Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gravidute FIV-oase (74)


496 raspunsuri la acest subiect

#61
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 17:13

Salutare mamici si burtici!
Carla, felicitari!! Cum a fost la eco?Doamne ajuta pana la capat!

Jose, deja trim 3?trece timpul!!!
Nuj daca e cazul sa te stresezi cu ddimerii..cresc mult in sarcina!
Eu prin sapt 25parca, aveam peste 2500, limita <500..deci crescuti de a binelea..nu am mai facut nimic pana am nascut.

Sandy, ma bucur sa te citesc:)
Suntem ff bine, am fost la control acum cateva zile. Am luat in greutate cate 1,200- 1,350 in 5 sapt cu hrana si titi la desert, seara si dimineata! Dr e ff multumita! Da, inca mai alaptez Sandy. Iar congelez:)) acum ramane laptic:)
Iaurt am dat la 4 sapt dupa ce am inceput diversificarea.mai nou dau iaurt de capra , k o buburuza nu prrea e cu acriturile:)..iau bio din germania. Si laptele la fel, ca le fac branzica de casa si le dau cu fructe. Nu le dau cereale ca zice dr k ingrasa, si ele sunt f b cu greutatea. Am introdus si galbenusul de ou, suc de mere pere, dovleac placintar,spanac, sufleuri,supe.
Eu nu le dau carne,.dar dr zicea ceva de 50g..si nu simpla, in amestec cu legumele,spanac sau piure de cartofi. Ficatul din comert e dezastru, spunea dr ca mai bine deloc decat din ala!! Peste a recomandat , pastrav(ca nu e gras), cu legume la cuptor.
Noaptea nu papam, doar pr la 6 -7 titzi, apoi pe la 9-10 fructe cu branzica,sau fruct gol.
Daa da am bagat de toate la congelator! Eu le dau doar mancare proaspata, preparata cu 5-10min inainte de masa. Nu imi e greu deloc, pot face asta pt iubitele mele!

Mai verific daca am raspuns la toate intrebarile:)
Week linistit sa aveti!pupici si cresctere la burtici si pici!!!

Editat de jaguar, 24 octombrie 2014 - 17:23 .


#62
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 30 octombrie 2014 - 22:00

mucii, gripa, toate-s trecatoare, ca iar veni un virus si iar am ajuns la pediatrie, cu inernare de 3 zile, dar acum e totul ok...chiar ma bucur sa citesc vestile bune despre voi, bebicii nascuti si cei din burtici.

 

consideram o masa principala, una de 180 gr (daca avea 30 gr carne in ea - cam jumatate din palma noastra) si intre 200-220 una fara carne (gen supe creme, piureuri). de pe la 8 luni n-am mai stat sa masor/cantaresc, ca piticul ne-ar fi mancat si pe noi daca se putea si am inceput sa-i dam in vesela noastra.

 

pup fetele cochetele [flor]



#63
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 14:41

Pupici si de la noi!

 

Ariiiii...esti tare de tot cu atatea viroze...bine ca sunteti ok acum. Chiarv ieri ma gandeam ca nu te-am mai citit.

Wow cu 180g/masa...:( Puiul meu nici daca il indes nu depaseste 80g. [batcap]

 

Eu acum scriu iar piciul m a trage bine de par ca scriu cu el in brate!

Ma uitam la semnatura ta cu aproape un an si jumatate, iar acum ca sunteti la 31+  ati trecut de perioada cea mai critica. [flo2]

 

Jaguar  si eu ma bucur sa te mai vad pe aici:), desi din pacate apuc sa intru rar si sa scriu si mai rar ca imediat ce intru piciul isi cere drepturile. Pup si papacioasele tale! A,m incercat si eu cu iaurtel bio de 2x dar nu ne place deloc indiferent de fructul cu care il combin, asa ca mai stam si mai incercam mai incolo. [flo2]

 

Sim sa stii ca si noi avem 2 dinti si ne da tarcoale al treilea:) [:)]

 

Fetele pupici tutiuror, ca atat am avut liber azi de la stapanire [:)]



#64
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 04 noiembrie 2014 - 10:31

Sandy, fiecare copil are propriile nevoi de mancare si somn. Incearca, totusi, sa gasesti "acea" leguma pe care-o prefera si te vei ajuta de ea sa-i introduci cat mai multe in alimentatie. Pe la 1 an picii devin pretentiosi la mancare, asa ca-i mai bine sa ai de unde alege. La noi, leguma preferata era spanacul. 

Cu fructele n-am avut probleme, ca orice-i cuplam cu banana, devenea, automat, comestibil. Si inca un "secret": lasa piticul sa testeze mancarea cu mainile, chiar daca o sa murdareasca totul in jur, lasa-l sa te hranesca si pe tine/tati si orice-ai face, nu te supara pe el.

 

Noi am avut succes cu iaurtul napolact-numai bun, 3.5% grasime (cutia mica, de 140 gr). si acum tot cu el mergem mai departe. I l-am prezentat mereu ca pe un desert fantastic. Acum, daca-i arat o prajitura, nu se bucura la fel de mult ca atunci cand ii arat iaurtul :)



#65
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 04 noiembrie 2014 - 10:36

...asaaa si, evident, numai despre sarcina n-am vorbit :D

Maine avem ultima morfologie a nasoasei. Sper sa nu depaseasca 1700-1800, ca s-o pot duce cat mai aproape de termen, ca nu prea vad cum mai pot sta la pat daca pierd iar dopul. La baiat era alta poveste, ca n-aveam copchil...El, la ultima morfologie, era trecut de 2000 gr, dar sper ca fetita-i mai suava si nasul n-o cantari chiar asa de mult :)

 

Iar streptococul b e inca prezent, asa ca tot maine vedem ce-mi propune Dr. White.



#66
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 11:28

Pupici fetelor!

 

[flo2]

 

Ari ce tare ma bucur ca vorbesti despre fetita voastra si ca am,ia ai un pic si o sa o tineti si pe ea in brate. Daca n-as avea varsta pe acre o am mai ca m-as mai incumeta si eu la inca un drum la cehi, dra dupa fericirea enormsa pe acre o traim mi-e teama sa nu cer prea mult, ca si organismul meu are niste limite...

Bafta la morfo si sunt sigura ca piciulica vostra va fi numai bine [:)]

 

Ref mancare sa stii ca ii plac alimentele si legumele si fructele dar cand se satura pe la 70-80 grame isi pune fermoar la buze si nu le mai deschide nici cu clestele [:)] [flo2] , dar de crescut crestem in continuare asa ca nu fortez ca nu vreau sa verse.

Pana acum doar iaurtul l-a refuzat. In rest papam orice. [:)]

 

Fetelor voi cum ati/veti proceda cu vaccinurile varicela si cele pt rubeola, rujeola, oreion?

Sunt bucuroasa ca am trecut cu bine si de cel hexavalent de a treia tura ca tare mai aveam emotii...

Acum 5 luni stam lejer:)

 

Pupilici



#67
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 12:51

Salutare,

 

Stiu, stiu nu am mai scris de tare mult, timpul asta.....Ma bucur tare mult sa vad ca s-a animat acest topic drag sufletului meu si ma bucur si mai mult sa vad fete greu incercate ca sunt aici, insa sper sa mai vina multe fete ca este incapator.

Noi suntem mari, deja cautam scoli si ne framanta cand sa fie mom. inceperii scolii. In rest totul in normal, fara probleme grave de sanatate, cu performanta de a nu primi pana acum antibiotic, de spital nici in treacat nu a auzit. In vara in una din vacantele noastre a facut insa varicela, dar a trecut.

Va imbratisez si va pup apasat pe fiecare in parte si sper sa am timp sa mai bag cate un ochi pe aici.



#68
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 16:25

Sandy, noi l-am vaccinat pe la 1 an si vreo 3 luni, ca a tot a fost bolnavior...de fapt, nici nu ma gandeam sa-l vaccinez, dar, aparand sarcina cu fata, am zis sa nu risc sa ia amandoi. Poate nici nu trebuie sa te mai duci la cehi si vine o minune :)))

 

Many - ce surpriza placuta! Deci anul viitor il dai la clasa pregatitoare? Sau e la clasa pregatitoare si-l dai in clasa I? Pupici urecheatului!



#69
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 19:15

Ari, da-mi voie intai sa pup burtica, printul si apoi toate doamnele.

In ce priveste scoala, Vlad abia a facut 5 ani, insa deja am stabilit ce scoala vrem ramane sa stabilim cand il dam. Daca optam ptr.anul scolar 2015-2016 trebuie sa-l ducem la comisie ptr. Aviz, el implinind 6 ani dupa 1 sept.si parca zic ca are timp sa tot fie evaluat, in plus nu ne prea grabim sa-l aruncam in nebunia asta de scoala, insa mai digerem problema. Clasa 0 a devenit obligatorie, deci invatamant de 13 ani, daca nu il dam la scoala la anul termina liceul pe la 20 ani, nu stim cum este mai bine, vedem.  Prioritar acum este sa schimbam casa, dar musai in zona ca sa nu ne departam de scoala aleasa. Framantari si iar framantari, dar o sa va vina randul doamnelor.

w-e placut si linistit.



#70
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 13:57

Manyyy, doamne, ce batai de cap! Pe mine ma termina partea asta cu invatamantul. De fapt, la noi in familie, niciunul nu e trecut unde locuieste, ca ar insemna sa stam in Ilfov si nu vreau sa ma trezesc cu nush ce lege care ma obliga sa-mi dau copiii la diverse forme de invatamant, in Ilfov si atat.

Schimbi casa? Imi placea zona voastra (am recoltat analize langa voi). Pupici urecheatului!

 

Nu mai avem gravide? Hibernati? trezireaaaaaa! ca acusica vine mosul!  [aho]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -