Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 15


356 raspunsuri la acest subiect

#41
abbey

abbey

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 14:20

Simona, exact la fel se intampla cu mine! Ieri m am certat cu sotul , doar eu cu el ca saracul nu zicea nimic si ghiciti de ce? Ca si- a luat sosete albe si umbla prin casa si n-o sa mai iasa la spalat! Zau, am luat o razna! E mai rau acum cu hormonii!!! M-apuca niste calduri si transpiratii asa instantaneu, ma rosesc la fata! Nici bebe meu nu misca ff mult si nici prea tare! Mai am 8 zile si gata, daca se hotareste sa vina!!

#42
abbey

abbey

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 14:22

La multi ani,Andreea! Zicea ceva de niste chestii care se pun pe sfarcuri, am luat si eu si sunt din silicon, sper sa ajute sa nu ma doara prea rau!

#43
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 14:59

La mine nu a mers nici cu Mameloane de silicon

#44
Raluka6

Raluka6

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 15:35

Buna fetelor,

 

Sunt f suparata ca puiului i-a cazut bontul ombilical aseara si in buritcut se vedea ceva galbui moale asa, la fel ca un puroi usor. Azi noapte a si sangerat un pic de acolo si acum 2 ore dupa ce l-am schimbat si facut toaleta buricului , s-a tot miscat si atins si de pampers care oricat l-as strange se pare ca tot mare e si acum are sange strans acolo la buricut.

m-am speriat f rau si am plans o gramada, nu stiu ce sa fac, daca e o infectie si trebuie sa mergem la spital sau sa mai astept sa vad dc se mai vindeca.

Am nevoie de sfatul vostru, mai ales al mamicilor cu experienta . O sa ii masor si temperatura la trezire sa vad dc e mare.

 

In rest papa doar san, am avut trei zile sanii groaznic de angorjati, am facut rani la ambii, acum am doar unul cu rana, la celalalt a trecut.

Noaptea avem 3 ore in care e agitat si nu doarme. Sunt praf cu somnul, dorm cateva ore noaptea si maxim 2 ziua.

 Va pup si va multumesc daca puteti sa imi raspundeti la problema cu buricul !



#45
Lili17

Lili17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 16:25

Buna Raluka,

Nu stiu daca ma consider mama cu experienta dar si la baiatul meu a Rama's in mic punct galbui,cat in bob de mei. Norocul meu a fost ca fix urmatoare zi a venit doctorul sa il vada. A zis ca se numeste granulom, ca e mic si I-a dat cu nitrat de argint. Dupa a supurat putin rosiatic si m-am speriat teribil, aproape am plecat la urgente, daca nu era frig afara nimk nu m-ar fi oprit... Am continuat sa dau cu alcohol si baneocin , cum m-au invatat in maternitate si acum aproape s-a absorbit. Daca e mare sau curge sange din el, trebuie mers la doctor, din cate mi s-a zis. S-a nu incerci sa il dau tu cu nitrat ca e o solutie periculoasa si risti sa il arzi.
Sper sa fie de ajutor.
Curaj si nu dispera.

#46
Raluka6

Raluka6

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 17:01

Multumesc Lili, astept sa se trezeasca sa mai verific, nu era mare rau punctul galbui dar m-a speriat sangerarea, initiall a fost un pic de sange uscat pe margini si acum inainte de ultima masa dupa ce am curatat cu alcool si baneocin a aparut o sangerare mai mare mai ales ca a apasat si narginea scutecului. O sa ii verific si temperatura si daca se mentine sangerarea si la noapte si la urmatoarele curatari maine dimineata mergem la urgenta. Si mie mi-e groaza de frigul de afara si nu as mai pleca acum noaptea cu el !



#47
ana_maria500

ana_maria500

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 317 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 17:16

Raluka ... pentru buric continua sa ii faci toaleta si eventual sa pudrezi cu baneoncin . Numai daca se umfla , se inroseste si este sensibil la atingere este pericol . Faptul ca ii mai curge putin sange este poate pentru ca s-a rupt putin mai repede . Ai putina rabdare si observa.



#48
ana_maria500

ana_maria500

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 317 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 17:21

Si eventual protejeaza-i buricutul cu ceva .... sau ia pampersi cu loc gol in dreptul buricului .



#49
Fly

Fly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 17:55

Seara buna. La multi ani sarbatoritilor de azi. Mamicile noi care se chinuie cu alaptatul, nu renuntati usor, bebe normal ca vrea biberon, laptele vine mai usor, la san se chinuie sa traga. Am alaptat fetele 2 ani cea mare si 1 an si 7 luni cea mica. Sper sa am si acum.

In legatura cu plansul, bebelusii asta stiu sa faca, asa comunica ei, vor sa fie tinuti in bratica la mami, sa o simta aproape, 9 luni asta au simtit, acum e greu pentru ei, e o lume noua cu galagie, lumina, intuneric...multe schimbari .....stati cu ei in brate cat puteti, nu e usor, uneori e epuizant....insa e cel mai bine asa. Succes si sa treceti cat mai usor peste perioada de lauzie.



#50
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 21:08

Hallooo burtici si mamici! 

La multi ani, Andreea si tututror celor ce-s sarbatoresc azi ziua! Eu m-am sarbatorit in familie si tot mi s-a parut obositor.

 

Raluk, la baietel tot cam asa am patit si noi, dar ni s-a spus din spital sa continuam toaletarea: spalam cu ser fiziologic, apoi stergeam cu spirt, apoi cu betadina, apoi cu baneocin. Si lasam locul la aer dupa asta (doar ca era vara si era mai usor).

 

Mai burtici "ramase" (ca suntem putintele tare), la mine se pare ca nu scap de ce ma temeam. Am inceput sa pierd din dop de azi-noapte. Bucatele mici cu sange, secretia e rozalie, apoi isi revine. Momentan sunt bine ca fata e sus, dar joi sigur primesc iar injectiile pentru maturarea plamanilor. Exact d-asta ma temeam ca e fata mare, ca si la prima sarcina tot asa am patit si-am nascut mai devreme, doar ca acum e mai greu cu statul la pat. Sa vedem, poate de data asta nu se elimina complet dopul. Cel putin, nu inca....sper sa ajung macar la 36 saptamani. 

 

[flor]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -