Sari la conținut

Sari la conținut


Zugravim sau nu camera?


16 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 10:22

corina ,dar varul lavabil  este dezinfectant?

 

Nu vorbesc de ala ecologic,eu vorbesc de var lavabil normal,care s egaseste-n magazine.

 

drept sa-ti spun, habar nu am.

uite insa ca am gasit pe net un sortiment de vopsea lavabila pe baza de var, care dezinfecteaza.

http://www.sticky.ro...cky-var-lavabil

 

imi amintesc, pe vremea lui ceausescu, cand s-au construt blocuri noi, in santier exista clasica groapa cu var. doamne, ce-mi placea mirosul...



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 10:30

Da si mirosul ala il lua si casa/camera pentru ceva timp...adica se simtea ca e curat!!!!!



#13
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 11:20

 Da , aveti dreptate dar varul acela trebuie stins si apoi amestecat  cu apa . Si bineinteles ca este mai bun mai ales pentru o casa taraneasca din lemn sau materiale ecologice . Casa parintilor mei este din lemn , nu au avut niciodata mucegai  dar din pacate s-au reprofilat si vopsesc peretii cu asa numitul "var lavabil " pentru ca au pus rigips. Dar mirosul varului natural nu se compara cu nimic.



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 20:16

Depinde de perete. O zugraveala buna inseamna "spalarea" peretilor ca prim pas, acel pas in care stergi, cu o carpa curata, praful sau impuritatile de pe pereti - sobele pot lasa negreala!!! In acest moment poti sa iti dai seama daca zugraveala veche pica, lasand in urma fisuri, crapaturi, gauri. Daca e asa, acestea se astupa cu chit, lasat sa se usuce 24 de ore. Portiunile date cu chit se smirgheluiesc (iese un mare praf, grija), pentru a nu se iti urat de sub zugraveala. Se mai sterge de praf, daca s-a facut, si se aplica amorsa. Se lasa la uscat si de-abia apoi se zugraveste. Daca este frig in camera sau diferenta de temperatura afara/interior este mare, riscul este sa iasa zugraveala cu "brazde".

 

Tot ce am scris am experimentat.

Eu nu am tapet, dar am pereti falsi, drept si fara crapaturi. I-am spalat cu o solutie speciala din comert si atit. Am varuit deasupra. Vopselele din ziua de azi au un grad mare de acoperite, nu crapa. Eu nu-i duc dorul varului stins deloc.

 

Strict la subiect, eu as varui fara doar si poate. Spune-i sotului sa-si miste fundul, ca nu-i ia mai mult de 2-3 zile. Noi am pus mobila in mijlocul camerei, nici macar n-am acoperit-o, ca nu iese praf din vopseaua aia. De uscat s-a uscat repede, ca era cald in casa.



#15
iri_nuca

iri_nuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 20:31

Cred ca nici nu este nevoie sa zugravesti, pentru ca inteleg ca tu ai nevoie (si e firesc) de o igienizare a camerei.

Varul era pentru perioada in care nu gaseam decat Dero (din ala de pe vremea lui Ceausescu, care se punea peste noapte la noi la Ploiesti pe masini si dimineata daca dadeau parintii mei cu o galeata de apa, masina era gata spalata:)) si soda caustica.

Acum exista solutii care nu doar curata ci si igienizeaza toate suprafetele intr-o camera (mai putin parchetul), si cu care merge sa stergi si lavabila, pe care o curata de fungi, bacterii si mai stiu eu ce alte lucruri s-au adunat si apoi dai o mana nou si gata. 

Eu cu Domestos 24H igienizez tot, de la baie, la bucatarie, hol si camere (merge si pe tapet). Sau cu Domestos Spray. Vezi ca au si informatii pe site despre ce microbi distruge - au avut o campanie despre igienizare (http://www.domestos.ro/igiena-de-10) eu am aflat de la doamna lui fi-miu de la scoala, cu care am igienizat clasa dupa ce au avut o epidemie cu rotavirus (al meu cel mare e nascut in 2006, iar vaccinul pentru rotavirus nu l-a prins generatia lui, a intrat in Romania de-abia dupa 2008.



#16
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 14:11

iri_nuca, desi eu am fost o gravida care a stat in patru labe si a frecat cu Domestos, nu recomand niciunei alte gravide chestia asta. Totusi, sunt particule aeropurtate (spray) sau picaturi (lichid) cu continut ridicat de substante nocive.



#17
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 15:02

CAnd or sa apara bube pe corpul copilului si te vei intreba de ce si de unde va fi mai greu de rascolit.

Pune-l pe tati la munca sa priceapa si el ca vin responsabilitatile. Serios.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -