Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de Martie 2015 (Ghiocei de Martie 2015)- cap3


459 raspunsuri la acest subiect

#391
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 12:18

anca le ziceam la fete intr-o postare mai veche ca adevaratele contractii le ve-ti deosebi , sunt diferite de tot ce am exprimentat pana acum..sunt greu de confundat , oricum va doresc ca nu va loviti de ele decat in momentul oprtun..



#392
senz_benz

senz_benz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 13:21

Multumesc de primirea calduroasa :) nu am reusit sa ma trezesc azi sa merg la triplu test,am stat aproape toata noaptea sa va citesc din urma :)) cu siguranta voi merge maine.Voi ce parere aveti,il faceti? Sau e inutil dak DT a iesit bine?

Editat de senz_benz, 30 septembrie 2014 - 13:31 .


#393
annaissmm

annaissmm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 13:39

Bine ai venit Senz, sarcina usoara!

 

Mie dr mi-a zis sa nu mai fac triplu test daca dublu test a iesit bine.

 

Fetelor, voi la cate saptamani mergeti la ecografia morfologica de trim2?

 

Eu nu ma simt prea bine zilele astea, parca sunt mereu ametita/obosita, daca stau mai mult in picioare obosesc ingrozitor, am pus pe seama tensiunii mici, am 99 cu 66, 92 cu 68 cam sa ma invart. De cateva zile am si stari de greata, nici in primul trim nu aveam asa, uf, nu-mi place. Maine am ecografia de 16 sapt, stau ca pe ghimpi, sper sa fie totul ok cu bebe.

 

Bubulina, parca tu ai zis ca ai tensiunea mica, daca nu ma insel. Cat aveai? Iei ceva pt asta? Tie ti-e rau asa, ametesti? Sau sunt eu prea paranoica [batcap]

 

Pentru fetele care au deja bb1, cum a fost alaptarea? Va intreb pt ca am citit niste experiente care m-au speriat, acum mai tare imi fac griji de alaptare decat de nastere [alcool]  [fri]



#394
moni05

moni05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 225 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 13:41

Buna fetelor, bine ai venit senz si sarcina usoara.

 

Senz chiar voiam sa te intreb de ce faci triplu test, cum ti-a iesit DT?Eu stiu ca daca ti-a iesit cu risc scazut nu se mai recomanda triplu test.

La sora mea spre ex a iesit intermediar si ca sa fie linistita a facut si TT care era ok.

 

Feletor nu stiu ce sa ma mai fac cu sinusurile, imi curg ochii, nasul e fff infundat incontinuu, ma dor sinusurile. Tot iau pt imunitate vit C, oscilococcinum, si remedii de raceala tot homeopate, dar sinusurile nu ma lasa deloc.

Mai stiti alte remedii in afara de apa sarata sau ceai de musetel cu sare? Am sa le incerc diseara, o sa stau intai la aburul ceaiului de musetel sarat si apoi o sa imi pun in nas. Dar daca nu merge ce sa mai incerc?

 

Olimp tu cum ai scapat de problemele cu nasul cat ai fost racita?



#395
DeniL

DeniL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 13:45

Hello fetele !
Bun venit noilor membre, felicitari pt copilasi :)

Eu am facut DT si a iesit ok, doc a spus sa nu mai fac si TT.
Am fost aseara la eco, hematomul este tot acolo, are aproximativ aceleasi dimensiuni, pentru ca bebe a mai crescut s-a mai aplatizat putin, placenta insa s-a lipit la loc (aveam hematomul intre placenta si uter), deci macar ceva bun vad in toata treaba asta. Sunt in continuare la pat pe efort minim insa sunt mai linistita. Mi-a dat si vitamine pentru ca mi se exfoliaza pielea, am carcei si ma dor bratele foarte tare.
M-a chemat din nou peste 4 saptamani cand o sa fac si morfologia de trim 2, voi avea 20sapt si 5 zile.

#396
DeniL

DeniL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 13:47

Moni, eu am mai folosit un remediu cand era pitica racita si uneori era singurul care functiona : o ceapa taiata in 4 pe care i-o puneam noaptea la cap. Si pt mine a functionat in episoadele de raceli mai puternice.

#397
moni05

moni05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 225 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 13:48

annaissmm si eu am zile in care sunt mai ametita in ultima vreme si de regula am si tensiunea mica, si cum nici cafea nu mai beau se explica.

Am mai avut si eu greata cand si cand, dar am pus-o pe seama a ceea ce am mancat, stomacul devine mai sensibil mai ales pt ca a inceput sa se ridice de la 12 saptamani si nu mai intra aceleasi cantitai de mancare ca inainte. Digestia se ingreuneaza.

 

Eu zic sa nu iti faci griji.

 

In privinta alaptarii, sora mea a fost f stangace la inceput, nu a citit nimic inainte si a avut probleme f mari, pana la urma a mers la o moasa care a ghidat-o si a ajutat-o foarte mult. 

Din ce am invatat din experienta surorii mele este foarte important sa pui puiutul f repede nupa nastere la san, si cand il i-a somn trebuie stimulat sub barbie, sa stimulezi reflexul de supt (care este f dezvoltat in primele doua ore de viata) nu e bine sa confunde sanul cu adormitul, altfel iti va adormi cel putin o perioada doar la san, asta e alta situatie pe care a patit-o sora-mea,

 

Asa cum spuneau si fetele in paginile trecute, trebuie sa ii bagi bine tot sfarcul in gurita si sa il tii in pozitia corecta. Banuiesc ca o sa megreti si la cursurile de puericultura, te invata acolo si pozitia la alaptat si multe altele.

 

Noi vrem sa facem si cursurile de Lamaze, daca totul va fi bine si voi putea naste natural, am gasit un pachet cu acest curs si cel de puericultura si au si review-uri foarte bune.


Editat de moni05, 30 septembrie 2014 - 13:49 .


#398
moni05

moni05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 225 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 13:53

Multumesc mult Denil, o sa imi pun diseara si ceapa, sper ca toate adunate sa inceapa sa se simta.

 

Ma bucur ca s-a lipit placenta, asta e mare lucru! :)

O sa fie bine cu siguranta!

 

Eu am avut ultima eco la DT, adica la 12 sapt si cateva zile si dr m-a chemat cand ajung la 17, 18 sapt, adik undeva pe 18 Oct.

Apoi morfologia pb o vom programa la 22 de sapt, o sa vad ce imi spune la urmatoarea eco.



#399
DeniL

DeniL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 13:55

Sa nu te sperii de miros, se impute toata camera :p

#400
Georgia22

Georgia22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 13:55

Senz, bine ai venit si sarcina usoara! Referitor la DT, doctorita mea a zis ca daca a iesit bine, nu mai e necesar si TT.

Annaissmm, imi pare rau ca nu te simti bine, incearca sa bei putina cafea, poate mai creste tensiunea.

Moni, si eu sunt la fel ca tine cu sinusurile, imi plesneste capul, din pacate nu stiu  alte remedii. Am mai citit de suc de lamaie, cateva picaturi puse in nas, asta inca n-am incercat. Si ceapa mai ajuta sa-ti desfunzi nasul, pur si simplu tai si mirosi o ceapa. In timpul zilei cat nu poti pune apa cu sare in nas, poti lua de la farmacie un spray cu apa de mare (eu folosesc Bebicina), ajuta la desfundat nasul.

DeniL, bine ca s-a lipit placenta




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -