Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV la Sibiu (48)


360 raspunsuri la acest subiect

#141
miha86

miha86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.120 mesaje

Postat 17 noiembrie 2014 - 16:04

valentina bebeii sunt puternici si cred ca ti-au demonstrat asta, doamne ajuta sa fie bine si sarcina usoara in continuare si evident cu greturi sa simti ca esti graviduta [:)] )))))))) nu te superi pe mine [batcap]

eu pe 15 dec merg sa fac analizele pe care mi le-a dat dna catana si pe cele uzuale si dupa.....nu stiu exact dar va anunt, nu m-am hotarat se apropie anul si mi-e teama sa ma gandesc la moment, vreau sa ma hotarasc asa....instant [pk]

pupici fetelor si mai scrieti si aici multe fete ne mai "cauta" experientele

 lucia ma rog mult pt voi sa fie cu bebe de data asta Mos Craciun [ruga]



#142
lucia82

lucia82

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.194 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 09:52

Miha- Doamne ajuta! Sa fie cum zici tu :)

#143
dana_mdea

dana_mdea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 13:49

Eu sunt pacienta doctorului Chicea inca din 2012 cand pe vremea asta am facut ICSI si am nascut in august 2013. Intre timp s-au schimbat multe in viata mea, iar in momentul asta vreau sa mai incercam o fertilizare.

#144
dana_mdea

dana_mdea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 14:10

Pe 20 octombrie am facut injectia cu diphereline, pe 31 CM si apoi ne-am apucat de stimulare. Doctorul mi-a dat gonal 250 (cam mult, dar asta e, nu raspundeam altfel la tratament). Ovarul drept a produs foarte multi foliculi, stangul e mai lenes si pt ca am facut in 2012 o operatie de urgenta, aveam un chist ce mi s-a spart in abdomen si a fost nevoie sa taie o bucata din ovarul stang.

#145
dana_mdea

dana_mdea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 14:34

Sambata spre duminica la 2:30 am facut ovitrelle si ieri, luni am fost la punctie.

#146
dana_mdea

dana_mdea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 15:12

Insa la punctia de ieri, spre deosebire de acum 2 ani, mi-a fost mult mai rau, stiam ca ceva e in neregula. Bineinteles ca a venit doctorul si mi-a zis ca am facut o usoara hiperstimulare, ca endometru e cam mare si ca nici progesteronul nu a iesit bine. In concluzie, probabil ca nu se poate face embriotransferul.
Singurul lucru bun e ca a recoltat 21 de ovocite.

#147
dana_mdea

dana_mdea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 15:25

Mi-a dat sa iau Clexane de 0,6 cate unul in fiecare zi timp de 14 zile pt hiperstimulare, un antibiotic si utrogestan de 200. Asistenta era putin mirata de utrogestan pt ca stia ca doctorul da lutinus. L-am intrebat insa pe doctor si zicea sa iau utrogestan. Stiti ce diferenta e intre cele 2?
A ramas sa vada cum merg embrionii in laborator, cum se dezvolta si apoi vedem daca transferam acum din ei sau asteptam macar un ciclu menstrual cu ei inghetati.
Dar sunt putin nedumerita. A zis ca daca se dezvolta bine, nu are rost sa ne batem joc de ei acum si sa-i transferam stiind ca sansele de reusita sunt mici datorita endometrului meu si al progesteronului. A spus ca vom transfera doar daca nu sunt de cea mai buna calitate. Dar daca nici mediul meu nu e cel mai bun, nici ei nu sunt calitativi, nu e normal ca sansele sunt foarte mici acum? In acelasi timp, daca ei se dezvolta bine si ii implantam dezghetandu-i peste cateva luni, nu-si pierd din calitate?
Sunt asa de dezorientata, nu stiu ce solutie sa alegem.
De dimineata m-au sunat cei de la laborator si din 21 de ovocite doar 15 erau mature si 11 s-au fecundat cu ICSI. O fi de bine?
Despre cum se dezvolta si in cate celule se divid a ramas ca vorbim de maine incolo.
Voi ce ziceti sa fac? Oare care sunt sansele la FET?

#148
dya88

dya88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 18:42

Buna Dana, dar care este problema pentru care ai ajuns la Fiv? Felicitari si succes in continuare !

Salutari si celorlalte fete...va urmaresc, doar ca eu nu am ce sa povestesc momentan despre mine...pupici ! [flo2]



#149
dana_mdea

dana_mdea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 21:11

Mai adaugasem si o continuare la cele spuse mai sus, dar nu s-au afisat.

La punctie totul a decurs bine, doar ca am facut o usoara hiperstimulare si am avut dureri destul de mari, comparativ cu acum doi ani cand a fost floare la ureche totul.

Mi-a dat sa iau Clexane de 600 pt hiperstimulare, un antibiotic pt ca mi-a punctionat si un chist endometriotic si Utogestan de 200 din seara asta. Asistenta era destul de mirata de ce nu mi-a dat Lutinus. Voi stiti care e diferenta?

Azi m-au sunat si de la laborator si au spus ca din 21 de ovocite recoltate ieri, 15 au fost mature si 11 s-au fertilizat prin ICSI. Nici nu stiu daca sa ma bucur sau nu, o fi bine? Despre dezvoltarea lor a zis ca vorbim maine.

Dar problema care ma pune pe ganduri e ca doctorul a spus ca e progesteronul 2, ca e destul de mare, endometrul si el e destul de crescut si pt ca am mai facut si hiperstimularea el recomanda sa facem transferul doar daca nu se dezvolta bine embrionii. Dar de ce sa transferam niste embrioni slab calitativi intr-un mediu care oricum nu e prea prielnic? Spunea ca daca sunt de buna calitate mai bine ar fi sa-i inghetam si sa-i transferam dupa cel putin un CM. Sunt tare derutata si nu stiu ce sa fac. FET-ul ce sanse de reusita are?

Dya, problemele sunt ovare polichistice, endometrioza, AMH mic, ovar stang partial taiat. Nici sotul nu sta prea bine, dar nu sunt probleme grave la el.



#150
dana_mdea

dana_mdea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 11:05

Tocmai m-au sunat de la Sibiu si avem 7 embrioni foarte buni, cu cate  4 celule si 4 mai slabuti.

Ne mai auzim si maine sa vedem ce spune si doctorul.

Ma enerveaza neprevazutul, nu am luat in calcul posibilitatea asta si acum ma vad nevoita sa iau decizii mari intr-un timp asa de scurt.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -