Sari la conținut

Sari la conținut


Case closed


35 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 13:04

Lucialu, arestari preventive se fac in multe tari. Inteleg ca nu esti de acord insa probabil ca au si ele un rost.



#22
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 13:06

uite aici cate arestari preventive se fac in SUA

http://www.ziaruldeg...marul-arestari/



#23
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 13:09

uite aici despre arestarea preventiva - in alte tari

http://en.wikipedia....ntive_detention



#24
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 13:32

Eu spun ca la noi e o problema, de fapt nu eu o spun, ci sentintele CEDO. Trebuie sa se mai construiasca inchisori. Trebuie sa se faca o triere serioasa: condamnatii, doveditii vinovati, sa sada acolo pana isi ispasesc pedepsele. Criminalii sa primeasca pedepse pe masura faptelor, acum nu au motive sa se teama. Sunt recidivisti o- hooo! Daca au probleme psihice, la spital cu ei. Daca tot vrem sa fim occidentali care respecta drepturi. 

Masura arestului preventiv isi are si ea rostul ei, desigur. Concret insa, la ce se intampla la noi! , e scapata din maini si aplicata coruptilor cu precadere sau suspicionatilor de a fi comis fapte de coruptie.

 

Ca parinte, vazand cum s- a incheiat povestea Larisei si a familiei ei, pot sa nu am incredere in sistem? Am motive? Eu zic ca da. 


Editat de lucialu, 28 noiembrie 2014 - 13:34 .


#25
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 15:16

Eliberarea pedofilului criminal nu are legatura cu slabiciunea, coruptia sau nedreptatea sistemului de justitie romanesc.

Cei obisnuiti cu tribunalele stiu ca un caz se judeca cu legea in mana, iar legea este destul de elastica. Cel ce judeca este un om, iar daca solutia data de el se incadreaza in limitele oferite de lege, nu mai exista nici o discutie.

Pentru noi, faptul ca ucigasul Larisei isi face planuri de viitor, in timp ce victima e deja putrezita, este strigator la cer. L-am vrea inchis pe viata, violat in puscarie, ba unii din noi l-am vrea mort.

Scoateti-va asta din cap...legea nu functioneaza dupa sentimente. Daca au existat premizele eliberarii, ei bine, a fost eliberat. E dreptul lui.

Avea 17 ani, multa minte nu prea...acum se considera ca poate fi incercat pentru integrare.

Si eu sunt pentru construirea de noi si incapatoare puscarii...stiu ca costa, suma aia nu este rezervata doar pentru ei, dar exista o intreaga industrie in spatele unei puscarii, si aia costa. Asa ca 2700 lei pare imens, dar nu este salariul puscariasului ca sa fie comparat cu pensia de 500 lei. E umflata cifra aia? O fi...nu ma pricep.



#26
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 15:34

Regimul de detentie, inchisorile, costurile sunt aceleasi si pt arestatii preventiv si pt condamnati. Insa ultimii sunt dovediti vinovati, in vreme ce  primii prezumati nevinovati.

Pai dc pierdem procese la CEDO, dar n- avem bani de inchisori, cui ar trebui sa ii " dam prioritate"? Care dintre infractiuni sunt mai grave?

Criminalii ajung rapid printre noi, ramane sa ne rugam ca sa nu patim nimic. Coruptii,precum spuneam, pot iesi necondamnati, pot fi condamnati un pic, o picaturica, iar apoi isi numara bunurile pe care noi prezumam ca nu sunt de provenienta licita, se bucura de ele. La fel se bucura si criminalii vad, de acelasi petic de cer de care ne bucuram noi, bunii de plata, ei au drepturi fundamentale respectate, CEDO are grija....noi tot cu obligatii ca sa le respectam drepturile. Altii nu se mai bucura nici de cer, nici de cei dragi, ca au avut grija criminalii ca sa nu mai aibe parte.

 

 

Si cei condamnati au fost initial prezumati nevinovati. Ordinea e cam asa: suspect, inculpate, condamnat.

 

Prezumtia de nevinovatie se aplica pentru orice infractiune.

De exemplu, un individ care a omorat o persoana devine condamnat definitiv prin pronuntarea unei sentinte judecatoresti. Pana atunci nu este condamnat si, prin urmare, beneficiaza de prezumtia de nevinovatie. Mergand pe rationamentul tau, o astfel de persoana ar trebui sa fie lasata in libertate, pentru ca prezumat nevinovat.

Este ok sa fie lasat in libertate pana se pronunta sentinta si astfel sa aibe ocazia sa mai faca rau si altora sau ar fi mai bine sa fie arestat preventiv pana la solutionarea cazului si apoi incarcerat pana la ispasirea pedepsei?

 

Eliberarea conditionata si aplicarea legii penale mai favorabile (ca asta, de fapt, s-a intamplat in cazul prezentat de tine) sunt reglementate de multa vreme in legislatia noastra, nu sunt deloc noutati si au la baza, printer altele si faptul ca sunt suprapopulate inchisorile si costa foarte mult intretinerea puscariasilor.

 

Pe de alta parte, arestarea coruptilor atotputernici e o chestiune relative recenta in tara noastra si tocmai de asta ar trebui sa vedem jumatatea plina a paharului si anume ca  au inceput sa se mai miste lucrurile, iar zeii si imparatii din politica romaneasca nu mai sunt intangibili.



#27
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 16:14

Eu am spus despre arestul preventiv altceva, Alyx, si spuneam ca " depinde", deci aveam in vedere pericolul social. Am si exemplificat. Nu ma mai repet. 

Rufus, pai sa- i schimbe / taie drepturile astuia si altora ca el. Sa vada intai de drepturile nevinovatilor, victimelor infractorilor....e strigator la cer, chiar este.

 

Uite ce zicea Guran in primavara http://www.biziday.r...-ce-mai-scumpi/ vis- a- vis de costuri.

 

bine, isteria cu amnistia a fost ca vezi draga, elibereaza coruptii...

 

In ceea ce ii priveste pe corupti, astia nu sunt singuri, da? In spatele lor stau functionari, adica oameni care muncesc si care nu au pazit bine " stana" acolo unde s- au invartit bani  de la buget. Nu si- au facut treaba, au aservit sefi etc ..vorbim de munca pt care sunt platiti. Astia ar trebui sa raspunda si ei pe masura vinei lor, de dorit o raspundere pecuniara.

 

Ori aici vorbim despre infractiuni care atenteaza si afecteaza in mod direct integritatea fizica, psihica, viata in fapt...a unor oameni care nu au nicio vina, nu au gresit cu nimic.


Editat de lucialu, 28 noiembrie 2014 - 16:15 .


#28
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 16:28

Lucico eu iti inteleg revolta.Era mai avantajos ca tatal copilei sa-i faca felul nenorocitului....iesea la fel dupa cativa ani....sau cu un avocat bun scapa cu suspendare el s-a dus dupa copilaIn timp ce nenorocitul traieste.A avut o vacanta pe banii statului,a iesit scolit si bun de alte infractiuni.Asta te doare si pe buna dreptate.Ar trebui ca criminalii sa fie tinuti separat pe viata.Crminalii cu violenta,cu intentie.


Editat de eumada, 28 noiembrie 2014 - 16:30 .


#29
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 16:45

si nimeni, nici macar justitiarii, nu l- ar fi tinut de rau... :(



#30
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 07:56

Redactor, ti- ai pus intrebarea de ce exista prezumtia de nevinovatie? 

Eu nu zic nici ca e bine, nici ca nu e bine ca sa existe arestari preventive. Depinde, de probe...de multe depinde.

Dar pierdem bani pt ca cica e nesuferit regimul de detentie, cu 2700 de roni pe luna, desi altii au pensii lunare de nici 500. Si cica sunt prea pline inchisorile, neindestulatoare. Spitalele psihiatrice sunt la pamant si, desigur, si ele putine...Schizofrenicii sunt pe strazi. Chiar dc nu au omorat pe nimeni, nu sunt tratati, ca nu sunt bani. Ce sa mai intri in nebuloasa pedofililor!

Ar fi timpul sa oprim robinetul si sa oferim intai siguranta cetatenilor fara aparare, copiilor. Avem nevoie de masuri imediate, de masuri pe termen mediu si lung...dar cand casa arde, salvezi sufletul intai.

 

 

 

Lucia, oamenii care sunt schizofrenici in primul rand ca sunt in spitale doar in acutizari ale bolii, in al doilea rand ca nu trebuie sa fie institutionalizati, iar in al treilea, daca trebuie sa fie undeva sunt in sanatoriu, nu in spital.

dar in principiu sunt si ei oamnei ca noi care daca isi iau tratamentul au 'voie' sa se plimbe pe strazi. si daca nu isi iau tratamentul apare recaderea (sa ii spunem asa), dar din pacate nu ii poate nimeni obliga sa isi ighita pastilele.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -