Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gravidute FIV-oase (74)


496 raspunsuri la acest subiect

#51
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 18 octombrie 2014 - 11:08

hehe...buna din nou fetelor....

multumesc Aristica pt raspuns :)

 am facut analizele si DDmerii au crescut foarte mult fata de ultima data; adica: ieri, la 26 sapt si 3 zile: valoarea a fost 0,98 (valori normale ale laboratorului<0,55) 

in urma cu o luna (deci la 22 sapt) val a fost 450 (valori normale ale laboratorului<0,50) 

mi se pare cam prea mare cresterea..intr-o luna.....voi (cele care ati mai trecut printr-o sarcina) mai tineti minte ce valori ati avut la Ddmeri?

Sandy....ce mare e voinicul tau...ce repede trece timpul...:)

pup si pe Jaguar, Sim, Micky...multa sanatate va doresc si voua si minunilor voastre  [flo2]



#52
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 18 octombrie 2014 - 11:09

Michaela, Carla, Teradrops...va pup pe toate fara exceptie (sorry daca am omis pe cineva din greseala:)



#53
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 18 octombrie 2014 - 14:39

Jose stiu ca DDimeri cresc in sarcina, e ceva fiziologic. Tb sa faci si AntiFXa dc esti pe anticoagulant pt ca se interpreteaza impreuna. Eu tb sa repet ac 2 analize dupa 22 sapt.

#54
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 18 octombrie 2014 - 17:03

Michaela :) mersi pt raspuns :) 

stiu ce spui tu.....in principiu DDmerii si Anti FXa se recolteaza / interpreteaza cumulat, la Fundeni de catre dna Uscatescu....insa eu nu vreau sa ma mai plimb pana in Buc:(

in Cluj spre exemplu, hematoloaga la care merg eu se orienteaza dupa DDmeri cumulat cu IR-uri,. cu TA, cu dimensiunile eco ale fatului fata de grafic

AntiFXa nu se recolteaza....

de altfel AntiFxa este relevant daca se recolteaza doar la 3-4 ore de la utima administare a anticoagulantului....

si cum majoritatea dintre noi (cele cu 1 administrare /zi fraxiparine) facem injectia seara, inseamna ca AntiFXa, sa fie relevant, ar trebui recoltat undeva noaptea...nu?

asta e in teorie....

eu voiam sa stiu (pana ajung/ vorbesc la tel cu dr hematolog ) daca valorile mele pt DDmeri sunt exagerat de mari....ma gandeam ca isi mai amintesc gravidutele care mai au bebe acasa si au trecut deja prin asta....

va pup pe toate fara exceptie


Editat de josephinedxc, 18 octombrie 2014 - 17:03 .


#55
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 18 octombrie 2014 - 17:18

Jose nu sunt din Buc si nu mai merg la dr Uscatescu de mult. Ii mai trimit din cand in cand un mail dar aici merg pe mana ginecoloagei. Dau 210 ron pe AntiFXa  [batcap]  Eu fac de 2 ori /zi clexane si pot da sange la 4 ore de la injectia care o fac de dimineata . 



#56
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 07:35

sandy, haide ca-n curand scapati si de nesuferitul de reflux. Sper ca baiatul a luat bine in greutate. Baiatul nostru, cu tot refluxul lui, a fost mereu peste medie (acum trebuie sa aiba in jur de 10 kg si are 12.200)

Nasoasa, la 29 saptamani, avea 1.300 kg. Sper sa fie mai micuta decat el, ca nu-mi permit sa stau la pat cu colul deschis cum am patit prima data (aaa, si mai nou am gripa, deh, asta-i o sarcina plina de bacili si streptococi)

 

Jose, la mine, Albu, din saptaman 22, parca, interpreta ddimerii doar cand imi facea eco, asa ca degeaba iti spun ce valori aveam. E posibil ca tie, valorile sa-ti para mari, dar, la eco, totul sa fie bine. Asteapta sa ajungi la medic si capul sus, ca deja sarcina e mare! Daca nu ma insel, prin saptamana 20, data trecuta, am renuntat la vizitele la Fundeni. De data asta, la nasoasa, nici macar n-am pus piciorul pe acolo, am mers doar pe experienta lui Albu.

 

Mica, tu cand ai eco?

 

pup fetele!



#57
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 18:37

Hello girls [hia]

 

Ari vad ca esti punct de atractie pentru tot felul de gogomani! Fetita ta va fi deja experta!

Sanatate multa va doresc!

Piciul meu e fb din toate punctele de vedere, psihomotor chiar peste varsta desi ne-ma nascut prematuri, dar la greutate a fost la limita de jos, chiar un pic sub din luna a 5-a de sarcina si tot asa am ramas, Cresterea a fost Ok dar nu am sarit peste varsta ci stam la limita inferioara. E suplu:) nu e slabanog si e foarte vioi si vesel asa ca nu pompez nimic in el, nu am avut probleme de sanatate altele decat cele provocate de altii asa ca il las in pace.

 

Josephine la un moment dat m-am oprit si eu cu AntiFxa si  am mers doar pe mana ginecoloagei cu IR-urile.

 

Mica cred ca abia astepti urmatoarea morfofetala!

 

Sim tu ii dai lui Andrei carnita? cu ce o ametseci si cam in ce cantitate?

 

Fetelor cam care e cantitatea suficienta incat sa consider ca la o masa nu mai are nevoie de lapte?

 

Va pupilic cu drag!

 

Noi azi ma fost mai maraiti si mia somnolenti ca suntem dupa revaccinarea Ditepe nr 3.



#58
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 20:53

Aristica, Sandy , multumesc pentru raspunsuri ...astept si eu urmatoarea eco, sa putem corela IR-urile cu DDmerii ...

michaela, buna idee cu administrarea clexane-ului de 2 ori/ zi ...ca asa esti acoperita 24 ore...hm....chiar ca e buna ideea ...!

va doresc o seara placuta:) 



#59
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 21:43

Ari la sf lunii am eco morfo de trim 2 la Calomfirescu. Multa sanatate intregului familion, am citit ca sunteti mucosi toti.
Sandy ma bucur ca bb mic evolueaza bine. Chestia cu refluxul ma sperie tare, nu cred ca as putea face fata si mi-e teama ca nu sunt pe faza, am un somn f adanc. Pe bebelina am inceput sa o simt de cateva zile, nu mai am asa mari emotii pana la eco.

Jose eu de la inceput am facut clexane de 2 ori/zi, am fost si inca sunt pe 0,4 x2/ zi.

Eu credeam ca de la 20 s nu mai fac antifxa, ca se va lua dupa IR-ri, dc are retard si DDimeri. Costa o gramada de bani analiza asta AntiFXa, sper sa nu mi-o mai ceara.

#60
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 07:07

Ce mai faceti fetelor? Am intrat sa va salut. Eu incerc sa stau cat mai optimista si sa astept cuminte eco. N-am mai fost la beta, dar am mai facut cate un pipi test sa vad ca liniuta e tot mai rosie  [batcap]

Joi am eco si deja am emotii.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -