura-pedichiura si sper sa ma pot angaja. Dar cine ma tine cateva luni si dupa nastere sa revin? Si as vrea sa am grija de copilul meu... Nici bani de controale si vitamine nu am... Offf, e un cosmar. Incerc sa ma bucur de bebe si sa fiu tare, dar ma inunda gandurile si uneori sunt coplesita... Cred ca inca sunt in soc...
stiu ca nu e interesant ce zic eu aici, dar am simtit nevoia sa scriu undeva... Nu am laptop si nici tableta si de pe telefon nu ma lasa sa scriu in jurnalul de sarcina, abia s-a incarcat aici.
va pup si va doresc multa sanatate, iubire si fericire! Din fericire analizele sunt f bune pan acum si totul e ok. Duminica trec in trimestrul doi. Am sa fiu puternica si am sa fac tot ce imi sta in putinta ca bebe sa creasca cu tot ce are nevoie. Nu stiu cum, dar o voi face...



Etichetat si cu sarcina, gravida, bobocei, 2015, octombrie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -