Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza creditelor in franci

credite

357 raspunsuri la acest subiect

#151
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 08:56

Treaba asta...un nou motiv de dezbinare intre romani. Acum e intre cei cu credite in nu stiu ce moneda, in trecut intre cei cu sau fara cine stie ce. In viitor...nici o grija, se gasesc motive suficiente.

Aseara pe televiziunea nationala, viceguvernator BNR si o tanti deputat. De la PSD, fireste, ca astia se autointituleaza mama ranitilor. In vorbe, ca in fapte o dau cotita.

Ala explica ca ar fi bine ca bancile si clientii sa ajunga la un compromis, tanti spunea ca da, ar fi bine, dar daca nu, dau ei o lege.

O lege sa ce?

Sa oblige sistemul bancar sa converteasca creditele in lei.

Ala tot spunea ca trebuie asumata legislatia europeana, toti am vrut in UE, tanti da, asa e, dar noi am depus legea la comisii.

Bai, de ce nu nationalizeaza bancile si gata?



#152
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 09:50

Si ai asteptat 8 ani ca sa rabufnesti, sau de ce tocmai acum? 

 

bineinteles ca nu..am incercat negocieri cu banca de 8 ani..dar ei nu negociaza..



#153
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 09:54

Intrebarea mea este scurta. 

Si tu muncesti s eu muncesc.

Tu ai riscat ca sa ai ceva pentru tine 

Eu nu am riscat sa am acel ceva pentru mine

 

Intrebare:

 

De ce ma obligi pe mine sa iau din banii copiilor mei si sa iti dau tie o parte din salariul meu pentru ca tu ai riscat si ai pierdut?

 

Nu vreau polemici.

 

 

Nu pe bune..asta inseamna manipularea

 

Nimeni nu a inteles nimic..noi vrem ca bancile sa isi asume si ele o parte din vina

 

practic toti suntem vinovati dar numai noi platim..eu am deja creditul vandut in afara, banca nu mai are expunerea in franci..a castigat de 10 ori pana acum din dobanzi si din curs

 

vrem ca statul sa impuna prin lege bancilor..pentru ca ele nu fac nimic. Bancpostul are cele mai multe credite in CHF si tace..tace pt ca are si mai multe vandute in afara in Olanda, unde nu platesc profit pe impozit



#154
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 09:59

si da, as da casa in momentul asta ca sa scap de credit..dar nu pot :(

 

oricum..ne meritam soarta ..suntem atat de multi..dar prea putin fac ceva

 

In plus acea lege e pt toate monedele si nimeni nu intelege lucrul asta

 

Am fost la banca si nu imi ofere decat restructurare in sesnul sa platesc dumai dobanda un an si pe urma sa imi creasca rata sa acopar diferenta. Astea sunt rezolvarile bancilor..tot in favoarea lor..si nu numai ca amana inevitabilul dar mai mareste si rata



#155
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 10:03

oricum am incheiat si nu o sa mai zic nimic. Toata lumea comenteaza dar putina lumea stie toate datele problemei...la TV se vorbeste mult si de multe ori pe langa subiect sau fara vreun dram de adevar.

BANCILE NU O SA VINA CU SOLUTII VIABILE

Oricum nu se va intampla nimic decat daca sare si eur..ceea ce imi doresc sa se intample sa vada si altii cum e...



#156
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 10:07

Cand a fost la Cluj imediat dupa revolutie chestia aia cu caritas-ul, cand depuneai si castigai de 10 ori mai mult, totul s-a stiut, a fost legal, au castigat gramada... numai ai mei si mii altii nu, desi au depus acolo bani cat pentru o Dacia noua pe vremea aia. S-a stiut, statul a stiut, politia a stiut, cand a falimentat si au pierdut o multime de oameni, s-a spart balonul si asta a fost tot.  A fost cineva gasit vinovat, au fost oamenii despagubiti? NU.

 

 

E un risc pe care ti-l asumi cand iei bani care nu sunt ai tai si intre timp, daca se schimba regulile jocului, esti deja bagat pana in gat, dar oricum stiai de la inceput ca nu e imprumut de la mama, ci o chestie de risc, cu multe variabile, inclusiv inflatie, schimbari politice, conflicte armate care pot surveni in intervalul de zeci de ani pe cat se intinde creditul, si totusi te arunci cu capul inainte...

 Daca dai cu capul la un moment dat, e un singur vinovat in treaba asta : tu. Pentru ca te-ai bagat. Daca ar fi scazul francul la jumatate din valoarea lui de la momentul luarii creditului ( dupa un crash financiar, Elvetia aruncata in aer, bancile luate de teroristi, cu toate fisierele lor cu tot, chestie SF, dar hai sa ne imaginam) , te mai plangeai acum?`Nu. Daca a urcat, noooo, nu-mi mai place...

 So...despre ce vorbim aici? Statul sa plateasca, cei care nu au credite sa plateasca, sa fim uniti si solidari. De ce?



#157
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 10:24


Oricum nu se va intampla nimic decat daca sare si eur..ceea ce imi doresc sa se intample sa vada si altii cum e...

 

 

Si altii care au luat credite, fara a se gandi ca poate vine vremea cand nu-si vor permite sa le mai restituie. De ce sa sufere si sa plateasca, indirect, si cei care nu au luat credite?

 

Joci, castigi sau pierzi. Nu joci, de ce sa pierzi??



#158
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:27

Nu pe bune..asta inseamna manipularea

 

Nimeni nu a inteles nimic..noi vrem ca bancile sa isi asume si ele o parte din vina

 

 

Daca si-o asuma transfera pierderile celorlati clienti, tie ti s-o parea correct sa-ti imparti pierderile cu mine, mie si altora ca mine nu.

Nu e manipulare, orice operatiune financiara presupune riscuri. Tu ti le-ai asumat eu nu.

As simple as that.

Manipulare ar fi sa ma convingi ca e datoria mea sa contribui la plata datoriilor tale, indifferent cat de correct sau incorrect e caclulul acestora. Tu ai semnat contractul cu banca, nimeni altcineva.



#159
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:30

Bai, de ce nu nationalizeaza bancile si gata?


Pentru ca nu mai are cine "nationaliza" nimic :)

#160
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:49

Mai, dar pana la urma de ce sunt mai multi vinovati?

Intreba cineva mai sus: le-a pus cineva pistolul la tampla?

Inteleg ca unii nu-s oameni cu scoala, nu stiu ce inseamna un contract...dar chiar toti imprumutatii in CHF au fost dusi de nas de banci?

Mi se pare aberant sa pretinda asta...

Iar chestia cu "sa creasca si euro, sa vada si aia cum e" mi se pare...fara comentarii. Dar astept si continuarea: sa vina inundatii mari, sa vina cutremure, sa-si piarda toti casele, sa vada cum e.

Jalnic.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -