Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 3 voturi

Mamici de Martie 2015 (Ghiocei de Martie 2015)- cap3

459 raspunsuri la acest subiect

senz_benz

senz_benz

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 17:46

DT mi-a iesit foarte bine,risc scazut la toate,dar eu nu am avut un medic stabil pana acum care sa ma sfatuiasca si am crezut k e necesar sa fac si triplu.acum m-am interesat mai amanuntit si sunt multe mamici care nu l-au mai facut dak DT a fost ok.dar am citit ca triplu test mai detecteaza si alte anomalii in plus,cum ar fi spina bifida si inca ceva... Sunt in dubii :(

Editat de senz_benz, 30 septembrie 2014 - 17:59 .

• 0

senz_benz

senz_benz

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 17:46

DT mi-a iesit foarte bine,risc scazut la toate,dar eu nu am avut un medic stabil pana acum care sa ma sfatuiasca si am crezut k e necesar sa fac si triplu.acum m-am interesat mai amanuntit si sunt multe mamici care nu l-au mai facut dak DT a fost ok.dar am citit ca triplu test mai detecteaza si alte anomalii in plus,cum ar fi spina bifida si inca ceva... Sunt in dubii :(

Editat de senz_benz, 30 septembrie 2014 - 17:59 .

• 0

bubulina1

bubulina1

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 19:04

Bine ai venit Senz, sarcina usoara!

Mie dr mi-a zis sa nu mai fac triplu test daca dublu test a iesit bine.

Fetelor, voi la cate saptamani mergeti la ecografia morfologica de trim2?

Eu nu ma simt prea bine zilele astea, parca sunt mereu ametita/obosita, daca stau mai mult in picioare obosesc ingrozitor, am pus pe seama tensiunii mici, am 99 cu 66, 92 cu 68 cam sa ma invart. De cateva zile am si stari de greata, nici in primul trim nu aveam asa, uf, nu-mi place. Maine am ecografia de 16 sapt, stau ca pe ghimpi, sper sa fie totul ok cu bebe.

Bubulina, parca tu ai zis ca ai tensiunea mica, daca nu ma insel. Cat aveai? Iei ceva pt asta? Tie ti-e rau asa, ametesti? Sau sunt eu prea paranoica [batcap]

Pentru fetele care au deja bb1, cum a fost alaptarea? Va intreb pt ca am citit niste experiente care m-au speriat, acum mai tare imi fac griji de alaptare decat de nastere [alcool]  [fri]

Da, eu am tensiune mica si ieri mi-a fost extrem de rau, era sa cad in casa si eram singura cu copilul. M-a durut capul si aveam ameteli. Am mancat si baut absolut orice: sarat, dulce, gras, am baut o gramada de apa si degeaba. Nu am fost in stare nici sa-i fac dus copilului, mi-a fost frica sa nu o patesc mai rau. La 10 dormeam amandoi. Nu am luat nimic (pastile) eu am mai mereu aceasta tensiune, curios e ca mi-a fost ieri asa rau....

Referitor la alaptare, eu am folosit Garmastan din luna a 7-a pt stimularea lactatiei si desi am nascut cu cezariana, am alaptat exclusiv pana la 6 luni si apoi am continuat pana la 11 luni (cu ce mai aveam...)

• 0

bubulina1

bubulina1

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 19:08

Buna si bine ai venit!

Triplu test nu este mai bun decat dublu test, ambele sunt statistice, nu au rol de diagnostic. Daca ai facut dublu test si a iesit bine, nu trebuia sa faci si triplu, are procent mai mic de rezultate corecte. Daca ar fi iesit DT mai putin bine, medicul putea sa-ti recomande alte proceduri gen amniocenteza.

• 0

senz_benz

senz_benz

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 20:00

Ms mult de informatii tuturor,deci a fost foarte bine k nu l-am facut azi k am aflat multe lucruri pe care nu le stiam,deci sigur nu o sa-l fac.sapt viitoare am programare la un medic bun,pe care l-am descoperit de curand,sper sa-mi inspire incredere si sa raman la el,chiar am nevoie de cineva care sa ma sfatuiasca si sa- mi spuna ce sa fac, pana acum medicii la care am fost mai rau m-au derutat,fiecare avea o alta parere
  • 0

_Micaela_

_Micaela_

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 20:29

Ce bine ca avem mamicute printre noi. [flor]
Bubule , Garmastand e o crema cu care ne dam pe sani sau doar pe sfarc?? ?? De cate ori/ zi Sunt ultra incepatoare. [batcap]
Olimp tot de crema asta vorbeai acum cateva zile ?? Parca era tot cu G
Incep sa conspectez :-)
  • 0

Madd11ee

Madd11ee

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.792 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 06:55

Neata fetelor. .

Bun venit burticilor noi si felicitări pt bebei..

Deni, ma bucur ca s-a lipit placenta..r o veste fff buna..

Bubulina, nu stiu daca bei cafea.. eu am tensiunea 10 cu 6 dupa o cana mare.. o am 8 cu 5 sau cu 6 altfel.. si mai scade.. eu cad din picioare daca nu beau macar o cana de cafea pe zi.. si mananc si ff sarat.. la ceza pana aa termine de facut rahia mi-au crescut tensiunea de trei ori ca sa nu lesin.. pe sarcina trecuta chiar am leșinat la metrou..

Moni, sănătate multa. . Sa stii ca si la noi a funcționat ceapa..

Legat de alăptare. ..nu e asa bau bau.. am citit ceva înainte de a naste.. recomand pt informații pertinente blogul Alapteaza! Si grupul de fb cu acelasi nume. . Acolo am aflat de greva suptului de ex.. si multe altele.. mai este si Clinica de alăptare.. ambele sunt grupuri de suport.. ff ok.. eu una nu am avut nici ragade s nici alte probleme.. am alaptat exclusiv pana la 6 luni.. si inca alaptez ( rarut, e spre intarcare piciul).. crema aia e ok de avut in casa pt sfarcuri, sa le inmoaie, iar dupa, ajuta la ragade.. mai este buna lanolina pura sau balsamul multi mam..am alaptat inca din maternitate.. ziua bebe statea doar cu mine.. si colostrul pe care il aveam era suficient. .in a treia zi a apărut si laptele matur..
  • 0

lorelei78

lorelei78

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 07:28

Bine ai venit Senz şi felicitări pt fetiţă !
Eu am alaptat până a făcut fata 1 an şi 3 luni,atunci am intarcat-o eu.Am pus-o la sân exclusiv,fără alte suplimente de lapte praf.Nu am avut niciodată mameloanele formate,dar nu a fost un impediment ,la început am fosit mameloane artificiale,apoi am renuntat când m-am plictisit de sterilizat .Copilul are instinctul înnăscut de a suge,nu trebuie decât pus la sân intr-o poziţie care să îi permită să mănânce cât mai uşor,astea se testează la început.Recomand manualul pt alaptare al Anei Culcer .
  • 0

olimp

olimp

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 07:55

neata fetelor

site-ul merge ca naiba..iari am scris un mesaj lung si cuprinzator legat de alaptare , bla.--bla bla./..si evident cand sa-l postez de eroare..toata seara am incercat sa intru dar niumic...

acum nu mai am chef sa repet [smulgpar]

denil..ma bucur ca s-a lipit placenta la loc..

micha garmasatnul sa da doar pe sfarcuri...eu m-am dat doar dupa ce am inceput alpatarea..

• 0

Madd11ee

Madd11ee

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.792 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 08:11

Da.. Ana Culcer e o super doamna si e foarte dedicata alaptarii.. am auzit-o in niste interviuri.. mi s-a părut deosebita. . Din păcate, sunt ff putini dr care au habar de treaba asta cu alăptarea. . Eu recomand sa se ia legăturacu un cconsultant in alăptare in caz de nevoie.. eu primisem de la o dna dr ff cunoscuta sfatul sa ma mulg dupa fiecare supt iar dupa ultimul ( era dat si program!) Trebuie musai sa scot nush cati ml... asta in condițiile in care copilul luase in doua sapt de la nastere cam 700 gr..fiind alaptat la cerere. . Si pt ca a regurgitat cand l-a palpat pe burtica ( in condițiile in care abia supsese) l-a declarat cu reflux si sa ii dau nexium si motilium pt copii.. nu i-am dat nimic.. si imediat am discutat si cu medicul meu de fam ( vecina mea) si a ramas si ea socata de recomandari.. de la o luna nu a mai regurgitat deloc.. ori daca dai de un astfel de dr..si nu ai pe cineva sa te sprijine, poti usor sa renunți..

Trebuie sa citiți si despre puseele de crestere ale copiilor, pt a nu confunda perioadele astea de crestere accelerata cand copilul vrea numai la san ( unii doar cateva zile, al meu a fost in puseu continuu pana la 3 luni :) ) cu faptul ca nu mai e lapte.. laptele se produce la cerere si cu cat suge copilul mai mult, cu atat se produce mai mult. .
  • 0

Panic Questions

• Vaccinul

iurii
    - Astăzi, 07:45

• Nastere cezariana

Tina01091995
    - Ieri, 10:13

• Copil

Darius Gabriel
    - mai 22 2022 16:31

• ConstipaÈ›ia la bebeluÈ™i

CARMENA91
    - mai 21 2022 10:55

• Dormitul pe partea dreapta

dyana03
    - mai 21 2022 08:02

Groups

• Mamici de Ianuarie 2023 (Fulguleti de 2023)

Anda08
    - apr 27 2022 11:35

• Mamici de Decembrie 2022 (Minuni de Decembrie)

Anda08
    - mar 29 2022 09:10

• Mamici de Noiembrie 2022 (Brumarei de 2022)

Anda08
    - feb 08 2022 09:11

• Mamici de Octombrie 2022 (Bobocei de 2022)

Anda08
    - feb 03 2022 14:39

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

Last Blogs

• Am venit pe lume

Renata13
    - Astăzi, 14:39

• NaÈ™terea prin cezariana

CLivia
    - Astăzi, 14:14