Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV TURCIA 33

fiv turcia tayfun acibadem

563 raspunsuri la acest subiect

#41
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 30 august 2014 - 23:07

Dellya,mult succes iti doresc! Nu eram noi ,abia pe 24 sept mergem. Iti tin pumnii si sa fie totul bine . Cat despre pronosticurile lor ,nu mi se pare corect sa le faca de aceasta maniera ,daca nu imi zicau ei ca sigur 75% reusesc poate nu as mai fi fost atat de dezamagita la final . Eu iti doresc 100% sorti de reusita sa ne incurajezi si pe noi. Pupici si astept numai vesti bune .

#42
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 31 august 2014 - 08:46

Buna dimineața!
Scuze miaw, de fapt la Ancutzz ma refeream, dar oboseala și-a spus cuvântul.
Cat despre pronosticuri nici eu nu mai cred in ele ca de 2 ori mi s-a spus la fel.
Va pup

#43
Cristina_Florentina

Cristina_Florentina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 31 august 2014 - 13:32

Buna fetelor!
Am ajuns la Istanbul, prima impresie_este superb orașul.
Ne-am întâlnit azi si cu de. T,este un om de nota zece, dar sa începem cu inceputul pentru fetele care urmează sa plece la Istanbul,dar nu prea scriu aici.

După un drum cu autocarul(care nu se mai termina...) am ajuns la ora 7 in Istanbul. Prima surpriza mie nu mi s-a activat roamingul, nu stiu de ce ca soțului i s_a activat singur...ajunși in autogara nu neaștepta nimeni...si stam si stam...pe la 8 apare un tânăr frumușel, cu o mașină inscripționata cu acibadem si avea o foaie de la Semra cu numele meu.
Buuunnnn ma gândeam eu ca ma duce la apartament sa ne spălam,sa ne schimbam si noi, insa ne_a dus direct la clinica(pe drum era sa facem 2 accidente,se conduce haotic aici). Ajunși la clinica șoferul se certa cu băieții de la biroul de la parter ca noi acolo trebuie sa stam ca avem programare la 11 cu Semra. Cu greu ne_am înțeles in engleza cu unul dintre băieți ca suntem la Tayfun.
L-am luat pe soțul meu si am urcat la etajul 4,unde știam de la voi ca_l găsesc pe Tayfun. Ne_a primit o fata drăguță, iar ne_am lovit de faptul ca nu se vorbește engleza. Insa pe hol 2 cupluri vorbeau romana.
Miaw erai tu??? Daca da, scuza_ma ca nu am avut curajul sa vin sa vb cu voi,dar eram așa murdara si obosita.
Si intram la Tayfun. Prima impresie un om curat si blând. L_a luat pe soțul meu la întrebări,apoi pe mine si mi_a spus ca nu înțelege de ce cazuri ușoare pentru el, nu rămân însărcinate in romania. Mi_a spus sa nu disper, sa nu intru in panica, ca am 70% șanse sa rămân însărcinată. Ca o sa am protocolul HAP,adică heparina,aspirina si prednison.embrioscop,intralipid si ca mai vedem pe parcurs.
Apoi mi_a făcut eco,am un chist mic pe ovarul stâng,dar mi_a zis ca e unul normal si ca nu ne face probleme si a numărat câțiva foliculi antrali.
Am tratament 225 puregon in primele 3 zile.
Am plătit 700 euro consultația si o mie de lire tratamentul. Apropo nu au primit euro,am plătit cu cardul. Presupun ca acești bani se scad din cei 2400 de euro,nu? Voi tot pe bucăți ați plătit?

Cam atât din prima zi. Ne ducem la o plimbare. Va pup

Pai tratamentul l-ai platit in lire si consultatia in euro?  Tratamentul l-ai luat din clinica sau de la vreo farmacie apropiata? Plimbare placuta, sa ne spui si noua ce ai vizitat si cum a fost. Pooop!!!



#44
Cristina_Florentina

Cristina_Florentina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 31 august 2014 - 13:41

Buna fetelor, cine vine in perioada 14-28 septembrie la FIV in Istambul? Poate ne vedem pe acolo. Pooopici!!!



#45
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 08:13

Buna!
Cristina tratamentul l_am plătit in lire asistentei dr deoarece nu avea sa ne dea rest la euro. Prima data am avut consultația cu dr, am vorbit si s_a uitat pe analize,apoi mi-a făcut eco si după aceea m-a chemat asistenta care avea deja pregătită o punga cu medicamente,respectiv prednol,aspirina, folidoce plus 4 fiole de puregon de 300 si 3 injecții orgalutron. Mi-a preparat 2 fiole in penul puregonului, mi-a explicat cum se fac si am făcut prima injecție. Deci nu trebuie să-ți faci griji ca toate medicamentele ti le dau ei.

Apoi fetele de la recepție mi-au dat o hârtiuță pe care scria suma pe care trebuia sa o plătesc. Am vrut sa plătesc in euro si se cam agitau pe acolo. Atunci asistenta dr mi-au spus ca nu vor euro si ca sa schimbam in lire si sa plătim data viitoare. Așa ca am plătit cu cardul si toată lumea a fost mulțumită. Deci sfatul meu este sa ai banii pe card si sa plătești la clinică cu cardul

#46
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 08:29

Ieri ne-am plimbat toată ziua. Am încercat si ceaiul turcesc, nu prea m-a dat pe spate, insa mi-a plăcut la nebunie sucul de rodii.

Am plecat cu Turyolul din Kadikoy către eminonu,4lire de fiecare si in maxim 20 de minute eram pe partea europeana. Peisajul era atât de frumos încât nu stiu când a trecut timpul. Am coborat,am găsit si noi un ghid cu un grup de italieni si l-am întrebat cum ajungem la Moscheea Albastra. Am mers in stânga,am trecut pe sub un pasaj unde se vindeau jucării, pantofi,genti si apoi am urmat linia tramvaiului. Este foarte ușor.
Ne-am plimbat prin Parcul Gulhane, saraiul Topkapi, nu am intrat in palat ca era o coada maaaareee, dar ne-am plimbat pe acolo, am trecut pe lângă Sfântă Sofia si am mers la Moscheea Albastra. Unde nu am mai putut intra ca începea rugăciunea si se închideau ușile. Atenție la ținută,trebuie fusta lunga/pantaloni lungi, brațele acoperite si femeile cu ceva pe cap.

#47
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 10:05

Dellya,nu am retinut unde v-ati cazat. Ce frumos povestesti,mi s-a facut un dor de Istanbul,abia astept sa ajungem din nou acolo.

#48
lauraE

lauraE

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 11:25

Buna fetelor ...bine ai venit in istanbul dellya,cand ai urmatoarea ecografie?eu am fost azi dimineata,dar m-a chemat si maine dimineata (la 10 am programarea),deja  am foliculi de 17,8mm cei mai mari si vrea sa vada daca fac miecuri sau joi punctia,poate ne ıntalnım:).Astazi m-am uitat pe acolo dar nu am auzit vorbindu-se in romana.Dellya daca vrei ceva informatii in legatura cu istanbul poti sa ma intrebi sau lasa-mı adresa de facebook.Multa bafta Dellya,Ancutzz si fetelor care urmeaza sa vina la fiv.Lorelei,birmanutza sarcina usoara va doresc si sper sa va urmam :)!Va pup si sa avem un septembrie norocos !



#49
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 12:38

dellya multa bafta. eu prima consultatie am facut-o cu cateva lunj inainte sa incep procedura si mi-au scazut ce am platit atunci din suma totala. si eu mai mult cu cardul am platit pe acolo.

deci tayfunelul a inceput sa dea si heparina si aspirina si pe deasupra si prednison [soricel] Cand am discutat eu prima data cu el nu era adeptul heparinei, eu am "primit" pt ca de fapt aveam recomandarea de la hematolog si faceam oricum  [clo]



#50
ancutz22

ancutz22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 19:02

Buna

Eu astazi am facut punctia - cu anestezie generala - a durat circa 20-30 minute - s-au recoltat 7 ovule - dupa care am ramas in clinica circa 2 ore.

Ca si tratament pana acum am avut o prednol,aspirina, folidoce- in fiecare zi si antibiotic in prima zi azitro - si ca stimulare 7 fiole de puregon de 300 si 5 injecții orgalutran.

Dupa punctie mi s-a dat Crinone si Monodoks(antibiotic) iar maine ni se va spune cati embrioni au rezultat.

Dellya in pare rau insa eu nu te-am vazut la clinica - insa iti recomand, daca vrei sa te plimbi mai mult cu mijloacele de transport in comun sa cumperi istanbulcard - sunt preturi mai mici(se poate merge si cu ferry cu acesta).

Noi am gasit de asemenea o autoservire la care se poate manca cu circa 15- 20 lire mancare gatita( 2 persoane).

Medicamentele pana acum pe mine m-au costat in jur de 630 euro. 

Seara buna tuturor si mult noroc

 





Etichetat si cu fiv, turcia, tayfun, acibadem

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -