Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Aprilie 2015(Buburuze de Aprilie 2015) Capitolul 4

aprilie gravida sarcina 2015 buburuze

753 raspunsuri la acest subiect

#11
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 21:24

Ema eu am acele dureri si chiar vb lu dia eu stau pe perne ca durerea e mare eu nu prea stau pe scaun mult timp ai mei de sărbători au stat in sala de mese si eu in dormitorul alor mei întinsă pe pat ca sa fiu si eu cat de cat aproape de ei sa nu fiu pe dinafară :) asta e si când ma ridic zici ca mi sau înmuiat oasele bazinului ca ma dor groaznic .asta e suferim ce sa facem nu avem variante ...pe mine ba ma lăsa durerea de rinichi ba ma ia ...dar prințesă e activa activa :)

#12
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 21:44

Multumesc fetelor si pentru urarile dinaintea schimbarii anului. Eu zic ca am fost ok pe drum iar bebica e activa. Vad ca de Miercuri dimineata si-a schimbat pozitia si acum da din picioruse undeva deasupra vezicii. Inainte de asta statea in L pozitionata cu capul in dreapta si picorusele in stanga. Acum cred ca e cumva pe centru...habar n-am, doar ca o simt ca loveste pe mijloc.

 

Cristina, am facut crema cu apa si le-a placut la nebunie. Am mancat acolo ca purcica si acum incerc sa beau mai multa apa si sa mai fac pauza desi la 5 dimineata m-am trezit de foame si a trebuit sa mananc doi biscuiti ca sa pot adormi la loc.  

Pupici, Bubu :*



#13
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 21:47

Dia, multumim pt capitol nou! Bine ai revenit, si un An nou fericit!
Emma, din pacate altceva inafara de intins cu picioarele sus nu prea ajuta. Poate apasa si copilul aiurea, pana nu isi schimba pozitia nu prea ai ce face. Asa mi-a zis si mie dr, cu unele probleme ma poate ajuta, altele din pacate nu. De cand ma relaxez e mult mai bine.

#14
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 22:07

Mersic Sunshine  [pup] 

 

Mi-am verificat si eu greutatea cu acel calculator si cica sunt in grafic. Mai am voie inca 5 kg pana la sfarsitul sarcinii sa pun. Uhmmmm. Sa vedem.

 

Eu contractiile alea sau ce or fi, senzatia de burta pietroi si durere le am numai cand cobor din masina sau merg mai mult de 30 min. Am avut si in masina o singura data si asta pentru ca al meu cand pune frana ma duc cu burta cu tot in fata.



#15
Emma85

Emma85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 22:27

Diarom, nu am intrebat inca medicul pentru ca nu am mai ajuns la control, ultima data am fost pe 2 dec cand am facut si morfologia de trim 2. Acum cand o sa merg, o sa intreb ...
Am observat ca ma doare mai tare atunci cand stau mult timp intr-un loc asa ca incerc pe cat posibil sa ma misc mai mult, dar e greu al naiba cu kg astea in plus ....

M-am verificat si eu calc postat de voi, si eu am cu aproape 2 kg peste greutatea de la supraponderal, pfaiii, e greu sa ma abtin de la dulciuri, mai ales acum de sarbatori, plus foameaaa, si ma intreb de unde atatea kg?! Asta este ....vad eu cum o scot la lumina dupa ce o sa nasc....

Ma gandeam ca dintre toate fetele din lista de la inceputul capitolului, eu DPN cel mai devreme pe 2 aprilie ....dar am o presimtire ca in martie sunt gata :-) cica fetitele ar fi mai nerabdatoare sa cunoasca lumea :-)

#16
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 22:44

Bubu, sa-ti fie de bine portocalele! eu ma dau la mandarine :))) si ma mir si eu de kg :)))
Emma, facem concurs care nastem mai iute? ;) nici eu nu ma vad cu nastere in aprilie
Dia si fetele care mergeti mult cu masina, vedeti ca exista o centura speciala pt masina, care se adapteaza cumva cu existenta. La mine nu se merita, ca tot mai rar ies.

#17
Buburuza2015

Buburuza2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 278 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 23:00

Sunshine, tot baiul sa fie portocalele/mandarinele dar la mine problema este alta, pâinea cu unt , dulciuri cu sacul [smulgpar] ma rog, greu de tot cu sarcina iarna, altceva nu faci de cat sa tot rontai. Am primit miercuri 4 avocado mari de câte +-400gr unul si ma gândeam la tine cat v-ar lua pe unul fi asa ?! , acuma ii tot pândesc sa se coaca ca-s încă verzi.

Eu nu știu daca ajung la termen(n am feeling) dar tare as vrea sa vina cat mai târziu chiar si pe 15-17 in loc de 13 când e prevazut [:p]

#18
alinanda

alinanda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 23:01

de cateva zile am o durere destul de suparatoare de picioare, desi nu depun niciun fel de efort...cel mai mult timp il petrec in pat...cedeaza durerea daca stau cu picioarele pe o perna, insa mi se racesc f tare...mai are cineva astfel de dureri?

#19
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 23:13

Bubu, aia sunt avocado sau pomelo :)))) ?!?!
am acuma doi normali, i-am pus in frigider. ca nu am mai facut fata la cata mancare e in casa.
Alinaanda, eu am de toate durerile :))). Si tot ridicatul picioarelor ajuta. Mai ales in calcaie. simt intepaturi f tari. Pt picioare am ciorapi de compresie contra trombozei, ca stau multisor la orizontala. Dar e criminal imbracatul lor. Si tin si de cald, ca sunt pana pe coapsa sus.
Eu am concert in burta in seara asta. Unul din pitici cred ca s-a intors cu fundul in fata, ca am ditamai cocoluiul in stanga (sub inima).
Sotul sta si rade de mine cum se misca "budinca" si tremura, se scutura, se roteste si face cocoloaie. Cred ca merg maine sa imi cumpar scutece, ca daca sar doi pe vezica, cu toata bunavointa....

Editat de sunshine2009, 02 ianuarie 2015 - 23:19 .


#20
Emma85

Emma85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 23:32

Sunshine, oricand am naste, sa dea Domnul sa fie bine!
Dureri de picioare mai am si eu, mai ales daca stau mult in picioare. Mie mi se si umfla ffff tare, daca mananc mai sarat sau la fel, daca stau prea mult in picioare. Acum de sarbatori, cu pregatiri si atatea treburi mi se umflasera de nu se mai distingeau oasele gleznelor ... Parca aveam doi butuci in loc de picioare. Incerc sa mai stau cu ele ridicate sau ii mai rog pe sot sau pe mama sa-mi mai faca cate un masaj. Uneori functioneaza, alteori nu prea.
Ce sa mai mancam ca sa nu ne facem cat casaa? :-D



Etichetat si cu aprilie, gravida, sarcina, 2015, buburuze

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -