Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Oct. 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 15

mamici gravida sarcina nastere octombrie 2014 bebe

206 raspunsuri la acest subiect

#11
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 14:46

Iti tinem pumnii stransi kmy!!!!! Sa ai o nastere usoara si bebica sa vina pe lume sanatoasa si voioasa!!!! :)))

[bum] [bum] [bum] [bum] [bum]

[batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [batetoba] [colegi]



#12
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 14:49

Buna ziua mamici si burtici :) 

  Venim si noi sa va salutam si sa va mai spunem noutati. In primul rand, imi pare tare rau pentru bebelusii chinuiti de colici. Sper sa scapati cat mai repede de ei.

  Noi suntem bine, duminica facem 2 sapt si azi am fost la control la medicul de familie unde l-a cantarit pe bebe si am constatat ca a luat 400 de grame si desi dr zice ca ar fi cam putin, mie mi se pare ca e ok pentru ca daca o sa continuam asa inseamna ca ajungem la aproape un kg pana la o luna. Bebelusii vostri cum au luat in greutate?

  Bebe Alex este cumintel, mananca si doarme, doar cand urmeaza sa faca caca se agita un pic si parca ii este mai usor daca il pun la san, suge cu spor, face treaba si apoi rade, de imi topeste inima. Aseara a fost si prima baita la care nu a scos nici un scancet, a stat cumintel in apa si s-a bucurat de baita.

  Eu sunt profund indragostita si pe zi ce trece ma minunez de ce am putut sa fac. Mi se pare extraordinar si nu de putine ori imi dau lacrimile cand ma uit la el. 

  Toata sarcina mi-am dorit extraordinar de mult sa semene cu sotul meu si acum ca il tin in brate, vad nasul, gura si barbia care sunt categoric ale mele, dar a luat si de la tatal lui ochii mari si genele deosebit de frumoase si niste gropite frumoase cand rade. 

  Se implinesc 2 sapt de mamicie si desi in afara de schimbat scutece, alaptat si leganat, nu am facut mare lucru, sunt categoric cele mai frumoase sapt din viata mea. 

  Fiul meu se considera uneori fantana arteziana, prima oara a botezat-o pe dna doctor si apoi pe mine, ieri m-a udat de 2 ori, iar azi cand il schimbam in pat, m-am intors o secunda sa iau crema, moment in care s-a gandit sa imi boteze laptopul si telefonul care erau si ele in pat :)))

  Sper ca nu v-am plictisit cu mesajul lung, dar sunt convnsa ca ma intelegeti. 

  Pupicei pentru mamici cu piticii in brate, dar si pentru cele inca  2 in 1 :*



#13
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 15:02

Ana, nicidecum nu ne plictisim, asteptam si mai multe povesti :)))

 

Si al meu era cat pe ce sa-mi boteze laptop-ul si m-am aruncat ca o eroina in fata lui de am blocat tinta :)))) Dar incep sa ma prind incetisor cand urmeaza sa faca un pis si asez repede pampers-ul deasupra, ai sa observi si tu diferenta mai incolo ;)



#14
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 15:24

Felicitari proaspetelor mamici si multa bafta kmy! Sa ai o nastere usoara si bebelina sanatoasa!
Ana_26, eu cred ca a luat bine, al meu Alexutz a luat in 3 saptamani 400 de grame, asa ca nu ai motive sa te ingrijorezi!

Fetelor lansez si eu un subiect mai delicat de dezbatut: voi va mai vaccinati copiii in continuare? Eu nu stiu ce sa fac.... sunt atatea cazuri nefericite in urma vaccinarilor! :((( Totodata dc nu il vaccinez si Doamne fereste pateste ceva, nu o sa fie decat vina mea! Nu stiu ce sa fac! Voi ce decizii ati luat?

#15
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 15:31

Anda, de regula si eu sunt pe faza si pun pampersul sau aleza repede, dar azi a profitat de neatentia mea. 

Oricum sunt amintiri frumoase :)



#16
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 16:12

Nici eu nu ma avânt asa tare dupa servetele umede. In maternitate s a iritat f tare de la ele si nu le am mai folosit. Il mai șterg din cand in cand , dar e mai sfântă apa. Am un recipient micut langa mine,dau fuguta la baie si pun apa caldura in el si il spăl usor cu demachiante. Folosesc ca si crema dermocrem, e buna.

 

De infacol, nu pot spune ca e fantastic, păreri si păreri. Al meu tot plânge seara, deci nu face minuni. Poate pt alți bebei, nu si pt al meu. Astept sa vina luni sa l duc la dr, sa vad ce mi recomanda pt caca, azi tot cu supozitor a iesit. Mi au spus clar, sa nu l las mai mult de 36h fara sa faca. 

 

Nopatea ea ne mai chinuim, plânge cand il schimb, vrea sa doarmă lipit de mine,,,cum scapă tetinuta plânge si tot asa ,,,,



#17
anci5

anci5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 19:00

Felicitari tuturor celor care au nascut, bun venit pe lume bebelusilor minunati! Pe 16 octombrie a venit si puiul nostru, Vlad, prin cezariana in cele din urma. Acum suntem acasa, ne iubim de nu mai putem si noi, parintii fericiti si obositi, incercam sa invatam din mers ce e mai bine pentru minunea noastra.



#18
Bobocelu

Bobocelu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 19:00

Ellenas, cu vaccinurile si eu sunt tot asa de nehotarata, am citit mult despre ele si tot nu stiu ce sa fac.
stiu sigur ca nu vreau sa-i fac Ror-ul, in rest nu m-am putut hotari, pentru aceleasi motive...
Eu ii dau Bonisan pt colici, e din plante si parre ca functioneaza

#19
Bobocelu

Bobocelu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 19:02

Felicitari fetelor care au mai nascut si tinem pumnii pentru celelalte.

#20
iry06

iry06
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 25 octombrie 2014 - 02:47

Buna dimineața mămici!Vin si eu cu vesti proaspete:am născut natural pe 17 octombrie un băițele,după un travaliu de 8ore,cu contractii începute direct la 3minute.Bineînțeles nu am scăpat de epiziotomie,tăietură care de 2zile sa deschis la un capăt si trebuie sa merg la spital în fiecare zi pt toaleta.E groaznic pt ca nu pot sta in fund,in picioare ma doare tare...rămâne doar inti sa în pat da trebuie sa ma ridic când bb are dureri de burtă.Speram sa ma simt mai bine in ca eva zile.Felicitări mamicilor!

Editat de iry06, 25 octombrie 2014 - 02:48 .




Etichetat si cu mamici, gravida, sarcina, nastere, octombrie, 2014, bebe

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -