Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 11


355 raspunsuri la acest subiect

#351
Andra_Andu

Andra_Andu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 09:44

Neata fetelor! Nici eu n-am dormit bine azi noapte.. pana la 2 jumate m-am invartit in pat... incercam sa adorm si cand ma lua somnul ameteam si ma trezeam brusc, voi ati patit vreodata?



#352
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 09:45

neata si de la noi. Eu nasc cu Radoi la municipal. pe badea il stiu doar pe el , nu si pe sotie, dar am auzit numai lucruri bune despre ei. El a fost medicul de garda in ziua cand-am internat eu la prima nastere, pana a ajuns medicul meu la spital el m-a controlat si monitorizat, si a fost super ok ca medic si om.
legat de asistente - e o loterie, pot fi foarte dragute si fara sa astepte ceva in schimb, sau foarte ciufute indiferent daca si cat le dai. In schimb medicii cu care am avut eu de a face acolo au fost foarte ok, incepand cu ginecologul si terminand cu nenatologul. E totusi spital de stat, nu se compara cu conditiile de la privat, dar fiind plimbata prin cateva spitale (mai mult in vizite) il consider unul din cele mai ok, raportat la conditii, aparatura, medici, etc. Soacra mea s-a operat acum 3 saptamani la floreasca, ce mi-a fost dat sa aud dar sa si vad acolo m-a ingrozit, la propriu. Medici care sa vina sa ceara bani de la obraz pentru operatie!! soacra a dat un plic consistent inainte medicului care o opera, iar dupa operatie respectivul a venit si i-a spus direct ca trebuie sa ii dea si lui x-lescu care a fost mana a doua in operatie! bine macar ca a operat-o inainte de a cere toti banii, ca erau paciente in salon internate inaintea ei si neoperate ca nu cotizasera sau nu cotizasera suficient!! Ca sa nu mai zic de asistente, niste scarbe, efectiv. ce mi-au auzit urechile si mi-au vazut ochii on cele 2 vizite facute acolo pareau desprinse dintr-un film de groaza, sa le fi vazut cum intrau si incepeau sa urle in saloane la cate un pacient asa, din senin, ca sa nu mai zic si de cat de competente erau, ca soacra-mea putea sa moara dupa operatie din cauza lor, ea fiind diabetica si una din desteptele de acolo i-a facut nu stiu ce injectie din cele standard care se fac dupa operatii dar care sunt complet interzise in cazul diabeticilor de ii crescuse glicemia aproape de 400, noroc ca au ajuns repede cativa medici la ea si au reusit sa o stabilizeze.
Asa ca municipalul e chiar parfum fata de spitalul unde s-a operat soacra. Macar acolo eu n-am avut nicio problema cu incompetenta vreunui medic sau asistente,.

#353
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 09:54

Neata fetele [flo2]

Legat de tensiune asa eram si eu inainte de a ramane insarcinata aveam 9.5 sau 9.6.

De cate ori merg la control imi creste la 12.7 dar nu simt nimic, dupa care revine la normal. Cred ca e vorba de emotii.

Pot sa va povestesc si eu prima mea experienta cu cezariana.

Dar cel mai important este de retinut ca fiecare organism reactioneaza in mod diferit.

De exemplu mie cand mi-au introdus sonda, nu am simtit niciun fel de disconfort desi nu am fost anesteziata. In schimb sora mea a zis ca a simtit efectiv ca o taie asa cum spuneati voi (dar la ea era deja colul deschis si bebe se pregatea de nastere. Eu nu eram nici in travaliu, nici colul nu-l aveam sters si nici simptome de nastere).

Durerea dupa cezariana, este mare dar nu de nesuportat.Eu din cauza anestezicului am vomat de vreo 3 ori si efectiv simteam ca ma rup de durere. Dar dupa aceea eram mult mai bine.

Nu uitati este f f importanta hidratarea. Va spun fara sa exagerez ca pe toata durata spitalizarii cred ca beam cate 4-5 litri de lichide (apa, ceai)zilnic. Ajuta f mult in primul rand la eliminarea efectului anesteziei (pt ca ma hidratam mult nu am avut dureri de cap), apoi pentru lactatie si nu in ultimul rand faceam exercitii de mers des la baie si asta m-a ajutat sa-mi revin repede.

Deja la 2 sapt dupa nastere eu frecam covoarele in casa fara sa am nicio problema.

Dar v-am spus depinde de fiecare organism. In martie a mai nascut o cunostinta, a 2a cezariana si a zis ca s-a refacut mult mai repede decat dupa prima.

Intr-adevar un disconfort mare l-am avut din cauza constipatiei si a durat ceva pana s-a reechilibrat tranzitul intestinal.

Hai ca m-am intins cat o zi de post.

Daca mai aveti intrebari va raspund si eu cu drag.

O zi frumoasa sa avem!



#354
simona_leu

simona_leu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 10:28

Mickyyy parca imi dai ceva curaj.

Acum nu stiu ce sa zic, am mai spus si o repet ca eu am mare incredere in doctora mea, dar imi e teama de necunoscut, de taietura, de cat de repede ma voi reface. In plus pe asistente nu le cunosc , sper sa nu am probleme.  Eu am si o rezistenta destul de scazuta la durere, sunt o fricoasa si jumatate.

Oricum o sa iau si eu o rezerva si sper sa fie bine totul.



#355
simona_leu

simona_leu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 10:32

Geuta , hidratare??? Eu abia ma chinui acum sa beau  1 - 1,5 l de lichide pe zi, vara beau mai mult dar iarna nu intra deloc.   Sper sa ma refac si eu repede.

Doctora mea mi-a spus ca legat de durerile de cap cheia e sa nu ridici capul de pe perna deloc pana cand trece complet efectul anesteziei . Ai voie sa-l sucesti de pe stanga pe dreapta dar nu ridicat de pe perna.

 

Eu iar sunt cu toate geamurile deschise si piticul se agita rau de tot .



#356
decembrie2014

decembrie2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 10:34

Capitol nou




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -