Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 10


341 raspunsuri la acest subiect

#71
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 12:42

Si noi ne gandim la botez undeva la sf lui ian inceputul lui februarie. Prima fetita am botezat-o la 6 saptamani. Si acum o sa procedam la fel. Nu vreau sa stau cu copilul necrestinat prea mult timp, mai ales ca dupa ceea urmeaza si postul Pastelui.



#72
simona_leu

simona_leu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 12:46

Multumesc Geuta, sa fie.  Probabil ca diseara vom pleca , dupa ce termina sotul cu munca. 



#73
simona_leu

simona_leu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 12:48

Apropo de botez, voi cam cati invitati veti avea. La noi vor fi maxim 40 persoane , vrem ceva restrans plus ca noi nu avem neam mare, familia si cativa prieteni.

Ma uitam zilele astea dupa ceva restaurante dar sunt in ceata rau de tot, mi se par foarte scumpe pentru ce vrem noi sa facem.

PS:  clar am prea mult timp liber :)))



#74
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 12:53

:) si eu mă gândeam la fel februarie cel târziu început de martie. ...la noi e mai problematic. ..ca avem multi prieteni care vor sa vina dar inca nu ne-am hotărât daca vrem sa il facem in familie. ..sau petrecere cu toata lumea. ...mi se pare cam obositoare si costisitoare a doua varianta. .voi cum il faceți? Ziua. .sau asa ca la nunta?

Editat de AndreeaP1, 31 octombrie 2014 - 12:54 .


#75
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 12:56

Simona din cate stiu eu ultimul weekend in care se fac botezuri este cel cu 14 februarie, cel putin la mine in calendar asa scrie. Noi vom face botezul pe 31 ianuarie, deja am hotarat asta.

Raluka sa stii ca nu ne suparam daca nasti inaintea noastra cum nici tu nu te-ai supara sa nasca una din noi inaintea ta, important este sa fie bebicii bine si noi pe langa ei :).

Eu am 29 de ani abia impliniti si imi pare tare rau ca nu m-am apucat de bebelit pe la 20 de ani, daca as fi stiut ca dureaza 4 ani pana ne indeplineste Dumnezeu visul ma apucam mult mai devreme.

#76
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 13:03

Noi vom face botez de noapte, clar sambata noapte sa ne distram pana dimineata. Nici la noi nu vor fi prea multe persoane, in jur de 30, si este problema cu restaurantele ca nu accepta sa iti dea o sala pentru asa putine persoane. Noi am fi vrut mult sa facem la restaurantul Piatra Alba din drumul taberei dar ne-au zis ca pentru atat de putine persoane ne pot ajuta doar daca acceptam sa fie si mese (oameni care vin la restaurant) printre noi si nu am acceptat asa ceva.

Editat de Oana2014, 31 octombrie 2014 - 13:04 .


#77
simona_leu

simona_leu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 13:06

Oana am vazut si eu acum , intai se lasa sec de carne , apoi branza si dupa aia postul. Eu am luat direct de cand incepe postul. Probabil ca il vom muta si noi pe 14 februarie in cazul asta.

Andreea in principiu la noi va fi de zi, cel putin asa discutam cu sotul, sa vedem si oferta restaurantelor oricum ca eu pana acum doar am butonat netul, n-am discutat efectiv cu nimeni.



#78
Deyutu

Deyutu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 13:08

Dragelor, eu am 31 de ani. Faceam si eu mai repede bebe daca aveam cu cine, dar abia de un an sunt casatorita si de 3 impreuna cu sotul. Dar multumim Lui Dumnezeu pentru toate.

 

Baam, intrebai de Omega3 - eu am luat pentru ca Femibion 2 asa e dozat, are o capsula de vitamine si una de ulei de peste, adica acel Omega 3.  Dupa ce am terminat cutia ( cred ca 2, dar nu sunt sigura) n-am mai luat pentru ca ma ingrasasem prea tare si mi-a zis dr sa ma opresc. Momentan am 18 kg luate :( 

 

Legat de celulele stem noi inca n-am luat decizia finala...drept e ca nu prea ni le permitem , daca nasteam la stat atunci sigur le luam ca ramaneau banuitii aceia, dar asa..nu stiu, vad ce mai spune si sotul. Mie in mare toata povestea cu celulele stem imi lasa un gust amar a mult marketing si stoarcere de bani, dar undeva in coltul mintii ma gandesc " dar daca...?" Uff, deja avem de facut alegeri grele..



#79
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 13:08

Andreea incearca si tu sa scapi de problema cu chestii uscate gen sticsuri, grisine, paine prajita, pilaf si ceai de menta. Incearca sa nu mai mananci fructe deloc (asa i-a zis sotului cand a avut aceeasi problema ca nu trebuie sa manance nici macar banane) macar o zi, doua si vezi daca te simti mai bine. Ma gandesc sa nu fi facut enterocolita si sa trebuiasca antibiotic, nu ai cum sa iei legatura cu medicul de familie?

Simona drum bun si sa va intoarceti cu bine.

#80
Deyutu

Deyutu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 13:15

In alta ordine de idei: ieri am fost la un curs de inrijire a nou nascutului ,in prima luna, sustinut de o doamna pediatru. Mi-a placut ca a fost foarte explicita si punctuala, stia ca suntem mamici care nu agream sa stam mult pe scaun :)

sa va spun din lucururile pe care eu nu le stiam : spunea ca in prima luna sa fierbem apacu care ii facem baita si sa punem in ea musetel, in rest nu mai e nevoie de alte cosmeticce. Apoi zicea de masaj, ca e necesar pt ca piciorusele sa fie drepte si sa nu masa in talpa...La intrebarea cu se sa facem masajul , ea spunea ca un ulei din comert, care e mai natural ( nu a dat firme ) pentru ca uleiul de masline cica nu prea ar intra in piele si sa nu lasam copilasul atata timp dezbracat... Cam astea ar fi ce nu le stiam, au mai fost muuulte informatii, am umplut 4 pagini de notite. 

M-a pus pe ganduri cu ideea de medic de familie, ca ar fi bine sa verificam daca are competente in pediatrie( chiar sa intrebam medicul dk accepta nou nascuti ...) Pai cand ma gandesc la doctorita mea care nici prenatal nu vroia sa imi dea...chiar n-am nici o incredere  - au fost multe episoade cu diferiti membrii ai familiei, care au facut sa imi stirbeasca increderea in ea, dar problema e ca e un fel de "cunostinta mai apropiata"  si nu pot sa renunt la ea :(




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -