Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 108

fiv

584 raspunsuri la acest subiect

#411
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 18:48

Mai micaelule,ce ai cu mine?!Asta cu vit C eu o stiu,cred ca Qiao era cu recomandarea lui dr U.Iertam mamica cu emotii cat casa,mai ai putin si vezi Rozalia:)))



#412
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 18:55

Dea am corectat, scuze [flo2] . Dc Qio si-a  modificat avatarul o confuzez acum.  [batcap]  Rozi sa stea cuminte, nu o vreau afara acum cu toate ca toti dr intra in fibrilatii cand imi vad varsta [soricel]



#413
anxiao

anxiao

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.293 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 18:58

Ia vezi Mica, acolo scrie ready for launch:))). tinem pumnii sa "se lanseze" cand vrea mami:D

Editat de anxiao, 12 februarie 2015 - 18:59 .


#414
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 19:11

Multumesc Qiao, Aristica, Mica, Mari, Didi! [flo2] 
Recunosc ca ma simt mult mai increzatoare in mine, decat la 25. Are dreptate Dea! (mai putin la aia cu calaritul, ca eu mai rar deasupra [:-)))] )
Xdidi, bine ai revenit! Desi preferam sa vii si tu cu vesti de scutece, dar e bine si asa...


#415
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 19:23

Adica ne pricepem mai bine la partea de "calarit" in sensul actiunii,nu a cine-i "the top"...eu sunt cal in zodia chinezeasca ,prefer deci: sa fiu calarita:))) si preferabil fara capastru:)))



#416
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 20:24

velvet: vezi ca prednisonul luat pe un sistem imunitar slabit, va slabi si mai mult, iar un sistem imunitar slabit e cauza de infertilitate ca si un sistem imunitar prea puternic.

 

_Micaela_: nk-urile sotiei erau 29%, apoi a urmat tratamentul Dr.Economou (sarlatan), care continea si vitamina C 1 gr. aproape 8 luni. Cand le-am verificat, la ceva vreme dupa pierderea sarcinii, tot cu vitamina C 1 gr. in meniu, erau tot 29%. De fapt imunofenotiparea limfocitara nu se schimbase aproape deloc.

 

Primul meu gand a fost ca am terminat sarcina din cauza suplimentului de vitamina C 2 gr, dar ambii doctori au spus ca nu-i adevarat. Analiza a aratat o trisomie, iar evolutia ecografica de la 6 saptamani sugera deja ca ceva e in neregula, deoarece se vedea inimioara batand, dar nu se auzea. Doctorita noastra spune ca ar trebui sa se auda cel tarziu la 5 saptamani si 6 zile, iar la noi n-a auzit-o nici la 6 saptamani si doua zile. Am vazut gestul ei nervos cand n-a reusit sa asculte inimioara, dar nu ne-a zis nimic atunci.

 

Nu vom sti niciodata sigur, dar ce stiu sigur este ca prezenta vitaminei C 1 gr. nu a impiedicat aparitia sarcinii si evolutia ei pana la 7 saptamani, cand a luat 2 gr. si s-a oprit din evolutie aparent din cauza trisomiei 16... si nici n-a marit numarul total de nk-uri.

Prezenta vitaminei C in sarcina e cruciala pentru asimilarea fierului, deci nu trebuie sa lipseasca, e prezenta in mai toate complexele de vitamine prenatale... dar nu in doze mai mari de 110 - 150 mg.

Uzual se da cetebe de 300 mg x 2 zilnic sau 500 mg si merge. Combinat cu nk-uri mari...nu mai stiu.

 

 

Unele din povestile de pe net sunt scrise cu rea intentie si sunt neadevarate. Din fericire unii dintre autori sunt asa de prosti incat le scapa detalii care-i dau de gol.

 

O fata spunea ca a luat n-spe grame de vitamina C, a produs avortul... si a doua zi testul de urina era negativ...

 

Sugestiv ?


Editat de AndrewD, 12 februarie 2015 - 20:33 .


#417
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 20:34

mica o sa il intreb ce parere are...

 

andrew ma gandesc ca n-oi avea sistemul imunitar asa slabit...



#418
xdidi

xdidi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.405 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 20:46

gaby mi-as fi dorit eu asa ceva, cu toate ca prin jurul meu se gravidesc toate prietenele si cunostiintele care ramaneau greu, am o prietena care are si 2 sacuti abia vazuti la eco, steapta inimioara, nu mai vorbisem cu ea de un secol si cand am sunat-o avea test, alta are 12 saptamani si acum aflu ca o veriosara indepartata care se chinuia de vreo 5 ani acum e gravi in primul trimestru....pana si toate personajele din serialele pe care le urmaresc cateodata(3 la numar) sunt gravide....nu stiu ce apa au baut toti , dar sigur eu am pierdut oferta...

nici cu adoptia nu iese mai nimic, sunt cam varza psihic insa bine ca fizic, chiar ma si mir....



#419
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 21:19

didi  [pup]  [cupisi]



#420
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 21:34

velvet: E o vorba: presupunerea e mama tuturor esecurilor.

 

Eu sunt de acord doar partial cu aceasta afirmatie, adica merg pe presupuneri cand nu pot investiga sau verifica... daca pot sa verific, atunci verific, nu ma apuc sa presupun. Asa mai reduc din greselile inerente ce apar cand se merge pe presupuneri.

 

Acu'... fara nici o legatura cu velvet:

 

 

Soata mea are la serviciu, colege care de asemenea se lupta cu infertilitatea...sau in sfarsit... asa zic ele.

 

Se uitau la soata mea cu privire critica, cum ca se verifica prea mult, ca d'asta nu ramane gravida, ca... bla, bla, bla, recomandau optimism, biserica, icoane... chestii d'astea.

 

Cand a ramas gravida si a zis de antibiotic/antivirale, hop si ele sa incerce, si-au aruncat singure la cos discursurile anterioare.

 

Evident ca n-au rezolvat nimic, fiindca daca a mers la o fata nu inseamna ca merge la toate.

 

Adica, una din ele, la 40 de ani, n-are menstruatii decat rar si neregulat, ovulatii... cine stie, ani de zile n-a gasit timp de un test papa-nicolau... si se apuca sa ia antibiotic/antivirale... cat de optimist aiurist sa fie cineva sa procedeze asa ?

 

Dar ce zic eu, ca atunci cand o durea maseaua, de la o plomba cazuta, si-a calmat durerile indesand biscuiti in gaura... pana cand a dus-o sora ei de manuta la stomatolog sa-i scoata puroiul si sa-i desumfle falca, inainte sa dea in septicemie...

 

Era bagata intr-o relatie cu un Dom' Director cu suv smecher, functie, nevasta si copil mare, cam pe la 60 de ani nenea... toti ne-am dat seama c-o abureste cu promisiuni, iubire mare, ca se muta cu ea, cautau impreuna apartamente, i-a dat si avans vreo 2000 E... ce mai... prosteala in stil mare, zeci de telefoane fierbinti pe zi, pasiune inflacarata...

 

Toti ne-am dat seama ce se intampla, ea nu si nu... pana s-a dus la o ghicitoare si i-a zis aia ca e implicata intr-o relatie cu un barbat casatorit care profita de ea... pe ghicitoare a crezut-o..., pe noi ceilalti nu... poate pentru ca noi nu aveam un glob de cristal si nici carti de tarot ca s-o lasam cu gura cascata.

 

Planul ei era sa-l minta pe ala sa ia antibiotic/antivirale ca sa ramana ea gravida. Urma sa-i spuna ca se trateaza de ceva minor.

 

Smecherul la smecher trage si smecherii sunt fraieriti tot de smecheri. Ce-a cautat, aia a gasit.

 

Imi pare rau pentru ea, dar smechereala a facut-o sa ciordeasca cate un pantalon din magazine, sa ciordeasca lucrarea de licenta a unui coleg, sa ciordeasca lucrarile facute de altii la serviciu, sa ciordeasca functii mai mari si sa-si aleaga smecheri pe langa ea. Acum a ajuns sa plateasca pentru toate astea...

 

Observ ca cine nu are bunul simt sa se opreasca inainte sa ciordeasca, se pare ca nu are nici bunul simt sa se fereasca cand cineva i-o serveste in aceeasi nota.

 

Am detaliat un pic pentru a sublinia cu un exemplu concret de tip ASA NU !!!

Antibioticele si antiviralele nu pot suplini pentru superficialitate sau personalitate aiuristica desprinsa de realitate, trebuie facute temele cu simt de raspundere.

 

Pai daca n-are menstruatie decat haotic, probabil nici ovulatie... cati neuroni functionali sunt necesari pentru a valorifica aceasta informatie ?

 

 

Eu tot repet, antibiotic, antivirale, intralipid, prednison, merg incercate dar nu pe baza de optimism si senzatie de "eu sunt speciala", ci pe baza de analize concrete care si asa sunt bazate la randul lor pe teorii insuficient maturizate si studiate.

 

- Prednisonul poate slabi un pic sistemul imunitar, la doze mari devine chiar periculos;

- Intralipidul e inofensiv in general, dar trebuie verificata predispozitia la diabet sau colesterolul prea mare, fiindca in aceste cazuri poate fi daunator;

- antibiotice/antivirale pot si astea sa exacerbeze o infectie nedepistata, o pot face mai rezistenta sau o pot distruge;

 

Astea nu sunt lucruri care sa fie lasate doar la voia sortii, mai trebuie sa verificam si noi atat cat e rezonabil si posibil.


Editat de AndrewD, 12 februarie 2015 - 22:21 .




Etichetat si cu fiv

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - apr 26 2024 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -