Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Oct. 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 15

mamici gravida sarcina nastere octombrie 2014 bebe

206 raspunsuri la acest subiect

#31
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 26 octombrie 2014 - 20:26

Salutari,
Felicitari ptr proaspetele mamici cu bebici in brate. Sa cresteti frumos si sanatos!
Noi ptr colici i-am dat infacol la recomandarea pediatrului. La inceput bebe l-a luat si parea sa isi faca efectul, apoi bebe il scuipa sau mai rau varsa de la el. Acum ii dam Sab Simplex si culmea e mai bun la gust si bebe il ia chiar cu pofta.
Ieri am mancat ciorba cu perisoare si se pare ca am gresit cumplit. Bebe a marait toata noaptea de durere de burtica. In prima faza am crezut ca e de la borsul cu care am acrit un pic ciorba, desi mai mancasem si nu a avut nimic,apoi am cautat pe net si am elucidat problema: carnea tocata. Ptr 4 perisoare n-am prea dormit:(( mama lor de perisoare. Nici nu ma mai ating de ciorba aia.
Am vazut ca voi mancati cate un mar pe zi. Il mancati proaspat? Eu citisem ca nu avem voie fructe proaspete daca alaptam. Bebicii n-au marait? Mama imi zice sa mananc si eu putin cate putin: azi o felie, maine doua...dar ma simt asa obosita ca mi-e teama de o noua noapte alba.
Tati se ocupa de taierea unghiutelor ptr ca eu nu pot, mi-e teama. I le taie cand doarme si nu mai folosim manusi de multa vreme. Tare ne mai chinuiam cu ele.
Cum va descurcati cu decalotarea? Tot tati se ocupa si de partea asta, insa mi-e asa mila ca nici nu ma uit. Pediatra ne-a zis ca pana la 3 ani ar trebui sa se faca o decalotare totala asa ca nu ar trebui sa ne facem probleme.
Voi cum dati laptele muls bebicilor? Am inteles ca el se pastreaza la frigider cel mult 24 de ore si in clipa in care se da, trebuie incalzit. Dar cum il incalzim? Citisem ca el chiar se fierbe. serios???
Pediatra e in concediu in afara tarii, iar in medicul de familie care e si pediatru nu prea am incredere. Ma tot dispera cu ideea de a ii da lui bebe lapte praf cand bebe a luat 1kg intr-o luna si asta ptr ca dupa ea, bebe sta f mult la san ceea ce inseamna ca laptele nu e satios. Am hotarat ca il vom mai hrani cu lm si luna asta si daca nu ia in greutate atunci o sa completam cu lp.
Va doresc o noapte usoara!

#32
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 26 octombrie 2014 - 20:57

Emysa, eu fructe am mancat doar compot( mere, pere, gutui) si azi o jumatate de banana. In rest m-am saturat de pui, piure,ciuperci, iaurt si chiar nu stiu ce sa mai mananc si sincer nici nu prea am pofta de mancare, dar ma fortez sa mananc pt asta mic, sa fie lapticul bun.
Cat despre decalotare, subiectul e delicat si parerile sunt impartite. Eu il spal usurel, mi-e frica sa nu fac ceva aiurea. Cand ma voi duce la pediatra voi cere detalii pt ca la fel ca tine nici eu nu am mare incredere in dr de familie. Si mie mi-a zis ca a luat bebe cam putin in greutate( 400 grame in 12 zile) si ca daca nu ia mai mult sa incep sa ii dau lp, dar mie mi se pare ca a luat bine in greutate si o sa continui cu lapte matern si doar daca vad ca incepe sa nu mai ia in greutate, sau sa planga de foame, doar atunci ii voi da completare lp.
Laptele muls eu am inteles ca se poate pastra 6 ore la temperaturi sub 25 de grade. Despre cel tinut la frigider, nu stiu nimic de fierbere, eu ma gandeam ca tb scos si apoi tinut pana ajunge la temperatura camerei. Stiu doar ca cel tinut la congelator nu trebuie sub nici o forma decongelat la microunde.

#33
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 26 octombrie 2014 - 22:48

Fetelor eu mananc cate un mar pe zi sau cate o banana , la mine nu au fost probleme , eu am întrebat neonatoloaga din maternitate si a zis sa mananc fructe ca sunt bune pr bebe dar sa testez cate unul pe zis ca sa stiu ce nu i- a făcut bine dacă e cazul si sa nu fac excese cu fructele sa mananc de ex un kg din ceva zicea ea . Cu infacolul așa am patit si eu ca i am dat bebelinei o data ca mi se părea ca se chinuie sa facă basinute si l- a scuipat ! Eu laptele muls cand am mai plecat cate o ora de acasa l- am pus la frigider si l- a încălzit soacra la nevoie in apa calduta , chiar am citit de cum se face si nu am auzit ca ar trebui fiert si tot așa stiu si eu ca nu trebuie decongelat la microunde , ci in frigider sau tot așa in apa calduta . Eu fetelor cred ca unii medici sunt setati pe lp , eu sunt de părere si așa o sa fac indiferent de părerea oricărui medic , dacă bebele ia in greutate si nu plânge de foame laptele matern e ok si nu o sa i dau lp , eu cred ca bebeii au luat bine in greutate ,mie tot neonatoloaga mi a zis ca pana la 2 sapt ar trebui sa ajungă la greutatea de la nastere si pana la o luna sa ia 750 gr , deci un kg e foarte bine zic eu .

#34
Bobocelu

Bobocelu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 08:09

Anda, eu nu l-am mai scos afara de 3 zile, in Buc a fost cumplita vremea, nu numai ca a fost frig cam 3,4,0 grade ci a batut vantul rau de tot si a si nins o zi intreaga. L-am scos ieri 5 min pe balcon si a tipat tot timpul cat l-am tinut afara.
Cu fructele mie mi-a zis sa mananc numai banane si struguri, restul in compot si sa nu mananc deloc citrice.
Al meu de 2 zile nu prea doarme deloc ziua, cam 2, 3 ore si plange sau papa titi incontinuu, abia la 1,2 noaptea reusim sa-l punem la somn, cred ca e in perioada de puseu de crestere, combinata cu niste colici urate rau...
Speram sa treaca mai repede, ca ne-a cam epuizat.

#35
Bobocelu

Bobocelu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 08:11

Apropo de greutate, cica o medie pe zi ar fi intre 20-40 gr, impartiti cat a luat intr-o sapt sau 2 la nr de zile. 400 gr in 2 sapt e super bine.
Daca bebe ia in greutate, nu aveti de ce sa le dati lapte praf.

#36
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 10:35

eu marul il mananc proaspat, am mai luat si banana dar si asa am probleme cu constipatia si am renuntat la ea;

evident daca e vant nu il scot nici eu, sau daca ploua - e si smecher - cum opresc carutul cum maraie :)))) ii place la plimbare



#37
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 11:39

Felicitari Anci si Iry! Sa fiti sanatoase si voi si bebeii vostri si sa va bucurati din plin de viata de mamica!

 

Kmy, asteptam vesti!

 

Piticuta mea e treaza de pe la 8, si desi a mancat acum o ora jumate ii e tot foame. Incerc sa o tin sa aiba macar doua ore intre mese, pt ca tare rau este cu durerile de burtica..Aseara s-a agitat de la 11 la 1, se chircea, plangea. Mititeii...ce greu o fi de ei cu durerile astea! Ai vostri cam cat dorm? Mie pauza de 4 ore mi se pare mult la varsta asta



#38
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 12:33

si al meu e trez de la 7:30 :))) a dormit jumatate de ora in brate si cand l-am pus in patut NEATZA!!!! La fel, dureri  de burtica, Infacol nu da roade, am incercat acum Apa contra colici, a tras nu dupa mult timp partuci, sa vedem, dar tot treaz e

Si da, la fel, si eu astept sa ii dau papica indata si poate adoarme... Ca nu ii e foame, dar nu are somn pur si simplu ! Noaptea are program de maraiala din cauza colicilor de pe la 2-3 incolo pana a doua zi :(



#39
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 12:36

asa am iesit noi ieri la plimbare :))) (ne-am pus bineinteles si caciulita cand am iesit afara)

Miniaturi atasate

  • DSCF7050.JPG


#40
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 12:39

Anda, eu degeaba am asteptat sa-i dau papica  [alcool]  Tot nu adoarme.  [sad] Si eu am incercat azi cu un ceai baby drink, dar nu stiu daca o avea efect





Etichetat si cu mamici, gravida, sarcina, nastere, octombrie, 2014, bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -