Sari la conținut

Sari la conținut


Zugravim sau nu camera?


16 raspunsuri la acest subiect

#1
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 16:54

Buna tuturor!

 

Zilele acestea am avut niste mici infruntari cu sotul pe tema zugravitului. Trebuie sa nasc in cateva luni. Problema este ca dupa ce voi naste ne vom muta in camera socrilor intrucat a noastra este camera de trecere si nu pot sta cu un nou nascut intre usi. Ideea este ca desi s-a zugravit acum vreo 3 ani ultima data, eu nu sunt de acord sa vin cu copilul in acea camera pana nu zugravim. Este, intr-adevar, curata, insa e vorba de microbi. Ei sunt batrani (aproape 80 ani), casa e batraneasca, mai e si soba in camera care ar fi putut emana in astia 3 ani ceva gaze toxice care sa se fi prins de pereti... asa ca din motive de igiena mi se pare normal sa zugravim. El considera ideea mea ca fiind o aberatie, cu atat mai mult cu cat e deja frig si nu vrea sa faca deranj.

 

Voi ce ziceti? Pot aduce copilul intr-o camera nezugravita in care nici nu am stat noi?



#2
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 17:59

Dupa nastere am stat 2 luni la mama cu bb si sot. Nu numai ca am zugravit camera respectiva ci am "fortat-o" pe mama sa schimbe complet mobila din incapere, covor, perdele. Si a fost f ok, acum este camera nepotilor si recunoaste ca fara sutul necesar (faptul ca urma sa stea bb acolo) nu facea nicio imbunatatire.



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 18:19

Da ce e asa o problema varuitul? Acum sint vopsele bune, nu mai trebuiesc risciiti peretii. Sotul meu a varuit singur sufrageria in 2 seri, dupa ce a venit de la servici. In prima seara prima mina, a doua seara a doua mina.



#4
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 18:45

Al meu e foarte comod. M-am oferit sa zugravesc eu dar zice ca nu are unde duce mobila si el nu raceste casa acum cand e frig afara numai ca sa zugravim...



#5
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 20:31

Ia o vopsea ecologica , roaga pe cineva sa te ajute sa muti mobilierul , sa scoti covoarele si sa spele perdelele , vizioneaza pe YouTube " How to paint a room " si gata . Si eu cred ca e bine ca totul sa fie curat . Noi in fiecare an vopsim .

 

 si nu uita sa instalezi o alarma de fum in camera sau pe hol.


Editat de missdarcey, 05 noiembrie 2014 - 20:32 .


#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 23:49

Pun si eu o intrebare aiurea poate...mai are varul lavabil aceleasi proprietati ca varul traditional?

 

Adica varul ala traditional,care se stingea cu apa era dezinfectant-clar(si in casa mirosea altfel decit la varul lavabil)insa asta lavabil?

 

Si strict la subiect,clar ca as varui.Eu am varuit inainte de a naste desi noi stateam acolo-bine eu nu as fi facut un copil fara un acoperis prorpiu deasupra capului,e doar o parere personala nu trebuie s-o ia cineva ca pe o ofensa,insa  sa iau camera in care au locuit alte persoane...cu siguranta as varui si sezinfecta.

 

Si nu-s freack ce vede acarieni peste tot!



#7
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 00:00

Da ce e asa o problema varuitul? Acum sint vopsele bune, nu mai trebuiesc risciiti peretii. Sotul meu a varuit singur sufrageria in 2 seri, dupa ce a venit de la servici. In prima seara prima mina, a doua seara a doua mina.

 

Depinde de perete. O zugraveala buna inseamna "spalarea" peretilor ca prim pas, acel pas in care stergi, cu o carpa curata, praful sau impuritatile de pe pereti - sobele pot lasa negreala!!! In acest moment poti sa iti dai seama daca zugraveala veche pica, lasand in urma fisuri, crapaturi, gauri. Daca e asa, acestea se astupa cu chit, lasat sa se usuce 24 de ore. Portiunile date cu chit se smirgheluiesc (iese un mare praf, grija), pentru a nu se iti urat de sub zugraveala. Se mai sterge de praf, daca s-a facut, si se aplica amorsa. Se lasa la uscat si de-abia apoi se zugraveste. Daca este frig in camera sau diferenta de temperatura afara/interior este mare, riscul este sa iasa zugraveala cu "brazde".

 

Tot ce am scris am experimentat.


Editat de Selene_Bunny, 06 noiembrie 2014 - 00:02 .


#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 09:50

Pun si eu o intrebare aiurea poate...mai are varul lavabil aceleasi proprietati ca varul traditional?

 

Adica varul ala traditional,care se stingea cu apa era dezinfectant-clar(si in casa mirosea altfel decit la varul lavabil)insa asta lavabil?

 

Si strict la subiect,clar ca as varui.Eu am varuit inainte de a naste desi noi stateam acolo-bine eu nu as fi facut un copil fara un acoperis prorpiu deasupra capului,e doar o parere personala nu trebuie s-o ia cineva ca pe o ofensa,insa  sa iau camera in care au locuit alte persoane...cu siguranta as varui si sezinfecta.

 

Si nu-s freack ce vede acarieni peste tot!

 

dana, exista vopsea lavabila ecologica, cu proprietati antibacteriene, antifungice.

cel putin asa "se lauda" producatorii.

http://www.kober.ro/...ifikat-plus.php

miha, sa fiti atenti cand alegeti vopseaua lavabila, sa nu fie din aceea cu pelicula de teflon sau alte minunatii, care sa nu permita peretelui sa respire.

cum voi stati la casa, sunt riscuri mai mari sa vi se formeze mucegai/igrasie in camera respectiva, daca peretele nu "respira".

ar fi foarte bine daca ati reusi sa scoateti tot din acea camera, pentru o curatenie amanuntita, iar covoarele, paturile, pernele, salteaua, perdelele - schimbate, spalate, respectiv aspirate, pentru eliminarea acarienilor.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 10:00

corina ,dar varul lavabil  este dezinfectant?

 

Nu vorbesc de ala ecologic,eu vorbesc de var lavabil normal,care s egaseste-n magazine.



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 10:03

Depinde de perete. O zugraveala buna inseamna "spalarea" peretilor ca prim pas, acel pas in care stergi, cu o carpa curata, praful sau impuritatile de pe pereti - sobele pot lasa negreala!!! In acest moment poti sa iti dai seama daca zugraveala veche pica, lasand in urma fisuri, crapaturi, gauri. Daca e asa, acestea se astupa cu chit, lasat sa se usuce 24 de ore. Portiunile date cu chit se smirgheluiesc (iese un mare praf, grija), pentru a nu se iti urat de sub zugraveala. Se mai sterge de praf, daca s-a facut, si se aplica amorsa. Se lasa la uscat si de-abia apoi se zugraveste. Daca este frig in camera sau diferenta de temperatura afara/interior este mare, riscul este sa iasa zugraveala cu "brazde".

 

Tot ce am scris am experimentat.

Tu ai descris procedeul -corect de altfel,pentru o casa din Romania.

 

Eu am facut exact ca Letitia,si asta pentru ca pe tencuiala peretilor,e lipit tapet,asa ca am varuit tapetul.

La noi cam toate casele au tapet,indifernt ca e decorativ -cu diverse modele,indifernt ca e simplu.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -