Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Aprilie 2015(Buburuze de Aprilie 2015) Capitolul 4

aprilie gravida sarcina 2015 buburuze

753 raspunsuri la acest subiect

#31
eri.ka

eri.ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 09:14

Buna dimineata, burtici!

Mie una mi-e frica sa accesez calculatorul de kg. Sincer. Ce o fi o fi [:)] adica sigur prea multe kg  [soricel]

Dia, bine ai revenit! imi faceam griji pt drumul tau cu avionul. Mi-au aparut si  mie puncte de grasime pe globul ocular... cica e normal...  [fal]

Sunshine, nici sa nu te gandesti ca nasti inainte de 32sapt.

 

Eu beau deja la cafea si recuperam ce nu am citit pe forum, cam multe pagini...

Se pare ca la majoritatea dintre noi au aparut ba unele, ba altele... offf... si cand te gandesti ca pe la 14ani poate nici nu ne mai baga in seama copilul.... Eu una sincer, in perioada asta de sarcina am inceput sa o apreciez mai mult pe a mea mamica (si inainte o iubeam si o apreciam, dar acum cu atat mai mult). Cand ma gandesc prin cate au trecut ele si nu existau nici aia si nici cealalta ca sa le mai aline durerile....

pfffff....

 

Ca sa bifez si eu niste simptome [:)] nu am dormit bine deloc [:(] , am dormit cu intrerupere : 4ore somn, 4 treaza, 3somn. Ca in armata, de... [soricel]  [batcap]  cica se obisnuieste corpul pt noptile nedormite ce vor urma...

Apoi mai am si dureri de spate (de mijloc), dar tot numai noaptea, ca sa nu cumva sa dorm prea mult. Cand ma ridic sa merg la baie... e teroare cu spatele... incerc sa ma obisnuiesc...

Cu umflatul picioarelor inca nu m-am confruntat, dar am avut un episod de maini umflate dupa ce mancasem ceva foarte sarat si nu mi-am dat seama, iar acum mananc totul mai fara sare, ca de... acum suflu si in iaurt.

 

[pup] fetelor


Editat de eri.ka, 03 ianuarie 2015 - 09:15 .


#32
alinanda

alinanda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 09:15

pffff...iar nu a aparut msg complet...reiau ceea ce voiam sa spun...aveam senzatia in ultimul timp ca am devenit prea plangacioasa: "ma doare spatele/ ma dor picioarele/ am nu stiu ce junghiuri etc etc"
citindu-va mi-am dat seama ca sunt normale diverse simptome/ dureri si nu-s paranoia

#33
eri.ka

eri.ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 09:26

fetelor, uitasem sa va intreb: pro sau contra vaccinuri la bebe?

 

Si voi ce carte luati pt ingrijire bebe? ca sunt o gramada....



#34
Cristi76

Cristi76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 09:33

Buna dimineata burtici.
Am intrat si eu pe calxulatorul de greutate si inainte de concediu etam in grafic la normal. Sa vedem luni dimineata cand ma intorc acasa. Oricum mie mi se pare cam indulgent. Ca eu inainte de sarcina avesm 82kg la 1.78 si el zice normal. Eu stiam ca sunt la supraponderal.
In ceea cw priveste scurgerile si eu stiu ca sunt normale atata timp cat nu miros. Oricum trebuie facut examenul de secretie. Eu l-am facut in luna a3a si o sa il repet in a8a parca. Eu pun seara cateun ovul cu progesteron asa ca e normal sa am peste noapte scurgeri.
Dia, multumim pentru casuta noua.
Dureri de spate am si eu, fie in zona cervicala fie lombar. Am inceput sa am si carcei noaptea.
Voi reusiti sa dormiti noaptea fara sa va treziti? Euma trezesc cam la 2-3 ore, fie de la carcel, fie ca se misca bebe sau ca ma doare cate ceva.

#35
Cristi76

Cristi76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 09:35

Erika eu sunt pro vaccinurile obligatorii si poate si cateva facultative. Acuma nu imi place sa exagerez in nici una din directii. Oricum unele au clar dovedita eficacitatea, vezi eradicarea poliomelitei.

#36
eri.ka

eri.ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 09:53

http://www.pentruvia...christiana-2012  asta e cartea lu Dr. Christa Todea‑Gros

 

http://gandeste.org/...anceroase/14661

 

http://nuvaccinurilor.blogspot.ro/

 

http://www.cuvantul-...ala-europa-sua/



#37
eri.ka

eri.ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 09:55

alea sunt niste linkuri pe care le-am accesat eu . Acum fiecare cu parerea ei, bineinteles.

Eu sunt contra vaccinuri. inca... poate, cine stie , ma razgandesc, dar nu prea cred...



#38
crysstina7

crysstina7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 10:29

in legatura cu vaccinurile uite aici o chestie interesanta.... http://hofmed.ro/vir...le-si-autismul/ mie imi place de dr. asta care are sitte-ul,pt ca poti sa o intrebi si iti raspunde online, m-am gandit sa pun sitte-ul ca poate va va fi de folos



#39
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 11:14

Buna dimineața, eu mi-am băut cafeaua am mâncat si lenevesc :) ) . Eu nu am avut si nu am arsuri nu mi se umflă mâinile nici picioarele ...sper sa nu am parte de aceste sintome si sper sa ma încadrez in 70kg pana la sf, desi eu mănânc orice orice ....nu m-am ferit de nimic desi sunt la prima sarcina nu sunt paranoia sa zic nu fac aia nu mănânc aia doar cu mersul la doctor sunt foarte silitoare merg lunar si am grija de organele mele cu probleme atât...si vroiam sa va zic ca m-am hotărât sa nasc la maternitate de stat dar sa îmi iau rezerva ...m-aș simți mai in siguranță acolo deoarece eu având probleme de sănătate as avea medici aproape ...vaccinurile o sa le fac doar pe cele care mi lea făcut si mama mie nimic in plus oricum daca e sa semene cu mine tot bolnăvioara o sa fie si eu am luat tot de la mami de ce a suferit ea am suferit si inca sufăr si eu ...
Am si eu lucruri care ma deranjează ma doare spatele si fundul când stau jos si îmi amorțesc picioare in somn .

#40
georgya81

georgya81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 11:35

Neatza!!! M-am trezit cu o fomica si am pregatit un mic dejun copios!!


Dopul gelatinos il vedem pe chilotei , arata ca o gelatina, ca racitura:))))))

Ce sa papam ca sa nu ne ingrasam? Eu mananc de toate, dar incerc seara sa am grija mai ales ca sunt o putoareeee.De pe 31 dec.nu am mai iesit din casa.Mi-e groaza ca de luni incepem scoala!

Mai am 4 saptamani de serviciu!!! Uraaa!

Despre vaccinuri.....nu mai citesc articole pe internet.....daca imi aduce cineva o carte scrisa de niste cercetatori consacrati, poate ma va convinge ceea ce voi citi acolo sa nu le fac, insa pana atunci, le vom face pe cele obligatorii.La baietel am mai facut unul optional pentru ca il duceam la cresa si asa mi-a sugerat doctora.Slava Domnului, pana acum am avut un copil sanatos.

Ca si carticcele despre bebei, am citit foarte multe, dar mi-am crescut copilul instinctiv si se pare ca nu am esuat.Cea mai ok carte mi se pare Mama si copilul de Emil Capraru.

Daca imi lasati adresele de e:mail va voi trimite o gramada de carti electronice despre sarcina si alimentatia si ingrijirea bblusului.



Etichetat si cu aprilie, gravida, sarcina, 2015, buburuze

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -