Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iul-aug 2012 ( 8 )


316 raspunsuri la acest subiect

#271
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 00:27

Fleur, eu in timpul sapt. mai fac paste. de ex. vin acasa, ma joc putin cu el/ ii dau atentie, apoi ori se joaca sg ori ii pun un dvd.

Pun carnea tocata in oala, cat incepe sa se gateasca tai ceapa, apoi niste bete de telina, morcov, rosii taiate sau crushed tomatoes. condimentez si pana intr-o ora e gata sosul. La sfarsit sting focul si adaug 1-2 zucchini dati pe razatoare. Pun in timpul asta apa la fiert, fierb cam 1 lb de paste. Amestec mai bine de 3/4 de sos (iese mult din 1 lb carne plus legume) cu pastele, restul de sos il pun la congelator pt o masa rapida altadata.

Pastele amestecate cu sos de carne le bag la cuptor cam 30 minute. de obicei pun cascaval ras deasupra, uneori pun si in sosul de carne niste parmezan ras. Noi mancam o tava din asta (eu ii spun lasagna rapida) de 3x. In seara cd e facuta, a doua si-a 3a zi la lunch.

 

seara ii mai fac o mamaliga in lapte (in loc de apa) la care adaug branza la sfarsit. gata cina pt el!

 

de sapt. trecuta am inceput sa fac pizza rapida: felii de paine date prin ou batut cu 1-2 lg lapte. Le pui pe hartie in tava (ca sa nu freci la tava apoi). adaug ham taiat fasii mici si cascaval, daca vrei si legume.

La 400 grade C in 10 minute e gata. Am descoperit "reteta" asta pt ca nu aveam tp sa fac aluatul si luasem cam multa paine, a iesit f f bun. am facut ca niste sandwiches calde.

merge cu o salata langa sau asa, simplu.

 

sau un sos din rosii taiate cuburi cu o conserva de ton, in 10 minute e gata. ori cu paste ori cu orez etc.

 

sper sa ajute



#272
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 00:53

Buna,

 

of, ce ma doare si pe mine, mancarea.

eu mai am sarmale la congelator sau ciorba.In unele zile o mancare calda pe zi in rest, rece.

eric nu papa la gradi?

sau imi trimite buni cate 2-3 feluri [alcool]

 

Multa sanatate pentru el.Ai incercat frectie, sirop de ridiche neagra, inhalatie, ceapa taiata in camera?Cred ca intarcarea este iar amanata [:)]

 

Pepelusca si eu fac sosul asta pentru foi de lasagnia si pentru paste simple, le place foarte mult.alt fel de baza la mine este escalopul cu carne de vita sau p ui sau porc, salata de ton, bruschette cu orice chiar paine cu branza si putin ulei de masline, un ceai , un lapte si gata cina.sau paste simple cu branza sau cascaval



#273
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 23:20

Mersi pentru retete si idei, fetelor.

 

Azi am facut mancare din conserve: o fasole cu sos de rosii (nu prea grozava a iesit, fasolea cam tare, bineinteles nu am fiert-o din nou), salata de ton si am mai fiert un orez (alb si negru) cu morcovi mici. Toate in jumatate de ora...

 

La noi nu prea merg sandvisuri cu un pahar cu lapte seara... e masa principala, intre 5 si 6, cand ajungem toti hamesiti acasa. Eric mananca la gradi pranzul si 2 gustari, cateodata ii place si e ghiftuit seara, altadata nu -i place si e lihnit seara... Oricum eu trebuie sa fiu pregatita.

 

Azi noapte a mai tusit, nasul tot curge, in rest ziua e vesel si vioi.

Ce sa va mai zic... mi-e drag ca, desi nu e in continuare super-vorbaret si face propozitii scurte, le face cu logica si gandeste tot ce spune: foloseste eu si tu in propozitii, mult sau putin, si altele...



#274
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 09:18

Neata, ce mai faceti?

 

Nici mie nu imi iese mereu mancarea,

am primit ieri reclamatii de la cel mare ca le iau danonino o data pe an si ca ar vrea mai des.Iar cel mic mi-a zis ca se culca cel mai devreme din clasa si ca el cand le zice copiilor ca nu are nici tableta, nici laptop, nici televizor il intreaba mirati ce face el acasa si ca nu poate sa discute cu ei despre personajele de desene ptr ca el nu se uita [batcap]



#275
Cristina.C

Cristina.C

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 12:29

Bine v-am gasit dragelor,

 

Nu stiu cum e pe la voi, insa la noi ploua ingrozitor de azi-noapte.

 

Acum am terminat de facut mancarea (tocanita de cartofi cu costita afumata, pt. Sara am facut un spanac cu piept de pui).

 

Fleur, ca te intrebai cum facem cu gatitul: eu am mereu cate o supica in casa, din care mancam 3-4 zile. Felul 2, de cele mai multe ori il prepar rapid, inainte de masa; fac mancaruri care se gatesc rapid (mamaliguta, cus-cus cu gratarel de pui, paste cu tot felul, orez cu legume, mazare cu pui, sunt seri in care mai mancam si hrana rece, etc). In timp ce gatesc Sara se joaca cumintica, sau sta cu mine in bucatarie.

Cum se simte Eric?

 

Va pup fetelor.



#276
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 13:33

La multi ani sarbatoritilor si va servmi cu un tort si o sampanie pentru ca avem si noi doi in casa!

[s]. [s]

#277
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 01 decembrie 2014 - 08:23

Nu mai suport siteu asta :((((((
V am scris un "mesajut" ...am vrut sa intru sa caut o poza cu cafea si mI l a sters! Offff

il reiau in mare!
Buna dimiii!
La multi ani romania!
Va dau o cafea ,ca nu v am mai dat de muuult.
Bun venit noilor vizitatoare!!!!!!!!!
La mine daca as avea meniu zilnic pireu cu snitel nu s ar supara baietii.eu nu il mai suport

#278
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 12:52

Buna !

 

Eu nu am avut chef in ultima luna de scris si de citit nimic pe forum ....  [starwars]  .... antisociala in totalitate. Astept cu nerabdare sa imi termin cursul de olandeza ca eu efectiv nu mai rezist, m-am saturat pana peste cap !!! Mai am vreo 3 saptamani si gata !!!

 

Nu am cumparat mai nimic de Craciun, Mos Nicolae ..... sunt cu pluta anul asta. Nu am chef de lucru, as sta mai mult pe acasa. 

 

Fetele se pregatesc de Craciun, asculta colinde, spun poezii, trebuie neaparat sa le iau costume de Mos Craciun ca toata ziua umbla cu o plasa plina de jucarii in spate, se cred Mos Craciun. 

De Craciun stam acasa, avem musafiri. Vine o prietena cu fetita ei in vizita , ne vom simti foarte bine.

 

Va pup si multa sanatate ! Ma cheama Nati ca ii este foame. 



#279
honeys

honeys

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 514 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 14:23

Buna buna,

 

Revin si eu cu detalii despre noi:)

 

Petru are 2 ani si 4 luni aproape, Andrei 1 an, iar eu am revenit la munca din pacate, piticii mei sunt cu bunicii in timpul zilei.

 

Fiecare are cate 11 kg, Petru e fitos la mancare in sensul in care mananca lapte (formula), fructe si legume, dar mancare gatita mananca relativ din toate, dar putin cantitativ. Nici cu dulciurile nu prea e. Andrei e un mancios, ce prinde de pe la frati-su, e tare fericit ca gusta (daca prinde).

 

in rest, se iubesc, lui Petru nu-i place sa-l lasam pe frati-su nicaieri (il mai lasam daca mai mergem la un chef de pitici), primul lucru dimineata se cauta unul pe altul prin casa.

 

au inceput sa se mai certe pe cate o jucarie, deocamdata Andrei cedeaza (inca).

 

Cu dormitul: pana cum 2 luni, Petru dormea cu noi in pat, Andrei in patutul de copii. Cum n-am vrut sa vina si Andrei in patul nostru le-am luat paturi supraetajate care sunt lipite de patul nostru; dorm amandoi in patul de jos, Petru e fericit ca doarme tot langa mami, Andrei e fericit oricum, mami e fericita ca are loc in pat si e din nou in bratele lui tati.

 

Va pupam si speram sa scriem mai des.

 

Gabi, Doamne ajuta sa fie totul bine cu buburuzele tale, Cristina felicitari pt burtica.



#280
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 23:16

Honeys, felicitari...cu un an intarziere, dar asta e...daca nu ne-ai dat de veste...

Frumos se inteleg piticii tai, si ai gasit o solutie buna pentru somn...cam la asta ma gandesc si eu, sa-l pun in pat langa patul meu. Cum l-ai convins pe Petru sa nu mai doarma in patul vostru?

 

Rocsy, mai dar interminabil e cursul asta al tau, hai ca mai ai putin si scapi. Ce haioase trebuie sa fie Craciunitele tale!

 

Ali, si la noi piureul e la mare pret, in ultimul timp nu prea mai mananca carne, in schimb ii place spanacul, ce ma bucur.

 

La noi e un frig de crapa pietrele, macar nu-i zapada (inca).




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -