Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4


733 raspunsuri la acest subiect

#71
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 20:22

Buna seara,

De vreo 4 zile tot citesc din urma ca sa nu pic ca musca'n lapte. Oricum ma bucur ca v-am regasit, sincer, speram sa nu fi abandonat grupul. Am mai pierdut cate o pagina doua, ca nu mai stiam pe unde am ramas cu cititul.

Maine incepe scoala, vai si iar vai. Fetele au avut ceva teme pe vacanta dar nu le-am prea stresat. Ma gandesc ca tragem destul de ele in timpul scolii, vacanta sa fie vacanta. Au lucrat ele, dar nu atat cat au avut teme.

Paul e un nazdravan. Mai  multe va povestesc despre el maine, acum vreau sa il pregatesc de culcare ca maine la 09 trebuie sa fim la scoala cu fetele.

Ma enerveaza maxim ca nu raman logata si trebuie sa o iau de fiecare data de la inceput cu asta. Cred ca si asta a fost unul din motivele pentru care am ramas in urma, in rest a fost doar lipsa de timp.

Oli, ai un concediu de vis, realmente de vis. Super!

 

Va pup si promit ca scriu maine.



#72
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 20:36

IMG_2086.JPG

 

cam asta e Paulicafarafrica. Banuiesc ca poza e cu susul in jos.



#73
ramona7575

ramona7575

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 22:17

Succes la scoala sau gradinita comorilor din a noastra dotare !!! Sa fim cu totii sanatosi, rabdatori .... si ce mai vreti voi ca tare ma enerveaza ca mereu trebuie sa ma loghez si imi apare mereu reclame care ma trimit la mama naibii... helooo, lasati-ne mai usor cu reclamele, inteleg ca faceti bani dar nici chiar asa . [batcap] [batcap] ..

 

Naty imi face nervii zdrente de cateva zile, cred ca intram si noi in categoria copiilor care urla desi ea a fost o fetita cuminte, e drept, in ultima perioada a tot fost alintata in exces si i s-a urcat la cap ... hmm, azi i-am dat ignore total, am asezato in patul lui Stefan sa isi reverse nervii si se uita printre degete daca vine cineva la ea... cum nu a venit nimeni a venit spasita la bucatarie ... sper sa fiu  consecventa si sa nu cad oin pacat :).. ptiu, ce de lacrimi de crocodil, rauri, rauri...

 

no, maine trezirea la 7,30  deja ma apuca durerea de cap, sper sa ma serveasc doamna de anul trecut si sa-l duca ea pe Stefan la gradi. altfel nu stiu ce ma fac cu Natalia, nu sta singura in casa..

 

Noapte buna !



#74
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 07:12

ciao, Ramona, dar de ce nu o iei cu tine? eu n-am curaj sa-l las nici sa ies nici 5 minute. Ia-i ceva de ploaie si... la drum! nu conteaza vremea, si-asa tb sa-l duci pe Stefan. Sau de ce nu mergi cu masina, ca parca ai? stiu ca te misti mai usor fara un copil mic. just my opinion  [flo2]

 

CARMEN, madam, bine ai revenit! Paul e flacau mare, ca toti boboceii de fapt! mi-era dor de tine, te pup!

 

mai fetelor, cum va logati de nu ramaneti logate permanent? va logati prin coltul din dreapta sus si dati click in casuta "pastreaza-ma logat"?

eu nu am patit niciodata asta, ma tine logata saptamani intregi cred.

ca sa nu o iau de la capat sa ajung la topic, dupa ce ma loghez merg in history si aleg pagina unde eram, doar doua click-uri. altfel ma enerveaza si pe mine sa tot o iau de la capat.

sau bookmark pagina inainte sa ma loghez si apoi doar o deskid si sunt logata automat.

 

Norma, ma refer la bicicleta normala, cu doua roti si pedale. cu roti de sprijin, of course. Pana la urma i-am luat, se urca putin pe ea dar inca nu stie sa pedaleze. cu scooter-ul insa merge f bine, dar se plictiseste si-l abandoneaza repede.

 

eu i-am cumparat bucatarie acum vreo doua luni cred. E f incantat, inca se mai joaca cu ea. Cele de la ikea sunt faine dar scumputze. mai ales ca nu stiam daca se va juca, i-am luat second hand, de pe craiglist. e fain ca e de plastic, acasa am sters-o cu otzet indoit cu apa sa fiu sigura ca e ok, vasele si cutlery le-am spalat cu detergent si gata! are sunet de fiert cd pune oala mare sau ibricul de cafea, si de prajit cd pune tigaia (sunt cam cat palma fiecare, au si capac)

 

ia uite 

are si sticle condimente, rasnita de piper lol...

Miniaturi atasate

  • WP_001338.jpg

Editat de papelusca, 15 septembrie 2014 - 07:15 .


#75
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 07:27

si el roade orice pix, creion, carioca- le-a scos varful si le rodea bleacs!

dar Play dough nu mananca... ia-i, ca se joaca mult si ii place. cred ca si bobocelului tau ii va place. I-am luat un set cu multe culori, niste forme, si tot face. sau facem mingi mici si apoi le framanta, suprapune etc. nu prea ne-am mai jucat sapt. astea ca am stat mai mult pe afara.

o poti face tu in casa, si ii dai forme de prajituri sa taie/ decupeze, vezi la un magazin $ store.

ia uite aici reteta faina http://www.meetthedu...d-play-doh.html

 

si gasesti tot felul de retete, just google!

 

parerea mea e ca NOI tb sa ne acceptam copiii cum sunt. sa-i iubim, sa-i intelegem si sa le respectam dorintele. ca au nevoie de reguli e clar, dar sa nu ne incapatzanam noi ca ei sa faca nu-stiu-ce pt ca altii fac asta. Eu incerc sa nu-l compar, sunt f f f recunoscatoare ca e sanatos, e si fericit, ce sa-mi doresc mai mult?

va vorbi cand va fi pregatit, va scrie si va citi la fel. what's the rush????

 

si noi ca adulti suntem unii mai buni, altii mai slabi, unii tupeisti altii ba, unii rapizi altii slow. so what? e loc pt toti pe lumea asta!

 

p.s. si bobocul meu a inceput cu crizele de cateva sapt. tot ce pot sa fac e sa-i spun cd (kiar) nu e voie sa faca ceva, sa-i spun ca-l inteleg ca vrea si e frustrat dar ca nu se poate, sa-i spun ca il iubesc si sa incerc sa-i distrag atentia. Am si eu momente de frustrare, ma mustra constiinta dar ma inteleg si imi spun ca sunt om si gresesc, dar data viitoare sper sa am o solutie mai buna.

Ohooo, si de-abia de acum incepe distractia!  [il]  [:)]  [smulgpar]

dar va fi bine. SPER.

 

va pup, Happy Monday! (merg la somn)


Editat de papelusca, 15 septembrie 2014 - 07:27 .


#76
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 08:05

Hello,

Sa aveti o saptamana minunata.

Carmen - bine ai revenit. Succes la scoala cu fetele. Paul e adevărat flacaias. Sa crească mare si frumos. Te aşteptăm cu noutăți.

Ramo- nici eu nu l-as lasa singur in casa chiar daca e mai greu dar Andrei nu e un copil pe care sa îl lasi singur nici 5 minute ca face doar traznai.

Gabi - ce suuuuuuuuper e bucătăria....si eu m-as juca sincer . Ce mare si scumpic e Stef.
Cu bicicleta cu pedale am încercat si noi dar nu ajunge aa apese pe pedale indiferent cat de mica e bicicleta si am renuntat.
Ai f mare dreptate cu copiii - sunt diferiti ca si noi, au personalitatea lor si trebuie sa ii acceptam cum sunt. Doar sa ii ghidam in anumite privinte.

La curs ne-a mai zis sa ii lăsăm de 5 ori pe zi sa aleagă ei diverse chestii care nu sunt periculoase de genul in care parc vrei, ce papuci vrei azi, ce hainuta, cu ce jucării iesim afara.....etc

#77
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 08:12

Si deasemenea sa ii laudam cat de mult putem dar nu pt ce au facut ci pt efortul depus sa facă ceva. Adica : Nu spunem bravo ca ai păpat tot ci f frumos ai stat la masa si ai păpat, esti f cuminte. Ceva de genul.....

#78
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 14:11

Da, ma bucur ca nu ne-ati uitat.

 

Cineva (parca Gabi) ma intreba cateva pagini mai jos cum mai sta Paul cu dintii si maselele. In decurs de 2 luni I-au iesit toate 4 maselutele, una dupa alta, dar din fericire fara prea mari complicatii. POate putim mai marait, un scaun ma puturos, dar nimic de bagat in seama. Sta el ce sta fara noutati in gura dar cand incep ies unul dupa altul. Banuiesc ca asa va fi si la canini, Vad ca se pregatesc si ei (caninii) dar nu au spart inca. Nu I-am dat nimic ca sa ii grabesc aparitia lor, nu are rost, ies ei singuri, Asa au fost si fetele si asa sunt si acum cand isi schimba dintii. Ana si-a scos 3 masele in decurs de 3 saptamani, singura. So, toate la timpul lor.

 

Norma, ce sportiv e ANdreiutul. Felicitari! Cred ca e si firea lui asa, ca altii pot avea toate modelele de trotinete si daca nu sunt interesati nu sunt si gata. In 3-4 ani trebuie sa ii cumparati BMX, are you ready? haha  Deci tu ai revenit la service din 1 septembrie. Eu mai am fix 9 zile. Sotul meu nu si-a luat luna aferenta dar nici eu nici nu am vrut si nici nu am putut sa ma duc la servici. Nu eram pregatita logistic (fetele inca in vacanta, mama ocupata cu treburile de toamna) si nici psihic. Ultima luna sunt fara nici un ban. La servici mi-a spus colega mea ca nu trebuie sa fac cerere de fara salar pentru ca eu pana in 24 sept sunt in concediu de crestere si ingrijire copil. Na, asa o fi. Mi-as fi facut pentru luna asta macar asigurarea de sanatate, ca sa fie acolo, dar cand m-am dus sa ma interesez unde, cum si cat sa platesc am si eu intr-o zi de sarbatoare si era aglomeratia de pe lume acolo.  Nu imi este deloc usor sa ma duc la servici, mai ales ca aproape sigur voi face altceva decat am facut, dar nici sa raman acasa nu e o solutie. Ma voi acomoda si cu programul, si cu treburile, mai scad din pretentiile mele in ceea ce priveste curatenia si ordinea prin casa si vom fi OK. Nu mai stiu daca am spus, pe Paul il duc la mama mea cat sunt eu la servici.

 

Inchei postul asta si mai revin. Nu scriu lung ca e obositor de citit.

 

Va pup.



#79
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 15:48

hello mamici, 

scuze de absenta...am citit tot-tot de pe tel, mai greu cu scrisul..sunt in febra pregatirilor, acte,asigurare, vize, tot ce tine de intoarcerea la munca..

joi va fi prima mea zi de lucru..tot joi il duc si pe david la cresa, asa ne-au programat...il voi duce deocamdata acolo unde are locul...s-au mutat in sediu nou (nu-mi vine sa cred!), arata foarte bine totul, mai greu ar fi cu dusul si adusul...d-na de la noi din cartier imi tot promite ca ma suna cand are loc si n-o face, nu mai pot astepta...desi de azi o mamica din parc si-a retras copilul, deci un loc era..

 

oli ai un concediu!!!!!!!!!!! data viitoare vin cu tine :))))

ramo bafta la scoala!

gabi eu vreau sa fac cheescake fara coacere de pe jamila cousine..

kyt felicitari pentru fetita!!!

norma, anca, carmen si restul fetelor, va pup!



#80
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 16:13

Corina,success cu acomodarea la cresa. Poate e mai bine ca nu te suna doamna din cartier, lasa lucrurile asa cum curg ele, cumva veti reusi sa va descurcati si cu dusul si adusul.

 

Gabi, e super bucataria ta. Mi se pare interesant ca baietii vor sa se joace cu bucatarii.

 

Oli, ai avut un concediu extraordinar. La cat ai muncit in ultimul an il meritai din plin.




Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - Ieri, 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - mai 03 2024 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - mai 03 2024 09:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -