Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza creditelor in franci

credite

357 raspunsuri la acest subiect

#341
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 16:24

Ori acuzi cetatenii ca nu sunt prevazatori ori nimeni nu are nici o vina!

Deci cum este?

Traim in Romania si nimeni nu are nici o vina!

[pk]

 

Sa nu uitam ca atunci cand s-au luat creditele Romania era "tigrul" Europei, cu cea mai mare crestere. Multi isi schimbau job-ul pentru ca erau oferte mai bine platite.

Cine se gandea la recesiune? Doar pesimistii la care nu le venea sa creada ca poate exista atata bunastare, dupa ani intregi de austeritate si dupa ce au pierdut banii stransi cu sacrificii la CEC pentru Dacie!.

cetateanul are vina ca nu a fost prevazator si s-a imprumutat aiurea in CHF si a hotarat sa-si cumpere niste apartamente supraevaluate. pe alocuri a mintit ca sa poate obtine un imprumut, a fost multumit cand banca a inchis ochii.

Dar tot cetateanul nu are nicio vina ca peste noapte Banca Elvetiei s-a transformat in bau-bau.

 

Eh, cu banii astia stransi pentru Dacie e o alta poveste. Cine a avut rabdare si a privit in viitor s-a ales cu ei. Cine nu, nu.

Ca de exemplu noi. Am primit acum 6 ani pe acel amarat de cec de masina aproximativ 5000 euro,  20.000 lei., in cont la Cec Bank



#342
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 16:27

tata, cu banii stransi la cec pentru o dacie, a reusit "performanta" de a-si cumpara un tv color la scurt timp dupa revolutie, cand preturile au explodat...



#343
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 16:36

 

Eu nu sustin ca statul trebuie sa intervina in acest caz, unde sunt 70.000 de persoane cu credite in franci elvetieni!

 

Sustin ca este o situatie provocata de bancile comerciale internationale, demonstrata tocmai prin faptul ca s-a manifestat si in ate tari, si ca bancile nationale au fost fara reactie sau cu reactie intarziata.

 

 

 

 

Da, asa pare sa fie, desi nu a putut fi formulata vreo acuzatie oficiala.

Ceea ce inseamna ca s-a lucrat legal.

 


Nu sunt de acord cu ideea ca doar cetatenii sunt vinovati ca nu au fost prudenti si nu au prevazut ce se va intampla. Sunt lucruri pe care nu ai cum sa le prevezi.

Sustin ca bancile au o vina mai mare decat cetatenii si ca statul si BNR au partea lor de vina.

 

Trebuie, zic eu, sa ne obisnuim sa ne asumam faptele. "Vina" bancilor, BNR sau statului ar fi evidentiata de incalcarea legii, lucru care nu s-a intamplat.

Sigur ca sunt lucruri pe care nu le poti prevedea...dar oare cand iei credit pe 30 de ani ai pretentia sa nu se schimbe nimic decat ce ai convenit tu la inceput cu banca?

 

 


Eu sa fie la guvernare, daca bancile nu impart pierderile cu cetatenii,  as propune ca statul sa preaia creditele de la banci, sa declare bacile implicate/vinovate de "persona non grata", sa le dea un termen de 6 luni sa-si inchida afacerile in Romania si in urmatorii 10 ani sa nu mai poata intra pe piata romaneasca.

 

 

Eu am "propus" din start sa nationalizam bancile straine... [:)]

Deceneus, tu sa fii la guvernare n-ai face asta, macar pentru faptul ca tu nu conduci Rusia care rezista la sanctiuni cu greu, dar rezista; tara ta ar intra in faliment in doua saptamani, cu granitele inchise.

 

 

 

Altcineva spunea ca daca exista legea insolventei persoanei, bancile nu ar fi riscat sa dea credite despre care stiau ca sunt toxice.

Deci este si asta o solutie! Sa se adopte legea falimentului persoanei si astfel bancherii devin mai temperati cu creditarea. La societati comerciale nu le-au dat credite in franci elvetieni pentru ca exista riscul intrarii in insolventa.

 

Falimentul personal e necesar.

Din pacate, cei care cer asta acum (si politicienii se forfotesc sa le faca pe plac) vad in asta scaparea de plata bancii. Nu stiu ce inseamna asta...dar vor.

Candva va trebui adoptata si legea asta...dar mai e pana acolo. Lumea trebuie sa stie ca inseamna sa ceri falimentul.



#344
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 16:38

Corina, caut o alta banca fara succes - adica nu imi convin conditiile si banca, nu ca nu dau carduri in USD. Acum 5 ani de exemplu Raifeissen nu dadea.



#345
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 16:41


Daca era legea falimentului ramaneai fara casa, pierdeai avansul si banca pierdea diferenta.

Nu cred asta.

De ce ar pierde banca (sau orice creditor) ce datorezi tu?

Faliment (inclusiv cel personal) inseamna administrator, plan de redresare, iesire din insolventa si plata datoriilor.

Nu asta inseamna?



#346
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 16:45

viv, raiff da acum, pentru ca au preluat portofoliul de clienti de la city, acestia aveau carduri in usd, raiff nu avea la acel moment, oamenii au facut scandal si probabil era o chestiune de timp pana sa acorde si raiff acest tip de card.

iti spun sigura ca raiff da card in usd, am intrebat eu acum 20 de minute :-)

ramane de vazut daca iti convin conditiile.

pont : daca ai ceva venituri mai consistente sau depozite si vrei sa le aduci in raiff, poti fi incadrat in categoria clientilor de top si vei avea consilier specializat, poti negocia anumite conditii, poti avea alte conditii preferentiale fata de clientii obisnuiti



#347
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 16:47

Rufus, niste prieteni de ai mei din America, au decalarat faliment personal. Stateau cu chirie insa ajunsesera sa datoreze pe carduri frumoasa suma de 80.000 USD.

Pana la a li se acorda falimentul personal au avut mai multe infatisari in tribunal.

Au castigat procesul. Li s-a sters datoria complet, dar li s-a facut dosar federal - care ii urmareste oriunde se duc. Timp de 10 ani nu mai au voie sa se imprumute nici macar cu 1 dolar. 



#348
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 16:54

viv, raiff da acum, pentru ca au preluat portofoliul de clienti de la city, acestia aveau carduri in usd, raiff nu avea la acel moment, oamenii au facut scandal si probabil era o chestiune de timp pana sa acorde si raiff acest tip de card.

iti spun sigura ca raiff da card in usd, am intrebat eu acum 20 de minute :-)

ramane de vazut daca iti convin conditiile.

pont : daca ai ceva venituri mai consistente sau depozite si vrei sa le aduci in raiff, poti fi incadrat in categoria clientilor de top si vei avea consilier specializat, poti negocia anumite conditii, poti avea alte conditii preferentiale fata de clientii obisnuiti

Corina, multumesc. Eu stiu de Raifeissen. E una dintre bancile de care ma folosesc.



#349
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 17:55



tata, cu banii stransi la cec pentru o dacie, a reusit "performanta" de a-si cumpara un tv color la scurt timp dupa revolutie, cand preturile au explodat...

Ha,ha,ha...ma bag si eu in vorba legat de ce ai scris tu,eu am cumparat cu un CEC de ala(ce-l primisem la nun ta)un set de covorase de baie! [pk] [pk] La vrei 3 ani d ela revolutie [il]

 

Viviana rezonet 100% cu ultimul tau mesaj...asa este vina apartine cetatenilor ce s-au imprumutat!Sau mai bine spus riscul apartine cetatenilor ce s-au imprumutata...as aca acum nu au niciun motiv sa se plinga.

 

Daca in clauza incheiata cu banca,ar fie existat vreun inscris din care sa rezultae ca banca nu va face niciodata .in decurusl perioadei de creditare,miscarea care a facut-o aucm...da,e de domeniul instantei,atita timp cit nu exista niciun inscris(si sunt convinsa ca nu exista)...esti bun de plata.


Editat de andacos, 11 februarie 2015 - 17:58 .


#350
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 18:23

Io sunt la ING si nu platesc nici un comision la retragere [:)]
nici de administrare :)
am negociat direct si personal.
Daca tot sunt in recesiune si in plina criza financiara va mai spun ca sapt asta am negociat cu conexul un abonament de 1,5 euro cu 25 de min in retea si 25 nationale.
[:-)))] nu credeam ca exista asa ceva!
A. si m-au sunat astia de la ing daca vreau un card de credit fara dobanda... nu vreau ca de obicei creeaza dependenta! [:)]

Nu, nu, nu ...asta e gresit sa nu vrei. Pe cardul de credit fara dobanda poti pune o cumparatura mare (frigider, TV, caramida, tabla pt casa) si o poti plati in rate, fara dobanda ...

In relatia cu banca esti ca soarecele si pisica, adica poti avea anumite avantaje daca esti atent. Banca de regula iti da promoții de genul asta ca sa te momeasca si sa te faca sa cheltui banii ei, pe care spera sa ii ia inapoi cu dobanda.

Eu am pus pe un card din asta fara dobanda, o lucrare dentara. 6 luni a fost promotia. De ce sa nu intind suma aia pe 6 luni decat sa o platesc toata odata ?

Dar 8nca o data, trebuie atentie ...cabd mi-am cumparat telefonul, exista promotia cu plata in 2 ani fara dobanda. Telefonul a fost $500 ...vreau am spus, de ce sa nu platesc $21/luna decat $500 dintr-un foc. Ahhh, dar stai, ca daca faceam asa, trebuia sa cumpar insurance la el, ca cica nu era al meu .. $10/luna. Pai stai, asta însemna ca la finalul celor 2 ani mai plateam jumatate de telefon in insurance, desi telefonul il luam in rate, fara dobanda ...thanks, but no thanks. Asa ca am platit toti $500 din mana.

Editat de buflea, 11 februarie 2015 - 18:28 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -