Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iunie 2015 (Capsunele de Iunie 2015) - CAP.2

sarcina iunie 2015 gravida

1154 raspunsuri la acest subiect

#41
mislin

mislin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 496 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 12:36

RITA,nu stiu de ce-ti faci probleme fiinca  transvaginala nu doare deloc...este chiar placuta daca stie sa tio faca...stai cu picioarele indoite si baga virful acela 5 cm..doar capul de la instrument...pentru mine a fost dureros bdominala fiinca nu vedea nimic se chinuia si apasa pe burta de aveam senzatia ca trece dincolo,iar cind trecea prin dreptul ovarelor imi venea so apuc de mina...acum fiecare are corpul diferit dar si mina medicului care face procedura este diferita...pe mine ma tinut 30 min,asa cum a spus si DIATUR?si ii masoara tot inclusif se uita daca are toate degetele,talpa piciorului formata..cu dopler asculta inima si verifica daca intra singe in stomac,plamini...tot...este o zi tare emotionanta fiinca nu stii sa te bucuri sau nu..stai cu sufletul la gura pentru fiecare organ...asteptam vesti...JANINLAV,bafta la eco si sa vii si tu si RITA cu vesti bune...DIATUR,eu nu am nici o veste pina acum cu toate ca doctorita mia zis ca o sa ma sune cind vin...ce sa zic sunt ca un leu in cusca si ma invirt prin casa...nu fac nimic..ma invirt..



#42
aever

aever

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 899 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 12:38

Bine v-am regasit fetelor la capitol nou! Sa avem numai vesti bune! 

 

Am vazut pozele voastre. Ce gravidute suple si frumoase sunteti! Si ce burtici frumoase aveti! Mie mi-e jena sa pun poze ca nici nu-s frumoasa si am si o burta prea balonata si cu muschii slabiti. 

 

Anca m-ai intrebat mai demult cum stau cu greturile si nu am reusit sa iti raspund. Inca nu stau bine. E adevarat ca n-am mai varsat de 2 zile dar tot am greata destul de puternica si seara mai ales trebuie sa ma controlez sa nu vars. Stiu ca e bine sa te incurajezi ca mai e putin si scapi, pe mine insa asteptarile nerealiste mai curand ajung sa ma deprime. Daca imi repetam ca la 12 saptamani scap si ajungeam la 12 saptamani tot cu greturi m-ar fi apucat deznadejdea. Asa am patit la prima sarcina. Eu nu ma asteptam sa ma lase pana pe la 14 saptamani si cumva limita maxima m-am gandit ca e pe la 16 saptamani. Acum am 13s si 4z, inca am greturi. Cel mai rau mi-a fost intre 9 si 12 saptamani, pe urma a parut ca merg spre bine desi am mai avut zile foarte rele. Tu gandeste cum iti e tie mai de folos sa te incurajezi. Insa faptul ca o sa scapam de greturi este o certitudine. Pana atunci imi e greu sa ma bucur de sarcina, dar stiu sigur ca va veni si momentul acela. 

 

Eu nu am fost la targ, tin minte ca la prima sarcina fusesem la targul asta din iarna, acum nu am simtit nevoia si mi s-a parut mult prea devreme. Eu am pastrat absolut tot de la baietel si ma gandesc ca nu voi mai avea nevoie sa cumpar anumite lucruri cum ar fi carut, balansoar, dar daca acum voi avea fetita cu siguranta ii voi cumpara multe hainute ca nu pot sa o imbrac in haine de baieti. Ma tot gandesc unde o sa o culc, cum ne vom organiza...am un oarecare stres. Legat de nastere, ma gandeam ca e cam devreme de semnat contractul. Sunt ceva oferte daca il semnati mai repede? Inca nu m-am hotarat daca nasc la Regina Maria sau la Medicover, inclin catre a doua varianta mai mult dar trebuie sa ma informez inainte. Eu mi-am dorit enorm sa nasc natural insa nu am reusit si am ramas cu un sentiment de esec si neacceptare a acestui lucru, plus ca nu sunt convinsa ca nu as fi reusit daca  as fi avut mai multa sustinere din partea cadrelor medicale. Am ales un spital de stat de frica sa nu apara complicatii ce nu se pot rezolva in privat si am considerat ca nu e chiar asa de important sa am copilul in camera. Am gresit si am regretat si desi eram destul de informata se pare ca nu am dat importanta cuvenita unor detalii care s-au dovedit ulterior foarte importante pentru mine. Asa ca de data asta stiu exact ce vreau si nu voi accepta mai putin. Indiferent ce va doriti legat de nastere si de primele zile in maternitate e bine sa fiti cat mai informate si sa stiti exact ce va doriti astfel incat primele zile din viata bebelusului si a voastra ca mame sa fie pline de bucurie si calm. 



#43
aever

aever

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 899 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 12:51

Celule stem nu am recoltat la baiat si nu stiu de ce dar pe urma mi-a parut rau. Acum parca as recolta..mai bine sa fie si sa nu le folosim. Dar ma mai gandesc, sa ma sfatuiesc si cu sotul.

Mi-am amintit ca intreba cineva daca la Regina Maria se practica rooming in. Raspunsul este ca da, cu certitudine. Dar depinde de mama daca si cat vrea sa tina copilul cu ea, spitalul avand si sectie de neonatologie si in general asistentele cam insista ca mama sa lase copilul la neonat ca sa se odihneasca. In orice caz mi se pare super faptul ca poti sa alegi. Eu nu am putut sa aleg. A trebuit sa las copilul la neonat si nu aveam voie sa merg la el decat o data la 3 ore la alaptat si atunci numai pentru 10-15 min. Cat despre colega de camera, nu prea imi place ideea. Stiu ca e mult mai scump singura in camera dar mi se pare mult mai confortabil. Controlez cand si cati musafiri vin, cand dorm si cand tin copilul. Asa cu altcineva in camera e posibil sa trebuiasca sa suport musafiri prea multi si galagiosi si necunoscuti pe de-asupra. 



#44
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 13:10

Va multumesc pentru raspunsuri! Dupa ce mi-ati povestit voi de modul in care decurge radiografia, acum sunt si mai nerabdatoare si emotionata!

 

Diatur,eu am DPN pe 17 iunie! Vreau sa te felicit pentru baietel, cred ca esti prima care ne anunta [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2] ! sa fie un voinicel sanatos si frumos si cuminte! [il]

 

Mi-a spus dr. de data trecuta ca e posibil acum sa aflam daca avem bebic sau bebelina, abia astept! 

 

Aever, la baby expola Regina Maria au fost reduceri la pachetele de sarcina de 10%, plus alte beneficii de care puteai beneficia, in functie de pachetul ales si de preferinte. De ex, era oferta ca platesti 150 eur si ai asigurati 1500 euro cazare si tratament pt bebe la Terapie Intensiva, daca Doamne Fereste e cazul. Chiar Diatur, tu ai optat pt oferta asta? eu am zis ca ma gandesc zilele astea si revin cu un raspuns. Dar cred ca pana la urma nu o sa platesc cei 150 eur.  Nu stiu ce oferte au fost la Medicover.

 

Pupici!



#45
Georgia12

Georgia12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 13:15

Gata, fetelor, m-am intors de la eco. Translucenta nucala 1.6, risc f scazut de trisomii. Am avut emotii la aceste aspecte tinand cont de varsta mea,37. Este baietel si toate masuratorile au fost ok, este cu 2 zile peste varsta dupa cm. Asa ca... totul este ok! Va doresc si voua numai vesti bune! Va pup

#46
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 13:38

Georgia, felicitari pentru rezultat si pentru voinicelul tau! Deci numai baietei pana acum! [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  By the way, arati super avand in vedere ca esti la a treia sarcina!



#47
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 13:43

Georgia, mi-ai ridicat moralul cu vestile tale bune! Sa va traiasca baietelul si sa va bucurati de el!  Dar pana la nastre sa fie cuminte in burtica ta. Felicitari din toata inima [flor] !

 

Nu mai stiu acum care dintre mamicile de aici au fetite in burtica, dar le urez tuturor multa sanatate si sarcina usoara si fara griji, pana la DPN!

Aever, sa stii ca sunt de acord cu tine cand vine vorba despre a imparti salonul cu inca cineva. Din pacate, la noi in maternitate nu exista posibilitatea de a sta singur in camera. Eu inca sper ca atunci cand voi naste sa pot plati si pentru cel de-al doilea pat din rezerva. Iar daca nu se va putea, asta este. N-am murit la prima nastere, zic eu ca nu voi muri nici la a doua [:)]



#48
mislin

mislin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 496 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 13:43

LUCIANA bine ai venit..in ce priveste rezulttul tau la toxo,intra si citeste in urma pe forum ce au scris fetele fiinca am mai avut mamici cu broblema asta...noi aici te sustinem cit putem dar daca tu ai o incertitudine este bine sa vb cu medicul tau...daca insa crezi ca nui foarte competent incearca sa cauti altul....bafta multa si asteptam vesti

MIAW,super sexi poza ta..arata ca si cum ar fi o arttista in poza..ma gindesc daca esti tu sau este o starleta..astept sami zici..

AEVER,nu exista mamica urita si ceia ce vezi in poza este doar o bucata de carne scluptata de dumnezeu mai bine sau mai rau...frumusetea este relativa..ce crezi tu ca este frumos altora li se pare dezgustator si invers...nu vreau sa cred ca bebelusul tau are o mama mai putin curajoasa ca altele..incepe prin a te autodepasi prin simpla postare a unei poze...incearca sa ai incredere in corpul tau...pup si asteptam poze cu burtica ta..

FETELOR,am vazut ca vorbeati aici de nasteri la stat sau la privat..am ajuns la concluzia ca nui nici o diferenta in conditiile in care ai bani in buzunar..eu am nascut la stat si cu banii in buzunar(suficienti cei drept)mam simntit ca la cel mai privat spital...si am avut si o prietena care a nascut la privat si i sa spus ca nui mai trebuie nici un ban la ia decit costul pachetului care sincer costa in jur de 3000 eur...din pacate pentru ia in ziua nasterii nu a avut decit aceasta suma si nu mai avea la ia nici un leu fiinca sa gindit cai suficient..GHINION...viata grea ia fost facuta tocmai de oamenii mici cum ar fi infirmierele,si unele asistente care inca mai asteapta sa le bagi ceva fiind obisnuite cu mediu stat...dar tine de sansa noroc si cit de mare ai gura..



#49
mislin

mislin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 496 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 13:49

GIORGIA ,felicitari...ma bucur ca ai scapat de stres...cite saptamini ai de sa putut vedea sexul bebeului...eu eram la 12s si 4 zile si nu au putut sami zica...inca odata FELICITARI si sa ai un bebe frumos si sanatos ca tine....



#50
antony7

antony7

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 08 decembrie 2014 - 13:53

Buna, fetelor! sunt si eu o graviduta de iunie 2015!sper ca am nimerit bine la voi - eu am intrat in saptamana 14!!uff!!

Imi doresc sa impartasesc  si eu cu voi experienetele mele!! sunt la a doua sarcina, pana acum totul a decurs bine, doar putin disconfort de la balonari si crampe!!

Mai am o fetita de aproape 5 anisori si sper sa ajungem cu bine in iunie cu fratiorul/ sau surioara!!

Vad ca unele ati aflat deja ce o sa aveti...noi inca nu..mai asteptam sa vedem ce zice luna asta dna. dct..La prima burtica n-am aflat decat abia in luna a sasea..ca sa fie sigur!!..acum parca suntema mai narabdatori..

 

felicitari tuturor pentru bebei si sarcina usoara in continuare!!





Etichetat si cu sarcina, iunie, 2015, gravida

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -