Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgarasi de Februarie 2015 (8)


225 raspunsuri la acest subiect

#51
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 12:45

Salutare dragele mele!

 

Miha Si Gabi,va tinem pumnii maine la rmn! Imi imaginez ca va e tare greu si ca sunteti tare stresate! Ne rugam sa fie totul bine cu bebelusii vostri ! [ruga]

 

Lori,ma gandeam eu ca ai o mica pregatire in domeniul psihologic! [pup]

 

Referitor la nastere,eu simt ca voi naste la/dupa 39 de sapt si ca va fi totul in regula. Am nevoie sa cred asta ca sa fiu linistita. si in plus,nu am avut nici o problema cu sarcina,eu nu am probleme de sanatate,deci nu sunt motive reale de teama ( in afara faptului ca urc zi de zi cel putin 3 etaje cu cumparaturi in brate)  [:D]

 

Bagajul pt maternitate nici eu nu l-am facut dar banuiesc ca nu e ceva foarte complicat.

 

In rest eu ma simt tare bine,nu greturi,arsuri uneori seara si dureri de oase si bazin cand muncesc mai mult dar e ceva normal. Sunt foarte fericita ca ma simt bine si ca nu am contractii si alte alea. [;)] Aaa,uneori seara sau noaptea ma doare in capul pieptului dar cred ca e de la aciditate; Si voi patiti asa????

 

Pupam toate fetele si asteptam sa ne mai scrieti,va simtim lipsa...! [V]

 

O zi minunata sa aveti! [pup]



#52
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 16:21

Fetelor,unde pot sa pun și eu niște poze sa mă vedeți? :)

#53
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 17:28

Fetelor,unde pot sa pun și eu niște poze sa mă vedeți? :)

poti sa pui si aici sau pe google drive .... ai PM



#54
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 18:51

Gabi, iti tin pumnii maine sa fii in regula la RMN, fetitele sa fie cuminti...si pe urma sa primesti cele mai bune rezultate!
Eu nu ma mai duc. Am sunat iar la Sanador si nu figurez nicaieri cu vreo programare. Ce o fi facut dna dr. nu stiu. Am un sentiment ca o sa trebuiasca dupa sarbatori sa fac. Acum, cum vrea Dumnezeu. Copilul sa fie bine.
 
Lory - ce frumos! Semn pe partea drapta? De ce? Ce fel de semn? 
Pe mine ma obsedeaza data de 27 ianuarie. Nu stiu de ce mereu ma gandesc ca voi naste atunci. Cred ca e si speranta de a ajunge pana acolo...
 
Alynutza - sa-ti ajute Dumnezeu sa ajungi pana acolo!
Referitor la arsurile din capul pieptului...da. Si eu le simt. uneori mai intens, alteori mai putin.


#55
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 20:23

Buna seara burticute, ce mai faceti voi?

 

Incep prin a trimite multe ganduri bune si rugaciuni catre Gabi si Miha. Sunt cu gandul la voi, ma voi ruga sa veniti cu vesti excelente! Fiti bune si mai spuneti-mi la ce ore aveti programare. Orice ar fi, sa veniti sa ne spuneti, suntem alaturi de voi cu tot sufletul! [ruga]

 

Alynutza si eu sunt curioasa cu semnele. Pe mine ma obsedeaza data de 15 ianuarie, ziua dl Pinguin si a lui Eminescu [:-)))] Dar ma mai paste un sentiment ca nasc pana de anul nou [alcool] 

 

Holy molly Lory, ce tare suna ceea ce faci tu!

 

Sa va zic si eu despre bagajul de spital -  aici dupa cum va ziceam pt bebe  nu se cere nimic in schimb pt mamica trebuie adus totul de acasa, inclusiv prosoapele. Sa va zic si sa nu uit si eu sa va ganditi si cu ce va imbracati cand va externeaza.  [soricel]

 

Dragelor, mai ales cele care doriti sa nasteti natural, va recomand cu atata caldura "Childbirth without fear". Cu cat citesc mai mult cu atat mi se confirma ceea ce stiam si mai inainte si anume ca la noi te bombardeaza cu repede la spital apoi repede repede sa nasti si noi ajungem sa nu ne bucuram de ceea ce inseamna cu adevarat miracolul nasterii. Ma doare atat de tare ca la noi lucrurile precum pusul pe pieptul mamei si rooming-in nu se prea practica si sunt inca vazute prost. Desi cartea este scrisa in 1959 (revizuita) la noi inca nu s-a ajuns nici macar sa se admita o astfel de posibilitate sau doctorii sa fie altfel instruiti (sau moasele) insa oricum ar fi, merita citita!

Va las aici linkul la un PDF nu foarte frumos scanat, dar macar e lizibil: http://krishikosh.eg...627/1/HS607.pdf

 

Sa aveti o noapte linistita, va pupic!



#56
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 22:21

[hia]

 

La ora 17:00 am Iuli . Doamne ajuta ! Rezultatul este gatain 48h

 

Eu nu ma simt bine deloc azi , ma bag in pat .

 

Multumesc de gandurile bune  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#57
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 08:29

'Neata fetelor!
Noi suntem bine, nu va faceti griji. Sunt insa pe ultima suta de metri cu depunerea de proiect asa ca la scarbiciu munca (s-au trezit ca vor si enspe mii de situatii si raportari) acasa munca tot la proiect pana la miezul noptii. Imi vine sa ma urc pe pereti ca n-am mai aspirat de luni, dar pana marti trebuie sa fiu gata, dupa care rasuflu si eu usurata.

Nu am avut timp sa citesc tot asa ca urez bafta fetelor azi la RMN si fug la munca. Promit insa sa recuperez si sa vin cu detalii.
Zi usoara si sanatate!

#58
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 13:11

Buna dimineata fete dragi

 

Gabi, esti in gandurile mele azi :). Miha, si tu de asemenea, desi nu faci RMN azi :). Eu nu prea pot crede ca tu ii simti tumora prin burtica. Mai degraba simti altceva, un piciorus, o manuta, un fundulet. De asemenea bebe inca are loc suficient la tine in burtica, asa ca nu iti face griji, isi gaseste el pozitia comfortabila. Sa stii ca bebelusii se obisnuiesc in burtica, le place ingesuiala de acolo, si de aceaa se spune ca le place sa stea infasati in primele saptamani de viata, ca le aminteste de spatiul sigur de acolo din burtica. Incearca sa te linistesti (stiu ca e mai usor de spus decat de facut) dar e important sa ii transmiti lui bebe o stare de bine, da? Ai trecut prin multe, esti o femeie puternica si vei face fata si acestei situatii. Noi suntem cu sufletul si gandul alaturi de tine, si incercam cat putem noi sa iti transmitem toate gandurile noastre bune :). Pui mic, prin ce trebuie sa treci si tu pentru ca in final sa iti tii puiul in brate.

 

Fete dragi eu azi sunt acasa, dupa o saptamana infernala, in care am muncit cam minum 12 ore pe zi. Am fost sa cumpar vopsea, am golit camera lui bebe si pregatit totul pentru vospit (am acoperit mocheta, pus banda adeziva pe tocurile de la usa, scos posterele, etc). Asa ca maine dis de dimineata al meu iubi o sa se apuce de vopsit. Abia astept. Eu sper ca in weekend sa avem camera gata.

 

A mea pisicuta e la bunica deja de o saptamana, noi nu am mai vazut-o de duminica, si mi-e dor de ea de nu mai pot. Maine dimineata vin bunicii si o aduc, abia astept sa o smotocesc si sa o pup si sa o iubesc un pic. Asa goala simt casa fara ea. 

 

Azi mi-am propus sa calc (ca am vreo 3 masini) si tre sa bag si un aspirator pe aici prin living, apoi eventual ceva cumparaturi si mai spre dupa amiaza/seara vreau sa ma relaxez cu o baie, apoi sa ma epilez, etc. Sper sa imi si iasa toate planurile astea marete ca acum dupa un drum la magazinul de unde am luat vopsea, si pregatit camera lu bebe sunt cam toropita, nici sa ma ridic de pe canapea nu prea sunt in stare. Bebe se misca mult, si am dormit tare rau serile astea, ca ma tine treaza buburuza din burtica. 

 

Imi fac un ceai, o sa citesc ceva si sper eu ca in 30 de minute sa ma pot urni.

 

Pup fetele dragi



#59
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 15:53

Burtici frumoase si dragi,

 

Va imbratisez pe rand pe fiecare si va transmit toata energia pozitiva pe care am stocat-o in ultima vreme! Gabita si Miha, pentru voi un pic mai mult. Gabi, sa vii te rog cu vestile cele mai bune, iar tu Miha, desi nu mergi azi la RMN, ma rog ca sa primesti intr-un final vestile cele mai bune.

 

Sunt pe mare fuga fete dragi, zilele astea sunt extrem de prinsa. Am intrat doar sa va spun ca ma gandesc la voi si ca sa va transmit some positive vibes. Recuperez si revin curand.

 

Va pup mult si va doresc un weekend relaxant!


Editat de Andreea2014, 12 decembrie 2014 - 16:25 .


#60
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 21:20

Dragele mele,

 

Am intrat si noi abia acum ca am terminat treaba pe ziua de azi,foarte multa de altfel sa va salutam si sa vedem ce ati mai facut intre timp.

Eu azi am fost foarte harnicuta dar acum sunt cam sfarsita  [:-)))] . Am facut supa crema de legume,ciuperci umplute la cuptor  cu pireu de cartofi pt pranz si conopida cu sos alb pt maine. Pe langa mancarica am facut si curatenie in toata casa,plus cumparaturi cu iubi. Trebuie sa recunosc ca la cumparaturi abia mai mergeam  [:-)))] .Dar acum ne odihnim frumusel si ascultam un concert pt ca,v-am zis,da,lui Céline ii place tare mult muzica [:)] .

 

Miha si eu zic ca nu cred ca ceea ce simti e tumora.Poate e spatele,capul bebelusului sau altceva. Si eu simt uneori o umflatura in dreapta sau stanga buricului si banuiesc ca sta ea mai ghemuita ca asa stau bebeii in burtica. Eu zic sa nu te mai gandesti la nimic ca bine nu-ti face oricum! Hai,fii optimista pt micutul tau! [pup]

 

Gabi,asteptam vesti bune de tot despre rmn! [pup]

 

Andreea si Soparlica,va tin pumnii si succes in finalizarea proiectelor profesionale! Fete de cariera! Va admir! [pup]

 

Carmen draga mea,parca mi s-a facut si mie dor de pisicuta ta citind mesajul tau! [pup] Spor la treaba maine! Sper sa te mai linistesti un pic apoi cu treburile.Tu te mai poti epila singurica? Mie mi-e tare greu sa ma aplec,parca am un pietroi care ma opreste [:D]  de unghiile de la picioare nu mai zic, imi face pedichiura iubi de mult .

 

Referitor la mangaiatul burticii,am inteles ca nu prea e bine,deoarece stimuleaza contractiile,in special in luna a 9a. Stiti ceva de asta???

 

Va imbratisez cu drag pe toate si weekend frumos sa aveti! [pup]  




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -