Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Aprilie 2015(Buburuze de Aprilie 2015) Capitolul 5 ...inca 2-3 luni :)

gravida aprilie 20015 buburuze

607 raspunsuri la acest subiect

#581
blondiedoctor

blondiedoctor
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 18:49

Gaganu, nu cred ca e o idee buna sa pui unghii cu gel dar nu din cauza lampii UV ci din cauza ca la spital s-ar putea sa iti puna un pulsoximetru pe deget ca sa vada ca te oxigenezi corespunzator (obligatoriu daca ai cezariana). Aparatul acela nu penetreaza prin gel sau prin lac inchis la culoare..

 

Si pe mine ma deranjeaza centura de la masina de numa! sotul mi-a zis ca nu e obligatorie dupa luna a 7-a dar am citit si regulamentul si studii medicale care spun ca scade foarte mult riscul de leziuni la mama si fat in caz de accident..asa ca tin si eu mana sub ea si o plasez cat mai jos posibil..numai sa nu am vezica plina ca atunci e cu stres :))



#582
blondiedoctor

blondiedoctor
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 18:58

ma distrati cand vorbiti de mancare ca imi faceti o pofta!!! nu am pofte de gravida cu idei nastrusnice, dar oricum eram o pofticioasa mai ales pe carbohidrati de orice fel asa ca acum din pacate imi indeplinesc mai des poftele naturale ;) pana acum azi am fost cuminte dar nu stiu cat mai rezist..de obicei incep seara cu fructe ca sa fie si ceva nutritiv, si se temina inevitabil cu un pic de ciocolata sau cativa biscuiti..Voi cu ce va pacaliti pofta de dulciuri? 



#583
BlondyG

BlondyG

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 19:45

Buna fetelor! Eu va urmaresc in continuare zilnic dar.... mai greu cu scrisul
Apropo de constipatie si eu m-am confruntat serios cu ea inainte dar de cand cu sarcina am fost mult mai atenta pt ca am vazut ca se agraveaza.
La mine functioneaza : prunele uscate (5-6) lasate intr-un pahar cu apa de seara, dimineata amestecat si baut sucul format + mancat prunele; semintele de psyllium cu lapte dulce ( mie nu-mi prea place iaurtul). Eu alternez cele 2 " remedii".
Si varianta cu un pahar mare de apa calda cu miere si lamaie pe stomacul gol e f buna ca preventie + ca are si multe alte beneficii

#584
BlondyG

BlondyG

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 19:49

Un exemplu de pe net( sunt multe): http://m.garbo.ro/sa...e/articol-15232

#585
eri.ka

eri.ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 20:27

Pt constipatie si eu am vreo 3 variante: apa cu lamie pe stomacul gol, iaurt/lapte cu seminte de chia si fulgi de nuca de cocos inmuiati de cu seara si luati pe stomacul gol, suc de fructe (portocale/mere/pere) pe stomacul gol.

Cu arsurile: depinde ce mananc  si in ce pozitie stau dupa ce mananc.

 

Eu  nu pot sa-mi fac alt cont de facebook…. Nu ma lasa deloc. Dar de ce ne mutam acolo? Ca si aici oricum nu stie nimeni cine suntem si ce facem… putem sa scriem cam ce vrem noi.

 

Ma lupt incontinuare cu durerile de spate si fund, mai ales cand dorm si trebuie sa ma si invart in pat sau sa ma ridic pt la baie. Cat de mult imi place cand imi simt bebe ca misca…. Pfuaaaa. Super!!!!

Abia astept sa vina aprilie !!!!


Editat de eri.ka, 04 februarie 2015 - 20:32 .


#586
crysstina7

crysstina7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 20:58

ieri cand va citeam ca aveti probleme cu constipatia ma gandeam,ce bine ca eu nu a avut deloc in sarcina,azi ghiciti ce..constpatie [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar] , dar am mancat ceva dulce si am reusit din fericire sa  rezolv....



#587
crysstina7

crysstina7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 21:02

eu nu stiu ce am azi, ma doare sub burta,ma injunghie uneori....oare or fi contractii? sper sa nu se grabeasca asa repede bebele sa mai stea pana la 36 de saptamani macar [fri] voua v-a zis medicu cand sa mergeti la spital? eu nu stiu ce sa fac,nu mi se pare ca e o durere mare, cam ca la menstruatie [fri] ,dar e destul de persistenta sa imi dea de gandit..



#588
bellamia2

bellamia2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 21:46

Crisstyna7 si pe mine m-a durut sub burta azi. Nu sunt contractii, contractiile le recunosc. Cred ca e de la ligamente. Cand ma asezam se atenuau.

#589
BlondyG

BlondyG

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 21:48

Daca durerea e persistenta si nu cedeaza la no spa, eu zic ca mai bine suni medicul
Am o prietena care a avut la fel prin saptamana 32 si i-a recomandat o doza mai mare de no spa si scobutil + stat la pat o saptamana
A scapat momentan de dureri si contractii

#590
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 23:07

Și eu mai am din când in când dureri ca la menstruație dar miau trecut in maxim 30 Min ori cu no sSpa ori fara.....nici eu nu am vb inca de naștere cu dr si tare emoționata sunt. Poate vb sap viitoare si sper sa fie de acord sa am asiste la spital de stat .....ufff si eu abia aștept luna aprilie enoți mari mai ales ca pe 2aprilie cred ca ne si cununam civil :) ....si in mai cred ca facem si botezul....numai evenimente :)) sunt foarte happy si emoționata...va pupicesc .



Etichetat si cu gravida, aprilie, 20015, buburuze

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -