Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza creditelor in franci

credite

357 raspunsuri la acest subiect

#331
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 14:43

viv, pe ce termen ai facut acel depozit ? daca l-ai facut pe un an (sa zicem), dar tu ti-ai retras banii dupa 6 luni, normal ca iesi in pierdere, pentru ca ti se acorda doar dobanda la vedere (infima), nu cea la termen, din dobanda platesti 16% impozit pe venit catre stat, daca "strici" depozitul inainte de termen unele banci iti aplica penalizari, iar cireasa de pe tort este comisionul de retragere numerar, eventual si un comision suplimentar daca suma depaseste o anumita valoare si nu ai anuntat banca cu 1-2 zile inainte.

in acest moment fondurile de investitii au randament mai bun decat orice tip de depozit, indiferent de moneda si durata.



#332
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 15:05

Io i-am scos la termen si tot in pierdere am iesit. 

In lei nu in euro. Oricum de atunci nu am mai depus nimic la depozit. 

Sistemul bancar de la noi si economia ... nu mai zic ca au zis altii. 

Viviana  [flo2]

 

"Vreau o tara ca afara".... la la la...



#333
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 15:16

Io i-am scos la termen si tot in pierdere am iesit. 

In lei nu in euro. Oricum de atunci nu am mai depus nimic la depozit. 

Sistemul bancar de la noi si economia ... nu mai zic ca au zis altii. 

Viviana  [flo2]

 

"Vreau o tara ca afara".... la la la...

 

o alta varianta este ca la expirarea termenului depozitului, sa solicitati la banca sa vi se transfere banii in contul curent, de unde ii puteti scoate la ATM sau faceti tranzactii on-line/plati electronice.

inainte sa faceti diverse tranzactii sau operatiuni, mai ales daca nu sunteti obisnuiti cu bancile, intrebati care sunt comisioanele si care varianta este mai ieftina pentru voi.

bancile au tot interesul ca oamenii sa NU mai vina la ghiseu/casierie pentru orice tranzactie, in conditiile in care multe se pot face prin alte metode.

de exemplu, o greseala pe care foarte multi o fac este sa scoata bani de la ATM cu ajutorul cardului DE CREDIT. total gresit, acest card este facut pentru a incuraja cumparaturile si plata acestora cu cardul. aceasta operatiune se taxeaza mai scump decat in cazul folosirii cardului de debit (de salariu cum ii spun multi).

cei care tin mortis sa faca tranzactii cash la ghiseul bancii, isi asuma "riscul" de a plati comisioane mai mari decat la bancomat sau tranzactii on-line.

uitati-va la ing, cum a "robotizat" toate tranzactiile cu cash (self-banking), doar cateva agentii mai au si casier, restul nu.



#334
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 15:25

Io sunt la ING si nu platesc nici un comision la retragere  [:)]

nici de administrare :)

am negociat direct si personal. 

Daca tot sunt in recesiune si in plina criza financiara va mai spun ca sapt asta am negociat cu conexul un abonament de 1,5 euro cu 25 de min in retea si 25 nationale. 

[:-)))] nu credeam ca exista asa ceva!

A. si m-au sunat astia de la ing daca vreau un card de credit fara dobanda... nu vreau ca de obicei creeaza dependenta!  [:)]



#335
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 15:26

Corina, eu am relatie stransa cu 3 banci diferite unde am diverse depozite, conturi curente - dupa zicala cu ouale si cosul.

Norml ca depozitul a fost pe 6 luni. Chiar daca era cont la vedere nu e admisibil ca dupa 6 luni sa iesi in pierdere. Toate bancile au comision de retragere.

 

Stiai ca de exemplu la BCR comisionul de retragere valuta sau ron este de 0,5% din suma retrasa? Daca retragi oricat numerar daca nu il anunti se percepe comision 1%

Daca suma este > 50.000 lei sau > 10.000 euro comisionul este 1%, suma trebuie anuntata dinainte si chiar daca nu o ridici comisionul de 1% tot se aplica?

Adica daca te razgandesti tot iti ia banca 1%?



#336
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 15:36

ING-ul este banca mea preferata. Este foarte buna pentru Romania si salariati.

Prin ING banking imi platesc facturile la utilitati fara comision. Dar cred ca nici alte banci nu au comision.

Dar... daca trimiti bani in alta banca exista comision.

 

Din pacate ING-ul este o banca ce nu lucreaza cu USD. Cand plec in state nu pot beneficia de card in dolari de la ei. 



#337
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 15:46

Intradevar.

Ai vreo recomandare Viviana, pt tranzacti in dolari?  [:)]

Am un imprumut la o ruda din america si inca nu am gasit nici o modalitate sa-i trimit cat mai ieftin. noi folosim pt asta raifaisen dar au si astia niste comisioane... 



#338
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 15:58

Deceneus, ba imi pare rau. Cand e vorba de banii tai, casa ta, munca ta trebuie sa sufli si in iaurt si sa incerci sa prevezi ca ceva poate merge rau.

Nu se poate sa nu observi ca euro, usd, chf, cresc de la o zi la alta si salariile stagneaza.

Nu se poate sa nu te gandesti ce faci daca nu iti creste salariul cu inflatia, sau daca iti pierzi serviciul.

 

Daca ai fi la guvernare nu ai face altceva decat marea etatizare care a ingropat Romania definitiv in anii comunismului.

 

In cazul de fata, repet: BNR nu are nicio vina, bancile  romanesti nu au nicio vina, stataul roman nu are nicio vina, cetateanul ce s-a imprumutat nu are nicio vina si nicio solutie momentana, ca Banca Elvetiei a hotarat brusc ca francul sa nu mai fie o moneda de siguranta.

 

Singura solutie pentru cetateanul ce s-a imprumutat in CHf este aceea de a stabili personal cu banca un nou plan de rambursare.

Ori acuzi cetatenii ca nu sunt prevazatori ori nimeni nu are nici o vina!

Deci cum este?

Traim in Romania si nimeni nu are nici o vina!

[pk]

 

Sa nu uitam ca atunci cand s-au luat creditele Romania era "tigrul" Europei, cu cea mai mare crestere. Multi isi schimbau job-ul pentru ca erau oferte mai bine platite.

Cine se gandea la recesiune? Doar pesimistii la care nu le venea sa creada ca poate exista atata bunastare, dupa ani intregi de austeritate si dupa ce au pierdut banii stransi cu sacrificii la CEC pentru Dacie!.


Editat de Deceneus, 11 februarie 2015 - 16:05 .


#339
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 16:06

Ela, din pacate nu stiu. Eu lucrez cu BCR-ul de nevoie, in niciunn caz de placere.

Acum 5 ani cand am fost prima oara in state a fost singura banca ce mi-a dat card in dolari.

De atunci tot caut o alta banca fara succes.



#340
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 16:16

Ela, din pacate nu stiu. Eu lucrez cu BCR-ul de nevoie, in niciunn caz de placere.

Acum 5 ani cand am fost prima oara in state a fost singura banca ce mi-a dat card in dolari.

De atunci tot caut o alta banca fara succes.

 

viviana, ia uite cate banci ofera card in dolari.

http://www.vreaucard...d-C0T0M3B0-S0P1




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -