Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iunie 2015 (Capsunele de Iunie 2015) - CAP.2

sarcina iunie 2015 gravida

1154 raspunsuri la acest subiect

#31
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 10:29

Rita, multa bafta astazi la eco, sa fie totul bine.

 

Ramona,sa fie totul bine si sa te recuperezi repede!Fii tare!

 

Maine la 8.00 dimineata sunt programata la DT si am niste emotii, cred ca nici nu o sa pot sa dorm la noapte.

 

Pupici!



#32
bitza037

bitza037

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.468 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 10:52

Neata, dragele mele!!! [flo2]

vreti sa va fac sa radeti de dimineata? 

am venit eu la birou, deschid calc. si implicit forumul .....citesc, de fapt rasfoiesc paginile din urma, ca ati fost vorbarete,nu gluma, si vreau si eu sa va salut si sa raspund, sa-i multumesc randunicii(pe care am uitat intre timp cum o cheama, scuze, veriofic si raspund la mesajul urmator) pentru urarea de bun venit, si stau si ma uit, si caut  fereastra de raspuns care  nu era niciunde.....iar verific,iar caut si incep deja ma enervez, ca stiam ca de obicei este in josul paginii.

In sfarsit, ma concentrez cu ultimul neuron, ca restul i-am dat bebelusului si-mi dau seama ca nu era logata [batcap]  [batcap]  [batcap]  [batcap]  [batcap]

 

sa aveti o zi frumoasa...sunt prin preajama..



#33
bitza037

bitza037

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.468 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 10:59

Janin am vazut ca nu ai optat pentru celule stem, si eu nu stiu deloc ce sa fac_ la Antonia am recoltat si as fi vrut si la bb2 sa fac la fel, numai ca stau asa in stand by....

Am vrut sa ma duc si eu la baby expo, dar nu am reusit...asta este o sa ma duc la editia din primavara care mi se pare ca este prin martie,daca nu ma insel



#34
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 11:13

Va multumesc, fetelor! Sa ne vedem trecute cu bine de momentul asta toate, una cate una. In zapaceala din capul meu din dimineata asta nu-mi mai amintesc exact, dar stiu ca mai e o burtica programata la eco DT in dimineata asta. O asteptam cu vesti!

Janinlav, bafta si tie maine dimineata! Stiu ce emotii ai. Eu maine am sangele pt DT, dar vreau sa ma vad trecuta de eco.

Mislin, cred ca te chinuie asteptarea. Cat mai ai pana afli? Te imbratisez si sunt alaturi de tine!

Referitor la nastere, pentru ca va vad discutand despre acel moment. Eu aleg sa nasc la stat, pentru ca am avut deja o nastere usoara si confortabila intr-o maternitate din Bucuresti. Cumva, desi stiu ca la privat beneficiezi de conditii de lux, mi-e teama de neprevazut, de momente in care cei de la privat sunt nevoiti sa te transfere la un spital de stat, din cauza lipsei aparaturii de specialitate. Am o prietena care a trecut printr-un asemenea soc, cand a nascut gemeni. Dar asa vad eu lucrurile, chiar daca stiu ca riscul despre care vorbeam mai sus este foarte mic, dupa o sarcina normala, dusa la termen.

 

La noi, in Pitesti, s-a renovat de curand un etaj al maternitatii. Am fost in vizita inca de la inceputul sarcinii, tocmai pentru mi-a fost teama de conditiile precare si nu eram sigura unde mi-as dori sa nasc. O infirmiera mi-a facut rondul prin toate incaperile renovate. Ce sa spun? Arata foarte bine, curat, cald, cu cel mult 2 paturi in rezerva, cu bai curate si cu posibilitatea de rooming in, pentru mama si copil. De fapt, acest aspect ma interesa cel mai mult.

Imi doresc din toata inima sa nasc si de aceasta data natural, am avut o recuperare foarte rapida si usoara dupa prima nastere, asa ca sper sa nu intervina ceva nici de aceasta data.

 



#35
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 11:32

Bitza, am mai vorbit cu colege care au recoltat, cu colege care nu au recoltat, am analizat si pana la urma am zis ca nu recoltam, mai ales ca nici consultantul de la baby expo de la Regina Maria nu m-a putut lamuri de ce e bine sa recoltam.... Bine, pana nastem avem timp sa ne razgandim  [clo] . Urmatorul baby expo este in martie, o sa merg si atunci. [flo2]



#36
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 11:38

Rita, multumesc pentru incurajari. Eu maine am si eco si sange. Am mai citit ca alte fete le fac pe cele doua in zile diferite, dar mie asa mi-a zis dr. Acum nu stiu ce sa zic, cum e mai bine, dar daca asa mi-a zis....

 

Referitor la nasterea la stat/privat, ma bucur pentru cele care au avut nasteri fericite la stat si poate si eu as fi analizat varianta de a naste la stat mai mult, numai ca dr. la care merg de ceva ani nu mai profeseaza la stat. Asa ca daca vroiam sa imi urmareasca ea sarcina si sa ma si asiste la nastere, trebuia sa aleg nasterea in privat.

 

Va pup!



#37
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 12:04

Janinlav, si eu as fi ales acelasi lucru, in locul tau, daca doctorul meu n-ar mai fi profesat la stat. Iar in ce priveste faptul ca faci si eco si sangele in aceeasi zi, e perfect normal. La mine se intampla asa deoarece programarea pt eco e abia seara, ora la care nu mai pot recolta si sange. Asa ca maine, o sa ma prezint la Synevo cu rezultatele eco, asa cum mi s-a cerut.



#38
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 12:12

Multumesc pentru explicatia cu analizele si eco, m-am linistit :). Dr. mi-a zis la 8 sa merg la ea pentru eco, si apoi sa merg la fete pentru recoltarea de sange. 

 

Fetelor care ati facut eco, cam cat dureaza? Si cum se face, transvaginal sau abdominal?



#39
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 12:25

Nu stiu cat dureaza eco, dar chiar acum am sunat la cabinet sa aflu cum se va face (ca ma macina si pe mine) si mi s-a spus ca intravaginal [smulgpar] . Asta este, sper sa fie ultima facuta in acest fel. Dar stiu ca a fost cineva de aici la eco de DT si i s-a facut mixt, adica si intravaginal si abdominal. Cred ca depinde de doctor, de stratul adipos de pe abdomen si de aparatura cu care se face ecografia.



#40
diatur

diatur

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 417 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 12:25

Janinlav eco dureaza cam 25 -30 minute, acum depinde cat de cuminte este bebe ca trebuie sa-l masoare si vasele de sange nasucul trans.nucala lichidul de sub ceafa,mai multe in legatura cum iti face vaginal sau pe burtica depinde cum se vede bebe,in general se face pe burtica,eu m-am dus la 12 sapt.si mi-a facut eco.Sa intrebi ce sex este ca la mine s-a vazut 90% baietel si sar putea sa vada si la tine.Rita sa ne aduci vesti baietel sau fetita [bib]  Ramona astazi este o zi grea pt.tine sanatate multa, [:)]  parca tu aveai azi eco asteptam vesti,Carla [:)]  esti bine ,fetelor dati un semn sa stim ca suntem toate ok va pup.





Etichetat si cu sarcina, iunie, 2015, gravida

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -