Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iul-aug 2012 ( 8 )


316 raspunsuri la acest subiect

#21
Carmen_80

Carmen_80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 10:11

Buna fetelor,

 

Incerc un test...nu stiu ce are site-ul asta ca la mine nu merge...dc ma duc pe pagina 2 zice ca e in constructie. Pe tel se vede ce scrieti...ciudat

 

Sunt si eu pe-aici, citesc, dar mai greu cu scrisul. Patrick a avut o viroza urata, a tusit aproape 3 sapt. Azi a mers la gradi, dupa 2 sapt de stat acasa. Am fost la un pas sa incepem iar antibioticul... Ma omoara racelile astea, deja o sapt la gradi, 2-3 acasa....nu e rentabil. Cred ca o iau iar pe drumul bonelor.

 

Dpdv evolutie, sunt impresionata. Desi sta mai mult pe acasa, a devenit complet independent si autonom. Face totul situn (singur) :)). Cu despamperizarea a durat fix 3 zile. Ii mai pun doar noaptea, ca inca nu se trezeste sa spuna, dar tine, ca de cateva nopti e pampersul uscat si face o tona cand se trezeste dimineata.

 

Nu stiu care a fost secretul...pur si simplu i-a placut ideea de chilotei. Dupa 3 zile, in care a invatat sa spuna inainte sa faca si sa nu se mai scape pe el, am renuntat conmplet la pampers ziua. Indiferent unde mergem, punem chilotei. Spune mereu, nu se intampla accidente, a invatat sa faca si din picioare la pom, gard sau ce-o fi. A invatat si exact cand face kk si cere la baie sau la olita (intre timp s-a imprietenit si cu ea). Pana acum pt orice crampita cerea la baie, dar s-a intamplat o data sa-l ia pe nepregatite si sa faca pe el...

 

Trimit sa vad dc se posteaza si mai revin.



#22
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 20:59

Carmen vezi ca sunt niste poze f faine cu Patric pe facebook pe grup

#23
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 09 septembrie 2014 - 21:50

Carmen, baietii nostri s-au sincronizat la despamperizare. Nu degeaba-s nascuti in aceeasi zi. Si noi scoatem pampersi uscati dimineata, numai teama mea nejustificata ma face sa i-i mai las noaptea. Chiar aseara a mancat pepene si nu a facut nici un pipi toata noaptea, dimineata la 7 s-a trezit si a facut un "grand pipi" (il citez) la olita.

Imi pare rau ca se chinuie asa des (si indelungat) Patrick cu racelile, nu stiu ce sa te sfatuiesc. Dar sa stii ca la inceput asa e la toti, e mai rau apoi raceste din ce in ce mai rar. Eu personal n-as renunta sa-l duc la gradinita.

 

Ioana, va mai intoarceti la tati in tarile calde?

 

Ali, ce mai face Denis pericol public? A mai facut vreo buba? Sper ca nu.

 

Rocsy, rabdare fara tutun cu olandeza, cum e, ai scapat odata de teste? Cand preconizati sa plecati dupa toate etapele astea?

 

Lorena, mai vino pe la noi cu vesti despre Onuta-vrabiuta. Parca planuiati si voi un concediu prin septembrie?

 

Gabi, sper ca esti bine, sanatoasa si mai linistita. Ce mai face Andrei?

 

Muraturica, ce mai e nou pe la voi, s-a mai adaptat bona la cerintele tale?

 

Roxy, uite ca nu mai stiu daca am raspuns dupa ce ai scris, parca nu, Chitz e fetita mare, isteata si vorbareata. Va doresc sa gasiti o solutie, sa nu va mutati de unde va este bine.

 

Ca_mila, ce mai face Ana, tot as aii e foame dupa gradinita, draga de ea. Tu cum te simti, sper ca ai o sarcina usoara.

 

Sper sa nu fi uitat pe cineva...suntem tot mai putine pe aici.

 

Cheers!



#24
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 09 septembrie 2014 - 21:53

Buna seara !

La mine de pe calculator vad mesajele si pot intra pe site, de pe laptop imi spune ca situl este in constructie ..... mai mult decat bizar !!!

 

Nu am somn la ora asta ! Am avut musafiri, am baut cola si acum nu am chef de somn  [:)] . M-am gandit sa mai umplu putin paginile pe aici !

 

Carmen : primul an in colectivitate e crunt, asa a fost si la noi . In urmatorul an procentajul frecventarii a fost de 40-60 la % , in sensul ca aveam 1 saptamana sau 2 de gradi si 2 saptamani de stat acasa. Anul asta vom vedea !!!



#25
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 09 septembrie 2014 - 21:55

Fleur : nu am scapat, mai am de dat un test la sfarsitul lunii .... si eu nu mai am rabdare, astazi chiar mi-am bagat picioarele in cel de al doilea curs de pe ziua de astazi si am zis PAS !!! In total acum am 5 cursuri de olandeza pe saptamana , intre 2 si 3 ore cate unul si mai am un pic SI ORI AJUNG LA NEBUNI / ORI IMI BAG PICIOARELE SI NU MAI PLEC NICAIERI ca m-am saturat de invatat !



#26
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 09 septembrie 2014 - 22:05

In rest nimic nou, ne bucuram de zilele frumoase de toamna. Saptamana viitoare imi iau concediu si plec cu fetele vreo 10 zile la Bistrita ( scuze daca m-am repetat, nu mai stiu daca v-am spus sau nu ).

Fetele se joaca frumos una cu alta, se mai si cearta, paruiesc etc. dar in principal relatia lor e super, unde e una , e si cealalta si invers.

Sofia are in plan tot felul de figuri. Mai nou e interesata ca mami si tati sunt "iubiti" .... cum ne vede ca stam in brate unul la altul si ne mai sarutam, cum vine fericita si tipa ca mami si tati se iubesc ..... Are tot felul de texte de te umfla rasul cand o auzi, de genul " mosule, hai si prinde-mi o gaina . Mosul spune nu pot sa o prind. Dar de ce Mosule ??? Daca aveai muschi ca si tati o prindeai usor !!! "  .... si multe alte constatari de-ale dansei. Maimutica mica, Natalia urmareste tot si repeta ultimele cuvinte. Copiaza tot incepand de la expresii, mimica, reactii etc. Nu te plictisesti cu ele , asat e mai mult decat sigur !



#27
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 11:35

Buna fetelor !  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Fleur , Andrei trece printr-o perioda de mari crize , trebuie faci ce vrea el si cand vrea el , toata lumea drepti , Tipa , urla se tavaleste pe jos . In continuare nu vorbeste , nu este atent , nu colaboreaza cu noi , e numai CE VREA EL . Am vb cu Ina si vreau sa merg la o evaluare psihologica , ca nu mai rezist . Nu ii pot de cap deloc  [batcap] Nu am scapat de pampers , nu se cere , nu are nicio treaba . Pe mine ma face sa cred ca are o problema copilul asta sau eu nu stiu sa-l educ . O gramada de copii in parc ft cuminti sau ma rog ...cuminti , al meu e intr-un urlet si pe jucariile altora .

 

 

Amnio , nu a fost nici pe departe cum mi s-a povestit , poate si din cauza ca a fost facuta intr-un spital de stat . M-a durut crunt , m-a intepat de 2 ori , prima data nu a putut sa extraga lichid . Dureri mari dupa .... in fine a trecut , macar sa fie bine . In sfarsit s-a vazut foarte bine si faimoasa membrana despartitoare , deci numai avem indoieli . Acum avem alte griji , sindromul transfuzor-transfuzat   [fri] si rezultatul de la aminio care v-a fi doar pt un fat , pt ca s-a extras doar dintr-un singur sac   [smulgpar]  Liniste pana final eu nu o sa am . Acum ma bate gandul si ma documentez unde fac a doua morfologie fetala de trim 2 , vreau si parerea altui  medic . 

 

Ma bucur ca sunteti bine si cu copii cuminti in primul rand  [:)]



#28
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 21:15

Salutare,

 

Gabi, ma bucur ca ai mai scris despre Andrei. 99% trec prin crize la varsta de 2 ani. Mai asteapta cu evaluarea psihologica pana pe la 3 ani, oricum inainte de 3 ani am citit ca nu pot fi evaluati dpdv psihologic si diagnostica diverse. Despamperizarea se va intampla atunci cand vrea el si va fi de pe o zi pe alta, vei vedea.

V-ati gandit sa-l dati la gradinita, macar program scurt? Socializarea ii mai imblanzeste, sa stii.

Toti copii de varsta lor urla pentru jucarii, cred ca nu te-ai uitat tu bine [flo2] .

 

Copii cuminti au Muraturica, Ioana, Camila, Roxy, Rocsy (dupa cum vezi, e vorba de fete...), eu nu...

 

Imi pare rau ca te-a durut asa tare la amnio, cred ca depinde fff mult de medic, ca-i el la stat sau la privat. Daca a facut multe amnio si are experienta.

Nu mai stiu cum sa te incurajez, ca daca dispare o problema, apare alta [ups] . Important e ca te simti bine si ca sarcina  decurge bine, asta ar trebui sa fie un indiciu pt tine ca bebelusele sunt si vor fi ok.

Sa va pazeasca D-zeu in continuare si toate temerile tale sa fie fara temei.



#29
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 22:14

Bineinteles ca in mesajul in care "inventariam" fetele, le-am uitat tocmai pe Ilenutza si pe Ada [batcap] .

Iertare fetelor [flo2]  [flo2] , sper ca sunteti bine, va pregatiti scolarii probabil.



#30
lorenaflore

lorenaflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 04:18

Sa incep cu o cafea? Buna dimineata! Hai ca merge si la ora asta!
Noi suntem dupa concediu, nu ne-am intors cu mana goala, am luat si o enterocolita ca de stateam bine cu stomacul.....dar acum suntem ceva mai bine..... initial am zis ca o sa fie raceala ca nu mai imi puteam scoate rata din apa. Totul a debutat cu febra, prima zi 38, a doua zi 39, drumul de intoarcere a fost un calvar....a vomitat la greu, noroc ca a avut si o pauza de 5 ore intre cele 2 mari reprize de vomitat. Saruri de dehidratare nu vroia si nici pozitie de fortat copilul nu aveam, imi era ca ajung la spital cu ea.....de fapt am ajuns la doctor in noaptea sosirii, adica pe 9 sept, ca eram destul de speriata, dar ne-a trimis acasa cu tratament. Din seara aia nu a mai vomitat, ieri a avut multe scaune proaste....I-am pus pampers dupa ce am spalat 5 perechi de chilotei ca nu apuca sa ajunga la olita. Febra I-a trecut dupe 3 zile de febra moderata, asa ca nu mai facem alte analize deocamdata.
Ma asteptam sa ne intoarcem cu ceva, dar pica prost chiar inainte de gradi cand ar fi trebuit sa aiba o imunitate buna, nu una scazuta ca acum....
Sper sa evolueze bine ca sapt viitoare sa-I fac analizele pt gradi.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -