Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 115

fiv medlife albu

206 raspunsuri la acest subiect

#191
annutza0

annutza0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 17:50

Carla nu prea am inteles ce schema ai...Cate unitati/zi de Gonal-F? Cate de Menopur?

Si cred ca ti-a dat doar pentru cateva zile, pana la prima monitorizare...Esti sigura ca ti-a dat schema cu Gonal-F pe 10 zile? Dozele se schimba pe parcurs in functie de cum raspunzi, adica pot fi marite sau micsorate.

Vezi ca sunt mult mai ieftine la farmacia tei, nu la farmacia lor...inclusiv pregnyl au, care costa 12 lei/fiola la tei.


Editat de annutza0, 15 ianuarie 2015 - 17:51 .


#192
Xenia02

Xenia02

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 466 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 18:51

Doinita, si eu am facut histero cu dl dr.
Totul s-a desfasurat fara probleme. Nu e cazul sa iti faci griji.
Inainte de interventie mi s-au pus si ceva perfuzii.
Mergi cu incredere la dansul.
Carla si la noi et a fost tot de z3.
Va tin pumnii amandurora.

#193
carla1982

carla1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 19:03

Annutza am dipherelinende 0.1 mg -14 fiole din care mi-a spus sa fac cate jumatate- restul de fiola o arunc, menopur 20 de fiole, gonal 1 fiola de 300 din care sa imi fac de 2 ori si clexane 10 fiole. Gonal fac cate 150 de unitati pe zi si menopur cate 75

#194
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 19:22

Anutza schema e personalizata pe fiecare in parte, chiar daca au medicatie asemanatoare. Nu toate fac menopur sau gonal 10 zile. Este posibil sa fie o alta schema cea pe care o are ea.

In ce priveste transferul, din ce am vazut pana acum, toate schemele vin cu transfer de ziua 3, insa in functie de calitatea embrionilor ce se vor forma si de evolutia lor, transferul poate fi facut inclusiv cu ziua 2 pana la zilele 5-6 . Importanta este calitatea intotdeauna, si nu numarul, pt ca poti avea 10 dar care sa se opreasca sau sa incetineasca din evolutie incepand cu ziua 2.

Deci optimism si multa rabdare si incredere :)

#195
annutza0

annutza0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 19:47

NicNic stiu foarte bine ce se intampla pe parcurs, dar incercam sa inteleg ce vrea sa spuna Carla. Eu sunt chiar unul din cazuri care a facut Gonal-f doar la inceput si in ultimele zile doar o fiola de Menopur.

In momentul de fata dr A lucreaza cu Gonal si Menopur, nu prea am vazut scheme fara, dar nu te contrazic. Vecinele din "seria" mea aveau toate, doze mai mici sau mai mari la inceput. 

In concluzie Carla asta e doar inceputul, dar sunt sigura ca ti-a explicat Lucia. Te va anunta ce doze trebuie sa faci, dupa fiecare monitorizare. Costul il vei afla la final.

 

Legat de transfer, da, toate schemele au ziua 3, dar in ziua 2 te anunta daca ii lasa pana la ziua 5.



#196
doi2nita

doi2nita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 20:51

As vrea si eu sa se ocupe Terry, ca si embriolog, de cazul meu. Oare putem alege? Are cineva idee? Eu la primul fiv am facut transfer de ziua 5 insa bebelusii mei(2 la număr) n-au ajuns la stadiul de blasto ci au ramas morule... si atunci stiu ca a fost o doamna embriolog care imi explica lucrul acesta. Ca si atunci nici acum nu stiu de la inceput cine se ocupa..dar o voi intreba pe Lucia, poate pot alege. Eu am ET la inceputul lui martie

#197
doi2nita

doi2nita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 20:52

Carla, succes! :)

#198
carla1982

carla1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 08:34

Mersi fetelor si ...da:)) annutza are dreptate.. M-am uitat mai atent le schema si am gonal cate 75 unitati pe zi timp de 10 zile... Adica 5 fiole de 300 nu una :)) cu toate ca Lucia pe retrta mi-a dat doar una. Pb de inceput. Doi2nita tu pe cat ai punctia? Eu teoretic o am pe 9 martie si et pe 12. Daca totul merge cf schemei.. Fetelor ce sa fac sa cumpar toate fiolele de gonal odata ? Ca nu ajung des la farm tei? Cat e acolo fiola de gonal ca la medlife e 500 ron bucata....

#199
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 08:39

Carla gonal ia cate o fiola/ pen odata pt ca dupa ce o deschizi trebuie utilizat in max 30 zile parca si nici nu il poti returna. S-ar putea ca diferenta sa fie de vreo max 50 lei per bucata.

#200
carla1982

carla1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 16 ianuarie 2015 - 08:59

Da asa voi face! Iau exact ce mi-a dat Lucia pe reteta! Mi-a dat sa iau tot ce e pe schema mai putin toata toata doza de gonal.. Pb e in functie de cum raspund la tratament.. Acum incep sa inteleg si eu mai bine ..:))



Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -