Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a III -a 2014-2015

scoala clasa a 3 a

109 raspunsuri la acest subiect

#91
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 11:56

La noi a fost asa din clasa 1. Stiu ca de anul trecut, de cand un scandal la alta scoala cu strans bani de la parinti, s-a hotarat si la noi in scoala sa se dezica de concursurile platite. Raman olimpiadele pt cei mai mari.

Smart-ul e in timpul orelor - ne-a atras atentia ca nu le da voie sa lipseasca pt asta. In weekend sa facem ce vrem :)



#92
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 12:29

Stefan nu mai vrea anul asta la niciun fel de concursuri. Pana acum a mers si pe la Smart, si pe Evaluare in educatie, Comper, Proeducatia, nici eu nu le mai stiu. De prin semestrul II anul trecut, doamna nu ne-a mai spus de concursuri, asa ca nici nu mai stim cand sunt. La Gazeta Matematica Junior ii placea lui Stefan. Le dadea probleme sa le rezolve dintr-o revista.

 

Anya, nici eu nu cred ca as putea rezista cu programul vostru. Probabil voi v-ati obisnuit deja. Tin minte, in clasa I, Stefan inca facea karate si la fotbal mai mergea. Si eram terminati. Asa ca acum facem activitati extra in vacante, in week-end cand prindem, iese afara daca e cald, incercam sa compensam cumva.

Si Stefan e innebunit dupa laptop. O tableta a nenorocit-o deja si nu i-am luat alta. Ii si place. De vreo doua ori si-a si reparat singur calculatorul. Are o dexteritate care ma uimeste foarte tare. Eu nici acum nu stiu sa fac multe lucruri cu telefonul meu, vorbesc si mai fac poze, filmez daca e cazul. In rest, habar n-am. Imi mai explica el ce poate face telefonul meu [:)] .



#93
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 12:40

La ei antrenamentele sunt percepute ca distractie. Cum bunicii nu i-ar scoate afara ar insemna sa stea in casa la teme si pe "ecrane"... asa ca ne sacrificam cu alergatul. Afara, singuri, nu au unde iesi, pt mers in parc tot la masina se apeleaza.



#94
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 13:06

M-a sunat Stefan acum sa ma intrebe daca exista doua nr. pare consecutive. Ca are la o problema la mate distractiva. Trebuie sa afle doua nr. consecutive pare, a caros suma este 194. Prima data i-am spus ca n-au cum sa fie doua nr. pare consecutive. Acu' ma gandesc ca poate se considera ca 2 si 4 sunt doua nr. pare consecutive. La fel cum 3 si 5 pot fi considerate doua nr. impare consecutive. Ce parere aveti? [:)]



#95
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 13:38

da, 2 si 4 sunt nr pare consecutive 



#96
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 13:52

96,98



#97
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 14:03

Am si eu o intrebare pentru mamicile care fac/isi ajuta copiii la teme: le dictati ce sa scrie la romana de exemplu cand trebuie sa spuna dupa ce citesc un text care e mesajul textului? Eu m-am chinuit ieri cu fi-miu de mi-am iesit din minti pentru ca incerc sa-l ajut sa ajunga la raspunsul lui propriu si personal punandu-i intrebari ajutatoare, dar nu ii spun direct ce sa scrie sau care e ideea. In schimb o alta mamica mi-a povestit ca nu-si bate capul cu astea, ii dicteaza ce sa scrie si asta e, in 15-20 de minute gata tema, in schimb eu am pierdut ieri  o ora cu chestia asta. Nu mai zic cati neuroni si cate fire de par ce erau colorate inainte...



#98
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 14:19

   In rarele situatii in care apuc sa fac teme il intreb ce a priceput - cu vorbele lui - si apoi mai punctez o idee daca e cazul. Il las sa formuleze si il mai indrum/corectez. Mi s-a intamplat odata sa nu fi priceput copilul mare lucru. L-am pus sa mai citeasca odata - nimic. Am citit eu, cu intonatie, poetic... sufletu'. E, in cazul asta i-am explicat de la 0 si gata.

  Daca ii dictezi tot timpul, ce se face cand nu esti langa el? Pe de alta parte daca nu ii indrumam putin nu au nici ei de unde sa stie cum ar trebui sa arate un raspuns corect.



#99
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 14:31

OK, mersi, asta cred ca e calea de mijloc. Eu sunt intr-o extrema si dictatul in cealalta. Pana la urma ieri cand mi-am iesit din pepeni i-am spus sa scrie asa prost cum intelesese el si daca doamna e de alta parere sa-i explice ea care e mesajul textului. [clo]



#100
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 14:45

Maria, Anya, multumesc! [:)]

 

Si eu tot calea de mijloc o aleg. Daca are de facut vreun text - foarte des, plecam de la cateva idei, ii mai pun cateva intrebari si apoi il scriem. Imi spune propozitia inainte sa o scrie pe caiet, si asa corectam eventuale greseli de exprimare, sau il fac atent la ortograme, etc. Cand are propozitii de alcatuit, la fel, spune el intai - cateodata mai spune bazaconii, apoi le scriem in forma finala.

La matematica nu prea imi bat capul, deocamdata inca sunt accesibile problemele. Mai tarziu, nu stiu cum am sa procedez. Matematica n-a fost niciodata punctul meu forte.





Etichetat si cu scoala, clasa a 3 a

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -