Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza creditelor in franci

credite

357 raspunsuri la acest subiect

#161
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 12:35

practic toti suntem vinovati dar numai noi platim..

 

De platim, am platit cu varf si indesat nesabuinta multora de a cumpara CU ORICE PRET locuinte in 2007!

Daca s-au pierdut joburi, daca s-au taiat salarii, daca s-a depreciat leul, o mare parte din vina o au cei care au umflat bula imobiliara conducatoare la criza.



#162
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 20:51

Eu cred ca unica treaba pe care ar trebui sa o faca statul in toata nebunia asta ar fi sa priveasca in viitor (mai departe de cele 6 luni care inseamna viitor pe termen mediu in acceptiunea romaneasca) si sa se foloseasca de instrumentele pe care le are la dispozitie ca generatiile viitoare sa nu mai repede aceleasi greseli ca noi. Concret, eu as vedea in scoli niste ore de educatie financiara - preferabil independente si nesponsorizate de banci. Stiu sigur ca am facut in liceu economie, si ceva care s-a chemat educatie antreprenoriala - cred ca o parte din orele astea s-ar preta ca elevii sa invete niste lucruri de baza, gen cum si de ce se ia un credit, cum sa citesti un contract, ce alte produse financiare mai exista (caci multi iau credite, dar putini folosesc conturi de economii, depozite, rente de studii etc), cum alegi in cunostinta de cauza, cum platesti impozitele daca vrei sa te faci PFA si multe alte lucruri utile la care nu ma gandesc acum, dar sunt convinsa ca s-ar gasi. 

 

Ma uit spre Statele Unite, unde imens de multi copii isi semneaza viitorul la 18 ani, prin student loans, si apoi trag ani de zile sa si le plateasca, mai ales daca isi aleg specializari in humanities, eventual platind si datorii de la cardurile de credit intre timp. Slava domnului, in Romania fenomenul nu este foarte extins, nu toata lumea isi ia card de credit, iar majoritatea celor care apeleaza la student loans (sau echivalentul pentru studenti straini in alte tari) o fac intr-o oarecare cunostinta de cauza. Dar de ce nu ne-am invata elevii sa acceseze o educatie superioara fara sa se ruineze financiar in proces? 

 

Cam asta. Stiu ca suna utopic, stiu ca probabil si daca s-ar lua decizia de a se implementa asa ceva probabil s-ar face in scarba si sictir, doar un alt "tick the box". Dar nu ca ar fi misto?



#163
Zenit

Zenit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 00:32

Am aparut tirziu  la topic si nu vreau sa repet cele multiple perspective cu care de altfel rezonez .... cu citeva nu, dar hey, avem libertate la opinie, nu ?

 

As insista pe faptul ca  un imprumut este o decizie personala, si o parte sau cealalta cistiga..... sau pierde ... sau se fac aranjamente simultan avantoajoase, dupa  continutului economic si istoric al momentului.

 

Este deci un aranjament asumat individual, si ca atare nu impartim pierederea, asa cum nu impartim nici cistigul.

Asta e reflectat si in variatiile la bursa, in crash-uri si boom-uri.

 

Si atunci, dorindu-ne sa luam decizii intelepte, drept e sa stam fiecare cu hotaririle proprii, fara sa speram ca vom prelua individual cistigul dar vom imparti pierderea.



#164
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 01:19

cum este treaba cu "datoriile se mostenesc"? Daca parintii se distreaza pe bani imprumutati copiii deveniti maturi preiau paguba automat fara sa beneficieze de distractie?

 

Intreb. Nu vreau sa isc polemici. 



#165
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 01:57

cum este treaba cu "datoriile se mostenesc"? Daca parintii se distreaza pe bani imprumutati copiii deveniti maturi preiau paguba automat fara sa beneficieze de distractie?

 

Intreb. Nu vreau sa isc polemici. 

 

Depinde.

Daca mostenesc ceva atunci mostenesc automat si pasivul.

Daca nu mostenesc nimic sunt complet liberi, dar si fara distractie.



#166
Zenit

Zenit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 02:21

cum este treaba cu "datoriile se mostenesc"? Daca parintii se distreaza pe bani imprumutati copiii deveniti maturi preiau paguba automat fara sa beneficieze de distractie?

 

Intreb. Nu vreau sa isc polemici. 

 

Am sa iti raspund cum este in Canada fara sa am pretentia ca stiu cum e pe alte meleaguri. 

Ceea ce fi-miu mosteneste de la mine vine si cu achitarea datoriilor ne-onorate.

De exemplu taxa de proprietate ... daca n-a fost platita pe anul in curs.

Sau .... casa e achitata partial, am titlu de proprietate pe ea, dar mai am rate la banca.

Daca eu ma duc, el mosteneste casa.... nu e nici o problema sa i se transfere titlul de proprietate ca mostenitor, dar trebuie sa achite restul de mortgage la banca.

Sau: conturile mele bancare le mosteneste dar nu inainte de a se face platile aferente care le datorez companiilor cu care am aranjament de plata.

Sau: daca am rata la masina, el mosteneste masina, dar si rata.

La fel cu pensia mea privata: el primeste suma capitalizata de mine, dar daca. am vreun credit pe la vreo alta onstitutie financiara, se achita creditul.

Dar, asa cum spunea capcaunul, daca nu e nimic de mostenit, nu e nimic de datorat...

Daca banii au fost distrati de parinti, nu ii plateste copilul, aia e pierderea institutiei financiare.

In alte parti nu stiu cum e.


Editat de Zenit, 28 ianuarie 2015 - 04:43 .


#167
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 08:53

Zenit, nu exista o asigurare de viata cand faci credit? Eu tin minte ca atunci cand am facut eu credit, am facut si o asigurare de viata, favorabila bancii, daca muream si nu mai puteam plati creditul, banca incasa polita de asigurare si isi recupera banii!



#168
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 09:28

cum este treaba cu "datoriile se mostenesc"? Daca parintii se distreaza pe bani imprumutati copiii deveniti maturi preiau paguba automat fara sa beneficieze de distractie?

 

Intreb. Nu vreau sa isc polemici. 

 

Dupa ce oamenii mor, copilul, unul din copii sau alti mostenitori pot cere deschiderea unei succesiuni. Daca accepta succesiunea, un mostenitor primeste ce i se cuvine, dar asta inseamna si bunuri si datorii. Daca nu doreste acceptarea succesiunii, nu se alege cu nici un (eventual) bun, dar nici nu plateste datoriile celui pe care-l mostenesc.



#169
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 09:42

Zenit, nu exista o asigurare de viata cand faci credit? Eu tin minte ca atunci cand am facut eu credit, am facut si o asigurare de viata, favorabila bancii, daca muream si nu mai puteam plati creditul, banca incasa polita de asigurare si isi recupera banii!

 

Probabil nu e obligatorie.



#170
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 10:09

Am inteles. Mi se pare ok asa. Mostenesti doar daca vrei. Credeam ca e obligatoriu.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -