Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV Turcia 34

fiv turcia acibadem tayfun

762 raspunsuri la acest subiect

#111
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 20:20

Am mai scris acum cateva zile un mesaj dar vad ca nu s-a postat.
Hatice,imi pare rau.Poate ne tii la curent cu urmatoarea procedura care va fi una norocoasa,asa iti doresc.
Ruxandra,eu mai am 1 fiv si 2 fet-uri nereusite la Sibiu,hidrosalpinx bilateral,trompe extirpate oarecum (a mai ramas un capat dintr-o trompa si se mai acumuleaza lichid).Am ales Acibadem pt ca am vrut sa schimb clinica si pt ca am cunoscut o fata la Sibiu(Tamys de pe DC) care reusise la turci dupa 4 Fiv-uri+1 Fet nereusite in Romania.Asa ca am facut o alegere buna,acum am o fetita rezultata in urma fiv-ului la Acibadem si sunt graviduta cu a doua fetita dupa Fet reusit la aceeasi clinica unde mai am inca 2 puisori congelati.Deci se poate si inteleg ca si tu ai tot hidrosalpinx.
Inu,bafta data viitoare.Sper ca ai toate analizele facute.
Dellya,Fet-ul urmator e sansa voastra,iti doresc sa se lase cu bebe!
Va pup pe toate!Poate mai scriu si alte fete despre care nu se mai stie nimic.

Editat de lorelei78, 14 noiembrie 2014 - 20:21 .


#112
ancutz22

ancutz22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 22:52

A facut cineva test de preimplantare genetica la Acibadem?

Intr-o discutie cu cineva de la Promed ni s-a recomandat asta - avand in vedere sarcinile oprite in evolutie.

Aveti idee daca la al doilea FIV la turci se schimba ceva sau se merge pe acelasi protocol si tratament?

seara buna



#113
Inuleaciudnaia

Inuleaciudnaia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 15 noiembrie 2014 - 19:20

Buna seara, eu am purces la treaba, sint in Istanbul, azi am stat de vorba cu dl Tafun, mia explicat toti pasii, a analizat toate rezultatele aduse, posibilele cauze a opririi din evolutie a sarcinii, etc, fara ca sa alerge, si sa nu aiba timp decit pentru controlul de rutina.

Ancutza, eu fac al 2 fiv la Acibadem, am avut o sarcina oprita din evolutie, la mine cel putin se merge pe alt tratament. De testul de preimplantare, nu am auzit, ce presupune acesta?



#114
ancutz22

ancutz22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 15 noiembrie 2014 - 19:40

Testul de preplantare presupune din câte am înțeles analiza genetica a embrionilor transferați - e ok sa-l faci dacă ai peste 4-5 embrioni, de aleg si se implantează doar cei ok din punct de vedere genetic. La ce vârsta s-a oprit din evoluție ? Ce tratament ți-au propus cei de la Acibadem?

#115
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 17 noiembrie 2014 - 15:19

Ruxandras bine ai venit printre sultane. Vroiam sa iti spun apropo de dr U, ea de fapt isi depaseste competentele cu prednisonul, dar cum toate fetele asteapta de la ea sa faca minuni, se inspira de ici de colo si face si recomandari care nu tin de specializarea ei. Ca are toane si daca ai nimerit intr-o zi sau ora proasta, ghinion ... asta e "farmecul" ei personal.

Simona Avram are o alta abordare, e mult mai ... "retinuta" in ceea ce priveste tratamentele. De ex mie, acum aproape 4 ani dr U mi-a recomandat Clexane de 0,4, dr de la cinica la fel, ea a zis ca nu e nevoie in cazul meu. Macar cu Avram poti sa stai mai pe indelete de vorba.

Nu ai spus PAI si EPCR daca sunt tot hetero. Daca nu mai ai si alte probleme, gen Prot C sau S, ceva iesit aiurea, fara antecedente de tromboza la tine sau in familie, teoretic te incadrezi la doza de 0,4 cu verificare prin AntiFXa cand ai si progesteronul. Pt asta mai usor e de mers la Fundeni si facut analiza, pt ca ai rezultatele muult mai repede decat la Synevo, de acolo pana iti vin s-ar putea sa nu mai fie nevoie de ele.

Mie la FIV 2 mi-au facut IMSI si nu m-au taxat suplimentar pt el.

Eu m-am dus la un prim consult cand mi s-a pus mie pata sa discut cu Tayfun si tineam mortis sa imi faca el o eco intr-un septembrie, iar FIV1 cu ei l-am facut in aprilie anul urmator. Consultatia din septemebrie am platit-o si s-a scazut din FIV. FIV2 a fost ad-hoc, adica m-am trezit cu foliculii si m-am dus cu ei la o singura eco si apoi direct punctia si ET.

Eu am facut naveta singura pt monitorizarie (sunt din Bucuresti) pt ca nu puteam sa lipsesc atat de la serviciu, am stat acolo dinaintea punctiei pana dupa ET, de data asta cu sotul. Daca nu mi-ar fi cazut 2 monitorizari sambata cand am avut avion mai scump (nu e cursa Tarom de dim cu care mergeam in timpul sapt si a trebuit sa merg cu Turkish) as fi iesit cam la fel cu banii cat as fi dat pe cazare + mancare + ce ti se mai scurg printre degete pt 2 persoane.

Multa bafta !

Multumesc pentru raspuns si ma bucur ca impartasesti cu noi tot ce stii.

Despre PAI SI EPCR nu stiu cum sunt pentru ca in rezultatul care il am e trecut astfel: 

PAI-1 (4G/5G): rezultat 4G/5G, interval de referinta 5G/5G
EPCR - haplotipuri, rezultat A1/A3, interval de referinta Absent haplotip A3 in varianta hetero sau homozigota.
Proteina C si S in interval.
Si asta mai e in afara intervalului de referinta:
Anticoagulantul lupic (plasma, Sysmex CA 1500) Metoda automata 35.6 sec, interval 35.80 - 47.80.
Dupa ce o sa ma si rezultatele la imunofenotipare o sa ma duc la dr. Avram sa vad ce-mi spune, imi primul rand sa stiu si eu ce fel de trombofilie am si ce trebuie sa fac.


#116
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 17 noiembrie 2014 - 21:44

sa faci si vitamina D !

unde ai facut analizele genetice de ti-au dat asa rez ?



#117
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 12:44

Inulea,ce vesti mai ai,cum decurg lucrurile?
Pupici

#118
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 17:39

sa faci si vitamina D !

unde ai facut analizele genetice de ti-au dat asa rez ?

la centrul medical matei basarab, in bucuresti, acolo m-a trimis dr. moisa de la giulesti unde am facut primul fiv, in 2012



#119
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 17:41

Am mai scris acum cateva zile un mesaj dar vad ca nu s-a postat.
Hatice,imi pare rau.Poate ne tii la curent cu urmatoarea procedura care va fi una norocoasa,asa iti doresc.
Ruxandra,eu mai am 1 fiv si 2 fet-uri nereusite la Sibiu,hidrosalpinx bilateral,trompe extirpate oarecum (a mai ramas un capat dintr-o trompa si se mai acumuleaza lichid).Am ales Acibadem pt ca am vrut sa schimb clinica si pt ca am cunoscut o fata la Sibiu(Tamys de pe DC) care reusise la turci dupa 4 Fiv-uri+1 Fet nereusite in Romania.Asa ca am facut o alegere buna,acum am o fetita rezultata in urma fiv-ului la Acibadem si sunt graviduta cu a doua fetita dupa Fet reusit la aceeasi clinica unde mai am inca 2 puisori congelati.Deci se poate si inteleg ca si tu ai tot hidrosalpinx.
Inu,bafta data viitoare.Sper ca ai toate analizele facute.
Dellya,Fet-ul urmator e sansa voastra,iti doresc sa se lase cu bebe!
Va pup pe toate!Poate mai scriu si alte fete despre care nu se mai stie nimic.

Felicitari !!! Sarcina usoara!!! Ne dai sperante!!!



#120
Abebe

Abebe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 324 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 19:15

Hop si eu ca nu prea am avut timp sa scriu,desi v-am citit...Pup sultanele !

Inulea ce vesti ne dai...? Esti pe protocol lung?

Ruxandra, sa fie cu noroc fiv-ul la turci.Si eu am fost pacienta lui Moisa dar nu am ajuns la fiv cu ea.

Loli ce mai faci?

Vis Frumos, ai terminat DHEA,ul?

Lorelei pup burtica frumusica!

Birmanutza,Cookie,Isa,Ona ce fac bebeii?

Pup si gravidutzele si succes tuturor celor ce lupta pentru bebeii lor.



Etichetat si cu fiv, turcia, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -