Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Oct. 2014 - FELICITARI schumpi! (Bobocei de Octombrie 2014) - 11

sarcina gravida nastere bobocei septembrie octombrie 2014

192 raspunsuri la acest subiect

#171
alinabacau1

alinabacau1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 10:09

apropo de sforait..inainte de sarcina nu le aveam cu asa ceva,dar acum de la un timp ma trezeste sotul in fiecare seara si-mi zice: heiii vezi ca faci ca un ursulet :)) si eu...si ce sa fac ca is pe o parte..



#172
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 10:14

Neata dragelor! 

Aseara am cazut lata la ora 11, desi nici nu mai tin minte de cand nu m-am mai culcat atat de devreme. Totusi..am dormit ca naiba, m-am trezit de 3 ori sa ma duc la baie si de vreo 10 ori sa imi gasesc o pozitie in care ma dor mai putin oasele. De mult nu am mai dormit atat de prost :( totusi am avut grija sa sforai ca un "tractor" si sa il disper pe tati :)) se chinuie sa doarma, se trezeste de cate ori ma intorc eu sau ma duc la baie..dar nu vrea sa doarma in alta camera. 

Azi ma duc sa ma rasfat si eu un pic cu un tratament facial si sa ma tund. Simt ca trebuie sa fac o mica schimbare ca iar m-am plictisit de ce vad in oglinda si daca vine bebe nu mai apuc prea curand. 



#173
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 10:14

Neatza,
Nici eu nu am dormit extraordinar:(.
Mersul la toaleta fractioneaza somnul si e obositor. Durerile de solduri apar in a doua jumatate a zilei si uneori am senzatia ca bebe sta atat de jos :(. Mai sunt aproximativ 2 saptamani pana la cezariana, dar intr-un fel imi doresc sa treaca foarte repede. Mi-e foarte dor de un somn lung si pe burta!!! Vis,nu? O sa urmeze alte nopti albe,dar speram ca vor fi mai frumoase.
Ieri am facut baie si am vrut sa execut si epilatul inghinal. Pfoai, greu! Sotul meu nu era acasa si a trebuit sa renunt. S-a amuzat cand i-am zis, dar mie parca imi venea sa ii pun perna pe fata.
Caresse, speram sa te intorci cu vesti bune.

#174
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 10:21

da....si eu am avut ieri aceeasi tendinta cu epilatul...dar taare greu mi-a mai fost, si am zis ca mai aman cateva zile pana merg la dr :)))) cel putin sa nu m aobosesc degeaba :)) Acum daca imi face asta micu o surpriza ma duc in toate splendoarea [batcap] dar pur si simplu nu mai pot...atunci o sa ma chinui iar dar macar cu folos

 

mytzy - trai pe vatrai :) rasfata-te si ptr mine un pic, eu daca ajung pana la coltul strazii si nici sa ma intorc inapoi nu mai pot.. :(



#175
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 10:32

Schumpi - ce mai faci? Cum e cu printesica acasa, Cum va simtiti? Sper ca sunteti bine si sanatoase amandoua!!!! [flo2]



#176
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 10:49

Neata burtici! Subscriu si eu ideii lui mytzyus si marturisesc id-ul meu de FB: https://www.facebook...orgiana.andreea

 

In legatura cu somnul din timpul noptii, nu stiu ce se intampla cu mine dar eu ma trezesc o singura data pe noapte. Poate ca nu beau suficiente lichide, nu stiu... In general, toata sarcina nu am avut probleme cu dusul prea des la baie. Un pic mai des decat inainte dar nu exagerat. Am o prietena care imi povesteste ca daca trece de 2 ore fara sa se duc la toaleta e mare minune. Pfuuuoi, pai eu ma duc de 3 ori toata ziua si o data noaptea :))). Dureri inca nu am in schimb piscoata e tare neastamparata. Toata ziua face acrobatii prin burtica, imi taie si respiratia cate o data. Azi dimineata am observat pentru prima data ca ma strange verigheta :)). De', trebuia sa imi vina si mie randul degetelelor ca de carnaciori, insa nu a durat decat vreo 2 ore ca acum au revenit la normal. Am o gramada de treaba dar mi-e lene sa ma apuc. As sta toata ziua pe net si as pierde vremea :)) . Dar trebuie sa imi iau inima in dinti. Am de terminat 2 proiecte care dureaza vreo 2 zile, apoi sa ma apuc de curatenia generala, sa fie totul in regula cand vine bebita. Totusi, de curatenie nu as vrea sa ma apuc decat dupa ce vine mobila, pe care abia am comandat-o si de saptamana viitoare se apuca de ea. Apoi sa fac festanie, ca nici cand ne-am cumparat apartamentul nu am apucat sa o fac.. Sa calc hainutele piscoticii, sa le pregatesc in bagajel, oooooof sunt atat de multe si nu mai am timp!!! Si nici chef de ele nu am... :(((((



#177
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 10:56

Andreea :))) usurel ca parca ai prea multe de facut!! Pe rand toate, (eu va tot repet de-- sa va suparati pe mine intr-o zi :)) dar sper sa nu...) aveti grija la efort!



#178
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 11:13

Buna dragi burtici mari si frumoase!  [flo2]

Bine v am regăsit ,dupa o absenta de câteva luni, desi v am urmărit din umbra atunci cand timpul mi a permis. Ma bucur ca deja a apărut un Bobocel mic si in curând vor veni unul cate unul pe rând si ne vom bucura cu toate :)

sper sa ma primiti din nou in grup  [clo]

 

Schumpi- sa va trăiască Bebelușa , sa va bucurati de ea ! Bine ai venit le lume, pui mic!

 

noutati despre noi:

am ajuns cu greu pana la 34 s ( sarcina obținută prin fiv si Așteptată de câțiva ani). Am trecut prin toate stările posibile, greturi, voma, etc,,,de pe la. 5 luni am dezvoltat sindromul tunelului carpian si m au terminat durerile de maini si articulatii si umflarea picioarelor si a mâinilor. Am tras o f tare cu picioarele umflate si acum le mai am, dar mi am cumpărat o pereche de sosete speciale si si au mai revenit. In rest, ca si voi,,,nopti nedormite, pipi des (4-5 ori pe noapte), imi este f greu sa dorm numai pe partea stanga, dar cum ma intorc pe dreapta,,,nu i convine bebelușului. 

Sunt monitorizata deja la fiecare doua saptamani, ieri am fc eco, bebe are 2150 grame, in schimb trebuie sa stam numai la pat, Colul este prea scur pt sapt care le am si bebe e coborat fff jos, abia ma mișc. Nu am voie nici măcar sa ma plimb, sa mai fac nimic,,,in următoarele doua sapt pana la. 36 sa stam cat mai cumintei. Nu cred ca o voi duce pana la capăt, măcar pana la 37 a zis dr. Iau pastilute pt susținere, utrogestan vaginal si oral si de azi mai incep cu altele. 

Mergem mai departe, trebuie sa rezistam pana la capăt.

bagajul e pregătit pt amândoi, mai trebuie sa mi iau un sutien pt alăptare ( moasa mi a spus ca e bine sa am măcar unul). Cu epilatul, e si la mine la fel de greu, dar il am pe tati care ma pune la punct, nu ma mai duc la  salon de ceva timp.

Ne am gandit si noi la nume, pe bebe nostru il va chema Denis Nicolas  [soricel]

M am întins cam mult, am cuprins in mare prin ce am trecut in ultimul timp.

Sper ca nu v am deranjat  [:)]

Va salutam pe toate burticutele! 

Pe Facebook sunt trecută ca si Helle Enna. O am ca si prietena comuna pe Anda.

va pupammmm puiutilor!!!!



#179
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 11:25

Si apropo de sforait,,,,pfaiii,,,mi a zis tati ca sunt mai ceva ca un bărbat :)))

oricum noi nu mai dormim împreuna cam de pe la 6 luni jumate, eu ma foiesc f mult, stau treaza si nu putea nici el sa se odihneasca. Si am preferat sa dormim in camere separate, dar cu usile deschise , sa ma  auda in caz de ceva  [aerob]

[flor]  [flor]  [flor]



#180
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 11:29

bine ai revenit elynko si....odihna placuta, cam asta-i de acum, dar stai cuminitica si o sa te asculte bebelu'. Daca sta pana la 37 de sapt. e bine, oricum timpul trece repede! Fii optimista!! [:)]





Etichetat si cu sarcina, gravida, nastere, bobocei, septembrie, octombrie, 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -