Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV Turcia 34

fiv turcia acibadem tayfun

762 raspunsuri la acest subiect

#101
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 13:22

Buna fetelor!!! De cateva zile v-am descoperit si de atunci citesc pe nerasuflate, ma bucur pentru fiecare reusita si mi s-au umplut ochii de lacrimi la fiecare esec, dar tot plina de speranta merg in continuare. Si acum am un plus, merg alaturi de voi [:)] 

Pe scurt povestea mea, 33 ani, de 6 ma lupt cu infertilitatea: hidrosalpinx bilateral & endometrioza, 2 histero/laparoscopii, trompe legate, fiv 2012 Giulesti prin program 3 embrioni de ziua 3 si anul acesta in Szeged, Kaali, 1 fiv 2 blatocisti si un trasfer de 1 blatocist congelat, toate cele trei incercari finalizate cu beta HCG <0.1; pe langa astea MTHFR (C677T) pozitiv heterozigot, PAI -1 4G/5G, EPCR A1/A3. 

Si acum sunt sub tratament cu Diphereline 3.75 mg 6 luni, ultima injectie va fi la sf. lui ianuarie dupa care vreau sa incerc un nou fiv cu dr. Tayfun.

De fapt, eram in cautari ptr dr si clinica si asa v-am gasit si pe voi. 

Am trimis istoricul medical mai multor clinici, inclusiv dr. Tayfun, nu raspunsul acestuia m-a convins ci mai mult experientele voastre. Din partea lui mi s-a spus sa vin la consult spre finalul ciclului. 

Ideea e ca as vrea sa merg pe mana lui pentru ca am vazut ca se merge pe un fiv mai complex in abordare, mai deschis, gen Decapeptyl, Intralipid.

Pana acum eu am trecut prin fivuri care au constat in tartamentul hormonal si et, prima data doar cu clexane din ziua et si anul acesta la insistentele mele mi-au dat primele 5 zile de la et metypred (prednison). La cel de la Giulesti nici macar nu mi-au spus ca pot lua no spa daca am dureri, iar eu am luat cred ca prea tarziu cand deja nu mai suportam durerile.. 

Acum caut un hematolog bun care sa ma indrume in tot ce tine de clexane, cand, cat si mai ales doza. Am avut o tentativa cu dr. Uscatescu, dar am avut ghinion: m-am dus la ea cu vreo 3 luni inainte de a pleca in Ungaria ptr fiv, in ideea sa am timp pentru analize si  tratament in prealabil daca o fi nevoie, mi-a facut acolo analize, mi-a spus ca sunt mai proaste decat ce aratau analizele de la fivul anterior si sa vin inainte de a pleca sa-mi mai faca inca o data. Am revenit, am repetat, mi-a dat clexane 0.4 si mi-a spus ca in ziua transferului o sa-mi dea doza de prednison. Nu a vrut sub nicio forma sa-mi dea alte explicatii, am tot intrebat-o despre analize, ce insemna fiecare, sa-mi zica totusi cat prednison si cate zile sa iau ca nu voi fi in tara in ziua et si poate nu dau de ea, dar degeaba, mi-a zis ca va raspunde atunci  la mail si sa ma duc linistita. Chiar m-am intors de la masina sa o mai rog o data dar nimic. Sunt din Constanta si nu puteam ajunge oricand la Fundeni sa stau pe capul ei. Iar in ziua trasferului bineinteles ca am trimis mailuri, am dat o mie de telefoane si mesaje si nimic, Va dati seama ca eram disperata chiar atunci cand trebuia sa fiu zen. Dr cu care am facut fivul mi-a dat metypred  5 zile. Dupa vreo saptamana mi s-a raspuns printr-un sms sec in care mi-a transmis sa merg pe ce mi-au dat cei de la clinica. Si atunci de ce m-am mai dus la ea? pentru ca vroiam parerea unui hematolog, in concluzie nu mai am incredere in dr. Uscatescu. Nu-i contest stiinta, doar ca eu am avut ghinion cu ea. 

La topicul despre trombofilie am vazut ca apare dr. Simona Avram, a fost cineva la ea? 

Vreau sa fac si eu imunofenotipare limfocitara, dar de ex. la Synevo apar vreo 4 analize de acest tip, ma gandeam sa fac profilul de baza. Voi ati facut la Synevo si ce anume?

Ma tot gandesc ca as avea o problema de implantare ca motiv pentru esecul fiv-urilor intrucat dr. mi-au spus ca raspund bine la tratament si ca embrionii rezultati arata foarte bine. 

Despre costuri am inteles ca fivul ar fi ca 2400 si IMSI inca 250, nu?

Tratamentul hormonal cam la cat ajunge? Stiu ca difera dozele dar asa aproximativ.

Cum e mai avantajos sa-l iei de acolo sau din tara?

La primul consult v-ati dus cu ceva analize? 

Cat timp ati stat acolo?

Multumesc ptr rabdarea, mult succces celor care sunt in fiv si celor care asteapta testul, iar noua celorlate mult optimism, va pup!!!



#102
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 16:24

Buna sultanelor!!!

Ruxandras bine ai venit la noi! Inca o constănțeancă :-)
Fiv-ul costa 2400 euro cu tot cu IMSI. Eu am avut IMSI si embrioscop si deoarece am plătit cu cardul garanti am avut si o reducere de 10%, deci am plătit 2150 euro.
Tratamentul este mai ieftin acolo. Pe mine in tara ma ajungea cam 1000 de euro, poate chiar mai mult, acolo am ajuns maxim 800 euro. Si oricum îți modifica dozele după eco si îți aduce asistenta ce-ți trebuie.
La primul consult m-am dus cu toate analizele din tara, netraduse. Am tradus in engleza doar laparoscopiile si cele 2 fiv-uri din tara. Doctorul le-a citit cu mare atenție si a ținut cont de istoric. Deci îți recomand sa faci la fel.
Am stat in Istanbul 16 zile.
Daca mai ai intrebari, noi suntem aici si îți răspundem cu mare drag

#103
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 16:28

Inu sa va ajute Dumnezeu! Ai un amh foarte bun, stai liniștită. Nici eu nu stiu in ce consta acolo tratamentul lung. Poti sa o întrebi pe Daniela, poate știe ea.

#104
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 16:33

Uitasem...Ruxandras despre trombofilie nu stiu prea multe, dar la turci am avut așa: aspirina +acid folic+1 prednol 16mg din ziua in care am început stimularea. Dupa punctie intralipid.Apoi a doua zi după puncție am început si clexane 0,4. Iar după transferul de blasto mi-au dublat doza de prednol timp de 5 zile. Așa ca stai liniștită, probabil o sa ai la fel

#105
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 17:14

Multumesc mult pentru raspuns dellya86 !!! Mai am pana ma duc, cred ca prin februarie, martie, nu stiu exact cand o sa am menstra dupa 6 luni de Diphereline asa ca am timp destul sa va mai intreb una-alta pe parcurs. Pana atunci trebuie sa ma lamuresc cu un hematolog si sunt alaturi de voi !  [:)]



#106
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 19:08

Fetelor inainte unde ati mai facut fiv? Si ce motive v-a facut sa va indreptati catre dr. Tayfun?



#107
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 22:01

buna sultanelor,ma bag si eu ca musca,pt ca o doamna cu un pisi ffff frumos la avatar imi apreciase un mesaj.ruxandra la sinevo faci imunofenotiparea profil de baza e in jur de 320lei,dar trebuie sa ai un dr bun care sa interpreteze valorile,si nu se face analiza in fiecare zi,suni si intrebi si rezultatul vine in max 3saptamani.mult succes celor cu bebe la purtator si mai ales celor fara.pupici



#108
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 22:09

Buna, fetelor.
Ruxandra, bine ai venit! Pentru trombofilie eu am mers la dr Adam Tatiana, care lucreaza la Euromedic si Ovidius Hospital, in Constanta. Am fost multumita, doar ca e cam aglomerata.Mult succes!
Dragelor, va pup pe toate.

#109
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 22:29

Ruxandras bine ai venit printre sultane. Vroiam sa iti spun apropo de dr U, ea de fapt isi depaseste competentele cu prednisonul, dar cum toate fetele asteapta de la ea sa faca minuni, se inspira de ici de colo si face si recomandari care nu tin de specializarea ei. Ca are toane si daca ai nimerit intr-o zi sau ora proasta, ghinion ... asta e "farmecul" ei personal.

Simona Avram are o alta abordare, e mult mai ... "retinuta" in ceea ce priveste tratamentele. De ex mie, acum aproape 4 ani dr U mi-a recomandat Clexane de 0,4, dr de la cinica la fel, ea a zis ca nu e nevoie in cazul meu. Macar cu Avram poti sa stai mai pe indelete de vorba.

Nu ai spus PAI si EPCR daca sunt tot hetero. Daca nu mai ai si alte probleme, gen Prot C sau S, ceva iesit aiurea, fara antecedente de tromboza la tine sau in familie, teoretic te incadrezi la doza de 0,4 cu verificare prin AntiFXa cand ai si progesteronul. Pt asta mai usor e de mers la Fundeni si facut analiza, pt ca ai rezultatele muult mai repede decat la Synevo, de acolo pana iti vin s-ar putea sa nu mai fie nevoie de ele.

Mie la FIV 2 mi-au facut IMSI si nu m-au taxat suplimentar pt el.

Eu m-am dus la un prim consult cand mi s-a pus mie pata sa discut cu Tayfun si tineam mortis sa imi faca el o eco intr-un septembrie, iar FIV1 cu ei l-am facut in aprilie anul urmator. Consultatia din septemebrie am platit-o si s-a scazut din FIV. FIV2 a fost ad-hoc, adica m-am trezit cu foliculii si m-am dus cu ei la o singura eco si apoi direct punctia si ET.

Eu am facut naveta singura pt monitorizarie (sunt din Bucuresti) pt ca nu puteam sa lipsesc atat de la serviciu, am stat acolo dinaintea punctiei pana dupa ET, de data asta cu sotul. Daca nu mi-ar fi cazut 2 monitorizari sambata cand am avut avion mai scump (nu e cursa Tarom de dim cu care mergeam in timpul sapt si a trebuit sa merg cu Turkish) as fi iesit cam la fel cu banii cat as fi dat pe cazare + mancare + ce ti se mai scurg printre degete pt 2 persoane.

Multa bafta !


Editat de QiaoBing, 13 noiembrie 2014 - 22:33 .


#110
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 14:05

Inulea,mult succes ! Sunt sanse f mari sa reusesti ,daca s-a putut o data,poti si acum. Poate a fost un accident pierderea primei sarcini ,acum nu va mai fi cazul. Uite si la mine,prima data am reusit dar nu suficient de bine ,am pierdut sarcina aia mai devreme ca tine iar acum am deja 9 sapt si sunt f bine. Cu credinta in Dzeu si Maica Domnului inainte!
Ruxandra,constanteanca de-a mea ,si tie mult succes si vesti bune in curand.
Acum fiecare cu ce-l doare : daca nu mai imi fac planuri de calatorii la Istanbul,nu pot sta locului. Vrem sa plecam de revelion in viena. Voi ce ziceti ,e periculos sa calatoresc? Atunci as fi deja in trim 2 .
Pupici



Etichetat si cu fiv, turcia, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -